Skocz do zawartości

Czy trzeba zatrudniać

wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2010 - 15:08

Witam. Jesteśmy klubem sportowym (stowarzyszeniem które nie prowadzi działalności gospodarczej). Do tej pory nikt w klubie nie pobierał wynagrodzenia za wykonywane obowiązki. Planujemy w najbliższym czasie "zatrudnić" trenera tj. płacić za każdy przeprowadzony trening kwotę 30zł. Pytanie brzmi jak to zrobić...czy podpisać umowę zlecenie (opłata dla trenera będzie wypłacana po każdym treningu z kasy)? Główną zagadką jest dla nas kwestia ZUSu. Czy da się to ominąć? Jak wygląda takie "zatrudnienie" pod względem prawnym?

#2 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 00:30

nikt nie podpowie?

#3 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 00:39

U nas to wygląda tak, że trenerzy mają umowy o dzieło. Umowy sporządzone są na rok, ale płatne co miesiąc.

#4 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 00:46

Umowa o dzieło w ogóle nie podlega oskładkowaniu, chyba, że jest sporządzona z własnym pracownikiem.

#5 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 01:00

Czyli wystarczy że podpiszemy umowę o dzieło i co miesiąc będziemy wypłacać trenerowi wynagrodzenie? Nie musimy tego nigdzie zgłaszać (zus itp)?

#6 Guest_Consultpl

Guest_Consultpl
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 01:57

Trzeba jednak pamiętać o znamionach umowy o dzieło jako umowy rezultatu, czyli wyraźnie określone w umowie być musi, iż trener ma do wykonanania dane zadanie np ''przygotowanie drużyny do rozgrywek''rzeczywiście takiej umowy jęsli nie jest to nasz pracownik nie zgłaszamy do ZUS, jednak należy pamietać iż od wypłaconych wynagrodzeń z umowy trzeba odprowadzić podatek dochodowy (klub= płatnik), a także na koniec roku sporządzić informację o podatkową PIT-4R od całości należnych zaliczek podatkowych i PIT-11 dla każdego z trenerów. Jest to korzystniejsza forma współpracy niż zmuszanie treneró do zakładania własnej działalności gospodraczej.

#7 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 13:23

Rozumiem. Ale czy odprowadzenie podatku zwiększa ilość pieniędzy jakie stowarzyszenie musi wypłacić z kasy? Tj. jeśli np rocznie trener zarobi 5000zł i tyle dostanie, to klub wypłaca z kasy te 5000zł + jeszcze coś w związku z podatkiem? Czy wszystko mieście się w tej kwocie 5000zł i klub nic więcej do tego nie dopłaca?Czy wypłatę takiego wynagrodzenia można co miesiąc zrobić z kasy na KW czy jest jakiś specjalny dokument?

#8 Guest_Kamka

Guest_Kamka
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 13:59

Tak odprowadzenie podatku zwiększa ilosć wydanych pieniedzy. Można na KW

#9 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:09

O ile % jeśli mogę spytać? :)

#10 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:16

a jeszcze jedno pytanie. Jestesmy stowarzyszeniem ktore nie prowadzi dział gosp. Z tego co kiedyś nam mówiono to jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego. Czy to ma jakieś znaczenie?

#11 Guest_uska

Guest_uska
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:34

podatek odlicza się z tych przykładowych 5000 zł klub nic do tego nie dokłada,nie wiem z jakiego podatku jesteście zwolnieni, ale umowa o dzieło podlega opodatkowaniu bezwzględnie 18%. Wypłata może być na KW.

#12 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:41

Aby dochód mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: 1) celem statutowym podatnika musi być przynajmniej jedna z następujących działalności: naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego,2) dochód musi zostać przeznaczony na jeden z ww. celów statutowych, przy czym podlega zwolnieniu w części przeznaczonej na te cele.jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej a trener jest po to zeby szkolic młodzież (pierwszy punkt naszych celów statutowych). Nie wiem czy mój tok myślenia jest dobry.Wracając do tych przykładowych 5000zł. Dajemy te 5000zł do ręki trenerowi i nic nie dokładamy. Ale po odprowadzeniu podatku wychodzi na to że trener dostał 4100zł a podatek wyniósł 900zł? Przepraszam za takie gmatwanie, nie jestem księgową ale muszę wiedzieć że nie zapłacimy nic wiecej niz bysmy chcieli bo mamy ograniczony budzet. Niestety od księgowej nie mogę sie czegokolwiek dowiedziec bo wiecznie nie odpisuje ani nie odbiera telefonow.

#13 Guest_uska

Guest_uska
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:49

piszesz o zwolnieniu z podatku, ale naliczanego od waszego dochodu a nie dochodu trenera, to dwie odrębne sprawy, wiec zostawmy to zwolnienie w spokoju i zajmijmy się treneremprzykładowo jego wynagrodzenie brutto wynosi 5 000 złkoszty uzyskania przychdu 20%: 5000 x 20%= 1000złdochód do opodatkowania: 5000-1000=4000 złpodatek: 4000 x 18% = 720 złdo wypłaty neto: 5000 - 720 = 4280złtrenerowi wypłacacie 4280 złdo skarbówki 720 zł nic klub nie dokłada do tego wynagrodzenia, jeżeli będzie to umowa o dzieło, przy zleceniu może się nieco skomplikować

#14 Guest_Sowarzyszenie

Guest_Sowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 14:55

Ok przepraszam nie jestem w temacie jak już wspomniałam :)Jeśli trener ma dostać to umówione 5000zł na ręke to wtedy kwote brutto musimy zwiekszyc o ile dobrze rozumiem. Czyli trener dostanie swoje wynagrodzenie 5000 netto, a resztę z kwoty brutto jest podatkiem. Dobrze zrozumiałam? :)

#15 Guest_uska

Guest_uska
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 15:17

tak, brutto minus podatek = nettodla klubu kosztem jest wyłącznie kwota brutto i nic poza tym

#16 Guest_Stowarzyszenie

Guest_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 15:20

uska bardzo Ci dziękuję za rozwianie wszelkich moich wątpliwości :) Oby więcej było takich życzliwych osob na tym świecie. Życzę Ci super milutkiego dnia :) Pozdrawiam.

#17 Guest_uska

Guest_uska
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 15:23

brutto 5841złKUP 20%: 5841 x 20% = 1168,20dochód: 5841 - 1168,20 = 4672,80 (zaokrąglamy do pełnych złotych - 4673)podatek: 4673 x 18% = 841,14 (zaokrąglamy do pełnych złotych - 841)netto: 5841-841=5000koszt dla klubu to 5841 zł

#18 Guest_uska

Guest_uska
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 15:25

nie ma za co, miałam dziś wolniejszy dzień :)powodzenia

#19 Guest_Kamka

Guest_Kamka
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2010 - 15:52

a czemu KUP 20%? nie moze być więcej?

#20 Guest_uśka

Guest_uśka
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2010 - 09:30

może być ale standardowo przyjmuje się 20, jeżeli będą autorskie to księgowa tak obliczy lub trener się upomni, natomiast nie KUP było przedmiotem pytania i ich wysokość nie wpływa na kwotę brutto

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych