Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Komornik a wymeldowanie


48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-chris30

Guest_-praw-chris30
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:12

Witam Szanowne Grono

Mam następujące pytanie:czy osoba do której przyszło na adres domowy(zameldowania) wezwanie do komornika(poniewaz ma długi),na drugi dzień pod tym wezwaniu ta osoba idzie do urzędu i sie wymeldowuje (w zwiąku z tym z tego co mi wiadomo komornik nie może podjąc w tym mieszkaniu jakiegokolwiek zajęcia),czy osoba ta nie łamie pryzpadkiem jakiegoś przepisu kodeksu karnego,a jesli tak to jaki?

Z góry dziękuje za ewentualną odpowiedz i pozdrawiam!

#2 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:38

A skąd wniosek, że komornik nie będzie mógł dokonać żadnego zajęcia w tym mieszkaniu?

#3 Guest_-praw-chris30

Guest_-praw-chris30
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:58

Ano stąd,że na jakiej podstawie prawnej(jesli jest taka to prosze podać),komornik może wejść do mieszkania dłużnika,skoro on nie jest tam zameldowany,nie mieszka tam,jak równiez nie jest to jego siedziba firmy.

#4 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 12:16

CYTAT(Chris30 @ 14.01.2010, 10:58) Ano stąd,że na jakiej podstawie prawnej(jesli jest taka to prosze podać),komornik może wejść do mieszkania dłużnika,skoro on nie jest tam zameldowany,nie mieszka tam,jak równiez nie jest to jego siedziba firmy.
Z tego wychodzi absurdalna konkluzja, że gdy dłużnik jest właścicielem pięciu bogato wyposażonych willi, ale zameldowany jest w malutkiej, obskurnej kawalerce to komornik może wejść tylko do kawalerki, a willi nie ma prawa ruszyć.
A co zrobić z dłużnikami, którzy wcale nie mają w Polsce zameldowania?

Informuję, że egzekucję prowadzi się z własności dłużnika, a zameldowanie nie ma żadnego związku z prawem własności.

#5 Guest_-praw-chris30

Guest_-praw-chris30
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 22:21

zgadzam się z szanownym przedmówcą,ale żeby komornik mogł zając własność dłużnika(w tym przypadku powiedzmy rzeczy w mieszkaniu),musi fizycznie tam wejść,a np.w przypadku gdy dłużnik wynajmował to mieszkanie nie bedąc właścicelem żadnej rzeczy znajdującej się w/w mieszkaniu a nie jest już tam zameldowany i nie mieszka,to komornik ma prawo wybić drzwi i zająć rzeczy własciceli...(:dlatego meldunek chyba jednak ogrywa istotną role?
Prosiłbym,jednak kogoś o konkretną odpowiedz,czy osoba ktora wymeldowuje sie po tym jak dostaje juz wezwanie do komornika nie popełnia przestępstwa,mam tutaj myśli np.czy to nie jest art.300 kk?

jeszcze raz dziękuje sie za zainteresowanie tematem

#6 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 21:39

Wymeldowanie absolutnie nie powoduje popełnienia przestępstwa z art. 300 kk. Dla komornika liczy się miejsce pobytu tej osoby - a nie miejsce jej faktycznego zameldowania.

#7 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 22:36

Art. 300 kodeksu karnego dotyczy zupełnie innej sytuacji. Chodzi w nim o ukrywanie składników majątkowych. Dłużnik przez swoje wymeldowanie nie spowoduje przecież, że składniki majątkowe znikną.

Przykład z wynajmowaniem mieszkania jest ciekawy do zobrazowania tego co napisałem, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć, czy odnosimy się do niego z legalistycznego punktu widzenia, czy tak jak to rzeczywiście występuje w życiu? Bo jeżeli podchodzimy legalistycznie, to dłużnik wynajmując mieszkanie powinien być w nim zameldowany, co w rzeczywistym życiu zdarza się rzadko.

W każdym jednak wypadku dłużnik nie nabywa prawa własności do nieruchomości, a zyskuje tylko tytuł prawny do jego posiadania w całości lub części. Może też do mieszkania wnieść rzeczy będące jego osobistą własnością, jak meble, sprzęty kuchenne itp. Komornik może prowadzić egzekucję z tychże rzeczy, ale przecież nie z nieruchomości, będącej własnością cudzą i to bez różnicy czy dłużnik ma tam zameldowanie czy nie. Nawet gdyby komornik dokonał zajęcia takiej nieruchomości, to wynajmujący skutecznie wniesie powództwo przeciwegzekucyjne.

Brak zameldowania może być oczywiście utrudnieniem w ustaleniu miejsca pobytu dłużnika, ale takie "ukrywanie się" przed egzekucją cywilną nie jest przestępstwem. Może być najwyżej podstawą odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

#8 Guest_-praw-chris30

Guest_-praw-chris30
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2010 - 15:11

cyt...niedopełnienie obowiązku meldunkowego,naszczęście to juz jest relikt przeszłości,która była formą represji i kontroli obywatela PRL,chyba,że jest taki art... pozdrawiam i dziękuje zwłaszcza dwóm osobą.

#9 Guest_-praw-mada500

Guest_-praw-mada500
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2010 - 15:57

Ten przepis jeszcze istnieje.

#10 Guest_-praw-teraf

Guest_-praw-teraf
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2010 - 17:46

No dobrze zostawmy na moment na boku kwestie prawno-karne. Interesuje mnie bowiem sytuacja w której ktoś (np. córka) mieszkała z rodzicami, ma niespłacone kredyty i była zameldowana w mieszkaniu rodziców, kiedy brała kredyty. Ale zmieniła adres. Co w związku z taką sytuacją innymi słowy czy komornik przyjdzie do mieszkania rodziców, do mieszkania córki, czy do obydwu.

#11 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2010 - 17:55

CYTAT(Chris30 @ 16.01.2010, 14:11) cyt...niedopełnienie obowiązku meldunkowego,naszczęście to juz jest relikt przeszłości,która była formą represji i kontroli obywatela PRL,chyba,że jest taki art... pozdrawiam i dziękuje zwłaszcza dwóm osobą.
CYTATKodeks wykroczeń, stan prawny na dzień 16 stycznia 2010 roku

Art. 147. § 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.

#12 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2014 - 14:58

Mam pytanie mieszkam z matką mieszkanie jest matki ja jestem w nim zameldowany będę mial komornika gdyż mam nie splacone kredyty i chwilówki czy jak się teraz wymelduje to komornik ma prawo wejśc do tego mieszkania



#13 Guest_sylwester

Guest_sylwester
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2014 - 20:53

mam pytaniw jak komornik zajmie dom wujka a ja jestem tam zameldowany na stale to co teraz zostane bez meldunku , niewiem co ma robc prosze o pomoc



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2014 - 13:34

mam pytaniw jak komornik zajmie dom wujka a ja jestem tam zameldowany na stale to co teraz zostane bez meldunku , niewiem co ma robc prosze o pomoc

To, że zostaniesz bez meldunku, to jeszcze nic groźnego, gorzej, bo zostaniesz bez mieszkania. Meldunek nie daje prawa do zamieszkiwania, to tylko administracyjne stwierdzenie pobytu pod danym adresem. Dom stanowi własność wujka, więc komornik ma prawo go zająć i może sprzedać wraz z zameldowanym lokatorem. Wtedy nowy właściciel zrobi Ci eksmisję.



#15 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2014 - 01:02

Witam. mój syn z którym nie utrzymuje kontaków jest zameldowany w moim mieszkaniu jednak od około 10 lat już tam nie mieszka. I czy w takiej sytacji komornik może wejść do mojego mieszkania i zająć coś skoro nic do syna w tym domu nie należy?



#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2014 - 14:46

Witam. mój syn z którym nie utrzymuje kontaków jest zameldowany w moim mieszkaniu jednak od około 10 lat już tam nie mieszka. I czy w takiej sytacji komornik może wejść do mojego mieszkania i zająć coś skoro nic do syna w tym domu nie należy?

Komornik może zająć tylko rzeczy syna, ale jeśli się uprze, to musisz udowodnić, że to co w mieszkaniu, należy wyłącznie do Ciebie. Dlaczego nie wymeldujesz syna, jeśli od tylu lat nie mieszka?



#17 teśka

teśka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 27 grudzień 2014 - 01:38

 żeby komornik mogł zając własność dłużnika(w tym przypadku powiedzmy rzeczy w mieszkaniu),musi fizycznie tam wejść,a np.w przypadku gdy dłużnik wynajmował to mieszkanie nie bedąc właścicelem żadnej rzeczy znajdującej się w/w mieszkaniu a nie jest już tam zameldowany i nie mieszka,to komornik ma prawo wybić drzwi i zająć rzeczy własciceli...(:dlatego meldunek chyba jednak ogrywa istotną role?
 

Komornik nie może tak zrobić,ponieważ zarówno właściciela jak i najemcę chroni prawo KK  naruszenia miru domowego

 Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

 

Aby komornik mógł wejść do lokalu bez pozwolenia musi mieć  na to nakaz sadowy



#18 teśka

teśka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 27 grudzień 2014 - 01:43

Komornik nie może tak zrobić,ponieważ zarówno właściciela jak i najemcę chroni prawo KK  naruszenia miru domowego

 Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

 

Aby komornik mógł wejść do lokalu bez pozwolenia musi mieć  na to nakaz sadowy

Dodam tylko jeszcze,że

"Sąd Najwyższy wskazał, że mir domowy to prawo niezakłóconego korzystania z domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia lub ogrodzonego terenu. To także dobro osobiste (art. 23 i 24 kodeksu cywilnego), więc nie może być ono rozpatrywane jedynie na płaszczyźnie praw majątkowych."



#19 Guest_Maks

Guest_Maks
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2015 - 18:07

Witam, komornik przysłał pismo ze mieszkanie jest zadłuzone w którym jestem zameldowany ale tam nie mieszkam bo to mieszkanie mamy, posiadam samochód jak i mój brat które sa zarejestrowane na mnie i pod tym zadłuzonym adresem, czy jesli sie wymelduje z tego mieszkania to komornik bedzie mógł zajac dwa samochody lub jeden jesli wciaz beda zarejestrowane na zadłuzone mieszkanie ale ja nie bede tam zameldowany?? Bardzo pilne i bede wdzieczny za szybka odpowiedz, podpowiedz. Pozdrawiam



#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2015 - 20:08

Witam, komornik przysłał pismo ze mieszkanie jest zadłuzone w którym jestem zameldowany ale tam nie mieszkam bo to mieszkanie mamy, posiadam samochód jak i mój brat które sa zarejestrowane na mnie i pod tym zadłuzonym adresem, czy jesli sie wymelduje z tego mieszkania to komornik bedzie mógł zajac dwa samochody lub jeden jesli wciaz beda zarejestrowane na zadłuzone mieszkanie ale ja nie bede tam zameldowany?? Bardzo pilne i bede wdzieczny za szybka odpowiedz, podpowiedz. Pozdrawiam

Nawet jeśli nie mieszkasz z mamą, a jesteś zameldowany w tym mieszkaniu, jesteś współodpowiedzialny wraz z mamą za dług mieszkaniowy. Wymeldowanie da tyle, że od daty wymeldowania dług nie będzie rósł na Twoim koncie, natomiast wszystko co zaległe musisz zapłacić, tak więc komornik może zająć Ci samochód, a także samochód brata, jeśli też odpowiada za ten dług.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy