Skocz do zawartości

Zdjęcie

problemy z byłym pracodawcą niepłacącym wynagrodzenia

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 stefi

stefi

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 marzec 2012 - 20:53

Witam potencjalne osoby,które zechcą mi odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie !Otóż pracowałam w ubiegłym roku niecałe trzy miesiące u nierzetelnego pracodawcy,który nie wypłacił mi wynagrodzeń ani też nie odprowadził do ZUS składek na ub.społeczne i zdrowotne ani żadnych innych.Założyłam mu w związku z tymsprawę sądową w Sądzie Pracy i zapadł wyrok na moją korzyść,zobowiązujący pracodawcę do spłaty powstałego wobec mnie zadłóżenia wraz z odsetkami oraz do ZUS na drodze ugody.Część wynagrodzenia spłacił ale póżniej przestał wywiązywać się ze swego zobowiązania wobec mnie.ZUS częściowo ściągnął swoje należności ale moje pozostały niezaspokojone do końca.W takim układzie zleciłam komornikowi sądowemu ściągnięcie pozostałych należności od niesumiennego pracodawcy na mocy klauzuli wykonalności wyroku sądowego,co też przyniosło pożądane skutki.Komornik zdołał ściągnąć brakujące należności i moje roszczenia zostały w całości zaspokojone.JEST JEDNAK JEDEN SZKOPUŁ--- otóż do dziś nie mogę wyegzekwować od pracodawcy PIT-11 aby móc dokonać rozliczenia podatku z Urzędem Skarbowym. CO ZATEM MAM UCZYNIĆ W TEJ SYTUACJI ? CZY WOGÓLE POWINNAM WYKAZAĆ TE OTRZYMANE KWOTY W ROZLICZENIU JAKO PRZYCHÓD,GDY ŚCIĄGNIĘTE BYŁY ONE PRZEZ SĄD I KOMORNIKA I TO Z ODSETKAMI ZA ZWŁOKĘ ? Proszę o szybką odpowiedż osoby bądż osób dobrze rozeznanych w takim temacie,najlepiej zawodowca;za co z góry dziękuję.

#2 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 03 październik 2012 - 18:30

stefi- jeżeli otrzymałeś w tym roku zaległe wynagrodzenia to PIT-11 będzie za ten rok. PIT-11 jest wystawiany od wypłaconych wynagrodzeń, a one zostały wypłacone w tym roku. Pracodawca ma czas do końca lutego 2013r wysłać Tobie tę deklarację, chyba,że pisemnie o nią zażądasz to wówczas w ciągu 14 dni od otrzymania pisma od Ciebie.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 15:16

On wg nie wypłaca pieniędzy i jest wyłudzaczem.

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 maj 2013 - 17:25

Ugody sądowe wynikające ze stosunku pracy są zwolnione z podatku dochodowego.Kwot uzyskanych w drodze odszkodowania /za nie wypłacone wynagrodzenie/,a tak należy traktować taką ugodę nie wykazujesz w rozliczeniu rocznym.

"Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 listopada 2003 roku ( sygn. akt I SA/Łd 1210/02 ), każde odszkodowanie otrzymane na podstawie przepisów prawa rangi ustawowej ( w tym na podstawie kodeksu pracy ), o ile nie znalazło się w katalogu wyłączeń z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odszkodowanie jest świadczeniem przysługującym danemu podmiotowi, który doznał uszczerbku ( szkody ), bądź to w swoim majątku ( szkoda majątkowa ), bądź też w innych dobrach ( szkoda niemajątkowa ). Osoby fizyczne mogą być uprawnione do otrzymania odszkodowania za poniesioną szkodę z tytułu szeregu ustaw ( np. ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o gospodarce nieruchomościami, Kodeksu cywilnego, Kodeksu pracy, Kodeksu postępowania administracyjnego, itd. ).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych