Skocz do zawartości

Jak przepisać część domu

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-andzia1985

Guest_-praw-andzia1985
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2010 - 22:21

Witam,przedstawie pokrótce moją sprawe. Obecnie mieszkam u rodziców z moimi dziećmi.Ponieważ nie mam się gdzie podziać postanowiliśmy z rodzicami,że wyremontuję sobie strych na poddasze mieszkalne,a to jak wiadomo troche pieniedzy będzie kosztowało.I tu mam pytanie jak napisać jakieś oświadczenie że ten remont robie za własne pieniądze a cały remont jest właśnie dla mnie robiony?Wiadomo najlepiej iść do notariusza ale narazie nie mam na tyle pieniędzy żeby za to zapłacic a chcialabym mieć jakąś podkładke tak na wszelki wypadek zanim uzbieram na notariusza (chodzi o to żeby w chwili śmierci rodziców rodzeństwo nie domagało sie ode mnie spłaty za to w co sama włoże sporo kasy)

#2 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2010 - 22:29

Możecie jedynie spisać umowę, w której zawrzecie zapisy jednoznacznie wskazujące, że to Pani ponosi nakłady na remont strychu. Możecie umieścić również zapisy o przyszłym przeniesieniu własności remontowanej części, ale to będzie jedynie niewiążąca deklaracja, gdyż nawet umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna mieć formę aktu notarialnego.

#3 Guest_-praw-andzia1985

Guest_-praw-andzia1985
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2010 - 22:38

Dziękuje za szybką odpowiedz. A czy ktoś może mi powiedzieć ile (tak mniej więcej) bierze notariusz za przepisanie części domu?

#4 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2010 - 10:31

Opłaty u notariusza uzależnione są od wartości darowanej części nieruchomości. Poniżej link pozwalający szacunkowo wyliczyć stawkę:
http://www.gazetapra...aksa_notarialna

#5 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2010 - 21:24

Witam,
wtącając mimochodem swoje trzy grosze......, napomknę nieśmiało, że taki remont związany ze zmianą przeznaczenia części nieruchomości..... wymaga pozwolenia na budowę.....
Wszystko wskazuje na to, że w chwili obecnej nie ma czego przepisywać, bo strych jako powierzcgnia nieużytkowa nie może być przedmiotem zbycia.

#6 Guest_-praw-andzia1985

Guest_-praw-andzia1985
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 10:58

Witam Panie Tadeusz52,oczywiście pozwolenie na przebudowe,rozbudowe i nadbubowe posiadamy,jest na rodziców( w końcu to ich dom) i dlatego materiały budowlane są na fakture na rodziców chociaż ja za wszystko płace.

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 11:34

A gdyby było brak środków na darowiznę to pod umową o której wspominał kempi podpisy powinien poświadczyć notariusz. Wiąże się to z kilkunastozłotową opłatą - ale taka umowa jest pewniejsza.

#8 Guest_-praw-andzia1985

Guest_-praw-andzia1985
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 17:13

Bardzo dziękuje wszystkim za podpowiedzi.Pozdrawiam

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 15:17

to może i ja się podłącze pod temat.
Jak się sprawa ma odnośnie suteryn w domu prywatnym? Czy można przepisać na własność te pomieszczenia? sutereny nie widnieją jako pomieszczenia mieszkalne. Chciałbym je na takowe przerobić o ile to się w ogóle da:)
Będę musiał kuć wylewki żeby uzyskać wymaganą wysokość 2,5m ( obecnie jest 2,2m), na to też trzeba pozwolenie na budowe???

#10 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 11:38

witam.mam pytanie,chcialam zapytac czy istnieje mozliwosc zapisu domu np.na mnie w 60 procentach a mojemu mezowi w 40 procentach?

#11 Guest_Kancelaria Rosinscy

Guest_Kancelaria Rosinscy
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 13:16

witam.mam pytanie,chcialam zapytac czy istnieje mozliwosc zapisu domu np.na mnie w 60 procentach a mojemu mezowi w 40 procentach?

witam,

nie pisze Pani o szczegółach transakcji, w szczególności co rozumie pod pojęciem "przepisanie", ale co do zasady jest taka możliwość.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 13:46

witam pana.chodzi o to ze buduje dom z mezem na dzialce ktora otrzymalam od rodzicow.chcialabym aby rodzice zapisali mi wieksza czesc domu stad moje pytanie czy taki zapis mozna zrobic np.mi 60 procent domu a mezowi 40

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 14:15

witam pana.chodzi o to ze buduje dom z mezem na dzialce ktora otrzymalam od rodzicow.chcialabym aby rodzice zapisali mi wieksza czesc domu stad moje pytanie czy taki zapis mozna zrobic np.mi 60 procent domu a mezowi 40.chcialabym poprostu miec wieksze prawa do tego domu

#14 Guest_Kancelaria Rosinscy

Guest_Kancelaria Rosinscy
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 19:05

witam,

co do zasady, wszystko co zostało wybudowane na gruncie, stanowi własność osoby do której grunt należy. Jeżeli więc grunt jest Pani majątkiem osobistym (otrzymanym od rodziców) to również dom na nim postawiony będzie wyłącznie Pani. Nie może być takiej sytuacji, że grunt jest Pani, a dom na nim postawiony macie Państwo w udziałach.

Jeżeli mają Państwo wspólność ustawową, wówczas Pani mężowi co najwyżej może przysługiwać zwrot nakładów z majątku wspólnego na Pani majątek osobisty.

Jeżeli jednak zależy Państwu, aby nieruchomość była wspólna, może Pani darować odpowiedni udział np (40%) w nieruchomości swojemu mężowi, ewentualnie do majątku wspólnego. Wówczas stanie się on współwłaścicielem gruntu i domu w umówionym %.

Pozdrawiam
Artur Rosiński
www.aim-kancelariaprawna.pl

#15 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 19:27

Witam. Rodzice chcą podzielić dom i przynależne do niego grunty. Razem z rodzicami mieszka siostra która chciałaby mieszkac w tym domu na stałe i inwestowac w jego rozbudowe i modernizacje(ma w obec tego plany o własnej działalności i rozbudowie) .Ja mieskam w innym miescie. Siostra chciałaby zostac juz współwłascicelem aby inwestowac na swoje konto. Rodzice zgadzają się na to lecz chcieliby sie zabespieczyc umową dożywocia i przepisac dom na siostre, ale też nie chcą mnie zostawiać z niczym. Prawodopodobnie gdy podpiszą umowe dozywocia z siostrą , siostra nie bedzie zoobowiązana spłceniem czesci domu dla mnie. Stąd pytanie jak zabespieczyć mnie częscią majątku , przy umowie dożywocia rodziców z siostrą? czy przy umowie dożywocia mozna zrobic zapis notarilany w który siostra zobowiąże się do spłaty cześci nieruchomości lub jakieść ustalonej kwoty dla mnie? Czy rodzice mogą podzielić nieruchomość procętowa np na 3 częsci (33%) i przepisać po jednej dla nas dzieci w formie darowizny a jedną część w formie umowy dożywocia z siostrą? jakie wiążą sie z tym opłaty notarialne i podatki?
pozdrawiam Tomek

#16 Guest_pola

Guest_pola
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 15:10

To jest dobre pytanie do notariusza. Osobiście mogę polecić kancelarię Cejrowska z Tczewa. Rzetelna, konkretna, możliwie szybka pomoc. Z taką obsługą się tam spotkałam. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych