Skocz do zawartości

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_andzia

Guest_andzia
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 10:56

Mój mąż jest ryczałtowcem (5,5%) od stycznia 2009 roku.Obliczenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odbywa się w nastepujacy sposob:Przychody - składki ZUS na ubezpieczenia społeczne - jaka jest wysokosc tych skladek w 2009 r.? czy to tylko oplacone przez osobe prowadzaca dzialanosc czy rowniez te oplacane na pracownika?) i podobne pytanie ze składki na ubezpieczenia zdrowotne, nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru?Ponadto słyszałam, że nie trzeba odprowadzać co miesiąc podatku od dochodu do US, jeśli składka podatku jest (i teraz nie wiem) czy niższa od składki na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne?

#2 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 11:05

Ustalenie zaliczki od przychodów/dochodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem:Jeżeli DG od stycznia, to podatek za styczeń bez odliczenia składek ZUSbo te zostały poniesione w miesiącu lutym( koszt lutego)Za styczeń:Przychód x 5,5% = podatek do zapłaty do 20 luty.Za Luty:Przychód - składka ZUS zapłacona w lutym (tylko właściciel) x 5,5 % = kwota podatku - 7,75% podstawy składki zdrowotnej = kwota podatku do wpłaty do US do dnia 20 marca.Jakie składki ZUS płaci mąż ??? Niższe czy podstawowe?

#3 Guest_andzia

Guest_andzia
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 11:11

dziekuje za wyjasnienie:)placi nizsze

#4 Guest_andzia

Guest_andzia
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 11:13

dzialanosc prowadzi od pazdziernika, ale od 2009 r. zmienil forme opodatkowania na ryczalt

#5 Guest_kinga

Guest_kinga
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 14:41

jezeli zaczęłam dzialalność od 1 lutego 2010 i jestem opodatkowana w formie ryczałtu to do 10 płacę skladki Zus a do 20 marca obliczam podatek .czy skladki też mogę odliczyć odpowiednio skladkę na ubezpieczenie społeczne od dochodu i składkę zdrowotną(7,75%podst)już w pierszym miesiącu dzialaności.bo nie rozumię tego pierwszego wyjaśnienia na forum.

#6 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 20:01

jeszcze nie możesz, bo nie zapłaciłaś ich w lutym, lecz w marcu i dopiero rozliczając marzec będziesz miała prawo jej odjąć

#7 Guest_kinga

Guest_kinga
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 22:31

jezeli zaczęłam dzialalność od 1 lutego 2010 i jestem opodatkowana w formie ryczałtu to do 10 płacę skladki Zus a do 20 marca obliczam podatek .czy skladki też mogę odliczyć odpowiednio skladkę na ubezpieczenie społeczne od dochodu i składkę zdrowotną(7,75%podst)już w pierszym miesiącu dzialaności.bo nie rozumię tego pierwszego wyjaśnienia na forum.

#8 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 09:23

Kinga zgadza się płacisz do 10 marca składki ZUS za luty. Ale zapłaciłaś je w marcu więc w marcu poniosłaś koszt. Obliczając podatek zryczałtowany od przychodu odejmujesz faktycznie poniesione koszty tych składek. Przykład:Przychód w m-cu marcu - 10,000 złSkładka społeczna za luty ale zapłacona w marcu wiec podlega odliczeniu w marcu 559, 49RÓŻNICA - 10,000-559,49=9440,519440,51*5,5%=519,23 zł ( 5,5% STAWKA PODATKU ZRYCZAŁTOWANEGO W ZALEŻNOŚCI OD PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI - w Twoim przypadku może być inna)Od tego iloczynu odejmujesz jeszcze 7,75% podstawy składki zdrowotnej czyli 200,92 zł = 519,23-200,92=318,31~~318,00pODAtek do zapłaty to 318 zł za m-c marzec płatne do 20,04,2010 roku.Jeżeli uzyskałaś przychód w lutym a nie poniosłaś kosztu składek ZUS czyli ich nie zapłaciłas w m-cu lutym ( bo te zapłacone w lutym dotyczą m-ca stycznia) to nie możesz ich rozliczyć.

#9 Guest_janka

Guest_janka
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2014 - 11:31

aby nie mieć problemów  z liczeniem zaliczek w ryczałcie ewidencjonowanym polecam Ci program Ryczałt _ Pakiet Przediębiorcy - przyjazny, intuicyjny, prosty w obsłudze -również dla ludzi, którz nigdy nie pracowali na tego typu programach. Wersje testową 30dniową ściągnij ze strony producenta www pakietprzedsiebiorcy .pl

#10 Żure45

Żure45

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWłochy, lombardia

Napisano 19 sierpień 2014 - 09:57

Ten program to bardzo dobra i sprawdzona opcja. Na pewno pomoże. 

#11 albin

albin

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 11:29

Potwierdzam. Używam już tego programu z serii Pakiet Przedsiębiorcy od kilku lat i przyznaję jest naprawdę dobry. Intuicyjny, na bieżąco aktualizowany i ma wszelkie potrzebne funkcjonalności. Zdecydowanie także mogę polecić...https://www.pakietpr...orcy.pl/ryczalt

#12 Guest_tomek45

Guest_tomek45
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2018 - 13:47

ja w ogóle nie mam głowy do takich rzeczy, współpracuje z biurem rachunkowym Gama Grabowskich i oni załatwiają za mnie takie rzeczy 

#13 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 15:47

Witam,

Od 1 czerwca mam działaność gospodarcza na ryczałcie i oprocz tego jestem Vatowcem. Mam usługi dot. prowadzenia biura PKD 82.11.Z. stad stawka ryczałtu to 8,5%. No i mam malutki Zus z chorobowym. Bede miała od lipca jednego klienta któremu będe prowadzić biuro i pytanie na jaką kwote musze wystawić mu fakture żeby na czysto mieć 2500 zł?? Czy dobrze liczę że koło 3300 zł ?

Bardzo proszę o poradę.

#14 Darek Piwowarczyk

Darek Piwowarczyk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 21:52

A weź ty idź w diabły. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jak obliczyć to nigdy nie wiedziałem jak obliczyć tak w stu procentach. Ciągle pewien głos podpowiadał mi, że coś z tymi moimi obliczeniami może być nie tak, więc nie pomogę. Leć że człowieku do biura rachunkowego. Tam ci zrobią, wyliczą, jak zapłacisz.

#15 Hondek

Hondek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 08 lipiec 2019 - 12:42

Może pobierz sobie za darmo program do ryczałtu i sprawdzisz wtedy prawidłowość swoich wyliczeń ;) Dobry i intuicyjny program w tym zakresie to połowa sukcesu ;)  Tutaj możesz pobrać Ryczałt z pakietu przedsiębiorcy https://www.pakietpr...orcy.pl/ryczalt, który jest sprawdzony i rzetelny.

#16 kolorowazelka

kolorowazelka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 529 postów

Napisano 12 lipiec 2019 - 10:53

Jakie są koszty takiego wsparcia? Ile już z niego korzystacie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych