Skocz do zawartości

kremacja zwłok

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 12:16

Czy wbrew woli osoby wierzącej może nastąpić kremacja jego zwłok?
Jakie przepisy to regulują?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 12:36

Żadne przepisy, nie ma takich.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 14:53

Zatem więc,jeżeli osoba nie ma rodziny,czy pomoc społeczna może to zrobić i skremować ciało?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 14:56

A czy w prawie kanonicznym jest coś na ten temat napisane?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 16:51

Zwłaszcza jeśli nie ma rodziny, pomoc społeczna może skremować ciało, gdyż nie ma kogo pytać o zdanie. Wątpię jednak, żeby rzucili się na taki wydatek, w końcu kremacja dodatkowo kosztuje, a oni zwykle idą po najniższych kosztach.Jeśli chodzi o prawo kanoniczne, to wiem, że niechętnie księża widzą urnę z prochami w kościele, ale dają się przekonać, jest to kwestia pieniędzy.Natomiast każde prawo, to świeckie i to kanoniczne nakazuje przede wszystkim pochować zmarłego z szacunkiem.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 17:11

Zwłaszcza jeśli nie ma rodziny, pomoc społeczna może skremować ciało, gdyż nie ma kogo pytać o zdanie. Wątpię jednak, żeby rzucili się na taki wydatek, w końcu kremacja dodatkowo kosztuje, a oni zwykle idą po najniższych kosztach.Jeśli chodzi o prawo kanoniczne, to wiem, że niechętnie księża widzą urnę z prochami w kościele, ale dają się przekonać, jest to kwestia pieniędzy.Natomiast każde prawo, to świeckie i to kanoniczne nakazuje przede wszystkim pochować zmarłego z szacunkiem.

Słyszałam od kilku osób podczas rozmowy na ten temat/ale nie wiem,czy to jest prawdziwa informacja/,ze osoba była wierzącą i nie wyraziła zgody na kremację ,a mimo to pomoc społeczna skremowała ciało.
Czy tak może być naprawdę i czym wtedy kieruje się pomoc społeczna?

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 17:30

A w jaki sposób nie wyraziła tej zgody? Mogła jedynie poprosić o nie spalenie jej po śmierci.Nie może w żaden sposób wymusić na kimś swojej decyzji, gdyż prawo nie reguluje takich spraw.Obojętnie czy to dom opieki, czy też bliska rodzina, można ich jedynie poprosić, co mają zrobić ze zwłokami, a oni mogą obiecać umierającej osobie, że dotrzymają słowa, a jeśli go nie dotrzymają, to nie poniosą za to żadnej odpowiedzialności. Napisałam już wcześniej, że żadne prawo tego nie reguluje. Istnieje jedynie obowiązek moralny pochować zmarłego według jego życzenia, a z praktyki wiemy, że mało kto tego obowiązku dochowuje.
Czym się kierowała pomoc społeczna w tym wypadku, to już ich proszę o to zapytać.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 20:07

Dokładnie zgadzam się z Panią,lecz interesowało mnie to zagadnienie od strony prawnej.
W związku z tym,jeżeli zaistniałaby już taka okoliczność jak napisałam wcześniej może zdarzyć się tak,że dalsza rodzina lub np ktoś z władzy państwowej zainteresowała by się tą sprawą i mogliby oskarżyć pomoc społeczną o nie spełnienie woli tej osoby.
Czy w takiej sytuacji pomoc społeczna może powołać na jakieś przepisy ?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 21:12

Nie można powołać się na przepisy, bo takie nie istnieją.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 21:54

Nie można powołać się na przepisy, bo takie nie istnieją.

Czy za taki czyn wtedy pracownicy poniosą jakiekolwiek konsekwencje ?
Czy w tym przypadku może mieć zastosowanie KC ?

Art. 6.
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Art. 56.
Czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.
Art. 60.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Art. 61.
§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Art. 62.
Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, nie traci mocy wskutek tego, że zanim do tej osoby doszło, składający je zmarł lub utracił zdolność do czynności prawnych, chyba że co innego wynika z treści oświadczenia, z ustawy lub z okoliczności.

#11 Guest_EugeniuszM

Guest_EugeniuszM
  • Goście

Napisano 09 maj 2014 - 12:20

Przepraszam, tak z ciekawości: która religia zabrania kremacji zwłok, nie licząc starożytnych wierzeń egipskich? Religie chrześcijańskie na pewno nie w każdym razie. Nie zgodzę się również, że kremacja to dodatkowe koszty, jest to właśnie dla gminy sposób na oszczędność - urna z prochami zajmuje mniej miejsca, podczas pogrzebu nie potrzeba tylu osób do jej noszenia, jest też o wiele tańsza niż trumna.

Nie spotkałem się również z tym, żeby księża "krzywo patrzyli" na pogrzeb, podczas którego prochy zmarłego spoczywają w urnie. Sam miałem w rodzinie taki pochówek, ale organizowany normalnie przez zakład pogrzebowy, nie przez mops czy coś tam i nie odniosłem wrażenia, żeby kremacja w jakikolwiek sposób odbierała zmarłemu godność.

#12 www.twojeporady.pl

www.twojeporady.pl

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 10 maj 2014 - 08:46

ludzie prawo kościelne jest tylko prawem kościelnym, a w konstytucji jest rozdział państwa od kościoła, jeżeli chodzi o pomoc społeczną to jezeli oni dokonywali pochówku to akt prawa miejscowego to regulował, rzucanie przepisami kc jest bez sensu i ten kto to robi widać że nie ma pojęcia o prawie,

pomoc radcy prawnego w tej sprawie znajdziesz na:

www.twojeporady.pl

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2014 - 15:15

ja myślę,że  kremacja  nie jest niczym złym, wystarczy spojrzeć na  rosnącą  jej popularność w ofertach zakładów  pogrzebowych - http://www.exitus.co...ex.php/kremacje Zresztą i wielu księży często mówi o tym, że nie  jest to równoznaczane  z  brakiem szacunku dla zmarłego. Tylko strszemu pokoleniu ciężko to zrozumieć, za ich czasów był tradycyjny pochówek i tyle. Podsumowując, powiem tak - niech każdy czyni wg własnego uznania  i tyle

#14 Guest_Bogna

Guest_Bogna
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2014 - 10:04

Nie znam się na przepisach, ale moja ciotka chciała żeby jej ciało skremować. Dlatego znalazłam zakład pogrzebowy, który ma to w ofercie a oni znaja sie na przepisach i na pewno Ci odpowiedzą na każde pytamnie. Tu masz namiar na ten zaklad http://wroclaw-zakla...wy.pl/kontakt/

#15 Guest_hanka

Guest_hanka
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2014 - 10:47

Mysle ze jak ktos za zycia sie nie zdeklarował to niewiele da sie zrobic. Zmarly sie nie obroni, a czy sa jakies przepisy nie wiem. Mozesz zapytac w krematorium http://www.dpsz.pl/ oni na pewno wiedza co i jak 

#16 Guest_Misiakaa

Guest_Misiakaa
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2014 - 12:00

Ja też niestety na przepisach się nie znam, ale jak chcesz, mogę podesłać kontakt do zakładu pogrzebowego, który świadczy takie usługi. Jestem pewna, że udzielą Ci informacji, bo z tego co zauważyłam podczas organizowania z nimi pogrzebu, są bardzo kompetentni i chętnie udzielają porad: http://www.gloria.wroc.pl/

#17 Guest_Przemysławl

Guest_Przemysławl
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2014 - 07:41

Oczywiście, ja także polecam kontakt zakładem pogrzebowym. Uważam, że jeśli będzie on uskuteczniony z kompetentnymi osobami, wówczas wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Tak się składa, że ja również mogę podać kontakt do takiego, który zajmuje się kremacją: http://www.koperski....ferta/kremacja/ - tutaj możesz sobie poczytać o niej. To w naszym kraju mimo wszystko jeszcze dość świeży temat, chociaż osobiście jestem jej zwolennikiem. Z tego co ja się orientuję, kremacji nie można przeprowadzić jeśli chodzi o zwłoki przywiezione z zagranicy, Kościół potępia kremacje, ale nie ma ściśle określonych przepisów zabraniających jej wykonania. ale upewnij się...

#18 Mariusz_Wilk

Mariusz_Wilk

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 31 marzec 2015 - 19:01

Zdecydowałem się na firmę Horus , ponieważ moja szwagierka rok temu pochowała swojego męża i bardzo chwaliła tą firmę.  Sam byłem tego świadkiem.  To co zwróciło moją uwagę, to kultura osobista pracowników. Cała ceremonia przebiegła bez problemu. Podziękowania należą się również pracownikom, którzy poprzez swój profesjonalizm podkreślili szczególny charakter ceremonii.  Także i ja mogę polecić właśnie tą firmę. http://www.horus.szc...y-i-winece.html

#19 malaala

malaala

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 kwiecień 2015 - 12:18

Z tego co wiem, to jeżeli ktoś nie wyrazi jasnego zdania co do kremacji, to po jego śmierci prawo do decydowania o tym przechodzi na jego rodzinę. U mnie, po śmierci mojego dziadka zdecydowaliśmy się na kremacje. W koście nie było w żadnym razie dziwnych spojrzeń, czy czegoś podobnego. 

Zgadzam sie z poprzednikami, że warto wybrać na prawdę dobrą firmę pogrzebowa, ponieważ otrzyma się wtedy specjalistyczną pomoc. Zazwyczaj firmy znają się na sprawie i pomagają załatwić wszelkie tak zwane formalności. My korzystaliśmy z usług firmy pogrzebowej minos z Warszawy. Byłam pozytywnie zaskoczona. Panowie zachowali się naprawdę profesjonalnie. Trochę miałam obaw, ponieważ pamiętałam jak na pogrzebie ciotki która także była skremowana pon z innego zakładu niósł ciocie pod pachą. zero szacunku. 

Przy pochówku mojego dziadka nic takiego nie miało miejsca. Szczerze mogę polecić Zakład pogrzebowy Minos

#20 Guest_adam

Guest_adam
  • Goście

Napisano 31 marzec 2016 - 18:25

Pewnie tak

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych