Skocz do zawartości

poręczenie dofinansowania z urzędu pracy

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-kasiula0712

Guest_-praw-kasiula0712
  • Goście

Napisano 02 maj 2008 - 00:04

Nie ma to żadnego znaczenia na gruncie prawa - ani pokrwieństwo, ani kto jest pierwszy. Jesteście po prostu odpowiedzialni solidarnie za spłatę tego kredytu.

Co robić? Iść do drugiego poręczyciela i jak najszybciej wypracować zgodne stanowisko i wspólnie udać się na negocjacje do UP.

#2 Guest_-praw-kasiula0712

Guest_-praw-kasiula0712
  • Goście

Napisano 02 maj 2008 - 18:06

Dziękuję za wyjaśnienia. Po przeczytaniu odpowiedzi nasuwa mi się pytanie. Drugim poręczycielem był ojciec tej osoby. Czy UP może wziąć pod uwagę pokrewieństwo, nadmienię, że mnie nie łączą z tą osoby żadne więzy pokrewieństwa, przy wyznaczaniu ewentualnego jednego poręczyciela do spłaty całości? I jeszcze jedno pytanie czy ma znaczenie, kto pierwszy figuruje jako poręczyciel? Czy nie ma znaczenia i traktowani są na równi? Może zadaję takie głupie pytania ale chcę jak najwięcej dowiedzieć się na ten temat. Czy mogłabym uzyskać jakieś wskazówki jak zająć się tą sprawą? Co mam zrobić na początku, jakie kroki podjąć? Pozdrawiam

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 maj 2008 - 09:51

Nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby negocjować z UP rozłożenie spłaty na raty. Natomiast nie da się uzyskać od drugiego poręczyciela czy od wierzyciela takiego oświadczenia, że po spłacie swojej "połowy" nie będą dochodzić od Pani dalszej spłaty. Jako poręczyciele odpowiadacie z tej pożyczki solidarnie - a więc każdy z was jest zobowiązany do spłaty całości i to wierzyciel wybiera czy będzie dochodził spłaty od obojga poręczycieli czy tylko od jednego.

#4 Guest_-praw-kasiula0712

Guest_-praw-kasiula0712
  • Goście

Napisano 02 maj 2008 - 00:04

Witam,
Mam problem. Poręczyłam komuś dofinansowanie z urzędu pracy na otwarcie działalności gospodarczej (13.000). Warunkiem bez zwrotności tego dofinansowania było przedstawienie faktur na zakup towarów przedstawionych w biznesplanie w terminie 2 miesiące od zarejestrowania działalności gospodarczej w urzędzie oraz czas prowadzenia działalności minimum rok. Ja nie byłam jedynym poręczycielem, drugim był ojciec tej osoby. Problem tkwi w tym, że ta osoba nie okazała faktur i urząd pracy słusznie odstąpił od warunków umowy i żąda zwrotu całej kwoty wraz z odsetkami. Osoba, która "prowadziła" działalność zniknęła i nie ma z nią kontaktu. W tej sytuacji poręczyciele są zobowiązani do spłaty tej kwoty. Moje pytanie jest takie czy istnieje możliwość załatwienia tego polubownie bez kierowania sprawy do Sądu. Czy jest możliwość że urząd pracy wyrazi zgodę na rozłożenie płatności w ratach. I jeszcze jedno pytanie. Czy ja jako jeden z poręczycieli jeśli spłacę swoją część, mogę starać się o jakieś poświadczenie od drugiego poręczyciela, że jeśli on (drugi poręczyciel) nie będzie spłacał, że nie będzie to ode mnie egzekwowane. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

#5 Guest_renata

Guest_renata
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 18:39

Czy poręczycielem może być pracownik urzędu pracy?

#6 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 15:35

Witam.Poręczyłam kobiecie dofinansowanie na 20 tyś. a ona nie rozliczała się na czas i nie oddała podatku vat, miała rozłożone na 8 rat i wraz tego nie spłaca. I do tego zamknęła lokal miesiąc przed końcem umowy i teraz jak nie wynajmie na miesiąc lokalu i nie będzie prowadzić działalności to czeka mnie i drugiego poręczyciela zwrot dotacja wraz z odsetkami. Z jej strony mi się wydaję że to jest zaniedbanie bo i tak nie będzie tego spłacać, pani z up mówi że wszystkim mówi co innego i oszukuje.Czy jest szansa że za celowe nie załatwianie spraw ona to będzie spłacać.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2016 - 20:29

mój mąż jest żyrantem  znajomego który brał dofinansowanie z urzędu pracy  lecz stała się tragedia i znajomy umarł  czy mój mąż będzie teraz musiał to spłacić

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2016 - 20:32

mój mąż jest żyrantem  znajomego który brał dofinansowanie z urzędu pracy  lecz stała się tragedia i znajomy umarł  czy mój mąż będzie teraz musiał to spłacić

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2016 - 11:07

Tak.

#10 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2016 - 14:24

Witam.Poręczyłam kobiecie dofinansowanie na 20 tyś. a ona nie rozliczała się na czas i nie oddała podatku vat, miała rozłożone na 8 rat i wraz tego nie spłaca. I do tego zamknęła lokal miesiąc przed końcem umowy i teraz jak nie wynajmie na miesiąc lokalu i nie będzie prowadzić działalności to czeka mnie i drugiego poręczyciela zwrot dotacja wraz z odsetkami. Z jej strony mi się wydaję że to jest zaniedbanie bo i tak nie będzie tego spłacać, pani z up mówi że wszystkim mówi co innego i oszukuje.Czy jest szansa że za celowe nie załatwianie spraw ona to będzie spłacać.

Nie, nie ma takiej mozliwości.

Zoobowiązanie spłacają poręczyciele solidarnie (to znaczy że nie w równej części tylko jeżeli tylko jeden będzie spłacał to będzie spłacał całość. Po spłacie całości może ewentulanie wezwać regresem drugiego poręczyciela do zwrotu połowy zoobowiązania z odsetkami).

#11 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2016 - 14:26

I jeszcze jedno pytanie. Czy ja jako jeden z poręczycieli jeśli spłacę swoją część, mogę starać się o jakieś poświadczenie od drugiego poręczyciela, że jeśli on (drugi poręczyciel) nie będzie spłacał, że nie będzie to ode mnie egzekwowane. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Spłacacie solidarnie - jeżeli tylko jeden spłaca - to spłaca całość. Później może regresem domagać się od drugiego poręczyciela spłaty połowy zobowiązania z odsetkami.

#12 Guest_Wutis

Guest_Wutis
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2016 - 18:57

Zakładam działalność gosp, na którą dostałem dofinansowanie z UP. Żyruje to mój znajomy. Jest gotów mnie spłacić w przypadku ewentualnego zwrotu dotacji. Jak wygląda moja i jego sytuacja prawna w przypadku gdy zostanie z niego ściągnięta ta kwota? Powstaje u niego mój dług? Czy istnieją wzory umów regulujących taki dług? Sposób splaty, ilosc i wysokosc rat itp. Chodzi mi o umowę, którą podpiszemy zanim mnie podżyruje.

#13 justynanowa

justynanowa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 luty 2017 - 14:54

Witam. Składam wniosek o przyznanie środków z funduszu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, czy poręczyciel musi iść ze mną, czy są jakieś inne etapy w których poręczyciel musi złożyć podpis.

#14 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 10 marzec 2017 - 08:43

Witam. Składam wniosek o przyznanie środków z funduszu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, czy poręczyciel musi iść ze mną, czy są jakieś inne etapy w których poręczyciel musi złożyć podpis.

tak poręczyciel musi być przy podpisaniu umowy

#15 Guest_ART

Guest_ART
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 07:18

Tak.

Poręczenie wekslowe a poręczenie cywilne

Istnieją dwa rodzaje poręczenia: weksel (zwany również aval) i poręczenie zwykłe. Poręczenie zwykłe jest o wiele bezpieczniejsze od weksla. Wystarczy uzmysłowić sobie, że weksel jest ważny nawet jeśli dłużnik umrze (sic!). Albo gdy jego podpis na umowie został podrobiony. Poręczenie zwykłe natomiast jest ważne tylko na podstawie ważnej umowy. Czyli zalezy jakie dał poreczenie .

#16 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 16:35

Chciałbym wziąć dofinansowanie z pup i czy mój żyrantem może być osoba która ma komornika?

#17 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 248 postów

Napisano 23 sierpień 2017 - 09:16

Chciałbym wziąć dofinansowanie z pup i czy mój żyrantem może być osoba która ma komornika?

Sprawdź wewnętrzny regulamin urzędu pracy. Najprawdopodobniej nie. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych