Skocz do zawartości

Zdjęcie

Będzie pełna deregulacja zawodu księgowego

wróć do serwisu Księgowość 75 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198558 postów

Napisano 07 maj 2012 - 07:13

Resort finansów przygotował listę pięciu zawodów, które powinny podlegać całkowitej deregulacji, w tym księgowego, maklera papierów wartościowych czy maklera giełd towarowych. Resort chce też częściowej deregulacji kilku innych zawodów. Powrót do artykułu: Będzie pełna deregulacja zawodu księgowego

#2 Guest_Benio

Guest_Benio
  • Goście

Napisano 07 maj 2012 - 07:21

Ciekawi mnie tylko jedno. Dla osób, które nie mają kierunkowego wykształcenia będzie wymagana 2-letnia praktyka w księgowości, a dla tych którzy mają studia wyższe z tej dziedziny lub podyplomowe 3-letnia?? Bo tak wynika z proponowanych zmian. Ja np. posiadam tylko licencjata z ekonomii, a mgr z innego kierunku w ogóle niezwiązanego z rachunkowością. Czyli ja muszę zrobić studia podyplomowe z rachunkowości+3 lata praktyki w pełnej księgowości, a osobie ze średnim wykształceniem (nawet nie kierunkowym) wystarczy tylko 2-letnia praktyka. Przecież to jest jakaś paranoja. Mam nadzieję, że zmienią się też kryteria dla osób posiadających wyższe wykształcenie.

#3 Guest_Tito

Guest_Tito
  • Goście

Napisano 07 maj 2012 - 14:14

Skoro, jak głosi tytuł, "będzie PEŁNA deregulacja zawodu księgowego" to ja to rozumiem tak że nie będzie żadnych warunków ograniczających usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie będzie potrzebne wykształcenie pełne czy niepełne, nie będzie potrzebna praktyka itp. Innymi słowy - usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych zostanie zrównane z zatrudnieniem np. Głównego Księgowego na etacie. Zwróćcie uwagę że zatrudniając się na etacie księgowego czy Głównego Księgowego nie jest wymagane NIC - teoretycznie można mieć wykształcenie podstawowe. Nie mówię tutaj oczywiście o wewnętrznych wymogach.Ja tak rozumiem pełną regulację zawodu księgowego i mam nadzieję że min. Gowin rozumie ją tak samo.

#4 Guest_Benio

Guest_Benio
  • Goście

Napisano 07 maj 2012 - 16:31

Ja tak rozumiem pełną regulację zawodu księgowego i mam nadzieję że min. Gowin rozumie ją tak samo.

A ja mam nadzieję, że tak nie będzie. Przecież to jest chore, żeby nie mieć żadnego doświadczenia w księgowości i zakładać biuro rachunkowe. Ja tyram na umowę o pracę i dodatkowo codziennie na umowę zlecenia w biurze rachunkowych, żeby zebrać te 3 lata (na umowę o pracę nie mam pełnej księgowości, stąd zlecenie) a jakiś ciul z ulicy założy sobie biuro. To jest niesprawiedliwe w stosunku do tych osób, które już mają certyfikat albo się o niego starają.

#5 Guest_zxdet

Guest_zxdet
  • Goście

Napisano 07 maj 2012 - 20:36

nie masz racji, bo jest cała masa osób prowadzących biura rachunkowe, które powinny sie wstydzić, że prowadzą ludziom księgi, bo tylko sie podpisują pod deklaracjami, bo i tak zatrudniają młodych za grosze bez doświadczenia i wykształcenia, którzy czarną robotę odwalają i w dodatku nie mają pojęcia co robią. Dlatego deregulacja to bardzo dobry pomysł, będzie większa konkurencja, wyższa jakość świadczonych usług, bo nie tylko będzie się brało pieniądze za podpis, ale jednak będzie trzeba mięć jakieś pojęcie i podejście do przedsiębiorcy, aby pracować i zarabiać i to jest etyka w zawodzie księgowego, o czym raczej nie słyszałaś.

#6 Guest_Benio

Guest_Benio
  • Goście

Napisano 08 maj 2012 - 08:22

Dlatego deregulacja to bardzo dobry pomysł, będzie większa konkurencja, wyższa jakość świadczonych usług, bo nie tylko będzie się brało pieniądze za podpis, ale jednak będzie trzeba mięć jakieś pojęcie i podejście do przedsiębiorcy, aby pracować i zarabiać i to jest etyka w zawodzie księgowego, o czym raczej nie słyszałaś.

Akurat jeśli o zawód księgowego, to etyka polega zupełnie na czymś innym. Chodzi o to, że taka osoba coś gwarantuje swoim podpisem, tzn. jakość i uczciwość świadocznych usług. Tak przeksiębiorca przede wszystkim powinien mieć pewność, że księgowy jest uczciwy. A to o czym ty mówisz, to jest etykieta.Fakt, że u większości pracodawców jest tak jak mówisz. Młodzi odwalają czarną robotę, często nie wiedząc co robią, a doświadczeni się tylko pod tym podpisują. Ale jakiś poziom świadocznych usług też musi być, co może być trudne jeśli wszyscy jak leci, będą otwierać biura

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 06:15

z tym sie nie zgodzę, że jakość biur rachunkowych jest słaba bo całą robotę odwalają młodzi, a doświadczeni nic nie robią, przecież żeby mieć możliwość prowadzenia usługowych ksiąg trzeba mieć najpierw praktykę, więc to nie jest tak że ci co podpisują się pod dokumentami to się nie znają na niczym bo przecież oni też kiedyś zasuwalinigdy w życiu nie powierzyłbym prowadzenia ksiąg rachunkowych dla jakiegoś młodego gościa zaraz po szkole

#8 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 06:55

A ja mam nadzieję, że tak nie będzie. Przecież to jest chore, żeby nie mieć żadnego doświadczenia w księgowości i zakładać biuro rachunkowe. Ja tyram na umowę o pracę i dodatkowo codziennie na umowę zlecenia w biurze rachunkowych, żeby zebrać te 3 lata (na umowę o pracę nie mam pełnej księgowości, stąd zlecenie) a jakiś ciul z ulicy założy sobie biuro. To jest niesprawiedliwe w stosunku do tych osób, które już mają certyfikat albo się o niego starają.

Mam 27 lat ciągłej pracy w księgowości, cały czas się uczę i dokształcam i uważam, że nie wiem wszystkiego, więc jak możesz sugerować, że osoba po studiach, z 3 letnim doświadczeniem może być odpowiednią osboą do założenia biura. Miałąm też wiele razy studentów na praktyce, więc wiem jaka jest ich wiedza. Wony rynek sam zweryfikuje odpowiednie osoby.

#9 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 08:53

No nareszcie, ktoś ruszył porządnie głową w MF, u ksiegowych liczy się praktyka , a nie wyuczone regułki.Znam kilka osób z certyfikatem, które niestety mają wiedzę tylko wyuczoną i niewiele wiedzą o praktycznej stronie takiej działalności.Kontakt z klientem, różne przypadki i poszukiwanie rozwiązań pozwalają się rozwijać.

#10 Guest_mis

Guest_mis
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 10:19

Ja pier....., to teraz byle kto będzie mógł sobie biuro rachunkowe założyć, dobre, nie dość, że na rynku i tak jest dumping cen bo babcie po cichu w blokach prowadzą księgowość, to jeszcze robią coś takiego. Nic tylko zmieniać branże. Niech ktoś sie zastanowi zanim napisze, że to dobrze bo rynek to zweryfikuje - powiem jedno gó... prawda. Taka osoba będzie prowadzić księgowość, skopie ją i później powie sorry. Klient odejdzie, przyjdzie kolejny itp itd. Zastanówcie się nad tym co piszecie. Myślicie, że za 50 pln będzie osoba doświadczona siedziała i przez dzień sprawdzała wam firme, chyba kogoś pogi...ło.

#11 Guest_karol

Guest_karol
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 11:10

NO I DOBRZE ! po co żeby być ksiegowym mmiałby być egzamin państwowy. przeiceż to lizcenie słupków... dajcie spokój. jak ktoś ma głowe, to nie potrzebny mu egzamin !!!!!!!!! to nie jest żadna nobilitacja być księgowym !!!!!! i też nie powinni oni tyle zarabiac dodając tylko cyferki z tego, co ktoś wypracował normalna nie opierdalajaca sie praca. Księgowi to tak ak urzednik - nic to nie produkuje oprócz tony papierów.

#12 Guest_leoncio

Guest_leoncio
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 11:11

Znam księgową - włascicielkę biura rachunkowego z certyfiaktem, która nie chce prowadzić ksiąg rachunkowych bo nigdy ich samodzielnie nie prowadziła. Najpierw popracowała przez kilka lat w ksiegowości w urzędzie gminy gdzie głownie prawdzała tylko rachunkowo delegacje słuzbowe ( nawet ich nie księgowała w systemie) , pózniej uzyskała certyfikat i otworzyła biuro rachunkowe gdzie całe zycie prowadzi tylko klientom tylko KPIR. Kobieta nie ma prawie zielonego pojecia o pełnej księgowości. Nie wiem jak dostała ten certyfikat.... Więc certyfikat o niczym nie świadczy.

#13 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 11:32

Czy to znaczy że do upkr nie trzeba będzie mieć nawet wykształcenia kierunkowego związanego z rachunkowością?

#14 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 11:40

Gość_karol - co ty wiesz o prowadzeniu biura i zliczaniu słupków. Ja od 10 lat pracuję w biurze rachunkowym i jestem główną księgową i uwierz mi, że zapieprzam równo i to nie 8 godzin. Firmy, ktore obsługujemy to zaróno KPiR jak i pełna księgowość o różnej specyfice swojej działalności. Transakcje wewnątrzwspolnotowe, importy z chin, produkcja, kliniki, nzoz itd. Nie mów mi, że byle kto bez praktyki może zrobić coś takiego i to dobrze. Mamy nieposzlakowana opinię, a mój szef jako doradca podatkowy prowadzi sprawy na skalę światową i to z niemałymi osiągnięciami. Na stawki, ktore mamy w cenniku musimy ciężko pracować, a dokumenty, które dostajemy od innych biur, to pożal się Boże jakaś masakra. I to właśnie są takie biura gdzie robi się obsługę za przysłowiową złotówkę, a potem tacy jak my musimy po nich poprawiać. I co????? Każdy człowieczek z ulicy, któremu się wydaje, że prowadzenie księgowości to pikuś ma mieć biuro rachunkowe?? W głowie ci się poprzestawialo. Zapraszam na tydzień do pracy do naszej kancelarii, a pokaże ci jak wygląda fachowa obsługa i jakie firmy mają dokumenty i problemy. Wierz mi, przysłowiowy Zefel z ulicy, nie będzie wiedział, jak się do tego zabrać i pewnie szybko zrezygnuje, bo nie da rady. Egzaminy powinny być, żeby właśnie wyeliminować biureczka rachunkowe, które dumpingują a nic nie potrafią. Często spotykam się też, że jak klient pyta o prowadzenie pełnej księgowości, to odsyłąją go z kwitkiem, bo nie chcą się tego podejmować. I co??? Każdy niech prowadzi biuro...... pewnie a nasza kancelaria będzie naprawiała po innych i zbijemy majątek, jak tak dalej pójdzie......bo czyszczenie bagna po innych biurach będzie sporo kosztowało oj sporo

#15 Guest_Benio

Guest_Benio
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 13:33

W ogóle jak to może być, że istnieją biura, do których przychodzi klient z pytaniem o poprowadzenie pełnej księgowości, a ona boją się w ogóle nawet tego tykać?? Są 2 wyjścia:1. Albo są doradcami podatkowymi i prowadzą tylko KPiR oraz inne ewidencje podatkowe (tak jak moja była szefowa, która była doradcą, a o pełnej księgowości nie miała bladego pojęcia)2. Robią to całkowicie nielegalnie .Do Gość_karol jak się ma trochę w głowie, to nie trzeba na taśmie zaperdalać żeby coś osiągnąć. Dla ciebie chyba tylko takie fizyczne prace mają jakieś znaczenie i jak sam mówisz są produktywne. Są jeszcze inne formy zarobkowania.

#16 Guest_BR

Guest_BR
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 14:19

Oj Karo Karol ;)..Ty to jesteś inteligent :)

#17 Guest_zBYSZEK

Guest_zBYSZEK
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 20:35

Zgadzam się z opiniami czytelników w sprawie doradców podatkowych,tylko nie w tym sens...po co prowadzć pełną księgowość jak całkiem porządne i niemałe pieniądze za 20% wkładu pracy można zarobić na PKPiR. Sam to czynię znając pełną księgowość..

#18 Guest_Ciocia Dobra Rada

Guest_Ciocia Dobra Rada
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 21:10

Życie nie jest sprawiedliwe. Dorosły jesteś i powinieneś to już wiedzieć;-)

#19 Guest_Ciocia Dobra Rada

Guest_Ciocia Dobra Rada
  • Goście

Napisano 10 maj 2012 - 21:12

Ja pier....., to teraz byle kto będzie mógł sobie biuro rachunkowe założyć, dobre, nie dość, że na rynku i tak jest dumping cen bo babcie po cichu w blokach prowadzą księgowość, to jeszcze robią coś takiego. Nic tylko zmieniać branże. Niech ktoś sie zastanowi zanim napisze, że to dobrze bo rynek to zweryfikuje - powiem jedno gó... prawda. Taka osoba będzie prowadzić księgowość, skopie ją i później powie sorry. Klient odejdzie, przyjdzie kolejny itp itd. Zastanówcie się nad tym co piszecie. Myślicie, że za 50 pln będzie osoba doświadczona siedziała i przez dzień sprawdzała wam firme, chyba kogoś pogi...ło.

Ale to świadczy o nierozgarnięciu ludzi.Ja miałam z polecenia księgową, fajna gadka, ale przy robocie wyszło, że jest niedokładna i uciekłam od niej.Jak ktoś oczekuje księgowości za grosze, to najczęściej też ma taką jakość.Nic co dobre nie jest za darmo.

#20 Guest_Niedowiarek

Guest_Niedowiarek
  • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 11:35

Gość_karol - co ty wiesz o prowadzeniu biura i zliczaniu słupków. Ja od 10 lat pracuję w biurze rachunkowym i jestem główną księgową i uwierz mi, że zapieprzam równo i to nie 8 godzin. Firmy, ktore obsługujemy to zaróno KPiR jak i pełna księgowość o różnej specyfice swojej działalności. Transakcje wewnątrzwspolnotowe, importy z chin, produkcja, kliniki, nzoz itd. Nie mów mi, że byle kto bez praktyki może zrobić coś takiego i to dobrze. Mamy nieposzlakowana opinię, a mój szef jako doradca podatkowy prowadzi sprawy na skalę światową i to z niemałymi osiągnięciami. Na stawki, ktore mamy w cenniku musimy ciężko pracować, a dokumenty, które dostajemy od innych biur, to pożal się Boże jakaś masakra. I to właśnie są takie biura gdzie robi się obsługę za przysłowiową złotówkę, a potem tacy jak my musimy po nich poprawiać. I co????? Każdy człowieczek z ulicy, któremu się wydaje, że prowadzenie księgowości to pikuś ma mieć biuro rachunkowe?? W głowie ci się poprzestawialo. Zapraszam na tydzień do pracy do naszej kancelarii, a pokaże ci jak wygląda fachowa obsługa i jakie firmy mają dokumenty i problemy. Wierz mi, przysłowiowy Zefel z ulicy, nie będzie wiedział, jak się do tego zabrać i pewnie szybko zrezygnuje, bo nie da rady. Egzaminy powinny być, żeby właśnie wyeliminować biureczka rachunkowe, które dumpingują a nic nie potrafią. Często spotykam się też, że jak klient pyta o prowadzenie pełnej księgowości, to odsyłąją go z kwitkiem, bo nie chcą się tego podejmować. I co??? Każdy niech prowadzi biuro...... pewnie a nasza kancelaria będzie naprawiała po innych i zbijemy majątek, jak tak dalej pójdzie......bo czyszczenie bagna po innych biurach będzie sporo kosztowało oj sporo

Czy zaproszenie jest nadal aktualne?Chętnie zobaczyłabym obsługę firm z perspektywy kancelarii, dotąd tylko mogłam obserwować z pozycji małego biura rachunkowego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych