Skocz do zawartości


Ochrona osób samotnie wychowujących dziecko


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-piotr66

Guest_-praw-piotr66
 • Goście

Napisano 16 grudzień 2008 - 14:59

witam.

"Indywidualny czas pracy

Pracownik, który zamierza pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem, może skorzystać z możliwości ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy, dostosowanego do jego aktualnych potrzeb. Rozkład czasu pracy to ustalone dla danego pracownika, w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, dni wolne od pracy. Dostosowanie czasu pracy do indywidualnych potrzeb zatrudnionego rodzica może dotyczyć wyłącznie rozkładu czasu pracy i nie może doprowadzić do zmiany obowiązującego go systemu czasu pracy (np. nie można w ten sposób zmienić podstawowego systemu czasu pracy na system równoważny).

W praktyce zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy polega najczęściej na dostosowaniu do potrzeb pracownika godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Na przykład pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy wykonują swoje obowiązki od godz. 8.00 do godz. 16.00. Natomiast indywidualny rozkład czasu pracy danego pracownika polega na tym, że świadczy on pracę od godz. 7.00 do godz. 15.00.

Jeżeli pracownik wychowujący dziecko chciałby, aby jego czas pracy został dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, powinien złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie. Jednak w przeciwieństwie do wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, pracodawca nie ma obowiązku wprowadzenia indywidualnego czasu pracy dla pracownika, który sprawuje opiekę nad małym dzieckiem.""Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o uelastycznienia jego czasu pracy. Uwzględnienie indywidualnych potrzeb pracownika zależy jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Kodeks pracy przewiduje możliwość różnego uregulowania czasu pracy pracownika, stosownie do jego potrzeb. Dostosowanie czasu pracy do wymogów konkretnego pracownika następuje wyłącznie na jego wniosek, którego ostateczne rozstrzygnięcie należy zawsze do pracodawcy. Możliwe jest zastosowanie jednej z kilku form.

Indywidualny czas pracy

Pracownik może złożyć na ręce pracodawcy pisemny wniosek, którego przedmiotem będzie ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 k.p.).
Aby prawidłowo zastosować tę instytucję, należy rozróżnić pojęcie rozkładu czasu pracy od systemu czasu pracy. Kodeks pracy przewiduje mianowicie możliwość zorganizowania przez pracodawcę pracy z wykorzystaniem różnorakich systemów czasu pracy, do których m.in. należą: system podstawowy, system równoważnego czasu pracy, system przerywanego czasu pracy czy system pracy w ruchu ciągłym. Przez pojęcie rozkład czasu pracy należy natomiast rozumieć ustalenie dla danego pracownika, w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy, godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, dni wolnych od pracy czy ilości godzin pracy w dniu roboczym. Należy podkreślić, że modyfikacje organizacji czasu pracy stosownie do indywidualnych potrzeb pracownika mogą dotyczyć wyłącznie rozkładu czasu pracy, nie zaś obowiązującego danego pracownika systemu czasu pracy. Zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy jest oczywiście możliwe w ramach każdego systemu czasu pracy. W praktyce najczęściej zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy polega na dostosowaniu do potrzeb pracownika godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy.
Dostosowanie organizacji czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracownika może dotyczyć wyłącznie rozkładu czasu pracy, nie może natomiast doprowadzić do modyfikacji obowiązującego danego pracownika systemu czasu pracy. Pracodawca może na wniosek pracownika ustalić indywidualny rozkład czasu pracy, lecz tylko i wyłącznie w ramach obowiązującego tego pracownika systemu czasu pracy.

Skrócony tydzień

Drugą z możliwości jest tzw. system skróconego tygodnia pracy. Zgodnie z art. 143 k.p., system ten polega na wykonywaniu przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy czym dobowy wymiar czasu pracy może być wydłużony maksymalnie do 12 godzin, a okres rozliczeniowy nie może przekroczyć 1 miesiąca.
Zastosowanie wskazanego systemu czasu pracy również wymaga złożenia przez pracownika pisemnego wniosku. Jeżeli pracodawca przychyli się do takiego wniosku, warunki stosowania systemu skróconego tygodnia pracy powinny zostać uregulowane w umowie o pracę.

Praca w weekendy

Ostatnią z form dostosowania czasu pracy do potrzeb konkretnego pracownika jest przewidziany w art. 144 k.p. tzw. system pracy weekendowej. W systemie tym pracownik wykonuje pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, przy czym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w te dni maksymalnie do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Zastosowanie takiego systemu czasu pracy rodzi dla pracodawcy dość duże korzyści. System ten umożliwia bowiem wykonywanie przez pracownika w dni świąteczne każdego rodzaju pracy, co więcej, wyłącza obowiązek pracodawcy udzielania pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, a także zapewnienia pracownikowi co czwartej niedzieli wolnej od pracy. Zastosowanie omawianego systemu wymaga wniosku samego zainteresowanego pracownika, który w ten sposób rezygnuje z dni, które dla innych pracowników przeznaczone są na wypoczynek. Jeżeli pracodawca zaakceptuje wniosek pracownika, warunki stosowania systemu pracy weekendowej powinny stać się przedmiotem umowy o pracę.

Nie dla każdego

Kodeks pracy wprowadza zakaz zatrudniania niektórych kategorii pracowników w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, co odnosi się również do systemu skróconego tygodnia pracy oraz systemu pracy weekendowej, w których dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony aż do 12 godzin. Ograniczenie wymiaru czasu pracy dotyczy:
• pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia;
• pracownic w ciąży;
• pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody.

Tylko na wniosek

Zastosowanie wskazanych form uelastycznienia czasu pracy wymaga złożenia przez pracownika pisemnego wniosku. Pracodawca nie może tych możliwości narzucić, wydając pracownikowi polecenie wykonywania pracy w jednostronnie zmienionej organizacji czasu pracy, bez uprzedniego pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie. Warto podkreślić, że uwzględnienie prośby pracownika zależy zatem wyłącznie od dobrej woli samego pracodawcy, który decyzji odmownej nie musi w żaden sposób uzasadniać."
http://www.infor.pl/...est-zmiana.html

http://www.rp.pl/art...zasu_pracy.html


pozdrawiam

#2 Guest_-praw-piotr66

Guest_-praw-piotr66
 • Goście

Napisano 16 grudzień 2008 - 14:59

Samotnie wychowuje 7 letniego syna.Do tej pory pracowałem tylko na 1 zmianę.Tą możliwość/zgodę miałem na piśmie od kier.zakładu do czasu jak napisano:"poprawy sytuacji rodzinnej".Obecnie kierownik komórki ,w której pracuje chce bym pracował w systemie 2 zmianowym.Czy mogę przed tym się jakoś bronić czy istnieją jakieś przepisy/ ochrona osób samotnie wychowujących dzieci. Z góry dzięki za pomoc Piotr66

#3 Guest_mm

Guest_mm
 • Goście

Napisano 19 listopad 2010 - 13:09

chciałabym sie dowiedzieć, czy jesli pracuje na zmiany w systemie dziennym 12- godzinnym, to czy muszę równiez pracowac w niedziele i swięta???

#4 Guest_Ania

Guest_Ania
 • Goście

Napisano 23 marzec 2014 - 21:59

Witam!
Jestem młodą policjantką i samotnie wychowuje 7letniego syna.Mam problem ze sprawowaniem opieki nad nim ponieważ służby są 12sto godzinne i w 90% nocne czyli 19/7.Pracuje w prewencji w ogniwie patrolowo interwencyjnym.O weekendach już nie wspomnę bo w marcu nie miałam żadnego weekendu wolnego.Czy jako matka samotna mam jakiekolwiek prawa do służb 8mio godzinnych?Powiem szczerze,że są dni kiedy padam na tzw.pysk bo mam dwie nocki jedna po drugiej a potem np.dzień 7/19 w odstępie 24h.Moi rodzice mieszkają oddaleni o 300km a nie stac mnie na nianie.Ciężko jest mi cokolwiek zaplanować bo grafik zmienia się jak w kalejdoskopie.Najbardziej żal mi jest syna,który stoi w tym momencie na 2gim miejscu...i nic na to nie mogę poradzić.Pozdrawiam

#5 Guest_bety

Guest_bety
 • Goście

Napisano 08 czerwiec 2016 - 21:16

Jestem samotna matka dyskryminowana przez kierowniczke zostałam zatrudniona przez jej poprzedniczke a teraz nie przedłużyła mi umowy o pracę przez zwolnienia na dziecko które poszło do przedszkola zabrała mi też urlop i co zrobić?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 09 czerwiec 2016 - 11:19

Jestem samotna matka dyskryminowana przez kierowniczke zostałam zatrudniona przez jej poprzedniczke a teraz nie przedłużyła mi umowy o pracę przez zwolnienia na dziecko które poszło do przedszkola zabrała mi też urlop i co zrobić?

Jeśli uważasz, że Twoja pracodawczyni złamała prawo, możesz odwołać się do państwowej inspekcji pracy lub do sądu pracy.#7 bakarat

bakarat

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 584 postów

Napisano 27 luty 2017 - 16:46

Tutaj http://www.rekowska.com jest ciekawa propozycja dla samotnych matek. Jest to sposób na dodatkowy zarobek. Uważam, że naprawdę warto zostać konsultantką Arbonne, bo kosmetyki mają rewelacyjne. Wegańskie produkty stają się coraz bardziej popularne.#8 Guest_justyna

Guest_justyna
 • Goście

Napisano 25 wrzesień 2017 - 05:53

witam samotnie wychowuje 5letnia córkę czuje w Straży Miejskiej od pewnego czasu mam problemy z działem kierowniczym gdyż zmieniają mi zmiany na godzinę 6:00 a najczęściej pracowałam od 7:00-15:00 nadmieniam iż przedszkole jest czynne od 6:00 rano i mam problem co robić z córką ze względu na dyskryminację finansową nie stać mnie na wynajęcie niani czy mogę coś z tym zrobic

#9 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 18678 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 wrzesień 2017 - 06:40

"........ze względu na dyskryminację finansową......" a któż to cię tak dyskryminuje?

Wiele samotnych matek ma ten problem, jeśli rozmowa z przełożonymi nic nie pomoże, to raczej nic z tym nie zrobisz. To normalne godziny pracy.#10 Maria

Maria

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 3554 postów
 • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 wrzesień 2017 - 07:27

witam samotnie wychowuje 5letnia córkę czuje w Straży Miejskiej od pewnego czasu mam problemy z działem kierowniczym gdyż zmieniają mi zmiany na godzinę 6:00 a najczęściej pracowałam od 7:00-15:00 nadmieniam iż przedszkole jest czynne od 6:00 rano i mam problem co robić z córką ze względu na dyskryminację finansową nie stać mnie na wynajęcie niani czy mogę coś z tym zrobic

http://www.infor.pl/...czas-pracy.html#11 Guest_Marzena

Guest_Marzena
 • Goście

Napisano 10 sierpień 2018 - 20:14

Samotnie wychowuje corke i pracuje 16 lat w jednym miejscu ..praca jest blisko mojego miejsca zamieszkania ..czy pracodawca może mnie przenieść w inny miejsce pod pretekstem redukcji etatów ??czy jestem chroniona z tytułu samotnej matki

#12 koleżanka

koleżanka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 13016 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 sierpień 2018 - 20:15

o ile wiem nie ma takiej ochrony#13 Guest_urzad pracy

Guest_urzad pracy
 • Goście

Napisano 03 listopad 2018 - 14:35

pis się chwali ,że bezrobocie spada jasne bo nikt nie mowi ze wyrzucaja samotne matki#14 Guest_Jola

Guest_Jola
 • Goście

Napisano 10 marzec 2019 - 21:03

chciałabym sie dowiedzieć, czy jesli pracuje na zmiany w systemie dziennym 12- godzinnym, to czy muszę równiez pracowac w niedziele i swięta???

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych