Skocz do zawartości

zaprzeczenie ojcowstwa

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-eliza22

Guest_-praw-eliza22
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 10:56

Chciałam zapytać jak wygląda sprawa o zaprzeczenie ojcowstwa? właśnie wczoraj został złożony wniosek do prokuratury. Mam pewność ze zostanie rozpatrzony pozytywnie. Co dalej? Sprawę przekazują do Sądu? Ile to trwa? Czy jeśli okaze się ze dziecko nie jest ojcato alimenty zostaną odwołane automatycznie? A potem jeśli się okaże ze matka dziecka poprostu specjalnie niesłusznie kłamała ze to dziecko jest tej osoby to poniesie jakieś konsekwencje z tego tytułu? Acha dziękuję za odpowiedz na poprzednie pytanie...

#2 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 17:51

Prokurator kieruje pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Odpis pozwu trafia do zainteresowanych. Sąd wyznacza termin rozprawy na którym przesłuchuje zainteresowanych i dopuszcze wniosek z grupowego badania krwi (lub test DNA). Sąd wydaje wyrok w którym jednocześnie może orzec o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego ojca.Matki żadna krzywda za wcześniejsze wskazanie na mężczyznę jako ojca nie grozi. W końcu do stwierdzenia ojcostwa potrzebna jest jeszcze zgoda mężczyzny (lub orzeczenie sądu).

#3 Guest_-praw-eliza22

Guest_-praw-eliza22
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 22:05

chciałam, jeszcze zapytać o te testy DNA kto za nie płaci? a czy te badanie krwi jest w stanie potwierdzić ojcowstwo? a jeśli wyjdzie ze dziecko ma grupę krwi matki? to wtedy bedzie potrzebny test DNA? a za taką sprawe w Sądzie płaci ten kto składa wniosek?

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 23:43

Co do zasady koszt badania pokrywają obie strony po połowie. Na koniec może Pani domagać się zwrotu od strony przegrywającej poniesionych kosztów. Badanie krwi może jedynie wykluczyć czyjeś ojcostwo, ale również może dać wynić, że nie można wykluczyć ojcostwa. Jest więc dużo mniej pewnym wynikiem niż badanie DNA (skuteczność 99,9%) - ale i dużo tańszym.

#5 Guest_-praw-eliza22

Guest_-praw-eliza22
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2007 - 11:03

Ale jak wyglądają takie badania krwi i DNA? Czy przy badaniach jest obecny jakiś świadek? Przecież tak chyba musi być żeby wszystko było ok. Żeby wyniki np nie zostały podmienione. ktoś musi tego pilnować? jeśli okaże się ze badanie krwi wykazało grupę krwi matki wiec nie wyklucza ojca to automatycznie zostaną przeprowadzone badania DNA? Kieruje na nie Sąd czy trzeba je robić na własną rękę? czy zostaną przeprowadzone od rzu a koszty związane Są d podliczy przy wyroku? i ile kosztuje takie badanie DNA? Napewno nie przekracza ceny świadomości ojca czy syna? \a więc...

#6 Guest_-praw-emi200612

Guest_-praw-emi200612
  • Goście

Napisano 01 październik 2007 - 16:46

[quote:c48a756923="Eliza22"]Chciałam zapytać jak wygląda sprawa o zaprzeczenie ojcowstwa? właśnie wczoraj został złożony wniosek do prokuratury. Mam pewność ze zostanie rozpatrzony pozytywnie. Co dalej? Sprawę przekazują do Sądu? Ile to trwa? Czy jeśli okaze się ze dziecko nie jest ojcato alimenty zostaną odwołane automatycznie? A potem jeśli się okaże ze matka dziecka poprostu specjalnie niesłusznie kłamała ze to dziecko jest tej osoby to poniesie jakieś konsekwencje z tego tytułu? Acha dziękuję za odpowiedz na poprzednie pytanie...[/quote:c48a756923] własnie jestem w trakcie takiej sprawy o zaprzeczenie ojcostwa i sad pyta o wszystko o partnerów o seks złozyłam sprawe w grudniu 2006r a juz pazdziernik i nadal trwa powodzenia

#7 Guest_-praw-agnieszka1978

Guest_-praw-agnieszka1978
  • Goście

Napisano 02 październik 2007 - 13:57

[quote:b7cfe944d2="Eliza22"]Ale jak wyglądają takie badania krwi i DNA? Czy przy badaniach jest obecny jakiś świadek? Przecież tak chyba musi być żeby wszystko było ok. Żeby wyniki np nie zostały podmienione. ktoś musi tego pilnować?[/quote:b7cfe944d2] Przy takich badaniach zawsze są świadkowie (przeważnie pracownicy firmy wykonującej badania). [quote:b7cfe944d2="Eliza22"]jeśli okaże się ze badanie krwi wykazało grupę krwi matki wiec nie wyklucza ojca to automatycznie zostaną przeprowadzone badania DNA? Kieruje na nie Sąd czy trzeba je robić na własną rękę? czy zostaną przeprowadzone od rzu a koszty związane Są d podliczy przy wyroku? i ile kosztuje takie badanie DNA? Napewno nie przekracza ceny świadomości ojca czy syna? \a więc...[/quote:b7cfe944d2]Sąd jeżeli uzna za stosowne sam kieruje na badania. Koszty po wyroku ktoś będzie musiał zapłacić. Cena takich badań to 1500-2500.

#8 Guest_-praw-takisobiektoś

Guest_-praw-takisobiektoś
  • Goście

Napisano 02 październik 2007 - 19:17

Przy badaniach DNA nie ma świadków.

#9 Guest_-praw-agnieszka1978

• Goście

Napisano 04 październik 2007 - 14:50

[quote:f53dcaad4e="Wojtek38"]Przy badaniach DNA nie ma świadków.[/quote:f53dcaad4e]U mnie byli. A raczej były... Jedna pani pobierała próbki a 3 inne się przyglądały, podpisały próbki oraz protokół. Dbały o to by wszystko odbyło się jak trzeba.Zaznaczyliśmy, że te badania mogą być później potrzebne do sądu. Wtedy takie badania są droższe i jest "towarzystwo" dbające aby wszystko było jak trzeba.

#10 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 04 październik 2007 - 18:57

Świadkowie "zabezpieczają" nie samo badanie DNA, a pobranie próbki. Jest to bowiem najczęściej kwestionowana okoliczność przy tego typu badaniach. Dziś właśnie w piśmie procesowym nasz przeciwnik chwycił się tej metody :mrgreen: . Co prawda tam badanie DNA dotyczyło "dowodu" zdrady żony - ale wystarczyło to do tego, aby pełnomocnik wygarnał, że sam komuterowy wydruk wyniku badania łańcucha DNA o niczym nie świadczy, bowiem brak jest dowodu i opisu w jakich okolicznościach doszło do pobrania próbek (wymazów), a z oświadczenia klientki wynika, że dziecko w ostatnim okresie nie przebywało w żadnym instytucie zajmującym się tego typu badaniami...

#11 Guest_-praw-agnieszka1978

• Goście

Napisano 04 październik 2007 - 20:02

No ja miałam na myśli pobranie próbek a nie samo badanie.Z resztą jak ktoś twierdziłby, że ktoś coś pomylił podczas badań to wystarczy zrobić kolejne i to by chyba rozwiało wątpliwości? Skoro matka dziecka (w tej sprawie którą teraz masz) jest pewna ojcostwa Twojego klienta to chyba nie będzie się bała kolejnych oficjalnych badań?Ja po badaniu dostałam opracowanie na kilka ładnych stron A4, trochę łopatologii i trochę naukowych bzdetów.

#12 Guest_grzegorz346

Guest_grzegorz346
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 11:58

ja już jestem po zprzeczeniu ojcostwa sprawa trwała od kwietnia dziś zapadł wyrok wykluczający moje ojcostwo w 100%. Mam pytanie czy jest szansa na odzyskanie alimentów które płaciłem przez 8 lat.

#13 Guest_byly tata

Guest_byly tata
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 09:26

Chciałam zapytać jak wygląda sprawa o zaprzeczenie ojcowstwa? właśnie wczoraj został złożony wniosek do prokuratury. Mam pewność ze zostanie rozpatrzony pozytywnie. Co dalej? Sprawę przekazują do Sądu? Ile to trwa? Czy jeśli okaze się ze dziecko nie jest ojcato alimenty zostaną odwołane automatycznie? A potem jeśli się okaże ze matka dziecka poprostu specjalnie niesłusznie kłamała ze to dziecko jest tej osoby to poniesie jakieś konsekwencje z tego tytułu? Acha dziękuję za odpowiedz na poprzednie pytanie...

Moja była poniosła takie konsekwencje ze musiala zwroci alimenty. O nic wiecej nie wnioskowalem, choc moj adwokat z Legaleo mowil ze moge, ale stwierdzilem... po co. Pokochalem to dziecko w pewien sposob wiec nie chce dokladac problemow jego matce. A powiedz, masz jakiegos prawnika ktory ci to prowadzi? z doswiadczenia moge powiedziec ze to bardzo, bardzo, bardzo trudna sprawa i raczej bez pomocy prawnej sobie nie dasz rady. takie moje zdanie

#14 bakarat

bakarat

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 529 postów

Napisano 15 czerwiec 2018 - 00:32

Zrobienie prywatnych testów na ojcostwo wcale nie jest takie drogie, jakby się wydawało. Lepiej przed złożeniem pozwu sprawdzić czy mamy rację czy nie, żeby potem bez sensu nie włóczyć się po sądach. Tutaj https://zdrowegeny.p...alenie-ojcostwa takie badania są wykonywane. Są tam też niezbędne informacje na ten temat.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy