Skocz do zawartości

Jak długo płacić alimenty do rąk byłej żony?

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-jotha

Guest_-praw-jotha
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 09:57

Córka za dwa miesiące skończy 19 lat, płace na nią alimenty do rąk ex małżonki. Czy mogę bez dopełniania żadnych formalności w sądzie lub gdziekolwiek indziej przelewać alimenty na jej konto? Jeżeli trzeba dopełnić formalności, to jakich. Bardzo proszę o informacje.

jotha

#2 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 11:43

Z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez córkę (matka była jako przedstawiciel ustawowy do pobierania alimentów) wygasa to prawo momencie uzyskania pełnoletności.Pełnoletnie dziecko samo występuje w swojej sprawie,matka może być ewentualnie pełnomocnikiem.
Pan powinien wnieść o zmianę orzeczenia w części dotyczącej pełnoletniego "płatne do rąk matki"na "płatne do rąk córki"

#3 Guest_-praw-jotha

Guest_-praw-jotha
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 12:30

CYTAT(wiewiorka @ 17.03.2010, 10:43) Z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez córkę (matka była jako przedstawiciel ustawowy do pobierania alimentów) wygasa to prawo momencie uzyskania pełnoletności.Pełnoletnie dziecko samo występuje w swojej sprawie,matka może być ewentualnie pełnomocnikiem.
Pan powinien wnieść o zmianę orzeczenia w części dotyczącej pełnoletniego "płatne do rąk matki"na "płatne do rąk córki"

Dziękuję bardzo!. Czy to oznacza, że powinienem wystąpić do sądu, który wydał orzeczenie?

#4 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 12:31

CYTAT(jotha @ 17.03.2010, 11:30) Dziękuję bardzo!. Czy to oznacza, że powinienem wystąpić do sądu, który wydał orzeczenie? TAK

#5 Guest_-praw-jotha

Guest_-praw-jotha
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 12:46

CYTAT(wiewiorka @ 17.03.2010, 11:31) TAK

Dziękuję bardzo

#6 Guest_-praw-jotha

Guest_-praw-jotha
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 13:29

CYTAT(wiewiorka @ 17.03.2010, 11:31) TAK

Przepraszam, ale mam jeszcze jedno pytanie: czy do sądu trzeba wnieść sprawę na zasadzie rozprawy sadowej o zmianę wyroku, czy też powinno być to w formie pisma z prośbą?

#7 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 17:21

Wg.mnie wystarczy napisać wniosek do sądu zachowując wymogi pisma procesowego tz. podać syg. akt z dnia i czego dotyczy
i napisać taki wniosek uzasadniając i że wnosi Pan o zmianę orzeczenia w części dotyczącej pełnoletniego "płatne do rąk matki"na "płatne do rąk córki" ze względu na osiągnięcie pełnoletności córki .,
I tyle

#8 Guest_-praw-minerale

Guest_-praw-minerale
  • Goście

Napisano 19 marzec 2010 - 23:16

Nie zgadzam się z tą opinią.
Z mojego osobistego doświadczenia wiem, ze nie trzeba żadnych wniosków do sądu i należy alimenty przekazywać do rąk pełnoletniego dziecka.
Oto co mnie spotkało: Przez parę miesięcy po uzyskaniu pełnoletności alimenty były dalej przekazywane na konto rodzica bo syn czekał na odebranie dowodu osobistego, potem założył konto i alimenty wpływały już na konto syna.
Teraz syn wystąpił przeciwko mnie do komornika, że nie dostał pieniędzy, które płaciłam na konto rodzica po uzyskaniu przez niego pełnoletności !!!!!
To podłość ale jak widać i tak bywa....
Może moja opowieść komuś pomoże.
Pozdrawiam

#9 Guest_-praw-ewakonieczna

Guest_-praw-ewakonieczna
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 01:32

Ja gdyby mi tak zrobiło dziecko to wystawiłabym za próg.
Tatuś płaci mama płaci i ruszaj w Polskę czy w świat.
Są to tak nędzne grosze,że szkoda gadać.

#10 Guest_-praw-mada500

Guest_-praw-mada500
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 09:40

A co było w wyroku ?

#11 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 15:50

CYTAT(minerale @ 19.03.2010, 22:16) Nie zgadzam się z tą opinią.
Z mojego osobistego doświadczenia wiem, ze nie trzeba żadnych wniosków do sądu i należy alimenty przekazywać do rąk pełnoletniego dziecka.
Oto co mnie spotkało: Przez parę miesięcy po uzyskaniu pełnoletności alimenty były dalej przekazywane na konto rodzica bo syn czekał na odebranie dowodu osobistego, potem założył konto i alimenty wpływały już na konto syna.
Być może zaważyło to na tym, iż nie było adnotacji przy wpłacie na konto, że jest to wpłata z tytułu alimentów i za jaki miesiąc?
Nie wszyscy o tym pamiętają a to jest bardzo WAŻNE Jeśli nie ma takiej adnotacji to pieniądze wpływające na konto nie są już brane jako alimenty ale np. dobrowolna wpłata.

Teraz syn wystąpił przeciwko mnie do komornika, że nie dostał pieniędzy, które płaciłam na konto rodzica po uzyskaniu przez niego pełnoletności !!!!!
Jeśli są dowody wpłat i z jakiego tytułu to myślę, że można to zakwestionować

#12 Guest_-praw-dik1958

Guest_-praw-dik1958
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 19:05

CYTAT(wiewiorka @ 17.03.2010, 11:43) Z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez córkę (matka była jako przedstawiciel ustawowy do pobierania alimentów) wygasa to prawo momencie uzyskania pełnoletności.Pełnoletnie dziecko samo występuje w swojej sprawie,matka może być ewentualnie pełnomocnikiem.

A to ciekawe i moim zdanie nie do końca sprawiedliwe!
Przez 7 lat płaciłem alimenty na Córkę (500zł/na m-c) do rąk matki (ex-małżonki). Teraz Córka jest już pełnoletnia, ale nie pracuje i nie uczy się. Czy ja mam obowiązek wnosić do sądu wniosek o zmianę orzeczenia o formie płatności już wygasłych alimentów? W takim razie na Syna (28 lat) też bym musiał płacić, ale na niego alimenty nie miałem wyroku Sądu. Czy była małżonka nie ma teraz obowiązku również partycypować w kosztach utrzymania naszych dzieci? Ja przez 7 lat ponosiłem koszty (już nie wspomnę co dawałem poza tym) a teraz w/g prawa mam ponosić koszty sądowe o zmianę orzeczenia? Jak długo to może się za człowiekiem ciągnąć? Pozdrawiam dik1958

#13 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 19:55

Nie do konca rozumie Pan jak jest z tą płatnością alimentów i kosztami utrzymania dziecka

CYTATRodzice płacą alimenty na pełnoletnie dziecko kiedy:

* uczy się, aby zdobyć zawód,
* jest chore co uniemożliwia mu samodzielne utrzymanie się.

Rodzice często mylnie twierdzą, że skoro dziecko jest już pełnoletnie nie trzeba płacić na nie alimentów. Nic bardziej mylnego. Dziecko należy utrzymywać, aż będzie się w stanie samo utrzymać. Samodzielne utrzymanie się to nie tylko podjęcie pracy przez dziecko. Rodzice mogą zostać zwolnieni od obowiązku alimentacyjnego bez względu na wiek dziecka wówczas, gdy ma ono własny majątek, z którego dochody mogą pokryć koszty jego utrzymania oraz wychowania.

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać również w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.
więcej link j/n
http://alimenty.wies...na-dziecko.html
bądź poszukać odpowiedzi na forum w tym temacie, ponieważ nie jest to odosobniona sprawa
Można skorzystać z funkcji SZUKAJ z prawej str, u gory ekranu
pozdrawiam

#14 Guest_-praw-jotha

Guest_-praw-jotha
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2010 - 09:06

CYTAT(wiewiorka @ 17.03.2010, 16:21) Wg.mnie wystarczy napisać wniosek do sądu zachowując wymogi pisma procesowego tz. podać syg. akt z dnia i czego dotyczy
i napisać taki wniosek uzasadniając i że wnosi Pan o zmianę orzeczenia w części dotyczącej pełnoletniego "płatne do rąk matki"na "płatne do rąk córki" ze względu na osiągnięcie pełnoletności córki .,
I tyle

Dziękuję raz jeszcze za pomoc :-)

Złożyłem do Sądu wniosek o zmianę orzeczenia Sądu i właśnie otrzymałem pismo wzywającego do uzupełnienia wymogów formalnych i wskazania przeciwko komu składam pozew "poprzez podanie strony pozwanej jej aktualnego miejsca zamieszkania oraz odpisu wniosku".
Nie bardzo rozumiem przeciwko komu tu występuję, bo wg. mnie to występuję przeciwko sobie , bo przecież to ja płacę alimenty, lub też przeciwko poprzedniemu postanowieniu Sądu. Ale pewnie chodzi o moją była żonę lub córkę.
Czy ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości i wskazać kogo pozywam, przeciwko komu występuję w pozwie o zmianę płatności alimentów z rąk matki do rąk córki i o jaki odpis wniosku chodzi (czy chodzi o kopię mojego wniosku o zmianę orzeczenia Sądu?).
Jeżeli potraficie mi pomóc, to bardzo proszę

#15 Guest_-praw-timi_i_aga

Guest_-praw-timi_i_aga
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2010 - 10:37

Chodzi o kopię wniosku, który Pan złożył. A co do strony pozwanej to nie mam pojęcia.

Moim zdaniem skoro córka uzyskała pełnoletność to należy prosto do córki płacić bez zmian jakichkolwiek wyroków, dlatego, że na wyroku jest zapis "alimenty na małoletniego/ą.......", czyli dopóki nie osiągnie pełnoletności.

#16 Guest_-praw-gabi_m1

Guest_-praw-gabi_m1
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2010 - 12:09

CYTAT(dik1958 @ 20.03.2010, 19:05) A to ciekawe i moim zdanie nie do końca sprawiedliwe!
Przez 7 lat płaciłem alimenty na Córkę (500zł/na m-c) do rąk matki (ex-małżonki). Teraz Córka jest już pełnoletnia, ale nie pracuje i nie uczy się. Czy ja mam obowiązek wnosić do sądu wniosek o zmianę orzeczenia o formie płatności już wygasłych alimentów? W takim razie na Syna (28 lat) też bym musiał płacić, ale na niego alimenty nie miałem wyroku Sądu. Czy była małżonka nie ma teraz obowiązku również partycypować w kosztach utrzymania naszych dzieci? Ja przez 7 lat ponosiłem koszty (już nie wspomnę co dawałem poza tym) a teraz w/g prawa mam ponosić koszty sądowe o zmianę orzeczenia? Jak długo to może się za człowiekiem ciągnąć? Pozdrawiam dik1958

Alimenty "wygasły" bo Pan złożył odpowiedni wniosek do sądu,o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego,czy wygasły bo uznał Pan że córka jest pełnoletnia i "już Pan nie musi na nią łożyć"? A co do kosztów utrzymania dzieci to była małżonka cały czas miała obowiązek "uczestniczyć" w kosztach utrzymania dzieci,tylko że sąd wlicza w to również całodobową opiekę nad dziećmi itp.

#17 Guest_g1

Guest_g1
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2012 - 11:33

nie ma to jak opierać się na informacjach znalezionych w internecie,udzielanych przez prawników - hobbystów:) rację mają Ci forowicze, którzy poradzili, że nie potrzebny jest żaden wniosek do sądu o wypłacanie alimentów do rąk dziecka. przecież ten wyrok jest prawomocny i podlega żadnym zmianom, chyba że w drodze wznowienia postępowania (oczywiście w określonych prawem sytuacjach i terminach).

#18 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2016 - 14:55

To chore , naprawdę wy ojcowie jesteście żałośni .... te pieniądze które płacie marne zresztą zwykle   nie są dla matek !! Co zmieni to że będziesz przesyłał je pełnoletniemu dziecku na konto? to chore jakieś, Zresztą to słabe z punktu widzenia dziecka bo generalnie skoro tatuś uważa że to twoje pieniądze i możesz zrobić z nimi co chcesz żegnaj synu idz w świat ja nie mam zasądzonych alimentów...i żyj za 400 zł... a nawet jak już dobrowolnie dam ci tyle samo co tatuś to 800 zł na nic ci nie starczy.... Nie wiem o co te walki dziecko się uczy masz obowiązek utrzymywać a chyba wiadomo że matka lepiej rozdysponuje i podzieli wydzieli i zapewni dziecku swojemu byt jak wie czym dysponuje ....to po prostu jest bardziej praktyczne. Chore to wszystko. Ja naprawdę  nie potrzebuje alimentów ojca mojego syna dla siebie mi starczy kasy na siebie ze swojej pensji i jeszcze by mi zostało

Zero docenienia trudu wychowania codziennych problemów   załatwiania biegania czuwania w chorobie za to do otrzepania rak PIERWSI  !!!!

#19 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2016 - 14:55

To chore , naprawdę wy ojcowie jesteście żałośni .... te pieniądze które płacie marne zresztą zwykle   nie są dla matek !! Co zmieni to że będziesz przesyłał je pełnoletniemu dziecku na konto? to chore jakieś, Zresztą to słabe z punktu widzenia dziecka bo generalnie skoro tatuś uważa że to twoje pieniądze i możesz zrobić z nimi co chcesz żegnaj synu idz w świat ja nie mam zasądzonych alimentów...i żyj za 400 zł... a nawet jak już dobrowolnie dam ci tyle samo co tatuś to 800 zł na nic ci nie starczy.... Nie wiem o co te walki dziecko się uczy masz obowiązek utrzymywać a chyba wiadomo że matka lepiej rozdysponuje i podzieli wydzieli i zapewni dziecku swojemu byt jak wie czym dysponuje ....to po prostu jest bardziej praktyczne. Chore to wszystko. Ja naprawdę  nie potrzebuje alimentów ojca mojego syna dla siebie mi starczy kasy na siebie ze swojej pensji i jeszcze by mi zostało

Zero docenienia trudu wychowania codziennych problemów   załatwiania biegania czuwania w chorobie za to do otrzepania rak PIERWSI  !!!!

#20 Guest_janman

Guest_janman
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2018 - 13:29

Dawano już nie czytałem czegoś podobnego " chyba wiadomo że matka lepiej rozdysponuje i podzieli wydzieli i zapewni dziecku swojemu byt jak wie czym dysponuje". 

Jak syn dostanie od ojca zasądzone alimenty, to wówczas uświadomi sobie, że matka drugie tyle powinna na niego łożyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych