Skocz do zawartości

Umowa na zastępstwo a ciąża.

20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_annaa

Guest_annaa
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2009 - 14:34

mam zapytanie: czy kobieta planująca zajście w ciążę, zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo w okresie od lutego 2009r. do końca maja 2009r. będzie miała prawo do jakichkolwiek świadczeń pieniężnych (tzn. zasiłek chorobowy, macierzyński, becikowe itp.)jeżeli zajdzie w ciążę np. w kwietniu lub w maju i następnie po powrocie do pracy osoby zastępowanej, skończy jej się zatrudnienie? czy w takiej sytuacji (będąc na zastępstwie - w ciąży) może w każdej chwili otrzymać zwolnienie lekarskie? co będzie po okresie 31.05.2009? czy również (będąc już w ciąży) będzie nadal mogła korzystać ze zwolnienia lekarskiego? jak długo będzie to możliwe? czy do dnia porodu? kto i w jakiej wysokości będzie wypłacał chorobowe i macierzyńskie? przez jaki okres? czy będąc na zastępstwie i przedkładając zaświadczenie o ciąży pracodawca może kobietę zwolnić czy jej również należy się ochrona przed zwolnieniem z pracy? czy można zajść w ciążę po ustaniu zatrudnienia? co wtedy? czy zostaje się zupełnie bez niczego? czy można iść jeszcze na zwolnienie lekarskie? i drugie zapytanie? czy jeśli na takiej umowie na zastępstwo będzie podana data końca trwania umowy a osoba zastępowana wcześniej wróci do pracy przed tą datą, (np. zadzwoni nagle, że za tydzień wraca do pracy)to wówczas osoba zastępująca od razu zostanie w tym momencie bez pracy? bardzo proszę o poradę.

#2 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:46

osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo ma prawo do świadczeń na wypadek choroby-może korzystać ze zwolnienia lekarskiego w trakcie zatrudnienia i w ciągłości po ustaniu zatrudnienia (wtedy zasiłek wypłaca ZUS),
będąc w ciąży przysługuje zasiłek chorobowy przez 270 dni, a nastepnie można się starać o świadczenie rehabilitacyjne,
niestety umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu tak jak inne umowy zawarte na czas określony, co oznacza,że jeżeli termin umowy wygaśnie przed porodem, nie będzie należny urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.Nadal jednak osoba taka może pobierać zasiłek chorobowy/świadczenie rehabilitacyjne.
umowy na zastępstwo nie można wypowiedzieć kobiecie w ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy Oznacza to,że nawet jesli osoba zastępowana wróci wcześniej do pracy, pracownica w ciąży, która jest zatrudniona na jej zastępstwo, będzie pracowała do momentu wygaśnięcia umowy.
Becikowe przysługuje oczywiście bez względu na zatrudnienie - matka musi być jedynie pod opieką lekarską.

#3 Guest_patulinkak

Guest_patulinkak
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 10:49

witam mam pytanie:)aktualnie od 3 tygodni jestem zwolniona z pracy,ale dzwonił do mnie ostatnio mój poprzedni pracodawca z propozycją umowy na zastępstwo za kobietę w ciąży która aktualnie jest na chorobowym i nie wróci d pracy przez dłuższy czas,bo może dopiero po urlopie macierzyńskim.Zgodziłam się na tę propozycję,ale co jest najśmieszniejsze w tej sytuacji,mianowicie fakt iż właśnie ta kobieta,za którą miałabym pracować ma taki sam termin porodu jak ja-czyli na Mikołaja(ale pracodawca o tym nie wie, bo się nie przyznałam do tego że jestem w ciąży).Chciałam się zapytać czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić jeśli się dowie, że jestem w ciąży,czy jeżeli mnie nie zwoli to czy będzie mi przysługiwać urlop macierzyński jeśli urodzę w trakcie trwania umowy oraz czy mogę iść na chorobowe w przypadku gdybym źle się czuła, albo coś by się stało?

#4 Guest_patulinkak

Guest_patulinkak
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 10:51

Czy przysługują mi jakieś prawa jako kobiecie w ciąży ale na zastępstwie?

#5 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 14:33

patulinka
po prostu przeczytaj to co odpisałam powyżej annie,
bo chyba jeszcze tego nie zrobiłaś, a tam są odpowiedzi na Twoje pytania

#6 Guest_Prokop

Guest_Prokop
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 10:06

Witam mam pytanie jeśli chodzi o te 270 dni chorobowego ale to sie liczy od moment kiedy np kończy się umowa wtedy to np 5 miesiąc ciąży czy to jest liczone od momentu rozpoczęcia ciąży i ile trwa ten zasiłek rehabilitacyjny i czy jest tez 100% płatny.

#7 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 15:33

270 dni okresu zasiłkowego to okres choroby zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu(jeśli jest ciągłośc zwolnień lekarskich),
a więc choroba albo w ciągłości 270 dni, albo dni niezdolności do pracy zliczone od początku roku, jeśli nie było przerw 3 miesięcznych pomiędzy zwolnieniami lekarskimi,
jeśli wiadomo,że nie powróci się do zdrowia po wyczerpaniu 270 dni okresu zasiłkowego, przypadającego w trakcie ciąży, to trzeba jak najwcześniej(60 dni najlepiej) wnioskować o św. rehabilitacyjne, które jest przyznawane na okres niezbędny do powrotu do zdrowia, maksymalnie na 12 mies., w trakcie ciąży jest płatne tak jak zasiłek 100% podstawy

#8 Guest_mirobel

Guest_mirobel
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2010 - 19:34

witam mam pytanie. Moja żona pracowała na umowę na zastępstwo.Umowa wygasła z chwilą powrotu do pracy pracownicy zastępowanej. oczywiście przed powrotem osoby zastępowanej żona poszła na zwolnienie lekarskie powód to ciąża, ale to i tak nic nie dało bo takie jest dziwne prawo polskie. Oczywiście żonie nie należy się teraz zasiłek macierzyński,ale piszesz tutaj że po porodzie dalej można pobierać zasiłek chorobowy. Pytanie przez jaki okres można pobierać zasiłek chorobowy po porodzie i co trzeba zrobić żeby taki zasiłek żonie przyznali

#9 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2010 - 10:46

po pierwsze,żeby dostac zasiłek po ustaniu zatrudnienia, trzeba by chorym,
jeśli jest ciągłośc zwolnień lekarskich w trakcie trwania umowy i po jej zakończeniu - nie ma problemu, po prostu zanosi się ZLA do zusu,
natomiast jeśli po zakończeniu zatrudnienia była jakaś przerwa w zwolnieniach lekarskich, to zasiłek chorobowy jest należny jeśli choroba wystąpi w ciągu 14 dni od daty zakończenia zatrudnienia i będzie trwała min. 30 dni,

zasiłek chorobowy przysługuje kobiecie w ciąży do 270 dnia choroby zaliczanej do tego samego okresu zasiłkowego w danym roku

#10 Guest_mirobel

Guest_mirobel
  • Goście

Napisano 01 maj 2010 - 15:18

zasiłek chorobowy przysługuje kobiecie w ciąży do 270 dnia choroby zaliczanej do tego samego okresu zasiłkowego w danym roku. To wiem ale po porodzie już sie nie jest w ciąży i żaden lekarz nie chce żonie wypisać zwolnienia bo nie jest chora i nie ma podstaw czyli co można zrobić. Czy czas połogu można zaliczyć do jakiejś choroby.

#11 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 04 maj 2010 - 14:56

ani sama ciąża, ani okres połogu to nie choroba,
skoro kobieta chora nie jest, to dlaczego ma dostac zwolnienie lekarskie?
powinna zarejestrowac się w UP, jeśli jest zdolna i gotowa do pracy

#12 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 17:51

Czyli jak? Gdy kobieta jest w ciąży i jest na zastępstwie i kończy jej się umowa, to może dostawać ten zasiłek chorobowy, czy nie? Pytam, bo jestem w podobnej sytuacji :( Moge ten zasiłek pobierać, czy już nic po zakonczeniu umowy (koniec umowy bedzie pod koniec czerwca). Pracuję w szkole jako nauczyciel na zastępstwie. Proszę o krótką odpowiedź, żebym wiedziała co dalej robić. Bo piszesz, że ciąża i połóg to nie choroba, to wiadomo, ale czy dostaje sie ten zasiłek z zus czy nie, bo to ze umowa nie bedzie przedłużona to już wiadomo... Z góry dziękuję.

#13 Guest_Mirosław

Guest_Mirosław
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2010 - 13:44

No właśnnie prosze to przedstawić tak po ludzku bardziej prostymi słowami moja żona jest w identycznej sytuacji jak poprzedniczka wiec prosiłbym o przedstawienie na przykładzie jakims. np
umowa nie dłużej niz do konca czerwca na zastępstwo
termin porodu 3 listopad
wiec kiedy isc na zwolnienie
kiedy i czy wogole przysługuje rehabilitacyjny i jak to sie załatwia tzn jakie podania i do kogo
i czy jakis urlop wychowawczy ja jako mąz moge dostać bo podobno do 4 lat ale jak on jest płatny.

#14 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2010 - 13:10

próbuję Państwu wytłumaczyc jedną rzecz - sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do zasiłku chorobowego!
zasiłek chorobowy przysługuje, jeśli jest się chorym, a i owszem, po zakończeniu umowy o pracę również, albo jeśli zaczęło się chorowac w trakcie umowy i choruje się w ciągłości po jej zakończeniu,
albo jeśli zachoruje się w ciągu 14 dni od daty rozwiązania umowy, a choroba będzie trwała przynajmniej 30 dni,

czy to Iwono jest odpowiedź na Twoje pytanie?
co do Mirosława:
iśc na zwolnienie, jak się będzie chorym, koniec kropka,
link do art. dot. świadczenia rehabilitacyjnego:
http://zasilki.wiesz...ilitacyjne.html

urlop wychowawczy oczywiście możesz wziąc, wniosek składasz pracodawcy, możesz również wnioskowac o urlop ojcowski
przeczytaj:
http://zasilki.wiesz...jcowskiego.html

#15 Guest_anulka102

Guest_anulka102
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2010 - 20:09

witam mam pytanie w związku z tym iż mam umowę na czas zastępstwa
jestem w ciąży i wiem ze dana osoba wróci kiedy będę w czwartym miesiącu
wszędzie piszą ze należy się mi zasiłek chorobowy nawet po ustaniu stosunku pracy ale nikt nie zaznacza że jeżeli jest się uprawnionym do zasiłku dla bezrobotnych (czyli przepracowany 1 rok w ciągu 1,5 roku)to zasiłek chorobowy się nie należy CZY MAM RACJĘ CZY ŹLE INTERPRETUJE USTAWE

#16 Guest_pracująca mama

Guest_pracująca mama
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 10:57

a co w wypadku, jeśli w umowie jest zapis do "do dnia powrotu pracownika zastępowanego i brak konkretnej daty"

#17 Guest_myszka

Guest_myszka
  • Goście

Napisano 04 luty 2011 - 12:08

Jestem na umowie na zastępstwo na czas nieobecności osoby zastępowanej (brak konkretnej daty) i czy w związku z tym jeśli zajdę w najbliższym czasie w ciążę czy pracodawca może mnie zwolnić przed powrotem nieobecnego pracownika?

#18 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 15:08

mam umowę na zastępstwo , dziewczyna nie chce wrócić do pracy powiedziała że pójdzie na urlop i na L4 dostane normalną umowe czy w ogóle mi nie przedłuża bo teoretycznie wróci z urlopu rodzicielskiego?

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 październik 2017 - 15:42

Czy w ogóle ci nie przedłużą to pytanie do twojego pracodawcy, na forum wróżki nie zaglądają. 

#20 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 08:29

Czy w ogóle ci nie przedłużą to pytanie do twojego pracodawcy, na forum wróżki nie zaglądają. 

Chcą tylko czy mogą jeśli tam ta pójdzie na L4?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych