Skocz do zawartości


Zdjęcie

VAT naliczony - jednostka kulturalna

vat

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kat_91

Kat_91

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 maj 2012 - 11:52

Witam,
Pracuje w Ośrodku Kultury i mam problem z VAT-em naliczonym. Stosujemy proporcje przy sprzedaży ponieważ mamy VAT zw. 8% i 23%. Nie mogę się nigdzie doczytać na jakiej podstawie faktury VAT kosztowe są u nas ksiegowane bez VAT-u. Rozumiem te pare pozycji wg ustawy. Było by bardzo miło gdyby osoba pracująca również w jednostce kulturalnej przedstawiła jak to wygląda u niej. Dołączona grafika
pozdrawiam
Karolina

#2 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 16 maj 2012 - 13:33

A główna księgowa co??? tajemnice z tego robi?Nie możesz jej zapytać?

#3 Guest_malwina

Guest_malwina
  • Goście

Napisano 16 maj 2012 - 21:15

Jeśli faktura kosztowa (zakup) ma związek ze sprzedażą zwolnioną to taką fakturę księguje 100% w koszty. Czy o to Ci chodziło? Sekcje z reguły są zwolnione z vatu stąd takie księgowanie faktur zakupowych.

#4 Kat_91

Kat_91

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 maj 2012 - 07:23

Gdybym uzyskała odpowiedź od Głównej Księgowej to by tego postu nie było. Zresztą po to jest forum żeby pytać. Te faktury nie maja zwiazku zawsze ze sprzedażą zwolnioną chyba że ja źle rozumiem związek. Chciałam wiedzieć czy poprostu są jakieś ustalone reguły i gdzie na ten temat mogę poczytać, bo szukając nie natknełam się na taki artykuł.

#5 Guest_malwina

Guest_malwina
  • Goście

Napisano 17 maj 2012 - 09:12

Kat_91 - według mnie tylko wtedy kiedy zakupy nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną pomijane są w rejestrach vat i całe idą na konto 4. Przytoczone przez Ciebie sekcje (wstęp na nie) są zwolnione z vat ,stąd faktury zakupowe dotyczące tych zajęć idą w całości w koszty. Chyba że masz zakupy pod inne działania. Napisz jakie a w miarę moich możliwości odpowiem Ci na nie. Pozdrawiam.

#6 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 17 maj 2012 - 12:38

podstawowy art. który Ciebi interesuje to art.90 ustawy vat

#7 Kat_91

Kat_91

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 18 maj 2012 - 10:23

U mnie sprzedaż to głównie bilety do kina, spektakle, wystawy itp. Nasza jednostka zajmuje się różnymi sekcjami które mają dotacje i my pilnujemy ich wydatkowania. Działamy wraz z biblioteką. Bywają faktury kosztowe np za domeny internetowe biblioteki, wyposażenie biblioteki, szkolenia, czynsz za wode raz z VAT raz nie ksiegowane, usługi pocztowe.To kilka przykładów od których VAT nie jest księgowany. Sprzedaż zwolniona to działania kulturalne, organizacja przez nas konkursów, akredytacja.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych