Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

rak jądra, czy mam prawo do renty?

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_luk88

Guest_luk88
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 16:01

witam,
chciałbym zasięgnąć od Państwa porady bądź tez opinii w mojej sprawie. Otóż w marcu br. wykryto u mnie raka jądra. Przeszedłem operację usunięcia jądra, w obecnej chwili kończę czwarty kurs silnej chemioterapii (przerzut na węzeł chłonny na pachwninie, lekarze zamiast go wyciąć zdecydowali o większej ilośći kursów). Przed chorobą pracowałem fizycznie, w tej chwili jestem bardzo wycieńczony chemią, męczę się nawet przy wchodzeniu po schodach. Co w tej sytuacji? Potrzebuję czasu na powrót do formy, nie wyobrażam sobie żebym mógł pracować w takim stanie, a mam małe dziecko. Do tej pory żona nie pracowała ze względu na synka, w tej chwili jednak to ona może iść do pracy. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek rehabilitacyjny czy też renta z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy? Jakie dokumenty i gdzie powinienem złożyć w celu uzyskania takowej? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

#2 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 19:25

Jestem w podobnej sytuacji tyle że po operacji złośliwego raka jajnika i6 cykli chemii. Mozesz chorować do 6 miesięcy.Już w piątym miesiącuzbieraj dokumenty(od lekarza prowadzącego na onkologii,lekarza ogólnego iwszystkich poradni gdzie się leczysz w związku z chorobą np.neurolog,reumatolog- chemia powoduje rożne powikłania) i składaj do ZUSo przyznanie renty chorobowej. Musisz to zrobić mjiesiąc przed końcemzasilku chorobowego.Zus ma 30 dni na ustalenie terminu komisji.Ja dostalamna pierwszej komisji dwa lata całkowitej niezdolności dopracy,a po dwóchlatach częsciową niezdolność również na dwa lata.Na pierwszej komisjilekarz mi powiedział że taka jest procedura .Renta do pięciu lat ijeśli bedzie ok to do pracy.Chyba że coś będzie się działo to powinniprzedłużać.Teraz nie dają na stałe.Jeśli masz ciąglość pracy 5lat(nie moze być przerwy w zatrudnieniu dłuższej niż 30 dni) to starajsię o rentę.!!!jesli masz pytania pisz na wigor17@interia.pl

#3 Guest_Katarzyna Wiśniewska

Guest_Katarzyna Wiśniewska
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2009 - 12:13

W celu nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS -należy łącznie spełnić następujące warunki:
1)na podstawieorzeczenia lekarza orzecznika ( komisji lekarskiej) ZUS zostać uznanym zaosobę niezdolną do pracy,
2)posiadać wymagany, stosownie do wieku, wktórym u danej osoby powstała niezdolność do pracy, okres składkowy inieskładkowy,
3) niezdolność do pracy musi powstać w czasie okresuskładkowego (np. ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dlabezrobotnych) lub w czasie okresu nieskładkowgo (np. w okresie pobieraniazasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie późniejniż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Wymagany doprzyznania renty okres składkowy i nieskładkowy zróżnicowany jest wzależności od wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność dopracy. Okres ten wynosi 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstaław wieku powyżej 30 lat. Pięcioletni okres składkowy i nieskładkowywymagany od osoby, której niezdolność do pracy powstała w wiekupowyżej 30 lat, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięcioleciaprzypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę albo powstanianiezdolności do pracy.
W przypadku, gdy niezdolność do pracypowstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresówwskazanych wyżej, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracyprzysługuje, jeżeli wnioskodawca:
- został uznany za całkowicieniezdolnego do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego wokreślonym wyżej dziesięcioleciu 5-letniego okresu składkowego inieskładkowego oraz
- legitymuje się co najmniej 25-letnim w przypadkumężczyzn - okresem składkowym i nieskładkowym.
Oddział –Inspektorat ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszania – rozpatrzy uprawnienia do renty wyłącznie na podstawie wniosku osobyzainteresowanej, do którego należy również dołączyć zaświadczenieo stanie zdrowia ( druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza, pod któregoopieką medyczną pozostaje wnioskodawca.
Natomiast świadczenierehabilitacyjne może być przyznane ubezpieczonemu również na wniosek,który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny dopracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności dopracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny doprzywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Downiosku o świadczenie powinno być dołączone również ww.zaświadczenie o stanie zdrowia. O potrzebie przyznania świadczeniarehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.
Druki wniosku o rentę ztytułu niezdolności do pracy i o świadczenie rehabilitacyjne dostępnesą nieodpłatnie w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej ZUS,pod adresem www.zus.pl ( formularze ZUS)
Podstawa prawna: art. 57 ustawy zdnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu UbezpieczeńSpołecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.),
- art. 18ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczeniaspołecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31,poz. 267 z późn. zm.).

#4 Naster

Naster

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 909 postów

Napisano 03 maj 2021 - 09:27

Myślę, że warto zajrzeć na stronę https://www.zwrotnikraka.pl/na niej są podane ważne informacje związane z onkologią, od jakiegoś czasu co róż na nią wchodzę i czytam sobie różne ciekawe artykuły. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy