Skocz do zawartości

Kiedy wyrok sie uprawomocnia

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-gerber

Guest_-praw-gerber
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 02:34

Dzisiaj zapadł wyrok w sprawie o alimenty.Otrzymałam alimenty , byłego męża nie było (na ostatniej sprawie sędzina mówiła,że nie musi przyjazdżać tylko otrzyma wyrok pocztą,poniewazbyły mąż mówił,że nie może tak jezdzic)_Zapamiętałm tyle,że ja mam tydzień na apelacje i nie zrozumiałam na co 14 dni.Jak spytałam sędziny kiedy wyrok jest prawomocny odpowiedziała,ze za 7 dni otrzymam wyrok i on jest prawomocny i mogę składać go do komornika.Ale jak jest naprawdę? Przecież były mąż też ma czas na apelację i liczy sie ona od chwili odebrania wyroku. Czy tak??

#2 Guest_-praw-timi_i_aga

Guest_-praw-timi_i_aga
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 12:19

Od dnia wydania wyroku płynie okres 21-dniowy na uprawomocnienie się wyroku. W tym okresie jest 7-dniowy na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, co zazwyczaj traktowane jest jako zapowiedź apelacji.
Po otrzymaniu takiego uzasadnienia płynie 14 dni na złożenie apelacji. Obydwie strony procesu terminy te obowiązują.

Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku ani apelacji w ciągu 21dni to po tym okresie wyrok sie uprawomocnia.

Wyrok o alimenty dodatkowo dostaje klauzulę natychmiastowej wykonalności, która upoważnia właśnie do pójścia do komornika. Dlatego właśnie przy alimentach jest ten plus, że nawet gdyby ojciec złożył apelację, to dopóki nowego wyroku nie będzie komornik może działać. Dlatego jeśli Pani dostanie wyrok to spokojnie można iść do komornika, proszę tylko zwrócić uwagę czy jest klauzula (pieczątka), o której pisałam wcześniej.

#3 Guest_-praw-gerber

Guest_-praw-gerber
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2009 - 00:10

Dziekuje za odpowiedz i jeszcze chcę się dopytac:
- a zeby złożyć apelację nie jest wymagane złożenie wniosku o uzasadnienie?
- i tak jak pytałam byłemu mężowi liczy się te 21dni od momentu odebrania wyroku pocztą? bo napewno sąd mu wyśle ten wyrok
Pozdrawiam

#4 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2015 - 11:54

Od dnia wydania wyroku płynie okres 21-dniowy na uprawomocnienie się wyroku. W tym okresie jest 7-dniowy na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, co zazwyczaj traktowane jest jako zapowiedź apelacji.
Po otrzymaniu takiego uzasadnienia płynie 14 dni na złożenie apelacji. Obydwie strony procesu terminy te obowiązują.

Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku ani apelacji w ciągu 21dni to po tym okresie wyrok sie uprawomocnia.

Wyrok o alimenty dodatkowo dostaje klauzulę natychmiastowej wykonalności, która upoważnia właśnie do pójścia do komornika. Dlatego właśnie przy alimentach jest ten plus, że nawet gdyby ojciec złożył apelację, to dopóki nowego wyroku nie będzie komornik może działać. Dlatego jeśli Pani dostanie wyrok to spokojnie można iść do komornika, proszę tylko zwrócić uwagę czy jest klauzula (pieczątka), o której pisałam wcześniej.

ja mialam sprawe 19 grudnia do tej pory wyrok nie jest prawomocny i dzwonia z funduszu kiedy dostarcze odpis

#5 Guest_Marzena

Guest_Marzena
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 10:26

!4 grudnia 2016 roku odbyła sie sprawa odnosnie umieszczenia mojego w nuka w rodzinie spokrewnionej zastepczej czyli u mnie oczywiscie sad przyznał opieke jak rowniez zobowiazał pcpr do swiadczen ale ja po dzien dzisiejszy nie mam prawomocnego postanowienia sadu i niemoge złozyc do pcpr aby wnuk otrzymywał pieniadze co powinnam zrobic bo kiedy dzwonie do sadu to jedna odpowiedz w tym tygodniu pani dostanie a to juz 2 tydzien jak sie dopytuje co mam zrobic ???????

#6 Guest_Zalamana

Guest_Zalamana
  • Goście

Napisano 18 luty 2018 - 19:31

Chciałam zapytać jak jest z wyrokiem o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka podczas trwania wyroku na moje nieszczęście sędzia przychylił się do wniosku ojca dziecka nie biorąc pod uwagę tego że przez całe życie dziecka to ja z nią byłam a mieszkaliśmy u jej ojca gdzie nawet nie byłyśmy zameldowanie jednak sędzia sugerował się tym że córka tam.mieszkala i że to ja się wyprowadzilam jednak nie wziął również pod uwagę tego że od mojej wyprowadzi dziecko było tyle samo czasu że mną co i z ojcem. Teraz ojciec dziecka upiera się że wyrok jest prawomocny mimo mojego zażalenia do sądu wyższej instancji. Niestety adwokaci których pytałam.o.porade mówią sprzeczne więc nie wiem w co mam.wierzyc a nie mogę pozwolić by córka była tam gdyż jest tam.męczona psychicznie i robia wszystko by corka mnie znienawidzila bez powodow krytykoja mnie i wymyslala.klamliwe historię o mnie córka jest na tyle duża że wie iż kłamią jednak boji im.sie powiedzieć że chce byc że mną gdyż jak.ja i ona wiemy że ci ludzie nie dali by jej spokoju wiedząc to a obie nie wiemy jak to z tym.wyrokiem.bo jak się okaże że ona tam.musi być a oni znali.by prawdę to jej życie tam.bylo by kompletnym męczeństwem

#7 Guest_Arletta Bolesta

Guest_Arletta Bolesta
  • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 08:33

Nt. wyroku, ale w aspekcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam do moich artykułów na Tymże Portalu względnie na mój blog
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych