Skocz do zawartości

Odstąpienie od faktury VAT kupionego auta

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-wacha22

Guest_-praw-wacha22
  • Goście

Napisano 23 listopad 2009 - 20:02

Witam,
kupiłem auta dostawcze 21.11.2009r. Patrzyłem w ogłoszeniu i wszystko wydawało się być ok. Ogłoszenie mam zapisane. Właściciel pojazdu pisał w nim że z autem nie należy nic robić, że bylo w ciągłej eksploatacji i jest sprawne. Dziś dałem auto na przegląd. Auto nie nadaje się do eksploatacji. W autoryzowanym serwisie IVECO powiedzieli że nie wie kto wogóle wbił przegląd na to auto. Auto nie ma końcowego tłumika, silnik jest do remontu. Były to wady dobrze zakryte żeby auto przejechało drogę (około 300km) do mojego miejsca zamieszkania. Chcę się poradzić co w takiej sytuacji najlepiej zrobić. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość odstąpienia od faktury VAT i zwrócenia mi pieniędzy za zakupione auta przez sprzedawce.
Chciałbym także zrobić coś dla społeczeństwa i ukarać firmę od której kupiłem to auto(firma zajmująca się AutoHandlem), ponieważ gość który sprzedawał ewidentnie musiał wiedzieć i ukrył wady samochodu o których nie zostałem poinformowany. Dodam, że wracałem tym autem do domu będąc przekonanym, że auto jest sprawne, a w rzeczywistości stanowiło zagrożenie na drodze z powodu wad technicznych o których sprzedawca mnie nie poinformował. Samochodu nie kupowałem sam także mam na to świadków, co mówił sprzedający podczas transakcji.
Proszę o informacje co najlepiej zrobić i jak ukarać sprzedającego.
Pozdrawiam i czekam na szybki kontakt.

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 23 listopad 2009 - 20:54

1. uzyskać z serwisu zaświadczenie (opis) wykrytych usterek.
2. udać się na stacje diagnostyczną celem wydania dokumentu, że istniejące wady wykluczają użytkowanie pojazdu na drogach publicznych.
3. złożyć sprzedającemu listem poleconym oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna-sprzedaży
zakreślając termin do odbioru pojazdu i zwrot ceny zakupu.
4. jeśli wezwanie pozostanie bez odpowiedzi - pozew do sądu.

#3 Guest_-praw-wacha22

Guest_-praw-wacha22
  • Goście

Napisano 23 listopad 2009 - 22:53

rozumiem, że faktura vat wystawiona przez sprzedającego jest traktowana jako standardowa umowa kupna -sprzedaży czy są też może jakieś różnice prawne?
Chodzi mi o fakt, że nie było żadnej klauzuli o odpowiedzialności za wady ukryte, które nie zostały wykryte przeze mnie ani ujawnione przez sprzedawcę. Czyli moje pytanie - czy faktura vat reguluje tą kwestię w jakiś sposób odgórnie?
Druga sprawa - zaświadczenie z serwisu o usterkach praktycznie już mam załatwione, przegląd techniczny tego auta ważny jest do marca 2010 roku. W przypadku wydania przez stację diagnostyczną dokumentu, że wady wykluczają użytkowanie pojazdu rozumiem, że wskazuję sprzedawcy miejsce przebywania pojazdu (w tym przypadku około 300 km od jego miejsca zamieszkania) i to on ponosi koszty związane z jego transportem?
Trzecia sprawa - czy sprzedającego można obciążyć kosztami zakupu auta związanymi z dojazdem i powrotem oraz czy można go pociągnąć do odpowiedzialności z tytułu narażenia mnie na niebezpieczeństwo.

#4 Guest_-praw-wacha22

Guest_-praw-wacha22
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 13:36

jeszcze jedno pytanie - jaki dokument sporządzić w takim przypadku kiedy chce się odstąpić od zakupionego samochodu, a dokumentem potwierdzającym transakcję była faktura? czy wystarczy jakieś oświadczenie?

#5 Guest_-praw-wacha22

Guest_-praw-wacha22
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 20:51

jeszcze jedna sprawa - po wstępnym kontakcie ze sprzedającym osoba ta przedstawiła mi swoje stanowisko - odpowiedziała po "kontakcie" ze swoim radcą prawnym, że kiedyś osoba kupująca miała prawo do zwrócenia zakupionego auta używanego w przeciągu 5 dni, teraz podobno takiego prawa nie mam? Czy tak jest w rzeczywistośco? Przypomnę auto kupione na fakturę VAT. Sprzedający wypiera się, że auto jest w dobrym stanie technicznym i jeździło na trasie do niemiec, po zakupie, wróciłem do domu jak się później okazało niesprawnym technicznie autem (wady wykluczają poruszanie się tym autem po drogach, o czym nie zostałem poinformowany przez sprzedającego). Co mogę zarzucić sprzedającemu? Proszę o pomoc. Pilna sprawa !

#6 Guest_Aniela

Guest_Aniela
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2018 - 09:10

Witam, 

czy ktoś w tej sprawie może się wypowiedzieć. 

Jako firma kupiliśmy samochód od innej firmy X - została wystawiona na nas faktura.

W dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu jako właściciel widnieje inny Pan Kowalski - osoba fizyczna. 

Skontaktowaliśmy się z firmą X, która przedstawiła następujące dokumenty:

1. Fakturę sprzedaży : Firma X sprzedaje Panu Kowalskiemu samochód. 

2. Faktura korygująca wystawiona miesiąc po zakupie : Firma X wystawiła fakturę korygującą sprzedaż, na Pana Kowalskiego tytułem zwrotu towaru (samochodu). 

Pan Kowalski zdążył zarejestrować samochód na siebie. 

Czy w tym przypadku firma X mogła wystawić fakturę korygującą zwrotu samochodu?

W Wydziale Komunikacji w moim mieście nie chcą zarejestrować tego samochodu. 

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. 

#7 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2019 - 09:50

Czy udało się Pani zarejestrować pojazd ?

Jestem w podobnej sytuacji.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych