Skocz do zawartości

Wyrok - nakaz opuszczenia, wydania lokalu.

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-robert1

Guest_-praw-robert1
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 15:10

Odebrałem dzisiaj prawomocny wyrok w którym Sąd nakazał pozwanemu , aby opuścił i wydał mi moje mieszkanie. Nie przyznano pozwanemu prawa do lokalu socjalnego. Sąd zasądził również od pozwanego kwotę zdałużenia ma moją rzecz /nie opłacał czynszu i mediów/.
Proszę o wskazanie co mam teraz zrobić? Czy muszę, powinienem żądać od pozwanego ,aby dobrowolnie opuścił lokal ? Czy też mogę od razu wystąpić do Sądu o na danie klauzuli wykonalności , po czym przedstawić to komornikowi?

#2 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 15:36

Czy w wyroku jest data do kiedy ma opuscic mieszkanie ?To samo dotyczy spłaty -czy jest okreslony termin do splaty

#3 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 17:02

Może dokładniej odpowiem
A wiec:
jeśli w wyroku są podane terminy-to czekamy czy pozwany wykona wyrok zgodnie z terminem wskazanym w wyroku
Jeśli pozwany, nie wywiąże się z zobowiązania - wykonania wyroku to występujemy do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności do tego wyroku.
Nie ma takiej potrzeby aby wzywać pozwanego do opuszczenia lokalu, ponieważ jego zobowiązuje wyrok sądowy i powinien go wykonać.

Do sądu z wnioskiem o wydanie klauzuli musi Pan wystąpić osobno:
1) o wydanie lokalu do pkt. np. V
2) o spłatę zadłużenia do pkt np.VI
Następnie z Oryginałem odpisu wyroku wraz z klauzulą wykonalności można już pisać wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji np. spłaty zadłużenia
Jeśli chodzi o wniosek egzekucyjny dot. eksmisji z lokalu to może być on wykonany, jeśli Pan wskaże komornikowi lokal zastępczy na potrzeby eksmisji Bez wskazania takiego lokalu komornik nie przeprowadzi eksmisji. A wiadomo dłużnik sam sobie nie będzie szukał.

#4 Guest_-praw-robert1

Guest_-praw-robert1
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 17:14

Sąd w wyroku nie określił terminu wydania mieszkania ani spłaty zadłużenia.

Czy lokalem zastępczym- w tym przypadku- może być wynajęty i opłacony przeze mnie pokój w hotelu np. na trzy/cztery dni na nazwisko pozwanego lub moje?

#5 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 17:21

CYTAT(robert1 @ 23.07.2010, 16:14) Sąd w wyroku nie określił terminu wydania mieszkania ani spłaty zadłużenia.
OK to można wystąpić o wydanie odpisu wyroku z klauzulą (opłata 6zł/str)
Czy lokalem zastępczym- w tym przypadku- może być wynajęty i opłacony przeze mnie pokój w hotelu np. na trzy/cztery dni na nazwisko pozwanego lub moje?
Niestety NIE
Nie jest to takie proste
Przy eksmisji z lokalu ze wskazaniem komornikowi adresu tego pomieszczenia zastępczego , musi być zgoda wynajmującego na piśmie iż udostępnia ten lokal na potrzeby eksmisji . To pismo o udostępnieniu pomieszczenia tymczasowego oczywiście składa się komornikowi.
Komornik wtedy sprawdza czy taki lokal spełnia warunki. Daje termin do dobrowolnej wyprowadzki eksmitowanym. Jeśli we wskazanym terminie nie wyprowadzą się , przystępuje do eksmisji.

#6 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 17:27

Ponieważ dłużnikowi sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego uznał, iż widocznie jest w stanie sam sobie zapewnić itp.
Definicja -pomieszczenia tymczasowego
CYTAT§ 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

§ 5. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie, o którym mowa w § 4.

§ 6. Tymczasowe pomieszczenie powinno:

1) nadawać się do zamieszkania;

2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;

3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

§ 7. Od wymagań, o których mowa w § 6 pkt 2 i pkt 3, można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.

#7 Guest_-praw-robert1

Guest_-praw-robert1
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 23:57

Trochę skomplikowane te procedury.... Rozumiem, że po uzyskaniu klauzuli..... mogę udać się do komornika.
Dziękuję za odpowiedź .

#8 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2010 - 11:57

CYTAT(robert1 @ 23.07.2010, 22:57) Trochę skomplikowane te procedury.... Rozumiem, że po uzyskaniu klauzuli..... mogę udać się do komornika.
TAK z wnioskiem o egzekucję spłaty zadłużenia
Natomiast co do eksmisji, to proszę popytać u kilku komorników jak oni to widzą
Dobry komornik nie przyjmie wniosku o eksmisję, jeśli nie będzie miał wskazanego lokalu tymczasowego
Co do kosztów eksmisyjnych to też warto popytać w paru kancelariach komorniczych

#9 Guest_-praw-robert1

Guest_-praw-robert1
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2010 - 13:37

Czyli z tego wynika, że powinienem złożyć dwa odrębne wnioski do Sądu? Czy może być tak, że w egzekucji będzie udział brało dwóch komorników?
A co mam zrobić, kiedy nie będę miał możliwości wskazania lokalu zastępczego i komornik odmówi przyjęcia wniosku o eksmisję?

#10 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2010 - 16:19

CYTAT(robert1 @ 24.07.2010, 12:37) Czyli z tego wynika, że powinienem złożyć dwa odrębne wnioski do Sądu?
TAK
Jeśli jest tak jak wyżej w poście pisałam (pkt.)
Jeden wyrok i dwa różne świadczenia do wykonania

Czy może być tak, że w egzekucji będzie udział brało dwóch komorników?
Może Pan złożyć wniosek o egzekucję pieniężną i wniosek o eksmisję u komornika wybranego przez siebie
lub osobno u dwóch różnych komorników. Nie ma to żadnego znaczenia.
Ma Pan prawo wyboru komornika, który będzie Panu odpowiadał

A co mam zrobić, kiedy nie będę miał możliwości wskazania lokalu zastępczego i komornik odmówi przyjęcia wniosku o eksmisję?
Jeśli wierzyciel -Pan nie wskaże lokalu tymczasowego, to komornik nie wykona eksmisji

Źródło:wieszjak
CYTAT§ 5. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli
wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie,

Tymczasowe pomieszczenie powinno bowiem nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem.
Oprócz tego powinno posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne oraz możliwość ogrzewania, jak również niezawilgocone przegrody budowlane. Tymczasowe pomieszczenie musi także zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków
Wiecej link j/n
Obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia w przypadku eksmisji

http://windykacja.wi...u-eksmisji.html

#11 Guest_-praw-wiewiorka

Guest_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2010 - 16:41

Jeszcze ważna informacja
Od dnia uprawomocnienia wyroku do czasu wydania lokalu przez dłużnika ma Pan prawo
naliczać czynsz (media itp.) wolnorynkowy za bezumowne zajmowanie lokalu
Wysyłać co miesiąc wezwania do zapłaty z tego tytułu z adnotacją, iż z barku uregulowania w/w płatności w określonym terminie
będą naliczane odsetki za zwlokę od dnia wymagalności do dnia zapłaty oraz, że skieruję Pan sprawę na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania
Jeśli dłużnik jest wypłacalny to nie będzie żadnego problemu.. powinno poskutkować aby płacił do czasu wyprowadzki.

#12 Guest_teresa1958

Guest_teresa1958
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 10:48

Witam serdecznie . Mam pytanie mąż dostał nakaz eksmisji do 30 września .2013 , wyprowadził się dobrowolnie z mieszkania przed czasem, w asyście policji odebrał resztę swoich rzeczy gdyż bałam się go wpuścić do mieszkania z obawy o swoje życie ,po jakimś czasie wrócił z groźbą że i tak z powrotem będzie tu mieszkał , że złoży wniosek do sądu o PRZYWRÓCENIE STANU POWIADANIA... Pomóżcie co mam zrobić czy mam się tego obawiać , przecież wszystko przebiegło z godnie z prawem.... Serdecznie pozdrawiam.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2017 - 22:33

Czy w wyroku jest data do kiedy ma opuscic mieszkanie ?To samo dotyczy spłaty -czy jest okreslony termin do splaty

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych