Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Ubezpieczenie dziecka

59 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_RenataBonda

Guest_RenataBonda
  • Goście

Napisano 12 luty 2009 - 08:58

Czy mógłby mi ktoś poradzić co mam zrobić? Przed urodzeniem dziecka dowiedziałam się że jak urodze to automatycznie dziecko przechodzi na moje ubezpieczenie. Byłam zatrudniona w firmie,będąc w ciąży byłam na chorobowym po urodzeniu przeszłam na urlop macieżyński. Z pracy nie przedłużyli mi umowy więc obecnie jestem w ZUS-ie.I tam mi powiedziano że nie przechodzi dziecko automatycznie na moje ubezpieczenie. Zadzwoniłam do zakłądu pracy i tam się dowiedziałam że nie zgłosiłam tego aby dziecko ubezpieczyć. Tata dziecka dostał wypowiedzenie z pracy a potem zarejestrował się w Urzędzie Pracy i tam zarejestrował nasze dziecko.Za pare dni dostał pismo że został wykreślony. Od daty wykreślenia ma 30 dni ubezpieczenia tata i dziecko. Za pare dni to ubezpieczenie się kończy, a powinnam posiadać zaświadczenie iż dziecko jest ubezpieczone. I moje pytanie brzmi co mam zrobić i gdzie ubezpieczyć dziecko aby mogła z dzieckiem pujść do lekarza, czy potrzebna mi jest książeczka rodzinna jeżeli tak to gdzie miałabym ją otrzymać?

#2 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 12 luty 2009 - 19:06

Będę posługiwać się przepisami,żeby mogła Pani ich ewentualnie użyć, jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości...

USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi:)Art. 67.6. Osoba, o której mowa w ust. 2 , pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

To oznacza,że Pani, pobierając jeszcze zasiłek macierzyński z zus,niejako zapewnia ubezpieczenie sobie i dziecku.

Ponadto art. 50 ust.9 tej ustawy mówi,że dzieci do ukończenia 6 mies. życia nie muszą dokumentować prawa do opieki zdrowotnej.

Oznacza to w praktyce,że dzieci są niejako "z urzędu" objęte świadczeniami zdrowotnymi do 6 miesiąca i nikt nie ma prawa do domowy opieki zdrowotnej.

Nie wiem ile jeszcze pozostało Pani tego macierzyńskiego, ale na pewno nie będzie Pani pobierać dłużej niż dziecko ukończy 6 mies.Po zakończeniu pobierania zasiłku zapewne zgłosi się Pani do UP i tam będzie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a dziecko razem z Panią-trzeba to zgłosić.

Proszę pamiętać, nikt nie ma prawa żądać od Pani przedstawienia dokumentu poświadczającego ubezpieczenie dziecka do 6 miesiąca i odmowy jego leczenia.

Życzę powodzenia

#3 Guest_samotna35

Guest_samotna35
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 16:53

witam a ja mam problem poniewaz nie mge ubezpieczyc dziecka jestem gdy pracowalam bylo ubezpieczone po zwolnieniu z pracy choruje i zus nie moze ubezpieczyc mi dziecka tylko ja podlegam takiemu ubezpieczeniu moge sama ale to koszt 300zł miesiecznie na ktore mnie nie stac prosze poradzic czy to mozliwe jest czy tylko zus tak sciemnia :(

#4 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 22:43

do samotnej:
no ktoś wprowadził Cię w błąd w tym zusie...
jeżeli Ty pobierasz zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, to i Ty podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu i Twoi członkowie rodziny mają do tego prawo
podstawa prawna:
USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi:)Art. 67.6. Osoba, o której mowa w ust. 2 , pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 08:47

do ewkaz ; bede jeszcze raz u nich i spytam ale zostaje odeslana z kwitkiem powiedzieli ze tylko ja podlegam takiemu ubezpieczeniu nie da sie z nimi rozmawiac ..to prosz mi powiedziec jesli chce isc z dzieckiem do lekarza musze sie wykazac aktualna ksiazeczka mam podbita ale z ostatniego zakladu pracy i co mam w tym momencie zrobic zus nie podbije mi pieczatki a na tamta z bylego zakladu mam soe powolac w sumie mnie zwolnienia sa wypisywane na tamten zaklad mimo ustania juz zatrudnienia obawiam sie ze w razie nieszczescia i trafienia dziecka do szpitala bede musiala sama pokryc koszty leczenia ...wiec gdzie mam sie udac najpierw mi mowiona ze dostane zaswiadczenie z zus a potem odprawiono z kwitkiem ze mam sobie sama placic na dziecko jestem zrozpaczona

#6 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 09:00

do 30 dni od ustania zatrudnienia wpis w legitymacji jest ważny i TY i członkowie rodziny zgłoszeni do zdrowotnego prawdo do opieki zdrowotnej, po tym czasie, jeżeli nadal jesteś na zasiłku chorobowym, legitymacje powinien podbić zus,albo wystawić stosowne zaświadczenie, prosze sie powołać na podany wyżej przepis, w razie problemów,radzę zastrzec w zus, że złoży Pani skargę w NFZ(gdzie również można zgłosić ten problem)

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 10:35

dobrze tak zrobie bardzo dziekuje za informacje :)

#8 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 13:33

Jestem zatrudniona w polsce, obecnie przebywam z mężem (Niemiec) i dzieckiem w Niemczech podlega dziecko pod męża ubezpieczenie, czy w momenicie pobytu w PL mogę zgłosić dziecko tu też do ubezpieczenia zdrowotnego.
Pozdrawiam

#9 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 09:57

skoro dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia zapewniającego opiekę zdrowotną u ojca w Niemczech, to nie ma potrzeby zgłaszania go tutaj w Polsce, przepisy unijne wykluczają w takim przypadku podwójne ubezpieczenie, ponieważ świadczenia zapewnione w Niemczech powinny być również ubezpieczonemu dziecku zapewnione w Polsce.
Dokumentem, na podstawie którego, w trakcie czasowego pobytu w Polsce można skorzystać ze świadczeń medycznych świadczonych przez lekarzy, przychodnie lub szpitale działające w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub Certyfikat Zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.O nią wnioskuje sie w miejscu, gdzie ubezpieczane było dziecko. Jest ona wydawana na okres do 2 miesięcy.

#10 Guest_zoska_b

Guest_zoska_b
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 12:00

czy w związku z tym, znaczy to, że w tym przypadku o taką kartę możnaubiegać się tylko i wyłącznie w Niemczech?

#11 Guest_Dominika19782

Guest_Dominika19782
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2009 - 17:29

Witam serdecznie.Proszę o pomoc.Zostałam skreślona z biura pracy wzwiązku z tym moje dzieci straciły ubezpieczenie bo były podemną.Mążtaż nie jest zarejestrowany jako bezrobotny,pracuje "na czarno" więcdzieci pod siebie też nie moze wziąśc.Oboje jesteśmy nieubezpieczeni,więc jak to jest z moimi dziecmi (7 i 2 latka).Co mamyzrobić by nie trzeba było płacić za każdą wizyte u lekarza czyleczenie szpitalne itp.Proszę o odpowiedz,radę...dzięki

#12 Guest_Dominika19782

Guest_Dominika19782
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2009 - 18:02

...jeszcze jedno...czy to prawda że dzieci do ukończenia 18 roku życiasą objete opieką medyczną bez względu na to czy ich rodzice posiadająubezpieczenie i nie pracują (oficjalnie)???Raz słysze że tak potem żenie,więc jaka jest prawda???

#13 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 22:07

skoro jest taka a nie inna sytuacja, powinnaś zgłosić się do mopsu,który po sprawdzeniu Waszej sytuacji powinien zgłosić dzieci doubezpieczenia zdrowotnego, oczywiście do momentu pójścia do szkoły-bowtedy to szkoła przejmuje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, jeślidzieci nie mogą być zgłoszone jako członkowie rodziny,
jest jednakbardzo nieroztropne w Twojej sytuacji nie rejestrowanie się w UP ipozbawianie siebie bezpłatnej opieki zdrowotnej...

#14 Guest_Dominika19782

Guest_Dominika19782
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2009 - 16:27

Ja bym się chciała zarejestrować w urzędzie pracy,ale moja sytuacjajest taka.Postanowiłam że co najmniej do trzeciego-czwartego roku życiamojego syna (ma teraz dwa lata)będe z nim w domu,więc dopiero za jakieśpółtora roku planuję iść do pracy.U.P.daje mi propozycje z pracąktóra mi nie odpowiada (bo przecież nie muszą mi odpowiadac warynki ich"oferty")i po odmowie którą próbowałam uzasadnić (małe dzieckoitd...)zostałam skreślona na cztery miesiące.Po tym czasie moge sięponownie zarejestrować,znowu dostane jakąś propozycje,znowu odmówie isytuacja się powtórzy...Za przeproszeniem szlak mnie trafia że u nas wpolsce tak się dzieje.

#15 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 16:49

więc musisz zgłosić to w mopsie,
nadmieniam, że UP w razie przyjęciapracy, refunduje koszty zapewnienia opieki nad dziećmi,
skoro podjęłaśdecyzję, by być z dziećmi w domu i nie pracować, nawet na podst. umowyzlecenia, to już Twój wybór,
to oczywiste, że nie każda praca ma Ci"leżeć", ale zauważ, że wielu ludzi ma postawę roszczeniową w POLSCEi trudno byłoby zindywidualizować prawo,
jeśli żadne z Was nie pracujelegalnie, to jedynym wyjściem jest pomoc społeczna, w przeciwnym razieradzę zmienić swoje nastawienie... trzeba dokonywać wyborów, czasemtrudnych,
pozdrawiam

#16 Guest_krufka83

Guest_krufka83
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2009 - 23:40

Witam serdecznie! Wczoraj mój młodszy brat mial mały wypadek na rowerzei było podejrzenie, że może jest złamany i musiałam pojechać z nim napogotowie, tam przemyli mu ranę i wysłali do domu, bo jednak złamanianie było. teraz kwestia pytania. Co z ubezpieczeniem. Mama moja niepracuje i nie jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, tata znów pracuje zagranicą i też nie ma ubezpieczenia na małego. Ja jestem zarejestrowana wUrzędzie pracy ale jestem siostrą i nie mogę w świetle obowiązującegoprawa podciągnąć go pod swoje,bo musza to zrobić rodzice,a oni z koleiprzebywają za granicą i co mam robić? Czy muszę zapłacić za tąwizytę w pogotowiu czy da radę to jakoś obejść i do kogo mam sięzwrócić jeżeli jest taka możliwość. Proszę o szybką odpowiedź i zgóry bardzo dziękuję

#17 Guest_krufka83

Guest_krufka83
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2009 - 23:42

Oczywiście w poprzednim poście chodzi o palca w prawej dłoni :)

#18 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2009 - 09:19

a kto jest opiekunem prawnym dziecka, skoro rodzice przebywają pozagranicami RP??????jeżeli TY, to możesz zgłosić brata do ubezpieczeniazdrowotnego,
a ile on ma w ogóle lat?jeśli uczy się już w szkole, toszkoła powinna go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, a jak byłodotychczas?nigdy nie był u lekarza????jaki dowód ubezpieczeniaprzedstawialiście?

#19 Guest_kas

Guest_kas
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2009 - 18:32

witam.jestem w ciazy pracodawca przedłuzył mi umowe tylko do dnia porodu,wiem ze potem bedzie przysługiwał mi urlop macierzynski,ale co bedzie po tych 18 tyg.?czy bedzie mi przysługiwało jakies stałe ubezpieczenie?tak jak w przypadku urlopu wychowawczego?jesli nie to czy jest mozliwosc "podpiecia" dziecka pod ubezpieczenie ojca dziecka?

#20 Guest_Monia38

Guest_Monia38
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 13:07

Witam. Może ktoś mi coś doradzi. Mąż pracuje na umowę o pracę. Jestem na jego ubezpieczeniu i do tego dwójka dzieci. Trzecie, 2-letnie do dzisiaj nie zostało zgłoszone przez szefa do ubezpieczenia, mimo, że już raz dawałam wszystkie wypełnione dokumenty. Ostatnio musieliśmy z maluchami 5i2 lata jechać do szpitalnej poradni i tam pani w rejestracji powiedziała, że za małą dostaniemy rachunek do płacenia. W końcu szef zaczął załatwiać ubezpieczewnia dla małej, ale wiąże się to z wymianą książeczki rodzinnej na nową, ponieważ nie ma w niej miejsca na kolejny wpis. Mam tam jeszcze dwójkę dorosłych dzieci i wnuka, którzy muszą zostać wykreśleni. Dzisiaj znowu musimy jechać do szpitala i tu moje pytanie. Czy jeżeli mąż jest ubezpieczony, dzieci też, tylko mała jest nie wpisana jest podstawa do wystawienia mi rachunku. Czy rzeczywiście dzieci do 18 roku życia podlegają ubezpieczeniu "z góry". Dodam, że nie pierwszy raz jeżdżę z nią po przychodniach i poradniach i nigdzie nie miałam problemów, dopiero tutaj;/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy