Skocz do zawartości


Poręczyciel a śmierć kredytobiorcy.


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-joannaaa

Guest_-praw-joannaaa
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 20:36

Nie można podwyżyć oświadczenia o odrzuceniu spadku. Niestety żyrant musi wypełnić swoje zobowiązanie i spłacić zaciągnięty kredyt.

#2 Guest_-praw-joannaaa

Guest_-praw-joannaaa
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 20:36

Znajoma poręczyła kredyt.Niestety trzy tygodnie później kredytobiorca zmarł. Kredyt był wzięty w celu udzielenia pomocy finansowej rodzinie zmarłego kredytobiorcy. Rodzina zrzekła się spadku, przede wszystkim ze względu na ten dług kredytowy i jeszcze inne kredyty zaciągnięte przez zmarłego. Kredytobiorcą była babka, która zamieszkiwała wspólnie z rodziną i pomagała im finansowo.Żyrant poręczył kredyt bez zgody współmałżonka, z którym jest we wspólnocie majątkowej, była wymagana zgoda, ale ta czynność nie została dopełniona. Bank zwrócił się do żyranta o spłatę kredytu.Żyrant spłaca kredyt już ok. 2 miesięcy. Czy żyrant, który poręczył kredyt w dobrej wierze i chcąc pomóc innym musi go teraz spłacać do końca? a osoby, które faktycznie z niego korzystały już za nic nie odpowiadają, bo zrzekły się spadku? Czy jest możliwe założenie sprawy o cofnięcie wniosków o odrzucenie spadku, aby chociaż w połowie spadkobiercy płacili raty kredytu? Czy coś można zrobić w tej sprawie?

#3 Gustav2

Gustav2

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 17 maj 2019 - 20:13

Na http://www.zainwestu...-poreczycielem/ piszą, że "Nawet śmierć pożyczkobiorcy nie jest okolicznością zwalniającą poręczyciela za spłaty". Jednak na twoim miejscu poszłabym jeszcze do banku zapytać, czy nie ma innego rozwiązania w takiej sytuacji.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych