Skocz do zawartości


Odprawa celna w Niemczech a podatek VAT


wróć do serwisu Księgowość 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Misiek

Guest_Misiek
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 21:12

WitamMam następującą sytuację: Samochód został zakupiony w USA i sprowadzony do Polski przez Niemcy. Strona kupująca jest płatnikiem VAT krajowym. Samochód został oclony na terytorium Niemiec, tam też zostało zapłacone cło i podatek VAT (19%), opłaty zostały zrobione "od ręki". Następnie samochód przewieziono do Polski, gdzie w urzędzie celnym opłacono akcyzę. Moje pytania są następujące:- dlaczego podatek VAT został zapłacony w Niemczech od ręki, jak polski US podejdzie do faktu opłacenia VAT w Niemczech? Czy trzeba coś dopłacać w Polsce?- jak wygląda rozliczenie VAT z US w Polsce- ponieważ jest to WNT na jaką stawkę wystawiamy fakturę wewnętrznąJeżeli brakuje jakichś informacji - proszę pytać. Będę wdzięczny za każdą wskazówkęPozdrawiam

#2 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 12:57

kto dokonał odprawy ? przedstawiciel podatkowy(fiskalny) ?

#3 Guest_Misiek

Guest_Misiek
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 17:02

Wydaje mi się, że osoba prywatna a czy to ma jakieś znaczenie?

#4 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 19:18

jakby nie miało to bym nie pytała ;-))Pytałam się o przedstawiciela podatkowego bo by było łatwiej ale wychodzi na to ,że jeżeli klient sam to sobie oclił w Niemczech to jasne że w Polsce nie ma importu towarów (art.2.7 ustawy o vat);-))ale będzie trudniej.Byłoby łatwiej jakby był tam przedstawiciel fiskalny ponieważ wtedy podatnik polski miałby WNT w Polsce .Jeżeli towary zostały zgłoszone do odprawy celnej przez przedstawiciela fiskalnego i dopuszczone do obrotu na terenie Niemiec to import towaru właśnie tam został dokonany.Oczywiście nie oznacza to ob.zapłaty podatku tam jeżeli ten import związany jest bezpośrednio z WNT, które to podlega opodatkowaniu w Polsce, wtedy import korzysta ze zwolnienia podatkowego.Potem przemieszczenie towaru z Niemiec do Polski jest przemieszczeniem nietransakcyjnym towarów wg art.11.1 ustawy o vat. Ale tu jest problem bo w art.11.1 jest mowa o przemieszczeniu dokonywanym przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz a domyślam się, że ten polski podatnik nie jest zarej.do podatku od wartości dodanej w innym kraju UE ?(no chyba że jest ;-))W przypadku nietransakcyjnego przemieszczenia towarów polski podatnik nie wystawia sam sobie faktury i nie jest też potwierdzone fakturą wystawioną przez podatnika unijnego tylko z kraju trzeciego więc ob.pod.powstanie tu 15 dnia nstp.m-ca po m-cu dokonania dostawy - art.20.5 ustawy o vat.Jeżeli odprawy dokonał polski podatnik, który nie jest zarejestrowany do podatku od wartości dodanej w innym kraju UE (tylko jest po.vat w Polsce) to uważam, że nie będzie to WNT.Oczywiście to tylko moja opinia ;-)może "podrąż" to jeszcze raz w KiP

#5 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 22:52

Sytuacja jest skomplikowana.Dzwoniłam w kilka miejsc, które powinny dać mi odpowiedź, niestety uzyskane informacje były sprzeczne:-), nie wiem, może coś niedostatecznie przekazałam.generalnie firma nie jest zarejestrowana jako podatnik w innym kraju.tak czy inaczej uzyskałam info, że import odbył się na terenie Niemiec, do Nas towar trafił już w postaci WNT.Podatek zapłacony w Niemczech możliwy jest do odzyskania przez firmę, a w Polsce tak czy inaczej jesteśmy zobowiązani rozliczyć WNT, czyli do 15 dnia nast. mca.tylko jaki sens całej tej operacji.

#6 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 23:42

niestety znalazłam tylko przypadek z przeds.fiskalnym a w nim jest(..)Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. W omawianym przypadku podatnik działa na terytorium Niemiec za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego, co spełnia przesłankę przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.(..)warto przeczytać całośćh t t p://interpretacje.taxmachine.pl/Podatek-od-towarow-i-uslug/Zakres-opodatkowania/1990/2511/191889-koszt-nabycie-wewnatrzwspolnotowe-numer-obowiazek-podatkowy.htmli szukaj czegoś nt. "przemieszczenia niestransakcyjnego" podobnego do Twojego przypadku np. w google

#7 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2010 - 00:23

Dziękuję za pomoc, jestem bardzo wdzięczna, ja znalazłam taką info:...VAT od importu rozliczany w Niemczech. Inaczej będzie w przypadku, gdy towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Niemiec tj. kraju, w którym nastąpiło przekroczenie granicy Wspólnoty. Nabywca polski zapłaci cło w Niemczech oraz zarejestruje się i zapłaci VAT od importu według 16% (teraz 19%:-))niemieckiej stawki podatkowej. Natomiast po przemieszczeniu towaru z Niemiec do Polski rozliczy również VAT z tytułu WNT. WNT jest bowiem również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej (lub na jego rzecz), należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska do Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium Polski zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.W efekcie przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT na terenie Niemiec oraz do rozliczenia w Polsce WNT, które jest dla niego neutralne podatkowo (VAT należny z tytułu WNT jest jednocześnie w tym samym miesiącu podatkiem naliczonym).Polski przedsiębiorca nie odliczy VAT od importu zapłaconego w Niemczech, gdyż nie jest on podatkiem naliczonym w rozumieniu ustawy o VAT. Aby go odzyskać, musi zwrócić się o jego zwrot do odpowiedniego niemieckiego urzędu skarbowegoto chyba mój przypadek...

#8 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2010 - 10:43

czy to co piszesz jest wg jakiejś interpretacji MF ? jeżeli tak to proszę podaj sygnaturęw art.11.1 ustawy o vat cały czas jest mowa o podatniku podatku od wartość dodanej a polski pod.vat nim nie jest i dlatego mi się to nie zgadzaponieważ w ustawie o vatArt. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:11) podatku od wartości dodanej - rozumie się przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą;tym samym polski podatnik vat nie może być podatnikiem podatku od wartości dodanej (jeżeli jest zarej.tylko do vat w Polsce)i tym samym ten art.11.1 nie jest dla niego bo "WNT jest bowiem również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej (lub na jego rzecz), należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska do Polski"wg mnie polski podatnik vat nie ma w tym przypadku WNTale oczywiście to tylko moja opinia :)

#9 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2010 - 21:57

Witamwww.podatki.biz/artykuly/23_8.htm?idKom=6szeroka wypowiedź na ten temat, taką samą interpretację tej sytuacji uzyskałam w KIP.chociaż us był innego zdania.jak się na to zapatrujesz?:-)

#10 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2010 - 22:16

Czytałam sporo na ten temat ostatnio, ponieważ sytuacja była trudna-dla mnie.nie miałam również kompletu informacji.nie mniej jednak wydaje mi się, ze vat musi zostać zapłacony.jednostka została obciążona na granicy niemieckiej 19% podatkiem, ponieważ nie miał vat ue, to jednak nie powoduje, że nie jest to WNT, transakcję według mnie należy rozliczyć jako wnt.podatek zapłacony w niemczech można odzyskać, a w Polsce 60% (max 6 tys.)odliczyć.chyba:-)

#11 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2010 - 22:48

no cóż różnimy się co do pojęcia art.11.1ten art.z linka ok opisuje Twoją sytuację ale znowu jest tam odwołanie do art.11.1 (juz pisałam, że jak akurat się z tym nie zgadzam ;-))wiadomo, że pod.vat mniemieckiego odliczyć nie można(można ubiegać sie pewnie o zwrot). Jeżeli faktycznie byłoby w Polsce WNT to wiadomo, że vat należny 100% a vat naliczony 60% max 6000 jeżeli to sam.osobowy - ale nie o to mi chodzi poszukaj jeszcze w interpret.MF bo tak na słowo to ani KiP ani US ani tym bardziej różnym art.z www to bym nie wierzyła bezgranicznie :))) czy to jest na pewno WNT

#12 Guest_Misia

Guest_Misia
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2010 - 00:15

Osobiście wolałabym aby wnt to nie było:-)Myślę, że ile głów tyle interpretacji, nie wierzę przy tym bezgranicznie w żadną z nich, to tylko krok w dojściu do czegoś.w takich sytuacjach nasze przepisy...właściwie mogłoby ich nie być, są tak nieprecyzyjne.tak, poszukam jeszcze w int.MF, bo w sumie to niczego nie jestem pewna:-))

#13 Guest_Misiek

Guest_Misiek
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2010 - 15:46

Podaję sygnaturę interpretacji indywidualnej US w Poznaniu, która jednoznacznie stwierdza, że jest to WNT - ILPP2/443-608/08-2/TW

#14 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2010 - 17:45

Dzięki-> milionerzy.gragry.pl

#15 merka

merka

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 sierpień 2014 - 09:22

a nie myślałeś o firmie która tym by sie zajęła? ja w takich sprawach korzystałam z pl.itl-omega.eu. pomogli bez najmniejszych problemów.



#16 Żure45

Żure45

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWłochy, lombardia

Napisano 19 sierpień 2014 - 10:07

Firma faktycznie potrafi pomóc. 



#17 Guest_Gośka

Guest_Gośka
  • Goście

Napisano 12 listopad 2015 - 10:47

ja mam inny problem. Auto ciężarowe z USA (truck) oclone w Niemczech jako PKW. Co mam teraz zrobić?Opłacić akcyzę i zarejestrować jako osobowe, jak rzeczywiście jest ciężarowe?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych