Skocz do zawartości

Upoważnienie do reprezentowania w sądzie (sprawa spadkowa)

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-marzenab

Guest_-praw-marzenab
  • Goście

Napisano 22 luty 2007 - 22:38

Witam,w grudniu 2006 zmarł mój ojciec. Chcemy z bratem złożyć wniosek do sądu o przyznanie spadku. Jednak mój brat przebywa na stałe za granicą i nie może uczestniczyć w rozprawach. Wiem, że w tej sytuacji powinnam dołączyć do wniosku upoważnienie złożone przez mojego brata, w którym upoważnia mnie do reprezentowania go w sądzie w tej sprawie. Nie mogę nigdzie znaleźć wzoru treści takiego upoważnienia. Ponieważ dokument musi być potwierdzony notarialnie, co wiąże się z wydatkiem, chcielibyśmy żeby był właściwie napisany. Czy ktoś może mi pomóc? W sądzie pani wspomniała, że powinno to być upoważnienie do reprezentowania i do czegoś związanego z odbiorem korespondencji lub coś w tym stylu - nie zrozumiałam jej dokładnie, a było to niedługo po śmierci ojca, więc nie miałam siły z nią dyskutować. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.pozdrawiamMarzena

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 08:59

PEŁNOMOCNICTWOJa .................. upoważniam moją siostrę .................... do reprezentowania mnie w sądzie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku [ewentualnie sygnatura sprawy] po ..............., zmarłym dnia ............... wraz z prawem odbioru korespondencji. podpis.........Dla jasności możecie jeszcze wpisać po waszych danych nr dowodu osobistego.

#3 Guest_-praw-marzenab

Guest_-praw-marzenab
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 23:38

Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak pewne wątpliwości - podana treść pełnomocnictwa wydaje się dość skromna jak na wymogi sądowe (być może się mylę). Znalazłam dzisiaj na tej stronie wzory różnych pełnomocnictw, czy nie lepsza byłaby poniższa treść?PEŁNOMOCNICTWO PROCESOWE Ja, niżej podpisany, dnia ................................................................... udzielam pełnomocnictwa Panu (i).......................................................................................................................................... zamieszkałemu w ......................................................................................................................... legitymującego się dowodem osobistym seria ....................nr .................................................... wydanym przez........................................................................................................................ do wykonywania w moim imieniu wszystkich czynności określonych w art. 91 Kodeksu postępowania cywilnego w sprawie pomiędzy mną a.................................................................................................................................................... o ................................................................................................................................................... sygn. akt .............................. w sądzie rejonowym w................................................................... ..........................................podpis MocodawcyPytanie brzmi: co oznacza zapis "wszystkich czynności określonych w art. 91 Kodeksu postępowania cywilnego" ? I jeszcze pytanie co dokładnie wpisać w miejscach "w sprawie pomiędzy mną a................"(sprawa to wniosek - chyba nie ma tu drugiej strony w sprawie). I jeszcze pytanie - kiedy składa się takie pełnomocnictwo? czy w momencie złożenia wniosku, czy mam poczekać na sygnaturę akt i dopiero dołączyć pełnomocnictwo?pozdrawiamMarzena

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 24 luty 2007 - 10:18

Znaleziony przez Pani wzór jest jak najbardziej ok. Zapis o art. 91 kpc to lekka przesada. Artykuł ten stwierdza bowiem co pełnomocnik może z mocy samego prawa:[quote:e35e552b9b]Art. 91. Pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do: 1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy; 2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji; 3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu; 4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie; 5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej. [/quote:e35e552b9b]Po co powoływać się na coś, co wynika i tak z samego faktu udzielenia pełnomocnictwa?"W sprawie pomiędzy mną a................" - też nieco nie pasuje, bo to wzór pełnomocnictwa do procesu - a stwierdzenie nabycia spadku jest w trybie nieprocesowym.Proszę to zmienić w sprawie zastępowania mnie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po ............, zmarłym w dniu ............Może Pani to złożyć załączając pełnomocnictwo do wniosku..Jako wnioskodawcę podaje Pani siebie, a brata jako uczestnika postępowania,Podając dane Pani brata proszę dopisać - przebywającego czasowo pod adresem .....[i podać adres zagraniczny], zastąpiony przez siostrę ................... [Pani dane + adres]

#5 Guest_paweł

Guest_paweł
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2012 - 23:30

Witam czy ten dokumet musi byc potwierdzony notarialnie?

#6 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2013 - 16:18

Witam, moja rodzina jest właśnie w trakcie takiego postępowania spadkowego i mnie także interesuje czy takie pełnomocnictwo musi być podpisane u notariusza?

#7 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 26 październik 2013 - 17:52

Witam wszystkich na forum.
O ile mi wiadomo nie musi to byc u notariusza

#8 Guest_Elżbieta2105

Guest_Elżbieta2105
  • Goście

Napisano 27 październik 2013 - 18:43

Witam. Wkrotce odbędzie się sprawa spadkowa na rzecz mojego męża.
Mąż przebywa za granicą, ja posiadam pełnomocnictwo potwierdzone u notariusza.
Chcę być na tej rozprawie w sądzie. Kiedy i w jaki sposób poinformować Sąd ,że mam pełnomocnictwo i chce reprezentować męża.

#9 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 28 październik 2013 - 11:12

Zarówno w sądzie jak i urzędzie skarbowym wszystkie pełnomocnictwa muszą byc potwierdzone notarialne i muszą byc oryginałem,a nie kopia.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 11:10

Zarówno w sądzie jak i urzędzie skarbowym wszystkie pełnomocnictwa muszą byc potwierdzone notarialne

Nie jest to prawdą, upoważnienie do reprezentowania, w moim przypadku, siostry przed sądem w sprawie spadkowej nie musiało być potwierdzone notarialnie i jest to informacja uzyskana bezpośrednio od sędziego prowadzącego sprawę.

#11 Guest_Katt

Guest_Katt
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2017 - 12:41

Skoro nie jest prawdą że nie musiało być to znaczy że musiało być

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18049 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 lipiec 2017 - 16:59

Skoro nie jest prawdą że nie musiało być to znaczy że musiało być

Fakt, podwójne zaprzeczenie :)

#13 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 30 listopad 2017 - 18:21

Witam forumowiczów.

Pytanie moje odnosi się do kwestii już poruszonej.

Mianowicie posiadam notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo do reprezentowania w czynnościach procesowych przed wszystkimi organami władzy i administracji, sądami itp. Mimo przedstawienia owego pełnomocnictwa na sprawie o ustalenie spadkobierców sędzia poinformował mnie, że nie mogę reprezentować mocodawcy gdyż musi on wystawić mi pełnomocnictwo dedykowane tej rozprawie z zaznaczeniem jej numeru i wszystkich ważnych informacji.

Wydaje mi się to absurdalne i nielogiczne skoro według notariuszy, z którymi się konsultowałam pełnomocnictwo, które posiadam w zupełności wystarcza. Bowiem idąc za tokiem rozumowania sędziego i tak do każdej rozprawy o obojętnie co muszę mieć dedykowane pełnomocnictwo.

Będę wdzięczna za odpowiedź i ewentualne sugestie na przyszłość.

#14 Guest_Ulib

Guest_Ulib
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2018 - 22:14

ja zdecydowałąm się na firmę która zajęła sie moją sprwą i reproezentowała mnie w sądzie. Tymczasowe aresztowanie. pl doskonale poprowadzili moją sprawę a kontakt z firmą świetny. Bardzo zadowolona z wyboru jestem!

#15 Guest_Olivka

Guest_Olivka
  • Goście

Napisano 28 luty 2018 - 20:20

tak, na tej firmie można polegać. Sama się przekonałam! jest na prawdę w porządku!

#16 Guest_Ferka

Guest_Ferka
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2018 - 13:32

Faktycznie, jak się okazuje firma jest bardzo w porządku. Także myślę ze w razie czego warto zainwestować w tego rodzaju pomoc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych