Skocz do zawartości

pelnomocnik,odpowiedzialnośc za długi

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-waz85

Guest_-praw-waz85
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 02:01

Mocodawca nie musi się stawiać do odwołania pełnomocnictwa.

#2 Guest_-praw-waz85

Guest_-praw-waz85
  • Goście

Napisano 16 listopad 2008 - 12:03

Czyli rozumiem że u notariusza nie musi sie stawić mocodawca.

Czyli podsumowujac mój post pełnomocnik zgodnie z przepisami kc jeżeli nie wynika to z pelnomocnictwa nigdy nie moze odpowiadac za przyszle dlugi mocodawcy

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 16 listopad 2008 - 11:58

W mojej ocenie ów zapis dotyczy jedynie umocowania do wszelkich czynności również w postępowaniu egzekucyjnym. Nie powoduje natomiast odpowiedzialności osobistej pełnomocnika za długi.

Odwołanie pełnomocnictwa jest jednostronnym oświadczeniem woli. Dobrze byłoby, aby takie odwołanie miało również postać notarialną. Wysłać na dotychczasowy adres i nie przejmować się czy odbierze czy nie.

#4 Guest_-praw-waz85

Guest_-praw-waz85
  • Goście

Napisano 16 listopad 2008 - 11:46

Dziękuje Pani Izo za wyjaśnienie.

W związku z tym co Pani napisała tzn:
"Nie mam pojęcia po co zostało dodane to zdanie - to nie jest pełnomocnictwo a jakieś ogólne przejęcie długów (i to przyszłych). Mam spore wątpliwości czy taki zapis jest skuteczny prawnie"

W akcie notarialnym - pełnomocnictwo zostały wymienione od myślników umocowania wynikające z pełnomocnictwa i jedno wygląda tak:

"-poddawania jej wszelkim rygorom egzekucyjnym"

i dalej pisze się

"W przypadku wątpliwości, co do zakresu obowiązywania tego pełnomocnictwa należy stosować wykładnię roszerzającą"

Pełnomocnictwo zostało zawarte 11.10.2007. Mocodawcą jest syn a pełnomocnikiem ojciec.

Czy ojciec będzie odpowiadał za zaciągnięte i nie spłacane kredyty, pożyczki, długi jeżeli syn nie będzie spłacał opierając sie o treść pełnomocnictwa?

Jak odwołać skutecznie to pełnomocnictwo?Rozumiem na piśmie ale syn nie odbierze w miejscu zameldowania gdyż nikt nie wie gdzie jest?
Mam pujsc do notariusza ??

#5 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 09:06

1. Pełnomocnik jedynie reprezentuje mocodawcę. Nie odpowiada jednak swoim majątkiem za zobowiązania mocodawcy.

Nie mam pojęcia po co zostało dodane to zdanie - to nie jest pełnomocnictwo a jakieś ogólne przejęcie długów (i to przyszłych). Mam spore wątpliwości czy taki zapis jest skuteczny prawnie.

2. Mocodawca może cofnąć pełnomocnictwo. Przepis nie wymaga aby zachować formę notarialną. Może to mieć więc zwykłą formę pisemną.

#6 Guest_-praw-waz85

Guest_-praw-waz85
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 02:01

1)Czy pełnomocnik może odpowiadać za długi mocodawcy w trakcie istnienia pelnomocnictwa?Córka daje matce pełnomocnictwo ogolne i szczególne, a sama wyjezdza za granice i zaciaga kredyty.
Zostało zawarte pełnomocnictwo córka-matka, w którym jest zmianka cytuje

-Pani X tzn moja mama poddawana jest wszelkim rygorom egzekucji" i tyle
Czyli jeżeli siostra będzie zaciągala kredyty i zadłużała sie to moja mama będzie mogła zostać poddana egzekucji np: komorniczej

2)Czy pełnomocnictwo spisane przed notariuszem można odwołać listem poleconym?Jeżli nie czy musi być obecny przy notariuszu mocodawca?

3)Kidy na rodziców może zostać nałożony obowiązek alimentacyjny na swoje dorosłe dziecko tzn powyżej 25 roku życia , pełnospawne o pełnej zdolności prawnej i zawodowej?

#7 Guest_doris

Guest_doris
  • Goście

Napisano 22 marzec 2014 - 19:48

Witam
Siostrzeniec idąc na leczenie odwykowe udzielił mi pełnomocnictwa do zajęcia sie jego wszelkimi sprawami prawno-urzędowymi.
Okazało się że nie spłacał rat za telefon i rozwiązano z nim umowę i nakazano spłacic 3 tysiące zł.
Jako jego pełnomocnik próbowałam negocjować zawieszenie spłaty do czasu wyjścia siostrzeńca z zakładu ale się nie zgodzono.
Czy mogą mnie pociągnąć teraz do odpowiedzialności kiedy jestem jego reporezentantem??

#8 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
  • Goście

Napisano 22 marzec 2014 - 21:08

jest Pan pełnomocnikiem więc działa Pan w jego imieniu, stąd nie ma mowy o pociągnięciu Pana do odpowiedzialności,

radcowie prawni, adwokaci kliknij tutaj:

www.twojeporady.pl

#9 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2020 - 12:10

Dałem ojcu pełnomocnictwo do prowadzenia firmy założonej na moje nazwisko. Od początku to mój ojciec prowadził firmę ale pełnomocnictwo wpisałem z nim dopiero jak wyjezdzalem za granicę. Gdy byłem za granicą mój ojciec w moim imieniu zadluzyl firmę, podrabiajac mój podpis. Gdy to się wydało już po moim powrocie do Polski. Wpisałem z nim pismo że zobowiązuje się do spłaty zrobionych przez niego zaległości. Czy sąd podczas rozprawy o spłatę długu będzie brał pod uwagę pismo które mam spisane z ojcem? Czy jego pociągnie do odpowiedzialności za długi czy mnie?

#10 Prawnik Kraków

Prawnik Kraków

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 01 maj 2020 - 11:46

To zależy, jaki zarzut Pan podniósł w swoich pismach procesowych. Jeśli ojciec podpisał się jako Pan, to nie działał jako pełnomocnik, więc teoretycznie to on powinien odpowiadać. Pytanie czy został powołany na świadka i czy podniósł Pan zarzut podrobienia podpisu. Najlepiej skorzystać z porady prawnej kancelarii prawnej np.https://prawo-krakow.pl/ lub innej gdzie przedstawi Pan całą dokumentację i wtedy będzie można ocenić Pana sytuację procesową.Dużo zależy od wniosków dowodowych, które Pan złożył do sądu, powinny one wykazywać, że zobowiązanie faktycznie zaciągnął Pana ojciec a nie Pan. Proszę zwrócić uwagę na ten przepis z kc: 

Art. 103

§ 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od ej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.

§ 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§ 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

#11 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2020 - 18:50

Witam 

mój mąż otrzymał pełnomocnictwo w kwietniu - dyrektor w marcu poszedł na chorobowe. W firmie w marcu wyłączono prąd a w lutym komornik zajął maszyny. Od marca zakład jest zamknięty ale kiedyś pojechałem tam i okazało się że są wymienione zamki (nie wiadomo czy to najemca któremu jesteśmy winni kasę czy dyrektor) to się powtarzało.Mąż zadzwonił najpierw do jednego a potem do drugiego - obaj twierdzą że niczego nie zrobili. Dyrektor jest dla mnie podejrzany (pogrążył tą firmę) i stwierdził że jak coś zginie np maszyny to będę odpowiadał. No i właśnie - ja użyłem tego pełnomocnictwa tylko raz - wziąłem od pracowników wnioski o wypłacenie zaległych wypłat przez prezesa (cwaniaka) i wysłałem na jego adres podany w pełnomocnictwie - bo oczywiście nasza firma zamknięta same awiza. Niedawno zrzekłem się pełnomocnictwa i wysłałem na adres podany w pełnomocnictwie. Komornik ma dopiero wejść do firmy. Wiem że dyrektor i prezes coś knują przeciwko mnie - po e-mailach od dyrektora to brzmi tak: miałem pełnomocnictwo i nie dbałem o firmę tylko o swoje prywatne sprawy itd. Tylko że od marca nie ma prądu więc firma już fizycznie nie istnieje a my jesteśmy zatrudnieni cały czas. W moim pełnomocnictwie jest napisane :

- występowanie o różne zezwolenia ...

- zawieranie umów, kredytów...

- reprezentowanie przed bankami...

- skladanie podpisywanie przyjmowanie oświadczeń od (wszystkich) odbieranie korespondencji 

Więc nie jest napisane żebym siedział przy bramie i wzywał policję jeśli ktoś zmieni zamki kłódki itd. Jeśli od 3 miesięcy nie mam wypłaty też nie chcę charytatywnie jeździć i sprawdzić czy jest jakaś poczta wciśnięta w drzwi. Czy faktycznie za coś odpowiadam?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych