Skocz do zawartości


Praca w banku


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-błażej krupa

Guest_-praw-błażej krupa
 • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:37

Dziękuję.

#2 Guest_-praw-passo_doble

Guest_-praw-passo_doble
 • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:44

http://www.pip.gov.p...ml/k0000000.htm

To zalezy od banku, czy będzie wymagał zaświadczenia o niekaralności.

Podczas zatrudniania nowego pracownika, pracodawca wymaga od niego przedstawienia różnych dokumentów, dowodzących posiadanie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Niekiedy kandydat do pracy zmuszony jest do przedłożenia dodatkowego pisma, jakim jest zaświadczenie o niekaralności. Od czego jest to uzależnione i na jakich stanowiskach pracy można spotkać się z powyższą sytuacją?

Zaświadczenie o niekaralności jest to informacja z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) o danej osobie lub podmiocie zbiorowym. KRK to instytucja powołana ustawą z dnia 24 maja 2000 roku o Krajowym Rejestrze Karnym, której zadaniem jest gromadzenie danych o osobach prawomocnie skazanych (za: przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wykroczenia na karę aresztu), przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa, przestępstwa skarbowe; poszukiwanych listem gończym; nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich i innych (rozdział 1, art. 1 w/w ustawy). W Rejestrze przechowywane są również dane o podmiotach zbiorowych, wobec których prawomocnie orzeczono karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości, jak opisano w dalszej części wyżej wskazanego artykułu ustawy.

Zaświadczenie o niekaralności jest wydawane w Biurze Informacyjnym KRK i punktach informacyjnych, działających przy niektórych sądach okręgowych lub rejonowych. Uzyskanie informacji z powyższych źródeł nie jest jednak bezpłatne. Należy wnieść opłatę uregulowaną rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 14 sierpnia 2003 r. w sprawie określenia wysokości opłaty za wydanie informacji z KRK (Dz. U. z dnia 29 sierpnia 2003 r.), która na dzień dzisiejszy wynosi: 50 zł – za informację o osobie i 100 zł – o podmiocie. Nie jest to dokument „długotrwały”, ale ważny przez pół roku i po jego upływie dane na zaświadczeniu mogą nie być wiarygodne.

Z wnioskiem o uzyskanie informacji z KRK o pracownikach mają prawo wystąpić w niektórych sytuacjach przełożeni, co reguluje art. 6 ust. 1 pkt 10 wskazanej wyżej ustawy. Zgodnie z nim pracodawcy mogą te informacje otrzymać w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że pracodawca ma ograniczone możliwości uzyskiwania informacji o zatrudnionym lub kandydacie na dane stanowisko. Wymóg zaświadczenia o jego niekaralności musi być bowiem określony w przepisach odpowiedniej ustawy, nie jest natomiast wymieniony wśród danych, o jakie może prosić na mocy art. 221 K.p. kandydata do pracy lub pracownika. Prawo do żądania takiej informacji może również wynikać z przepisów szczególnych, które regulują stosunek pracy konkretnej grupy zawodowej (jest to tzw. pragmatyka pracownicza).

Dodatkowo przełożony może otrzymać takie informacje o danej osobie jedynie w zakresie niezbędnym do jej zatrudnienia, wynikającym z przepisów danej ustawy. Warto w tym miejscu nadmienić, że z poszczególnych ustaw może wynikać wymóg:
niekaralności,
korzystania z pełni praw publicznych,
ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Dlatego pracodawca w sformułowanym przez siebie zapytaniu o karalność konkretnej osoby, powinien powołać się na odpowiedni przepis określający zakres niezbędnych informacji, gdyż nie w każdej sytuacji wymagana jest pełna informacja o niezgodnej z prawem przeszłości kandydata.

Zupełnie inna sytuacja występuje w przypadku osoby fizycznej. Każdemu bowiem przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Uprawnienie takie reguluje art. 7 w/w ustawy. W ten sposób kandydat na pracownika lub pracownik zawsze może złożyć wniosek do KRK, na który uzyska odpowiedź. Następnie może ją przedłożyć pracodawcy, nawet gdy nie wynika to z żadnych przepisów prawa.

Zobligowani przepisami rangi ustawowej do złożenia zaświadczenia o niekaralności są, jak wynika z pragmatyk pracowniczych lub służbowych, kandydaci do pracy lub pracownicy m. in. następujących zawodów: prokurator, sędzia, urzędnik samorządowy, pracownik służby cywilnej, policjant, inspektor kontroli skarbowej, nauczyciel mianowany i dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania, ochroniarz, kierowca zatrudniony u przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy, księgowi uprawnieni do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wystąpić może również taka sytuacja, że pracownik dobrowolnie przedstawi zaświadczenie o niekaralności, celem np. zwiększenia swoich szans podczas rekrutacji. Wówczas, poza tym dokumentem musi on również złożyć pisemną zgodę na przetwarzanie tych danych tak, aby nie naruszyć przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. W przypadku przetwarzania danych przez pracodawcę (w czym mieści się także ich przechowywanie), wymagane jest przestrzeganie powyższej procedury.

Mimo, że informacja o niekaralności nie zawsze jest konieczna, aby podjąć pracę na danym stanowisku, to pracodawcy chcą ją uzyskiwać od coraz szerszego grona pracowników czy kandydatów do pracy. Ponadto informacji takiej nie zaznaczają w ogłoszeniach o pracę, ale informują kandydata tuż przed samym podpisaniem umowy. Ma to coraz częściej miejsce przy stanowiskach pracy takich, jak: doradca finansowy czy pracownik dużej firmy lub koncernu. Pracodawcy w ten sposób próbują bowiem zabezpieczyć się przed zatrudnianiem nieuczciwych pracowników. Bardzo często bowiem podwładnemu powierzany jest majątek pracodawcy czy wręcz może on podejmować w jego imieniu decyzje, za które to pracodawca ponosi odpowiedzialność.

Pamiętać jednak trzeba, że o wnioski o niekaralności nie występuje się tylko w celu ich przedstawienia polskim pracodawcom. Występują bowiem o nie także osoby składające dokumenty na egzamin pilota lotni, studenci ubiegający się o wizę w USA, a nawet pracownicy sezonowi wyjeżdżający do pracy za granicę za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy.

#3 Guest_-praw-błażej krupa

Guest_-praw-błażej krupa
 • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:37

Witam serdecznie

Mam dwa pytania.

Gdzie można znaleźć kodeks pracy?

Czy prawo polskie w jakikolwiek sposób zabrania by osoba karana za jazdę pod samochodem pod wpływem alkoholu (prawo jazdy zabrane na rok i 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata) nie może pracować na stanowisku "doradca klienta" w banku?

Dziękuję

#4 bakarat

bakarat

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 529 postów

Napisano 01 lipiec 2017 - 11:14

Tutaj http://nordea.pl/noc/ znajdziecie oferty pracy w centrum operacji bankowych. Warto tam aplikować, bo praca jest naprawdę ciekawa. Siedziba oddziału znajduje się w Łodzi. Jego domeną jest efektywne wspieranie, rozwój i ciągłe ulepszanie procesów tak, aby dostarczać najlepszą ich jakość.#5 Arkadiusz Kędra

Arkadiusz Kędra

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 128 postów

Napisano 08 lipiec 2017 - 12:47

Nie powiem, ciekawe propozycja. Tak sobie jednak myślę, że warto wybierać oferty pracy, przede wszystkim pochodzące od dobrych pracodawców. Na takie miano na pewno zasługuje tutaj Grupa Most Wanted. Można tam stale się rozwijać, pracować w miłej atmosferze, a jednocześnie mieć pewność, że nasza praca jest doceniana. #6 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 17354 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 lipiec 2017 - 13:41

Nie powiem, ciekawe propozycja. Tak sobie jednak myślę, że warto wybierać oferty pracy, przede wszystkim pochodzące od dobrych pracodawców. Na takie miano na pewno zasługuje tutaj Grupa Most Wanted. Można tam stale się rozwijać, pracować w miłej atmosferze, a jednocześnie mieć pewność, że nasza praca jest doceniana.

Nie rozśmieszają ludzi. Tak się składa, że wiem co nie co na ich temat -porażka.

#7 elka2002

elka2002

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 548 postów

Napisano 09 lipiec 2017 - 12:40

Zawsze można samemu założyć działalność gospodarczą i być pośrednikiem. Oczywiście w takim wypadku otrzymuje się prowizję za udzielony kredyt. Dla osób, które mają doświadczenie w bankowości jest to bardzo intratne rozwiązanie, szczególnie jeśli współpracuje się z Probitas Finance. Mają najlepsze stawki na rynku oraz ekspresowe płatności. Poza tym warunki można uzyskać lepsze niż w banku. Tutaj http://www.probitasfinance.pl jest do nich kontakt.#8 bronson

bronson

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 47 postów

Napisano 17 lipiec 2017 - 19:38

Taka praca w banku nie jest dla każdego. Sam zrezygnowałem z takiej i wybrałem prace w BMW na stanowisku Doradcy ds. sprzedaży samochodów nowych. Fajna, rozwojowa i co ważne dobrze płatna praca. Aplikowałem na http://www.praca-dealerbmw.pli po rekrutacji zostałem przyjęty. Teraz też szukają pracowników na wiele stanowisk. Polecam zajrzeć jeśli ktoś jest zainteresowany.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych