Skocz do zawartości

Zdjęcie

Będzie pełna deregulacja zawodu księgowego

wróć do serwisu Księgowość 75 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_julia

Guest_julia
  • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 12:52

Bo do prowadzenia KPiR to nie potrzeba znajomości ustaw, przepisów i rozporządzeń?

#22 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 11 maj 2012 - 13:08

Tito pisze tak : ".....Zwróćcie uwagę że zatrudniając się na etacie księgowego czy Głównego Księgowego nie jest wymagane NIC - teoretycznie można mieć wykształcenie podstawowe."

To zajrzyj Tito do uatawy o finansach publicznych i zobaczysz jakie NIC ma mieć główny księgowy w jednostce budżetowej

#23 Guest_Benio

Guest_Benio
  • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 14:40

Tito pisze tak : ".....Zwróćcie uwagę że zatrudniając się na etacie księgowego czy Głównego Księgowego nie jest wymagane NIC - teoretycznie można mieć wykształcenie podstawowe."

To zajrzyj Tito do uatawy o finansach publicznych i zobaczysz jakie NIC ma mieć główny księgowy w jednostce budżetowej

Właśnie Tito chyba miał na myśli firmę prywatną, a nie jednostkę budżetową.

#24 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 11 maj 2012 - 14:50

Zawsze byłam kiepska z tego "co autor miał na myśli"

#25 Guest_księgowy

Guest_księgowy
  • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 22:37

A ja mam nadzieję, że tak nie będzie. Przecież to jest chore, żeby nie mieć żadnego doświadczenia w księgowości i zakładać biuro rachunkowe. Ja tyram na umowę o pracę i dodatkowo codziennie na umowę zlecenia w biurze rachunkowych, żeby zebrać te 3 lata (na umowę o pracę nie mam pełnej księgowości, stąd zlecenie) a jakiś ciul z ulicy założy sobie biuro. To jest niesprawiedliwe w stosunku do tych osób, które już mają certyfikat albo się o niego starają.

Masz rację, że to jest chore żeby nie mieć żadnego doświadczenia i zakładać biuro rachunkowe ale mam jedną pocieszającą wiadomość. Jest lekarstwo na tą chorobę, które skutecznie i szybko wyleczy amatorów optymistów, którzy zechcą spróbować swoich sił w księgowości. Załóżmy, że w wyniku derugulacji obecne (i tak już dość niskie moim zdaniem ceny) spadną jeszcze o połowę. Sądzę, że bez doświadczenia i zdobywanej latami wiedzy, bardzo dobrej organizacji pracy początkujący szybciutko przekonają się o bezwzględnych prawach ekonomii i rynku oraz o tym, że ich czas nie jest z gumy a siły nieograniczone. Sądzę też, że wymiękną przy pierwszej lepszej kontroli z urzędu skarbowego lub zusu a przecież oczywiste jest że wcześniej czy później każda klecmera wyjdzie na jaw.

#26 Mirasek

Mirasek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 12 maj 2012 - 11:54

Czytam te różne komentarze, które są na " NIE „ deregulacji, i nie mogę uwierzyć w to co czytam.

Ludzie, pomyślcie trochę, zanim zaczniecie pisać cokolwiek w temacie.

Z powyższego artykułu:

I.
... W przypadku księgowych zlikwidowany zostałby np. państwowy egzamin, który musi zdać kandydat do tego zawodu nieposiadający kierunkowego wykształcenia...

Ten egzamin musi zdać też osoba, która posiada kierunkowe wykształcenie , ale nie wyższe.
Osoba z dyplomem technika rachunkowości i finansów z oceną na dyplomie " celujący" , posiadająca staż pracy w księgowości 22 lata , zaczynająca od stanowiska młodszej księgowej do głównej księgowej, też musi podchodzić do tego egzaminu chcąc prowadzić DG w zakresie usług księgowych
Zaś osoba posiadające studia wyższe ( nie kierunkowe) ukończy roczne uzupełniające z rachunkowości , udokumentuję trzyletni staż i takiego egzaminu zdawać nie musi.!!!

To było OK?

II .

… "kwestie kwalifikacji nie powinny być regulowane przez państwo, to mechanizmy rynkowe i samoregulacja powinny o tym decydować"…

Podpisuję się pod tym obiema….

III. NAJWAŻNIEJSZ!!!
… MF uważa, że należy promować i stymulować powstanie profesjonalnych stowarzyszeń wydających dobrowolne certyfikaty, szkolące w zakresie księgowości i promujące dobre praktyki…

Stowarzyszenia księgowych w Polsce!!!
i tutaj oto… oto…

http://ksiegowosc.in...y-ksiegowy.html

A tak przy okazji…

Prowadzenie usług księgowych to nie tylko Księgi Handlowe, to też PKPiR, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa, kadry płace, sprawozdawczość….
Nie tylko dużych firm spółek różnego rodzaju…

Dlaczego dana osoba, która posiada stosowne wykształcenie, wiedzę, doświadczenie…
nie ma nastawić się na prowadzenie usług księgowych dla małych i średnich firm.
Skupia się tylko na usługach dla małych przedsiębiorców prowadzących PKPiR , ryczałt, kartę… lub tylko na prowadzenie kadr i płac w ramach swojej DG.
Są jednoosobowe firmy - małe warsztaty , zakłady… które nie radzą sobie z księgami i co?
Mają szukać BIURA, które prowadzi doradca podatkowy?
Są też firmy, które zatrudniają na etacie księgowe, zajmujące się sprawami księgowymi i finansami, zaś prowadzenie Kadr i Płac zlecają biurom.
Dużo by jeszcze pisać…

A to jest najgłupszy wpis jaki rzeczytałam w tych komentarzach:

Egzaminy powinny być, żeby właśnie wyeliminować biureczka rachunkowe, które dumpingują a nic nie potrafią. Często spotykam się też, że jak klient pyta o prowadzenie pełnej księgowości, to odsyłąją go z kwitkiem, bo nie chcą się tego podejmować. I co??? Każdy niech prowadzi biuro...... pewnie a nasza kancelaria będzie naprawiała po innych i zbijemy majątek, jak tak dalej pójdzie......bo czyszczenie bagna po innych biurach będzie sporo kosztowało oj sporo…

… od 10 lat pracuję w biurze rachunkowym i jestem główną księgową i uwierz mi, że …

Nie wszyscy są jak TY i Twój szef!
Nie wszyscy muszą prowadzić swoje usługi na skalę światową …
Twój szef prowadziłby biuro rachunkowe sam?
Nie każdy musi zatrudniać pracowników prowadząc usługi księgowe!!!

Ty posiadasz takowy certyfikat?

… Każdy niech prowadzi biuro...... pewnie a nasza kancelaria będzie naprawiała po innych i zbijemy majątek, jak tak dalej pójdzie......bo czyszczenie bagna po innych biurach będzie sporo kosztowało oj sporo..

To raczej niedoczekanie Twoje Dołączona grafika
Nie każdy zechce być ( od tego momentu ) księgowym i otwierać bura!

Pozdrawiam

#27 Guest_alutka

Guest_alutka
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 21:08

I.
... W przypadku księgowych zlikwidowany zostałby np. państwowy egzamin, który musi zdać kandydat do tego zawodu nieposiadający kierunkowego wykształcenia...

Ten egzamin musi zdać też osoba, która posiada kierunkowe wykształcenie , ale nie wyższe.
Osoba z dyplomem technika rachunkowości i finansów z oceną na dyplomie " celujący" , posiadająca staż pracy w księgowości 22 lata , zaczynająca od stanowiska młodszej księgowej do głównej księgowej, też musi podchodzić do tego egzaminu chcąc prowadzić DG w zakresie usług księgowych
Zaś osoba posiadające studia wyższe ( nie kierunkowe) ukończy roczne uzupełniające z rachunkowości , udokumentuję trzyletni staż i takiego egzaminu zdawać nie musi.!!!

To było OK?

Pozdrawiam

Ci co mają wykształcenie wyższe chyba też muszą zdawać egzamin na ten certyfikat - wyjątek stanowią osoby kończące uczelnie nadające tytuł doktora. Czy tak?

#28 Jurek77

Jurek77

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 maj 2012 - 15:37

Nareszcie koniec z farsą. Co to za prawo które można z łatwością obejść.Skończyłem Tech.Ekonomiczne o specjalności księgowość przedsiębiorstw przemysłowych. Tam miałem 4 lata księgowości. Później studia prawnicze. Podatkami zajmuję się ponad 20 lat. Ponieważ na świadectwie szkoły średniej nie ma słowa rachunkowość tylko księgowość to nie otrzymałem certyfikatu księgowego.Prowadząc Biuro Usług Komputerowych a w zgłoszonej działalności mam między innymi wprowadzanie danych do baz, prowadzę księgowość uproszczoną "podatkowe księgi przychodów i rozchodów" co jest zgodne z prawem. natomiast księgowość w oparciu o księgę handlową dla firm z kodeksu handlowego prowadzę siedząc w swoim biurze w ramach stosunku pracy. Moje wynagrodzenie jest równe "w wysokości na rękę" temu jakie bym uzyskał wystawiając fakturę za usługę pełnej księgowości.Uważam, że tworzenie prawa które można łatwo ominąć lub państwo nie jest w stanie skontrolować jego realizacji jest bez sensu.Takich przypadków w prawie polskim jest wiele i dlatego uważam, że minister Gowin zmierza w dobrym kierunku.

#29 Guest_Viktoria

Guest_Viktoria
  • Goście

Napisano 14 maj 2012 - 10:36

Nie rozumiem tych co płaczą co to będzie za sodoma i gomora jak zawód księgowego zostanie uwolniony. Czy monopol na mądrość i fachowość mają tylko ci co mają certyfikaty? Wydaje mi się , że żaden certyfikat nie da tego co lata praktyki! A w Polsce mamy wolność i wolny rynek. Niech więc każdy robi to co chce i potrafi! Bo prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów potrafi każdy jeżeli tylko trochę chce. Ktoś może mi zarzucić że postradałam zmysłów pisząc to. Nie to nie jest prawda. Wiem co piszę! Znam osoby ,które pracowały po kilka lat w księgowości i teraz prowadząc małą działalność gospodarczą lecą z księgowością do biur rachunkowych, ale również i takie, które nigdy nić z finansami nie miały,same prowadzą z powodzeniem księgi sobie i nie tylko! Znam również takie które mimo ukończonych studiów ubiwersyteckich państwowych ( Nie prywatnych ) mówią że wolałyby tluc kamienie nie drodze niż babrać się w księgowości! A juś tak całkiem na marginesie dodam, ,,,,,,,,ze niedawno czytałam artykuł w ANGORZE Nr 17 z 20,04.2012 r. o sprzątaczce gabinetu dentystycznego w Sandomierzu , która leczyła zęby pacjentom za przyzwoleniem swojej szefowej, wykonując tak skomplikowane zabiegi jak leczenie kanałowe. I co ciekawe na 154 stwierdzone przypadki takiego leczxenia, tylko w 1 przypadku wystąpiły powikłania! Analizę wyników tego leczenia przeprow2adziła Biegła Pani doktor z Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie. Ciekawe! Co !

#30 Guest_Lilien

Guest_Lilien
  • Goście

Napisano 17 maj 2012 - 14:25

Ja rozumiem to tak , że kto chce niech będzie ksiegowym ;Głownym księgowym : tylko że trzeba jeszcze zwrócic na to uwage że o to temu rządowi chodzi , że niedoswiadczony niedouczony księgowy narobi tyle błędów w księgach -(że strach się bać ) i to będzie koniec z karierą księgowego a jeszcze jak przyjdą " Uśmiechnięci "- na kontrolę to nic ani nikt nie pomoże i będą karać (a pieniążki są potrzebne dla budżetu - pokrywać wielki dług Państwa 80mld )- tylko taki przedsiebiorca utopi się albo powiesi . Myślę że rozsądny Zarząd nie podejmie decyzji żeby takiego niedoświadczonego księgowego przyjąć do pracy .A jężli przyjmie , to bierze na siebie wielką odpowiedzialność i konsekwencje jakie z tego tytułu wynikną .

#31 Guest_Główny księgowy

Guest_Główny księgowy
  • Goście

Napisano 18 maj 2012 - 09:15

POPIERAM, rynek zweryfikuje, CERTYFIKAT nic nie potwierdza (jest często wychodzony zaocznie), ja mam licencjat i prowadzę księgowość dużej spółki bez certyfikatu, zatrudniam osoby z tym dokumentem, które prowadzenia ksiąg muszą się długo i wytrwale uczyć. Popieram natomiast stopnie zawodowe SK

#32 Guest_Główny księgowy

Guest_Główny księgowy
  • Goście

Napisano 18 maj 2012 - 09:17

nie masz pojęcia o kontrolach oraz zatrudnianiu przez firmę głównego księgowego

#33 Guest_Ron

Guest_Ron
  • Goście

Napisano 18 maj 2012 - 09:21

PO CO DO PKPIR I RYCZAŁTU CERTYFIKAT, kogo zatrudni zarząd społki kapitałowej magistra z certyfikatem baz doświadczenia czy księgowego z doświadczeniem zweryfikowanym wieloma kontrolami.

#34 Guest_coolbe

Guest_coolbe
  • Goście

Napisano 18 maj 2012 - 10:19

nikt nie poruszył bardzo istotnej sprawy a mianowicie pracownik który pracuje w biurze rachunkowym kilka lat a jest np. po technikum gastronomicznym z buta ruszy zaraz po deregulacji ustawy i otowrzy swoje biuro rachunkowe przeciągnie klientów do swojego biura z poprzedniego a co z tego że ten poprzedni księgowy ma certyfikat doświadczenie itp. to nic nie będzie znaczyło bo ten cieć wyrodny zaproponuje cenę o połowę niższą i zrobi się k**ewska konkurencja na rynku, po drugie, ludzie którzy starali się uzyskać certyfikat zostaną tak naprawdę oszukani ponieważ państwo zmienia z dnia na dzień zasady ubiegania się o kwalifikacje zawodową mając tym samy nas wszystkich głęboko w dooopie

#35 Guest_Viktoria

Guest_Viktoria
  • Goście

Napisano 22 maj 2012 - 11:39

A czy przed wprowadzeniem certyfikatów ktoś pytał tych co pracowali wiele lat w księgowości, z wykształceniem ekonomicznym, tylko o specjalności innej niż rachunkowość, jakie jest ich zdanie w temacie certyfikatów.Bardzo mądra decyzja o deregulacji tego fachu. Niech każdy robi to co umie bez bzdurnych certyfikatów, a życie samo zweryfikuje rynek tego zawodu.

#36 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 22 maj 2012 - 13:39

jestem ksiegowym od 20 lat i wielu widziałem tzw :"– Absolwenci rachunkowości po pięciu latach są dobrze teoretycznie przygotowani do zawodu". Teoria a praktyka to jak noc i dzień. Wiele, BARDZO wiele osób posiadajacych licencję na mocy "praktyka plus wykształcenie= certyfikat bez egzaminu" nie ma pojęcia o elementarnych podstawach ksiegowości. Prawdą jest, że rynek wszystko zweryfikuje, niewiadomą jest koszt tej weryfikacji, ale ja jestem optymistą.

#37 Guest_Be

Guest_Be
  • Goście

Napisano 22 maj 2012 - 18:56

No nareszcie, ktoś ruszył porządnie głową w MF, u ksiegowych liczy się praktyka , a nie wyuczone regułki.Znam kilka osób z certyfikatem, które niestety mają wiedzę tylko wyuczoną i niewiele wiedzą o praktycznej stronie takiej działalności.Kontakt z klientem, różne przypadki i poszukiwanie rozwiązań pozwalają się rozwijać.

Tak, tyle że obecnie do otrzymania certyfikatu potrzebna jest nie sama wiedza, ale też praktyka (z wykształceniem kierunkowym są to trzy lata). Po deregulacji będzie wyglądało to tak, że osoba zaraz po studiach bez żadnej praktyki będzie mogła założyć biuro. I to właśnie nie jest fair. Rezygnacja z praktyki będzie ogromnym błędem. Nie jest też argumentem, że w biurach rachunkowych zatrudniani są studenci, bo w żadnym szanującym się biurze osoba, która podpisuje dokumenty nie zrobi tego całkowicie w ciemno nie sprawdzając wcześniej co zrobiła osoba nie posiadająca jeszcze doświadczenia.

#38 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 22 maj 2012 - 19:59

"praktyka" często wygląda tak, że firma, w której pracuje delikwent wydaje papierek i tyle

#39 Mirasek

Mirasek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 23 maj 2012 - 03:52

"praktyka" często wygląda tak, że firma, w której pracuje delikwent wydaje papierek i tyle

Się zgadzam z Krzysztofem.Żyjemy w " chorym kraju", każdy chce jakoś żyć.Smutne... ale prawdziwe.

#40 Mirasek

Mirasek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 23 maj 2012 - 03:59

Spotkałam się też z takimi przypadkami, że biura przyjmują na staż osoby bezrobotne.Bezrobotny dostaje z UP przez kilka miesięcy ponad 900 zł na " łapkę" a pracuje od czasu do czasuwpinając dokumenty do segregatorów, układa je datami, przygotowując do księgowania numeruje z rejestrów itp...Po zakończeniu stażu umowa na np: dwa miesiące na część etatu i wszycho.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych