Skocz do zawartości


Zmiana nazwiska dziecku


36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 15:01

Czy ktoś pomoże w takiej sprawie jak zmiana nazwiska dziecku? Mój obecny mąż chciałby adoptować moje dziecko lub przynajmniej dać mu nazwisko o ile to możliwe bez adopcji. Jak to załatwić jeżeli ojciec dziecka żyje, ale nie interesuje się i oczywiście nie płaci alimentów. Pomóżcie, podpowiedzcie coś...

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 16:47

W jakim wieku jest dziecko, którego zmiana nazwiska miałaby dotyczyć?
Czy biologiczny ojciec dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 23:11

Dziecko ma 7 lat, a ojciec nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, ale nie łozy na utrzymanie dziecka (nie ma zasądzonych alimentów, ani dziecko nie otrzymujue świadczeń w postaci chociazby zliczki alimentacyjnej), a kontakt jest raczej okazjonalny.

#4 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 23:20

to pisałam ja... tylko się nie zalogowałam, dlatego weszło jako gośc... proszę poradź jak to załatwic, dziękuję:)

#5 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 17:30

Ustawa o zmianie imion i nazwisk
Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
2. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
1) nosi nazwisko:
a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
B) o brzmieniu niepolskim,
c) posiadające formę imienia;
2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.

Proszę złożyć wniosek do USC o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko jakie nosi Pani mąż. Wniosek musi być uzasadniony ważnymi względami. Proszę zatem powołać się na więź jaka łączy Pani dziecko z Pani mężem. Wyrazem tej więzi byłaby zmiana nazwisko na nazwisko męża. Można też dodać w uzasadnieniu, że obecnie tworzą Państwo dobrze funkcjonującą rodzinę itd. a ojciec biologiczny dziecka nie utrzymuje takiej relacji z Pani córką, o jaką dba Pani mąż. Sprawa będzie łatwiejsza jeśli przejęła Pani nazwisko po mężu.
Skoro mąż nie został pozbawiony praw rodzicielskich i zapewne nie zgodzi się na takie rozwiązanie, to trzeba będzie wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na zmianę nazwiska dziecku.
Zważywszy, że Pani dziecko nie ukończyło 14 roku życia nie będzie potrzebna wyraźna zgoda dziecka na zmianę nazwiska, a zatem dziecko nie będzie zaangażowane bezpośrednio w to postępowanie.
Zważywszy, że powody zmiany nazwisko określone są w ustawie dość ogólnie ("ważne względy"), to należy zaznaczyć, że decyzja USC w tym zakresie może być "bardzo uznaniowa".

#6 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:38

Bardzo dizękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze wątpliwość... Co, gdyby ojciec dziecka był pozbawiony praw rodzicielskich, czy wtedy nie może się sprzeciwić zmianie nazwiska dziecka? Czy ktoś w ogóle pyta go o zgodę? Jest o tym fakcie powiadamiany?
Czy dobrze zrozumiałam, ze jeżeli zachodzą te "ważne względy" to może to się odbyć na poziomie USC z pominięciem sądu??
A czy gługo trwa proces pozbawienia ojca praw rodzicielskich? Nadmienię może, że został on już pozbawiony praw rodzicielskich na pierwsze dziecko, w poprzednim związku.

#7 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 00:57

1) Wtedy właśnie jego zdanie nie gra roli (art. 5 ust. 2 zd. 1 w zw. z art. 5 ust. 4)
2) Jeśli ojciec nie jest pozbawiony praw rodzicielskich to do zm. nazwiska dziecka potrzebna jest jego zgoda. Jesli tej zgody nie ma, to potrzebna jest zgoda sądu.
3)Nie, "ważne względy" są podstawą w ogóle występowania o zmianę nazwiska.
4) Cieżko wyrokować, ale takie sprawy jak pozbawienie praw rodzicielskich trwaja długo.

#8 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 09:24

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
Czyli w pierwszej kolejności najlepiej przeprowadzić proces pozbawienia ojca praw rodzicielskich, a potem dopiero zmianę nazwiska... tak zrozumiałam.
Ale pozbawienie praw to w sądzie rodzinnym miejsca zamieszkania dziecka, tak? Natomiast potem zmiana nazwiska to tylko USC?

#9 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:08

Można próbować zmienić nazwisko dziecku bez zgody ojca, kiedy ojciec dysponuje prawami rodzicielskimi. Wtedy potrzeba jest zgoda sądu, jesli ojciec na zmianę się nie zgadza.
Tak, jak pozbawi się ojca praw rodzicielskich, to procedura zm. nazwiska dziecku ograniczy się do USC.

#10 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 15:55

Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam :)

#11 Guest_monia2009

Guest_monia2009
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:30

Witam.Mam 7-letniego syna. Od 4 lat jestem mężatką , mój mąż nie jest biologicznym ojcem syna. Jednak mój syn od zawsze zna tylko jednego ojca,właśnie mojego męża , nawet nie wie , że jakiś inny istniał.

Biologiczny ojciec od 6 lat pozbawiony jest władzy rodzicielskiej , nigdy nie interesował się synem. Po porodzie zarejestrowałam dziecko w usc, w rubryce ojciec wpisano imię które podałam i moje nazwisko , bo ojciec się nie stawił.Po półrocznej batalii w końcu w usc napisał oświadczenie , że jest ojcem mojego syna. USC wydało nowy akt urodzenia z faktycznymi danymi ojca , jednak dziecko nadal nosiło moje nazwisko.

Zaraz po ślubie poszliśmy z moim mężem do USC i bez żadnych problemów zmieniliśmy dziecku nazwisko na nasze wspólne. Teraz mój mąż chciałby adoptować syna , właśnie przygotowujemy sie do napisania i złożenia odpowiednich dokumentów . Chciałabym wiedzieć , czy w przypadku przysposobienia całkowitego , nierozerwalnego jest możliwość zmiany aktu urodzenia , aby w rubryce ojciec został wpisany mój mąż , aby tamta osoba przestała istnieć w akcie urodzenia ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

#12 Guest_czarna210174

Guest_czarna210174
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 01:07

A jeszcze jedno pytanie, bo pisze wlasnie pozew o pobawienie praw rodzicielskich... czy w tym pozwie napisac, ze mam zamiar zmienić dziecku nazwisko i mój mąż zamierza syna adoptować? A mozna od razu wnieść o zmianę nazwiska dziecku na moje nazwisko?Czy tak się da? Czy to moze pomóc, czy raczej zaszkodzi?

#13 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2010 - 14:21

Witam serdecznie.Mam pytanie:Skłądam papiery rozwodowe do sądu za porozumieniem stron,jednak chciałabym zmienić nazwisko moje i mego dziecka na mpje panieńskie ojciec dziecka wyraża na to zgode czy powinnam napisać w pozwie o zmiane nazwiska czy dopiero złożyć wniosek gdy otrzymam rozwód . Bardzo proszę o rade.

#14 Guest__Góral_

Guest__Góral_
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2010 - 23:35

USTAWA z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska

Art. 8. 2. Zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.

Art. 12. 1.Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2010 - 15:16

Można próbować zmienić nazwisko dziecku bez zgody ojca, kiedy ojciec dysponuje prawami rodzicielskimi. Wtedy potrzeba jest zgoda sądu, jesli ojciec na zmianę się nie zgadza.
Tak, jak pozbawi się ojca praw rodzicielskich, to procedura zm. nazwiska dziecku ograniczy się do USC.

a ja mam podobne pytanie u mnie sprawa jest prostrza poniewaz ojciec sam pozbawil sie praw rodzicielskich nie utrzymuje wogole kontaktu z dzieckiem ale placi alimety i slyszalam ze przy zmianie nazwiska ojciec nie bedzie musial placic alimetow czy to prawda

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2010 - 10:04

Obowiązek alimentacyjny wynika z faktu bycia rodzicem. Zmiana nazwiska nie będzie miała wpływu na obowiązek płacenia przez ojca alimentów na rzecz dziecka.

#17 Guest_DAMMMIAN

Guest_DAMMMIAN
  • Goście

Napisano 02 listopad 2010 - 16:52

JAK ZMIENIC NAZWISKO

#18 Guest_KAROLL

Guest_KAROLL
  • Goście

Napisano 02 listopad 2010 - 16:57

MAM DZIECKO Z KOBIETA KTORA ZASZLA W CIAZE BEDAC Z INNYM FACETEM I DALA MALEMU JEGO NAZWISKO CZY MOGE ZMIENIC NAZWISKO MALEGO NA MOJE GDYZ JA JESTEM JEGO OJCEM?

#19 Guest_sabina1234

Guest_sabina1234
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2011 - 10:48

Jaz zmieniłam mojemu dziecku nazwisko za zgodą sądu na moje i mojego obecnego męża.Posiadam pismo sądowe napisane przez prawnika zapłąciłam za nie 160 zł.Zainteresowanym mogę odsprzedać znacznie taniej.Proszę o kontakt sabi@poczta.onet.eu

#20 Guest_jakie nazwisko

Guest_jakie nazwisko
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2012 - 00:53

chcę złożyć wniosek o tymczasowy dowód osobisty dla mojego 16 letniego syna, ale mam problem z jego nazwiskiem.po ślubie synowi mąż dał swoje nazwisko(nie jest jego ojcem biologicznym)za jakiś czas odbyła się sprawa o alimenty i sąd pozbawił ojca biologicznego praw rodzicielskich ale na wyroku jest że mój syn ma nosić moje nazwisko panieńskie.i mam problem które nazwisko umieścić na wniosku.dodam tylko tyle że syn przez 10 lat używa nazwiska mojego męża.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych