Skocz do zawartości


zwolnienie ,praca na1/2 etatu i odprawa


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-labjan

Guest_-praw-labjan
 • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 22:25

Witam.
Jednak zadnej odprawy nie otrzymałam .DzISAJ MOJ OSTATNI DZIEN PRACY NA PEŁNYM ETACIE,NIE WIEM CO MAM DALEJ ROBIC
UMOWE MIAŁAM JEDNĄ,TYLKO BYŁO ZAZNACZONE NA JAKICH STANOWISKACH PRACUJE I W JAKIM WYMIRZE CZASU CZYLI PO 1/ 2 ETATU

#2 Guest_-praw-beata111

Guest_-praw-beata111
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 13:18

Witam
Mój problem jest podobny. Byłam zatrudniona w jednym zakładzie na 2 stanowiskach po 1/2 etatu na każdym. Miałam jednak określone jedno łączne wynagrodzenie. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną w zakładzie otrzymałam wypowiedzenie zmieniajace i zaproponowano mi tylko jedno 1/2 etatu i oczywiście połowa wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy mi się odprawa ze zlikwidowanego 1/2 etatu? Bardzo proszę o odpowiedź, bo odprawy nie dostałam.

#3 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
 • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 23:32

witam.

"Nie ma większego problemu, gdy z pracownikiem zawarto dwie umowy o pracę, w taki sposób, że łączny wymiar czasu pracy z tych umów nie przekracza jednego etatu."
http://praca.gazetap..._dwa_etaty.html

"Zatrudnienie jednego pracownika na podstawie dwóch umów o pracę wiąże się z podwójnymi obowiązkami dla pracodawcy.

Oddzielnie z każdego stosunku pracy powinien też być obliczany ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a także odprawy i odszkodowania - jeśli przysługiwałaby z obydwu stosunków pracy, świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (jeśli jest prowadzony w firmie) i inne świadczenia, do których pracownik jest uprawniony."
http://dlafirmy.info.pl/1886.htm

"Szef powinien ci wypłacić odprawę najpóźniej w dniu rozwiązania umowy, jeśli nie otrzymasz pieniędzy, złóż pozew do sądu pracy i domagaj się od pracodawcy odprawy z odsetkami."
http://www.praca4u.i...-umowy-o-prace/

"Kiedy należy się nam odprawa?

Specjalna ustawa przewiduje, że jeśli w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska tracimy pracę, przysługuje nam odprawa.

Specjalna ustawa przewiduje, że jeśli w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska tracimy pracę, przysługuje nam odprawa.

Jej wysokość zależy od lat pracy w firmie z której odchodzimy, a nie od ogólnego stażu pracy.

Do odprawy mamy prawo gdy tracimy pracę na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych z firm zatrudniających co najmniej 20 osób. W mniejszych pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odprawy. Za zwolnienie grupowe uznaje się takie, które:

• w ciągu 30 dni obejmuje co najmniej 10 pracowników w firmie zatrudniającej mniej niż 100 osób
• obejmuje 10 proc. pracowników w firmie zatrudniającej co najmniej 100 osób, tyle że zwalnianych jest mniej niż 300 pracowników
• obejmuje 30 pracowników w firmie zatrudniającej 300 i więcej osób.

Odprawa gwarantowana

Odprawa zależy od stażu pracy w firmie, z której odchodzimy. Jeśli pracowaliśmy krócej niż dwa lata, odprawa równa jest miesięcznemu wynagrodzeniu. Jeśli od 2 do 8 lat - dwumiesięcznemu, jeśli pracowaliśmy ponad 8 lat - trzymiesięcznemu. Maksymalna wysokość odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Zasady te odnoszą się też do zwolnień indywidualnych z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Odprawy nie dostaniemy jeśli zwalniamy się na własną prośbę, ani wtedy, gdy kończy nam się terminowa umowa o pracę. Ale jeśli tracimy pracę przed upływem czasu określonego w umowie, wtedy pracodawca musi nam wypłacić odprawę.

Podwójna odprawa

Może się też zdarzyć, że akurat z likwidacją firmy lub stanowiska uzyskamy uprawnienia emerytalne lub rentowe. Samo osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury ustawowej lub wcześniejszej, nie zobowiązuje szefa do rozwiązania stosunku pracy. Ale uzasadnia wybór nas do zwolnienia grupowego.

Wtedy przysługuje nam podwójna odprawa - jednomiesięczna w związku z przejściem na emeryturę oraz odprawa na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Można mieć firmę

Odprawa należy się nam także wtedy, gdy w czasie zatrudnienia w firmie prowadziliśmy własną działalność gospodarczą. Jest ona bowiem rekompensatą za utraconą pracę i nie ma tu znaczenia nasza sytuacja materialna oraz to, czy mamy inne dochody.

Jak się oblicza i wypłaca

Odprawę oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Powinna być wypłacona niezwłocznie po rozwiązaniu umowy o pracę."
http://www.gs24.pl/a...ACA01/188329833

pozdrawiam

#4 Guest_-praw-labjan

Guest_-praw-labjan
 • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 22:25

WITAM.
Oto moj problem; pracowałam w zakładzie na dwóch różnych stanowiskach, na każdym byłam zatrdniona na 1/2 etatu.Dostałam wypowiedzenie z jednego stanowiska ,likwidacja etatu,czyli zostaje,tylko na 1/2 etatu na jednym stanowisku i na nowych warunkach pracy i płacy. Moje pytanie - czy nalezy mi sie odprawa pieniezna z tego 1/2 etatu, bo nic nie ot rzy małam , czy to jest zgodne z prawem..

#5 Guest_-praw-beata111

Guest_-praw-beata111
 • Goście

Napisano 04 maj 2009 - 13:24

Pani Malwino
Bardzo prosimy o informację, czy w wypadku jednej umowy i pracy na 2 stanowiskach (w moim przypadku stanowiska te są w 2 różnych działach po 1/2 etatu) należy się odprawa?

#6 Guest_-praw-beata111

Guest_-praw-beata111
 • Goście

Napisano 06 maj 2009 - 13:58

Bardzo dziękuję, ale mam jeszcze jedną wątpliwość -otóż jedno z tych stanowisk na których byłam zatrudniona zostało zlikwidowane i zostało mi tylko drugie 1/2 etatu. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o odprawę?

#7 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
 • Goście

Napisano 05 maj 2009 - 21:45

witam.

W moim przekonaniu odprawa nie przysługuje. Zatrudniona była Pani w oparciu tylko o jedną umowę o pracę, natomiast w niej zostały wyszczególnione dwa stanowiska pracy i został podzielony niejako pełny etat pomiędzy nimi. Nie została Pani zwolniona z pracy (czyli umowa nie została definitywnie rozwiązana), tylko zaproponowano porozumienie/wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy, na które Pani przystała i pracuje nadal, z tym, że na nowych zasadach. Odprawa jest dla odchodzącego z pracy pracownika. Inny przypadek stanowiłyby zawarte z tym samym pracodawcą dwie umowy o pracę. Każda z nich byłaby odrębnym stosunkiem pracy, i wtedy, gdy doszłoby do likwidacji stanowiska z jednej umowy, i rozwiązanie stosunku pracy z winy pracodawcy, a z przyczyny niedotyczącej pracownika - wtedy odprawa jak najbardziej przysługiwałaby.

http://www.bankier.p...wy-1467329.html

http://www.prawo-pra...acego-a-96.html

pozdrawiam

#8 Guest_-praw-beata111

Guest_-praw-beata111
 • Goście

Napisano 11 maj 2009 - 11:50

Jak wygląda sprawa w przypadku likwidacji jednego ze stanowisk na których byłam zatrudniona? Może ktoś wie?

#9 Guest_Justyna

Guest_Justyna
 • Goście

Napisano 28 lipiec 2020 - 07:12

witam. Moje zapytanie jest następujące. W jednej firmie pracuję 13 lat, z tym ze 10 lat na pełny etat i 3 lata na pół etatu (po macierzynskim). Z przyczyny cotonavirus jestem zwalniania z pracy z odprawą (pomimo że jestem na drugim macierzynskim). Mój pracodawca liczy moją odprawę z pół etatu tygodniowe wynagrodzenie; czyli 13 lat x 1 tyg pól etat płacy (mam 33 lata). Chciałabym wiedzieć czy prawidłowo mnie "podliczają? Skoro 10 lat pracowałam na caly etat to nie powinno być tak ze te 10 lat powinni mizaplacic tygodniowe wynagrodzenie z pełnego etatu? A 3 lata z pol etatu?

#10 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 20420 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 lipiec 2020 - 07:16

Wypowiedzenie dostałaś na macierzyńskim? Jaki jest powód wypowiedzenia?#11 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 20420 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 lipiec 2020 - 07:19

Sąd Najwyższy w uchwale z 9 maja 2000 r. (III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806) stwierdził, że odprawa jest świadczeniem, które ustala się, przyjmując za podstawę miesięczne wynagrodzenie pracownika.

Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych