Kategorie
Skocz do zawartości

windykacja

Gość -praw-anmi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość -praw-anmi
Z tego wynika, że wierzycielem nadal jest ŻAK i wierzyciel nie wystąpił do tej pory do sądu o wydanie np. nakazu zapłaty. Proszę napisać kiedy roszczenie stało się wymagalne? Firma windykacyjna działa na zlecenie wierzyciela, w zasadzie nie ma Pani obowiązku prowadzić z nią żadnych rozmów. Nawiasam mówiąc, co to za firma?

• Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość -praw-anmi
Witam.
Mam 25 lat i duży,jak dla mnie problem!.W 2005 roku zapisałam się do Szkoły policealnej "Żak"niestety los tak sprawił,iż nie rozpoczęłam nawet tam nauki(nie byłam na żadnych zajęciach)!Niedawno otrzymałam list od windykatora,iż mój dług wobec wyżej wymienionej szkoły wynosi 2,500,000zł!!!Nie wiem co mam z tym zrobić...Czy mogę sie domagać umożenia spłaty długu lub rozłożenia go na raty??Czy wogóle powinnam wchodzić w jakie kolwiek konwersacje z firma windykatorską??Na koniec pragnę nadmienić,że jestem studentką studiów dziennych,nie mam pracy,moi rodzice są po rozwodzie-jestem na utrzymaniu Matki w tym momencie a ona też nie jest w stanie dać mi takiej kwoty!Jestem załamana i proszę o jaką kolwiek rade,będe ogromnie wdzięczna!!
Pozdrawiam serdecznie.

Gość -praw-tomasz wojciechowski
Na początku należy się zastanowić, czy owa firma windykacyjna działa na zlecenie Pani wierzyciela - szkoły "ŻAK", czy też sama stała się wierzycielem i na podst. art 509 KC dokonano cesji wierzytelności (tzn. ŻAK sprzedał Pani "dług" firmie X). Zastanawiam się jeszcze nad kwestią przedawnienia tego roszczenia. Kiedy stało się ono wymagalne? Proszę pamiętać, że przy świadczeniach okresowych okres przedawnienia wynosi 3 lata. Jeśli np. roszczenie stało się wymagalne (tzn. wierzyciel wezwał do całkowitej zapłaty) w 09.2005r. to roszczenie przedawniło się w 09.2008r. Takiego roszczenia nie można dochodzić na drodze przymusowwej egzekucji (przez komornika). Inaczej mówiąc może Pani uchylić się od spełnienia świadczenia (tzn. nie płacić). Jeśli natomiast w tymże okresie zwróciła się Pani do wierzyciela o rozłożenie długu na raty bądź wpłaciła Pani jakąś część zobowiązania, wówczas bieg przedawnienia przerywa się i biegnie na nowo. Zakładam, że wierzyciel nie dysponuje nakazem zapłaty wydanym przez sąd, bo otrzymałaby Pani również taki nakaz zapłaty przesyłką pocztową. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu (np. nakazem zapłaty) ważne jest lat 10. Pozdrawiam.

Gość -praw-anmi
W piśmie ,które otrzymałam napisane jest tak:
Niniejszym w imieniu wierzyciela-Centrum Nauki i Biznesu Żak-działając w oparciu o udzielone w dniu 2007.05.09 pelnomocnictwo.wzywamy niezwłocznie do zaplaty kwoty zobowiązania 2,446,00,w sklad której zostały wliczone odsetki przynależne Wierzycielowi,wg stanu na dzien 2008-10-20.
Informujem,że w przypadku zaniechania wpłaty Wierzyciel,wystapi z powództwem do właściwego sądu,celem uzyskania tytułu wykonawczego oraz podejmie inne dziełania calem odzyskania należności.Pismo jest ostatecznym wezwaniem do zaplaty,poznieważ nasze wcześniejsze pisma nie spotkały sie z żadną reakcją z Pani strony!

Jeżeli chodzi o mnie,to ja nie występowałam z żadnym pismem do tej firmy windykacyjnej,poniewaz jest to pierwszy list,który od nich dostałam.Dziękuje bardzo za pomoc!

Z tego wynika, że wierzycielem nadak jest ŻAK i nie wierzyciel nie wystąpił do tej pory do sądu o wydanie np. nakazu zapłaty. Proszę napisać kiedy roszczenie stało się wymagalne? Firma windykacyjna działa na zlecenie wierzyciela, w zasadzie nie ma Pani obowiązku prowadzić z nią żadnych rozmów. Nawiasam mówiąc, co to za firma?

Zanim Pani zapłaci proszę sprawdzić jaki był termin wymagalności zapłaty tego roszczenia. Roszczenie szkoły z tytułu nauki przedawnia się bowiem po 2 latach. Jeśli więc zobowiązanie dotyczy zaległej opłaty z 2005r. - to proszę odpisać krótko, że odmawiam zapłaty podnosząc zarzut przedawnienia w oparciu o art. 751 kc.

Gość -praw-anmi
Do szkoły zapisalam się w we wrześniu 2005 roku a jeżeli chodzi o windykacje to oni napisali mi,iż otrzymali od szkoly Żak pełnomocnictwo 2007.05.09,czy w takim razie ta sprawa jest przedawniona??Czy jeżeli jest,to takie pismo mam wysłać do windykacji czy do szkoły??Dziękuje bardzo za pomoc!

Wymagalne, tzn. kiedy przypadł termin płatności. Np. Otrzymała Pani fakturę za telefon z terminem płatności do dnia 1.1.2008r., tzn. że w tym dniu należność stała się wymagalna.

Gość -praw-anmi
Czyli mogę wystąpić z pismem i zapytaniem o ową date??Tylko czy jeżeli rozpocznę jakiekolwiek z nimi rozmowy czy to nie będzie tak,że wszystko zacznie się dziać od nowa??czy nie będzie to tzw. przyznanie się do zadłużenia??Czy jest jakiekolwiek dobre dla mnie wyjście z tej sytuacji???

Gość Łukasz Nysztal
Uznania roszczenia nie można domniemywać - a więc samo zapytanie o wysokość zadłużenia czy termin wymagalności roszczenia nie wpływa na Pani sytuację prawną. Może Pani dla pewności w tym piśmie zaznaczyć, że dopiero po udzieleniu odpowiedzi na stawiane pytanie będzie Pani mogła merytorycznie ustosunkować się co do samego roszczenia.

• 4 tygodnie później...
Gość -praw-ryjek123
CYTAT(anmi)Dziękuje Państwu baardzo serdecznie za udzieloną pomoc!!!

ja mam ten sam problem z tą firma i z tym żakiem nie wiem jak go rozwiazać, nie mam pojecia skad wziely sie takie kolosalne sumy??? prosze o pomoc??????

• 3 tygodnie później...
Gość -praw-anmi
Witam raz jeszcze!Ciąg dalszy problemów i nie wiem jak sie zachować w tej sytuacji,a mianowicie:tym razem firma windykacyjna zaczęła zasypywać mnie telefonami!!Gdy odebrała telefon moja Mama podali jej nr kontaktowy do nich,pod który kazali mi sie natychmiast i niezwłocznie skontaktować!!Czy mam tam zadzwonić i przedstawić im moja sytuacje??Czy moge ich sie zapytać od kiedy zadłużenie stalło sie wymagalne(tu nadmienie iż wystapiłam z takim pismem do Żaka ale do tej pory nie dostalam odpowiedzi i od tej właśnie pory zaczeły sie telefony z windykacji)??Będe naprawde strasznie wdzieczna za udzieloną pomoc.Pozdrawiam serdecznie!!

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...