Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Ubezpieczenie dziecka


59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2009 - 14:37

do kas:
po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia i Ty i dziecko powinno by zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny przy mężu, jeżeli nie będziesz rejestrowac się w urzędzie pracy, ani nie podejmiesz zatrudnienia

#22 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2009 - 14:39

do Moni:
musicie zgłosi córkę (2letnią) do ubezpieczenia przy ojcu, skoro Ty nie masz ubezpieczenia, w przeciwnym razie za leczenie małej mogą wystawic rachunek, bo nie ubezpieczyliście jej

#23 Guest_kubu

Guest_kubu
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 13:27

Jestem studentem, mam 19 lat, moja mama wybiera się za granicę i raczej nie będę podchodzić pod jej ewentualne ubezpieczenie (z ojcem nie mam kontaktu). Czyli powinienem się ubezpieczyć na uczelni? czy może w mopsie się orientować(z uczelni mam stypendium socjalne).

#24 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:38

jeśli mama nie będzie miała juz tu ubezpieczenia, a więc i Ty nie będziesz mógł podlega jako członek rodziny ubezpieczeniu zdrowotnemu, to powinna Cię zgłosic uczelnia

#25 Guest_kubu

Guest_kubu
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 14:18

dzięki za odp., to się zorientuje na uczelni

#26 Guest_gracka

Guest_gracka
  • Goście

Napisano 01 luty 2010 - 15:13

Witam. Mam problem. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym mam syna który niedługo skończy rok.chciałabym ubezpieczyć dziecko ale składałam do zusu dokumenty i przysyłały mi papier że nie może być ubezpieczony bo mąż nie jest ubezpieczony. Mąż pracuje na umowę zlecenie, czy mogłabym ubezpieczyć dziecko na siebie? jesli tak to gdzie mam złożyc jakies dokumenty. pozdrawiam

#27 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 01 luty 2010 - 15:19

juz po ukończeniu 6 mies. powinnaś syna zgłosic do ubezpieczenia zdrowotnego!
nie wiem dlaczego dziecko nie może byc zgłoszone u ojca - jest on uczniem/studentem do 26 roku życia,że nie podlega ub. zdrowotnemu????
najłatwiej zgłosic syna u Ciebie w pracy - przeciez jesteś na wychowawczym!musisz złożyc wniosek u pracodawcy i tyle

#28 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 00:17

Kochani wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia okaz kobiety w ciąży i połogu są ubezpieczeni ustawowo to państwo za nich płaci. Tak wynika z art.13 ... Czyli nawet jeżeli rodzice dziecka nie mają ubezpieczenia to nie ma się czym martwić. Na to są przeznaczone środki z BUDŻETU PAŃSTWA...

#29 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 00:41

UWAGA ! Kochani wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i połogu są ubezpieczeni ustawowo to państwo za nich płaci. Tak wynika z art.13 ... Czyli nawet jeżeli rodzice dziecka nie są objęci ubezpieczeniem to nie ma się czym martwić. Na to są przeznaczone środki z BUDŻETU PAŃSTWA... Samotna :) nie musisz płacić za pobyt dziecka w szpitalu płaci za to państwo. Jeżeli kiedykolwiek płaciłaś za pobyt dziecka w szpitalu to idź do dyrektora placówki niech ci zwróci wpłaconą kwotę szpital nie prawa żądać takich opłat oczywiście jeżeli chodzi o dzieci bądź kobietę ciężarną. :)

#30 Guest_paula

Guest_paula
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 16:16

mam 23 lata nie studiuje i nie pracuje, mam synka który ma 4 lata, ojciec mój prowadzi działalnosc gospodarcza. czy jest możliwosc zeby ojciec u siebie ubezpieczył mnie i małego???

#31 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 13:09

Mam pytanie odnośnie konsekwencji nie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Mój syn ma 12 lat. Dzisiaj dostałam info od przychodni że przyszło pismo z zusu że nie jest ubezpieczony. Przeanalizowaliśmy z mężem dokumenty (RMUA) i doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie nigdy osobiście nie pisaliśmy oddzielnego pisma z prośbą o ubezpieczenie dziecka. Jeżeli zgłoszę dziecko teraz jakich konsekwencji mogę się spodziewać? Czy jeżeli dziecko jest ubezpieczone to istnieje informacja o tym właśnie na drukach RMUA czy na innych dokumentach?

#32 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 16:35

na druku rmua nie ma takiej informacji,
to Państwo powinni wiedziec, czy zgłaszaliście dziecko do ubezpieczenia czy nie!
jesli dziecko nie miałoby możliwości zgłoszenia do ub. zdrowotnego, to powinna je zgłosic szkoła, ale przede wszystkim Wy,
więc należy się udac do pracodawcy,żeby zgłosic dziecko do ubezpieczenia,
a jak dotąd niby leczyliście syna?nikt nie pytał o legitymację ubezpieczeniową z aktualną pieczątką?
konsekwencje-może się zdarzyc,że traficie do placówki, która zażąda dowodu ubezpieczenia dziecka, a jesli go nie będziecie mieli, to wystawią rachunek za leczenie, a odkręcanie tego potem jest żmudne,
dzieci są objęte opieką zdrowotną, ale gdzieś muszą byc zgłoszone do tego ubezpieczenia

#33 Guest_Mena

Guest_Mena
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 17:30

paula- Tata może ubezpieczyć panią i pani dziecko jako "Domownicy" ale musi za was płacić składki na ubezpieczenie w krus tj ok 300 zł kwartalnie

#34 Guest_Paulla

Guest_Paulla
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 11:57

A ja mam takie pytanie....niebawem wychodze za maz z poprzedniego zwiazku mam 5 letnia coreczke ktora nosi nazwisko ojca.Czy moj przyszly maz moze ja dopisac do ksiazeczki rodzinnej gdyz mamy zamiar po slubie ja wyrabiac?

#35 Guest_MAdzia

Guest_MAdzia
  • Goście

Napisano 19 maj 2010 - 11:23

Wiatm:)mam pytanie...urodziałam dziecko 21 lutego 2010 roku. jestem bezrobotna i zgłosiłam do urzedu pracy ze urodzilam dziecko...kazali przyniesc zaswiadczenie wiec to zrobilam natomiast nic nie wspomnieli o tym ze musze zlozyc oswiadczenie o ubezpieczenie dziecka do dzisiejszego dnia. czy moje dziecko przez te 3 miesiace bylo nieubezpieczone??? czy bede musiala zaplacic za te wszyskie wizyty ktore odbyly sie przez te 3 miesiace z wlasnej kieszeni???

#36 Guest_ulap15

Guest_ulap15
  • Goście

Napisano 29 maj 2010 - 12:29

Witam. Jestem mamą cztero letniego chłopca i mam rodzinną legitymację ubezpieczeniową, aktualnie podbitą przez mój zakład pracy, w którą synek jest wpisany. Wiele razy byłam z nim u róznych lekarzy, nigdy nie było żadnych problemów, ostatnio byłam u dentysty, który wykonał usługę na NFZ, po okazaniu legitymacji. Niedawno dentysta zadzwonił z informacją, że mój syn jest nieubezpieczony bo taką informację otrzymał z NFZ. Ja w tej chwili już nie pamiętam jak wyglądały formalności w moim zakładzie pracy kiedy otrzymywałam legitymację. Moje pytanie brzmi czy jest to możliwe, że mam legitymację z wpisanym dzieckiem i jest ona systematycznie podbijana a mimo to moje dziecko jest nieubezpieczone. Zakład pracy twierdzi, że wszystko jest ok. jak i gdzie to sprawdzić.

#37 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2010 - 13:16

ulap,
sprawdzisz u pracodawcy - musiał CI przecież wydac egzemplarz zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia - druk ZUS ZZA - jeśli go nie masz, to poproś o wydanie kopii takowego, jesli odmówi - idź do zusu, tam też powinni to poświadczy, a przy okazji wyjaśnisz

#38 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2010 - 13:18

do Madzi:
dzieka do 6 mies. życia nie trzeba zgłaszac do ubezpieczenia, ponieważ i tak ma ono zapewnioną opiekę zdrowotną przez państwo,
ale oczywiście na bieżąco teraz zgłoś do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko jako członka rodziny w UP

#39 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2010 - 13:25

Paulla,

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. pracownicy) mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swoich członków rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Członkami rodziny są następujące osoby:


* dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,

* małżonek,

* wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Z pierwszego punktu wynika,że Twój przyszły mąż będzie mógł po ślubie zgosic Twoją córeczkę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, skoro córka nie może byc zgłoszona przez Ciebie

#40 Guest_Sztoczek

Guest_Sztoczek
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 12:07

a czy ja mam się czym przejmować? dziś się okazało, że nie zgłosiłam w zakładzie pracy dziecka do ubezpieczenia, a ma on już 14 miesięcy. Oczywiście przez ten czas chodziliśmy do przychodni chociażby na szczepienia. Czy możemy mieć jakieś problemy?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych