Skocz do zawartości


UMOWA ZLECENIE A LATA PRACY


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-jowita

Guest_-praw-jowita
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 13:46

witam!!
chcialabym sie dowiedziec jak to wygląda z umowa zleceniem czy to sie liczy do lat pracy?podstawa skladek na ubezpieczenie spoleczne wynosi: 6.336,00,w tej chwili pracuje w ten sposób moja tesciowa ale ja chcialąbym pzrejac ta prace bo na dzien dziesiejszy nie mam zadnej i sie zastanawiam czy to bedzie mi sie liczylo do emerytury??prosze o rade:)

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 10:42

witam.

Do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wynagrodzenia (dochodu, przychodu), od których istniał obowiązek opłacania składek. Przy umowie zlecenia istnieje obowiązek opłacania składek ZUS zarówno emerytalnych jak i rentowych, a zatem osoba wykonująca pracę na umowę zlecenie będzie miała okres ten wliczany przy obliczaniu emerytury.

"Umowa zlecenia stanowi umowę prawa cywilnego i nie liczy się do stażu pracy, jeżeli chodzi o urlopy, okres wypowiedzenia czy wysokość odprawy. Osoba zatrudniona na umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu . Podstawę prawną stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 pażdziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (publikacja: Dz.U. z 1998 r. nr 137, poz. 887, oraz z 2004 r. nr 210, poz. 2135) – „ Obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym podlegają, (…), osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są: 4) osobami wykonującymi pracę na podstawie (…) umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług , do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (…)”. Wyjątek od tej zasady zawarty jest w ust. 4 wymienionego artykułu. Wynika z niego, że osoby wykonujące pracę na umowie zlecenia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 lat.

Jeżeli od umowy zlecenia były odprowadzane powyższe składki to umowa ta zostanie uwzględniona do wysokości emerytury. Zgodnie z dyspozycją art. 6 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (publikacja: tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 i nr 236, poz. 2355) umowa zlecenia stanowi okres składkowy."
http://www.poradapra...ja&id=26750

pozdrawiam

#3 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2012 - 15:13

chciała bym się dowiedzieć czy pracując na umowę zlecenie powiedzmy 2 lata to liczy się jako 2 lata stażu pracy czy 1 rok bo mam sprzeczne informacje i nie jestem pewna która jest prawdziwa

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2012 - 15:29

chciała bym się dowiedzieć czy pracując na umowę zlecenie powiedzmy 2 lata to liczy się jako 2 lata stażu pracy czy 1 rok bo mam sprzeczne informacje i nie jestem pewna która jest prawdziwa

umowa zlecenia, to umowa cywilnoprawna i nie liczy się do stażu urlopowego, stażu pracowniczego(n. wysługi lat).
Natomiast jest okresem liczonym do ubezpieczenia emerytalnego, pod warunkiem, że z tyt. zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, bo czasami takie zlecenie podlega tylko pod ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli z tytułu umowy zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne(emerytalne,rentowe) to okres ten w całości liczy się do stażu emerytalno/rentowego.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2012 - 13:44

umowa zlecenia, to umowa cywilnoprawna i nie liczy się do stażu urlopowego, stażu pracowniczego(n. wysługi lat).
Natomiast jest okresem liczonym do ubezpieczenia emerytalnego, pod warunkiem, że z tyt. zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, bo czasami takie zlecenie podlega tylko pod ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli z tytułu umowy zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne(emerytalne,rentowe) to okres ten w całości liczy się do stażu emerytalno/rentowego.

A może tak odpowiednia ustawa $ ( warto by było się nią móc podeprzeć ) , bo pracownicy ZUS-u twierdzą co innego..

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2012 - 14:54

umowa zlecenia, to umowa cywilnoprawna i nie liczy się do stażu urlopowego, stażu pracowniczego(n. wysługi lat).
Natomiast jest okresem liczonym do ubezpieczenia emerytalnego, pod warunkiem, że z tyt. zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, bo czasami takie zlecenie podlega tylko pod ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli z tytułu umowy zlecenia były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne(emerytalne,rentowe) to okres ten w całości liczy się do stażu emerytalno/rentowego.

A może tak odpowiednia ustawa $ ( warto by było się nią móc podeprzeć ) , bo pracownicy ZUS-u twierdzą co innego..
a co konkretnie twierdzą?

#7 Guest_Robal

Guest_Robal
  • Goście

Napisano 26 marzec 2013 - 13:28

Witam!
Mam pytanie odnośnie wymagań stawianym kandydatom na stanowiskach pracy w kontekście Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek: czy do "liczby lat pracy" jaka jest wymagana na niektórych stanowiskach można wliczyć okresy zatrudnienia w ramach umowy zlecenia?

#8 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 02 listopad 2013 - 14:38

witam.mam pytanie zostałam przyjeta do pracy na umowe zlecenie od 27.02.2013-31.05.2013,potem dostałam druga umowe tez na zlecenie od 31.05.2013-31.12.2013 czy tej drugiej umowy nie powinnam dostac umowy o prace na czas okreslony?prosze o odpowiedz.bede wdzięczna.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2013 - 20:56

Wyłącznie od pracodawcy zależy jaki rodzaj umowy nawiąże z pracownikiem. Nie ma takiego prawa, że po 2 umowach zleceniach musi nastąpić umowa na czas określony.

#10 654

654

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 31 styczeń 2016 - 12:20

Witam. Mam pytanie. Czy umowa zlecenie od której są odprowadzane składki ZUS ,jest liczona do lat pracy,konkretnie do zasiłku przedemerytalnego.



#11 alamala

alamala

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 08 luty 2016 - 12:13

Witam. Czy jeśli posiadam umowę o pracę na najniższe wynagrodzenie oraz umowę zlecenie na dodatkowa kwotę, to czy składki zdrowotne które odprowadza mój pracodawca także są najniższe i w przyszłości dostane najniższą emeryturę? Proszę także o informację czy studia są liczone jako lata pracy? 



#12 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2016 - 08:00

Witam
Od 5 lat. Pracuję na umowę zlecenie którą dostaje z miesiąca na miesiąc czy tak wolno? Czy to liczy się do emerytury i stażu pracy?

#13 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8361 postów

Napisano 29 kwiecień 2016 - 08:44

jesli oskładkowana to wliczy się do stazu emerytalnego;

 

 

a może powinien to byc stosunek pracy ?? zawsze możesz zwrócic się do PIP w tej sprawie



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2017 - 12:20

Wyłącznie od pracodawcy zależy jaki rodzaj umowy nawiąże z pracownikiem. Nie ma takiego prawa, że po 2 umowach zleceniach musi nastąpić umowa na czas określony.

Proszę wbić sobie do głowy, że każda umowa o pracę/zlecenie,itp. jest dwustronna. I to obie strony decydują o jej formie i warunkach. Proszę nie powielać w mediach błędnego myślenia, że to wyłącznie pracodawca o tym decyduje, bo to nie prawo łaski prezydenta.



#15 Guest_Olek

Guest_Olek
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2018 - 13:31

Witam

Czy praca w gospodarstwie rolnym i jednoczesna praca w tym samym czasie na umowie zlecenia jak i również studia zaoczne wlicza się do stażu pracy wysługi lat?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy