Skocz do zawartości

samodzielne prowadzenie księgowości w swojej pierwszej działalności gospodarczej

wróć do serwisu Moja Firma 53 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_początkujący

Guest_początkujący
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2009 - 13:33

samodzielne prowadzenie księgowości w swojej pierwszej działalności gospodarczejWitam.Właśnie rozpoczynam swoją pierwszą działalność gospodarczą (pracuję już w innej firmie - DG to dodatkowe zajęcie) i muszę wejść na VAT i Książka PiR.Proszę o kilka porad:1. Jakie książki/druki muszę wypełniać i jakie/gdzie odprowadzać pieniądze?2. Czy możecie polecić jakiś szybki kurs od podstaw dla samodzielnego księgowego (może ESKK)?? (może jakiś weekendowy??)Pozdrawiam

#2 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 08 październik 2009 - 14:57

może, ktoś przeczyta i mi pomoże...zamierzam otworzyć salon fryzjerski w Niemczech jako polski przedsiębiorca. I nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to zrobić. Czy może to być osoba fizyczna i jak rozliczyć vat i podatek?

#3 Guest_Ruda

Guest_Ruda
  • Goście

Napisano 08 październik 2009 - 17:15

podaj e-maila, bo na forum za dużo pisania.

#4 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 09 październik 2009 - 09:31

dzięki to dla mnie dużo znaczy jaswoj@op.pl

#5 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 09 październik 2009 - 13:55

Tak wiele się mówi o otwartym rynku UE dla polskich przedsiębiorców. ale nigdzie nie ma informacji jak osoba fizyczna MŚP, może utworzyć filię za granicą kraju? Czy w ogóle jest to możliwe? gdzie jest miejsce opodatkowania PIT/ i Vat? jakie niemieckie dokumenty/pozwolenia należy uzyskać? cokolwiek !!!

#6 Guest_REPLAY :-)

Guest_REPLAY :-)
  • Goście

Napisano 11 październik 2009 - 19:57

Witam. Niestety mam ten sam problem. Książka PiR. i VAT-7 narazie czarna magia. Ksiązki zakupione w zeszłym miesiącu, a czas wypełnić i złożyć VAT-7. Mam 4 faktury zakupu i dwie sprzedaży. Iść z tym do biura? A najbliższe miesiące nie będą lepsze. Więc proszę o pomoc. Najlepiej łopatologiczną, może linki do tego tematu? Pozdrawiam Was. Mój mail; mojafirma@op.pl

#7 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 13 październik 2009 - 09:30

jeżeli chodzi o książki KPiR i VAT to służę pomocą. samo wypełnienie rejestrów, akurat dla mnie nie stanowi problemu.

#8 Guest_REPLAY

Guest_REPLAY
  • Goście

Napisano 14 październik 2009 - 22:11

Witaj, mam faktury zakupu, np. zakupu telefonu , netbooka, rachunek telefoniczny pierwszy, aktualizacja strony www oraz wykonanie pieczątek. Czyli zakup i usługi. I gdzie i jak mam wpisać? Jaki zastosować podział prócz stawek VAT? Ja wystawiłam tylko jedną i wpisałam ją do ewidencji sprzedaży. Chciałabym uzupełnić książki za wrzesień, ponieważ w piątek chce odwiedzić U.S. w sprawie VAT-7. Z góry dziękuję.

#9 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 10:56

Witaj ~Replaybardzo chętnie pomogę przy wypełnianiu tych ewidencji. na początku może wydawać się trochę skomplikowane, ale można się tego nauczyć. no i ważne jest aby czytać o przepisach, bo Polska słynie z licznych zmian w przepisach. polecam "Dobra Firma" jest to dodatek do "Rzeczypospolitej" W ogóle jak chcesz sam się rozliczać to można tanio kupić sobie program do księgowania (wtedy jest dużo łatwiej)wszystko napiszę, ale potrzebne są podstawowe informacje o Twojej działalności:Jaką formę rozliczania wybrałeś (kasową czy memoriałową) przy zgłaszaniu do urzędu należało podać formę rozliczenia z US, oraz czy wybrałeś miesięczne rozliczenie z VAT czy kwartalne? ważne jest też jaką działalność prowadzisz. czyli co sprzedajesz? Ewidencja Vat nie jest taka trudna. trudniejsza jest KPiR, bo należy samemu utworzyć dokumenty wewnętrzne. Na pewno dasz sobie radę.

#10 Guest_początkujący

Guest_początkujący
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 13:32

może ktoś ma jakiś przykład wypełniania tych wszystkich książek KPiR, VAT, ewidencji - gdzie to można poszukać??

#11 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 13:42

w każdej z tych książek na wewnętrznej stronie okładki jest przykład jak wpisywać do takiej ewidencji. Pozrdawiam

#12 Guest_początkujący

Guest_początkujący
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 20:17

Czy w KPiR wpisujemy kwoty netto czy brutto (jak jestem na Vacie?)?

#13 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 23:07

vatowiec wpisuje kwoty netto, tak koszty jak i sprzedaż/przychody

#14 Guest_Laik

Guest_Laik
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 11:43

ja też założyłam działalnośc jako usługi spedytorskie.rozliczam się wg ryczałtu 8,5 % w tym miesiącu 1-szy raz zapłaciłam zus ulgowy tj emer, rento, chorob wypadkowa = 113,96 zł oraz zdrowotna 224,24. Jestem vatowcem. Ponieważ sama jestem ,jakby ,,Księgową" nie bardzo wiem jak płacić podatek jak to wszystko obrachowac, Może mnie zweryfikuje fachowiecNp przychód 6100 - Vat 22= 5000 netto - 113,96 składki em,rent,wyp,chor - 224,24 składka zdrowotna 4661,80*8,5 % = 396,25 - 193,10 zdrow ( 7,75%) podatek do zapłaty 203 złczy to obliczenie jest ok , czy taka jest procedura naliczenia ????

#15 Guest_fryzjer

Guest_fryzjer
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 14:16

ponieważ ja nie mam książek tylko program komputerowy , to proszę aby ktoś wypisał mi te rubryki a ja postaram się je jasno opisać. Myślę, że w ten sposób będziecie wiedzieć jak zaksięgować wszystkie faktury. - do początkujący- z przyjemnością odpowiem na pytania ale wieczorem, teraz jestem zarobiony :)- do laik - Źle- zdrowotne od podatku, społeczne od przychodu. Pozdrawiam

#16 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 21:05

do Laik - zapłacone składki odlicza się w miesiącu ich zapłacenia, więc jeśli przychód był we wrześniu a składki zapłacone w X to dopiero za X je odliczysz.I w takim przypadku za IX wyliczenie jest 5000 x 8,5 % = 425 zł.A za X byłoby 5000 - 113,96 = /zaokr/ 4886 x 8,5 % = 415,32 - 193,10 = 222,21; czyli do zapłacenia 222 zł w listopadzie

#17 Guest_jaga

Guest_jaga
  • Goście

Napisano 17 październik 2009 - 01:00

z moich informacji wynika, że od początku tego roku jeżeli składki zus są opłacane w terminie można, choć nie trzeba, odliczyć je w miesiącu którego dotyczą.

#18 Guest_Ruda

Guest_Ruda
  • Goście

Napisano 17 październik 2009 - 10:21

Do Jaga: ta procedura dotyczy składek za pracowników płaconych przez pracodawcę.Do Laik: Od przychodu netto/bez vat/ odejmij składki społeczne zapłacone w danym miesiącu, wynik pomnóż przez 8,5%. Od tego odejmij 193,10 skł. zdrowotne i resztę wpłać do US.

#19 Guest_jaga

Guest_jaga
  • Goście

Napisano 18 październik 2009 - 17:55

ok. to jest ciekawe!czyli jeśli bym zatrudniała 2 pracowników to musiałabym osobno odliczać za pracowników w jednym miesiącu a w drugim za siebie? trochę to skomplikowane...

#20 Guest_jaga

Guest_jaga
  • Goście

Napisano 18 październik 2009 - 17:59

oczywiście na kpir

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych