Skocz do zawartości

piramida finansowa (schemat ponziego)

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ania_ania83

Guest_-praw-ania_ania83
  • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 21:10

Witam,
I. Chciałabym się dowiedzieć na czym polega nielegalność piramidy finansowej (ang. pyramid scheme) w naszym kraju.
Chodzi mi o to które aspekty sprawiają, że dane działanie polegające na takiej "promocji" jest nielegalne.

II. Czy do pod tą piramidę (nie wiem jak się na to po polsku mówi) można zaliczyć także działanie typu:
pewna firma pobiera miesięczną opłatę abonamentową za możliwość korzystania z ich serwisu.
można u nich skorzystać z promocji (ale nie jeśli jest się z Polski): jeśli osoba A zrekrutuje osobę B do użytkowania serwisu tak aby osoba B zapłaciła chociaż za 1 miesiąc abonamentu to wtedy osoba A dostaje 1 miesiąc abonamentu gratis (nie więcej).
ponadto osoba A dostaje jakiś wirtualny bajer w tym serwisie (nie można niczego wymieniać na prawdziwe pieniądze)
osoba B także dostaje pewną czasową korzyść wirtualną powiązaną z ściśle z osobą A (i vice versa).

czy jest to nielegalne w Polsce? jeśli tak to dlaczego? przecież to wszystko jest wirtualne :/
omawiana firma twierdzi, że jest i w naszym kraju promocja jest niedostępna - niestety nie wiem dlaczego i czy w ogóle się dowiadywali czy tak po prostu odrzucili nasz kraj.

bardzo proszę o wyjaśnienie (mam nadzieję, że w dobrym dziale to umieściłam)

#2 Guest_-praw-anna.dwa

Guest_-praw-anna.dwa
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 19:49

Nie tylko w Polsce piramidy finansowe są nielegalne
Tu poczytaj http://pl.wikipedia....amida_finansowa

#3 Guest_arto

Guest_arto
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2010 - 19:56

Czy już nikt nie potrafi sie posłużyć inną definicją piramidy finansowej jak tylko kretyńską definicją z wikipedii ?

#4 Lobotomia

Lobotomia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 02 lipiec 2019 - 13:12

Temat bardzo stary, ale istotny bo tych piramid  pojawia się rocznie dosyć sporo. Co ciekawe to nawet i ZUS ma znamiona piramidy finansowej :D . Sugeruję zapoznać się z tematem, żeby później nie było wielkiego zdziwienia. 

#5 Taliczan

Taliczan

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 47 postów

Napisano 20 październik 2019 - 13:58

Tylko zauważcie że opisane przez autora sytuacja nie jest żadną piramidą tylko raczej funkcjonuje tam jakiś program partnerski (polecający)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych