Skocz do zawartości

Niby kwota wolna od zajęcia..

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Vika78

Guest_Vika78
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 15:33

Witam.
W wielu miejscach czytam,że komornik nie może zająć kwoty najniższego wynagrodzenia (1327 brutto)
Oczywiście wyjątkiem są alimenty i coś chyba jeszcze.
Ja mam dług w SKOK.
Po 8 latach pracy nie mam prawa do zasiłku ponieważ NIE ZARABIAŁAM NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ .
Mimo to od 4 lat miałam komornika na pensji i zabierał od 60 do 250 zł/m-c.
( sprawdziłam moje kartki od wypłaty)
I moje pytanie zatem brzmi:
Czy komornik zajął mi pensje niezgodnie z prawem?
Czy może są inne paragrafy które pozwalają na zajęcie tak niskiej pensji?
Pozdrawiam.

#2 Guest_raf1977

Guest_raf1977
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 19:45

Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie za pracę dłużnika, natomiast za jego realizację odpowiada pracodawca a nie komornik. Proszę to pytanie skierować do pracodawcy dlaczego mimo istnienia kwoty wolnej od egzekucji, przekazywał jednak potrącenia na konto komornika.

#3 Guest_Vika78

Guest_Vika78
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 20:35

Dziękuję za odpowiedź.
Poszukałam trochę w internecie i ... podobno jeśli się nie pracuje na pełen etat ( ja pracowałam na 3/4)
to komornik obniża jakby ten próg dostosowując do niższego wymiaru godzin i zarobków tym samym.
Więc teraz już całkiem nie wiem jak to jest..
Jeśli to prawda ,to jak widać ze wszystkim mam pod górkę ..
Bo jak to dziwnie wszystko funkcjonuje- komornik może obniżyć ten próg stosownie do wielkości etatu i może mi ZABRAĆ co się należy, ale Urząd Pracy już tego nie zastosuje by DAĆ mi to na co jednak mimo wszystko chyba dostać powinnam i twardo obstaje ,że najniższa krajowa jest 1327zł i nie ma zmiłuj
Ach to nasze prawo....;)
Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
---------------------------------
interpretatio cessat in claris ;)

#4 Guest_raf1977

Guest_raf1977
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 20:52

Bardzo proste -trochę matematyki. Jeżeli teraz kwotą wolną od potrąceń jest 1386 zł/ brutto co stanowi 4/4 etatu to 3/4 etatu wynosi odpowiednio - 1.039,50 gr.- 3x1386/4=1.039,50 zł brutto.

#5 Guest_Vika78

Guest_Vika78
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 22:10

Witam ponownie.
No faktycznie proste... I tu się wszystko zgadza.
Problemu generalnie z matematyką nie mam, po prostu nie wiedziałam ,że u komornika najniższą krajową dostosowujemy do wymiaru czasu pracy, bo jak wspomniałam Urząd Pracy np. już czegoś takiego nie robi.
Ale bardzo dziękuję za obliczenia;)

"interpretatio cessat in claris" Udało się Panu ;)

Pozdrawiam serdecznie.

#6 Guest_Vika78

Guest_Vika78
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 12:27

Witam.
Tak patrzyłam na obliczenia,które pan napisał, porównałam kartki od wypłaty...
Zarabiałam 1050zł. Komornikowi przekazywano, jak pisałam od 60 do 250 zł.
Myślę,że za dużo ( a może jestem w błędzie) ,aczkolwiek już chyba i tak bez sensu to ruszać bo przecież poszło na spłatę .
Chodzi o sam fakt jak to wszystko funkcjonuje, i jak nasza niewiedza nam szkodzi.
Już mniejsza o mnie, ale np. matki które dostają pieniądze na dzieci na konto, też nie wiedzą,że komornik może zabrać, przekonane,że TYCH pieniędzy nie wolno zająć. Zostają bez grosza na życie, nie wiedząc,że komornik traktuje pieniądze na koncie jako dochód i nie musi( i nie robi tego) sprawdzać skąd te pieniądze są....
Często jesteśmy dłużnikami i nie wynika to ze złych zamiarów a jedynie z sytuacji życiowej , bądź naszej niezaradności. By się bronić też trzeba mieć i wiedzę i pieniądze...
Każdy pozew kosztuje, mamy niewiele czasu by pieniądze wpłacić i nawet jeśli nam te koszta zwrócą potem ( np. późniejsze zwolnienie z kosztów) to i tak najpierw musimy mieć na wpłatę.
Jestem dłużnikiem a długi należy spłacać- to nie podlega dyskusji, natomiast boli mnie po prostu to,że zawsze są RÓWNI i RÓWNIEJSI .
Znam osobiście zadłużone osoby, które miały komornika, długi potężne a mają pieniądze, wartościowe rzeczy...a jednak... bywa ,że mieli umorzone sprawy ze względu na niewypłacalność czy nieściągalność... niepojęte dla mnie..
Takie strony jak ta są bardzo potrzebne właśnie ludziom biednym, którzy często nie mają się do kogo zwrócić...
Ktoś powie,że można do radcy prawnego się przejechać, który dyżuruje.. ale bywa,że ludzie nie mają nawet na bilet...
Sama jechałam do komornika, bo musiałam..przepłaciłam to 200 złotowym mandatem, a naprawdę nie miałam nawet 3 zł na bilet...
Dlatego chwała Wam za to,że jesteście i pomagacie jak możecie.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 19:57

TRZEBA KONTROLOWAĆ PRACĘ KOMORNIKÓW, często zdarzają się pomyłki.

#8 Guest_Vika78

Guest_Vika78
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 20:52

Ale nie tylko o komorników chodzi.
Cały system źle funkcjonuje, nasze prawo kuleje i to bardzo.
Nie tylko prawo cywilne, ale karne i inne również.
Wystarczy na wyroki spojrzeć... Często są niesprawiedliwe. Za poważne przestępstwa są śmieszne wręcz czasem wyroki.
Weźmy choćby taki przykład,że ktoś napadnie kilka osób, pobije , okradnie.. Ile dostanie? 12 lat? W najgorszym wypadku chyba... A za podrabianie pieniędzy??? grozi od 5 do 25 lat! ( No bo na szkodę państwa)
Przykładów jest masa .
Pozdrawiam.

#9 kanik

kanik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 12:04

Ja się zastanawiam jakim prawem kaduka kwota wolna przysługuje tylko osobom fizycznym. Czy właściciel firmy to obywatel gorszego sortu? Tak to wyglądało za czasów głębokiej komuny ale ta juz podobno odeszła w niebyt 30 lat temu ale przedsiębiorcy dalej są gorszym sortem przynajmniej w egzekucji komorniczej: http://firkas.waw.pl...wosc-spoleczna/

#10 Adwokat Krakow

Adwokat Krakow

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 07:11

Masz rację, zróżnicowanie wynika być może z tego, że zdaniem ustawodawcy przedsiębiorcę stać na opłacenie wszystkich należności. Z drugiej strony jeśli mamy jednoosobową działalność gospodarczą, to siłą rzeczy trzeba takiej osobie zostawić wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę, bo inaczej nie będzie w stanie przeżyć. 

Rozwody Kraków Adwokat Michał Słomka
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. +48 784 425 405

#11 Guest_Irka

Guest_Irka
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2020 - 17:33

W podobnej sytuacji zdecydowałam się skorzystać z porady prawnej w kancelarii Cejrowski w Gdańsku i nie pożałowałam tej decyzji. 

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5870 postów

Napisano 21 grudzień 2020 - 17:48

Dobry adwokat nie reklamuje się. Tym bardziej na darmowych stronach :ph34r:

#13 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 24 luty 2021 - 15:17

Przy takich wątpliwościach najlepiej się chyba zwrócić bezpośrednio do kancelarii po poradę prawną. Osobiście polecam kancelarię Cejrowski. 

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21439 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 luty 2021 - 16:15

Znowu ten nieudacznik?
Znalazł sobie darmową reklamę i byle jaki marketing.
Porażka

#15 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5870 postów

Napisano 24 luty 2021 - 18:13

Też słyszałam, że NIEUDACZNIK

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych