Skocz do zawartości

czy długi dziadków przechodzą na wnuki?

31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Kinegunda

Guest_Kinegunda
  • Goście

Napisano 27 listopad 2013 - 20:37

Mam pytanie, jestem po rozwodzie, mam 1 dziecko. Moj byly ma dlugi i jego rodzice rowniez maja dlugi. Nie mam z nimi kontaktu. Byly maz jest pozbawiony praw do dziecka.
Czy moje dziecko bedzie dziedziczyc dlugi po bylym mezu i po dziadkach?
Dziecko jest niepelnoletnie.

Czy po smierci mojego bylego meza mam 6 miesiecy na zlozenie zawiadomienia o odzuceniu spadku - czy jest to 6 miesiecy od momentu w ktorym sie dowiem o jego smierci. Nie mam z nimi zadnego kontaktu nikt mnie nie powiadomi o smierci nie jestesmy rodzina.
Czy jesli byly maz jest pozbawiony praw do dziecka to dlug dziadkow dalej przechodzi na dziecko? Czy prawnie dziadkowie dalej sa spokrewnieni?
PS. Nie przebywam w Polsce. (wymeldowanie imigracyjne).

Byly maz ma zasadzone alimenty na mnie i na dziecko ktorych nie placi, ma wytoczone sprawa przez komornika o nieplacenie alimentow - czy jest jakas szansa na odzyskanie pieniedzy przyznanych przez sad?
On nie ma zadnego majtaku zadnej wlasnosci, jego rodzice rowniez zadluzeni nie posiadaja nic co komornik moglby zabrac.
Prosze o szybka odpowiedz.
Dziekuje.

#22 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 30 listopad 2015 - 18:02

Mam pytanie,

Moja młodsza siostra i mój młodszy brat odziedziczyli dług po dziadku.Opiekun prawny otrzymał zgodę na odrzucenie spadku ale nie wiedział ze trzeba założyć jeszcze raz sprawę o odrzuceniu,nikt nie poinformował,że trzeba tak zrobić.Teraz przyszło pismo,że mają do zapłaty po 10 000.Jak się dowiadywali to było z dobrodziejstwem inwentarza.Czy można coś jeszcze zrobić żeby uniknąć tego wszystkiego?Proszę o pomoc.Od śmierci dziadka minęło już 7 lat .Proszę o odpowiedź.

#23 Guest_Kancelaria Adwokacka

Guest_Kancelaria Adwokacka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2015 - 13:47

Witam serdecznie! Mam taki mały problem, otóż dwa lata temu zmarł mój dziadek. Nie zostawił testamentu, więc spadek otrzymały po rozprawie sądowej jego dzieci wraz z małżonką po 1/4 mieszkania. Po dwóch latach przyszedł do moich rodziców list, że dziadek miał kredyt w banku (o którym nikt nie wiedział, bo babcia to zataiła). Kredyt chyba wzięła babcia na dziadka, bo dziadek był ubezwłasnowolniony (był po kilku lekkich zawałach i udarze). W związku z tym moi rodzice dostali list od komornika że mają w ciągu 14 dni spłacić 5 tysięcy plus odsetki za dwa lata. Czy jest możliwość żeby rodzice nie płacili tych długów? I czy jeśli oni ich nie zapłacą czy długi mogą przejść na mnie i moje rodzeństwo mimo że my spadku pod dziadku nie otrzymaliśmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jeżeli rodzice nie dokonają spłaty to wierzyciel może dochodzić swoich praw w sądzie, a następnie w ewentualnym postępowaniu egzekucyjnym.

Przy czym, Pani w obecnej chwili nie odpowiada za długi swoich rodziców. Dopiero w momencie ewentualnego nabycia po nich spadku.

Odpowiedz udzielił prawnik z Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Więckowskiej, www.kancelaria-wieckowska.pl

#24 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 14:41

Witam!
Pisze gdyż mam problem a mianowicie chodzi o to że: dziadek mojego małoletniego syna zmarł pod koniec sierpnia 2015 roku. Jest to ojciec mojego byłego partnera. Ojciec małoletniego odrzucił majątek. No i tu zaczyna się problem, bo wiem że majątek tym samym przechodzi na wnuki. Z ojcem dziecka nie utrzymuje kontaktu już od ponad 10 lat. Poradzcie mi jakie dokumenty musze złożyć w sądzie. Z góry dzięki

#25 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
  • Goście

Napisano 15 luty 2016 - 17:05

Witam.

Mam pytanie. Czy dzieci, które odrzuciły spadek po zmarłym ojcu mają prawo do dziedziczenia spadku po dziadku?

#26 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2016 - 12:43

Witam.

Mam pytanie. Czy dzieci, które odrzuciły spadek po zmarłym ojcu mają prawo do dziedziczenia spadku po dziadku?

Tak, mogą dziedziczyć po dziadku.

#27 dobry adwokat

dobry adwokat

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 luty 2016 - 17:51

Polecam Ci kontakt z kancelariami specjalizującymi się w prawie spadkowym na portalu www.prawos.pl masz ich całą listę i możesz poczytać opinie o prawnikach https://www.prawos.p...adkowe-adwokat/smile.png

#28 Guest_kamil

Guest_kamil
  • Goście

Napisano 31 maj 2016 - 00:34

Kasę TRZYMAĆ w BitCoinach ? Wtedy ta k**ewska ręka prawna nie dotknie Cię . Poczytaj bo warto www.bitcoin.pl nie ma to jak miec kase na malej karcie pamieci minisd ...

#29 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2017 - 23:51

Witam.Taka sytuacja.Mój tato i ja zostaliśmy spadkobiercami moeszkania po mojej mamie,która nie żyje od 10 lat. Tata i ja daliśmy w darowiźnie to mieszkanie dwóm wnuczkom taty,czyli moim córkom. Było to w kwietniu 2017.
Tata zmarł teraz 31 lipca 2017 i jak się okazało po śmierci miał on kredyt konsolidacyjny w Alior Banku.W umowie z Bankiem nie ma IN BLANCO ,ani hipoteki na to mieszkanie.
Obdarowane wnuczki i ja-córka zamierzamy odrzucić spadek w Sądzie.
Martwię się teraz czy Bank mimo wszystko nie będzie próbował/chciał odebrać to darowane mieszkanie ?
Raty taty Bank potrącał co miesiąc z emerytury,którą przelewał ZUS i było to 25 -go każdego miesiąca. Tata zmarł 31-go ,więc nie uchylał się od spłaty ,tylko zmarł i zostanie przerwana spłata tego kredytu konsolidacyjnego.

#30 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2017 - 06:43

Bank musiałby udowodnić, że Twój Ojciec specjalnie darował mieszkanie wnuczkom, aby przestać spłacać kredyt, wówczas może chcieć zająć mieszkanie.

#31 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2018 - 12:55

Witam,

Mój dziadek zmarł w sierpniu 2015r. Sprawa spadkowa odbyyła sie w styczniu 2016. Przez przypadek dowiedziałam się ze dziadek zaciagnął kredyt na nieduzą kwotę. Pytanie moje brzmi czy bank (ewentualnie w jakim czasie) może się zgłosić do mnie po swoje należności? Czy może mi wtedy nalić jakieś odsetki? Zaraz po smierci dziadka przekazałam bankowi akt zgonu.

#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2018 - 13:03

Witam,

Mój dziadek zmarł w sierpniu 2015r. Sprawa spadkowa odbyyła sie w styczniu 2016. Przez przypadek dowiedziałam się ze dziadek zaciagnął kredyt na nieduzą kwotę. Pytanie moje brzmi czy bank (ewentualnie w jakim czasie) może się zgłosić do mnie po swoje należności? Czy może mi wtedy nalić jakieś odsetki? Zaraz po smierci dziadka przekazałam bankowi akt zgonu.

Jeśli nie odrzuciłeś spadku po dziadku ( w terminie 6 miesięcy od śmierci), to dziedziczysz po nim i oczywiście bank może upomnieć się o spłatę należności. W jakim czasie, to trudno powiedzieć, zależy od banku. Jednak jak znam życie, to z pewnością nie przegapią terminu, żeby sprawa nie przedawniła się. Doliczą także odsetki za zwłokę, jak również inne opłaty, np. wysyłanie monitów.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych