Skocz do zawartości


podatek za wynajem mieszkania


44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-kajka_

Guest_-praw-kajka_
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 22:15

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć kto powinien odprowadzać podatek za wynajem mieszkania, Wynajmujący czy Najemca?
Jeżeli Wynajmujący to czy ja jako Najemca mieszkania mogę sprawdzić czy Wynajmujący odprowadza taki podatek i gdzie się taki podatek odprowadza oraz jaka jest kara gdy się takiego podatku nie odprowadza.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2011 - 00:04

Podatek od najmu można płacić na zasadach ogólnych (z prawem do odliczania kosztów), lub w formie ryczałtu od przychodów (8,5% ale bez prawa do żadnych odliczeń). Ta druga forma musi być wybrana przed rozpoczęciem najmu - lub na początku kolejnego roku podatkowego.

Nie jest więc problemem, kto wpłaca zaliczki podatkowe (może to robić dowolna osoba), ale czy oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zostanie złożone w odpowiednim momencie.

#3 Guest_-praw-lewanna

Guest_-praw-lewanna
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2011 - 02:35

Jeżeli Wynajmujący to czy ja jako Najemca mieszkania mogę sprawdzić czy Wynajmujący odprowadza taki podatek


A do jakich celów jest to najemcy potrzebne? To, czy właściciel odprowadza podatek nie jest problemem najemcy.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2011 - 11:56

Podatek do urzędu skarbowego odprowadza osoba, która czerpie dochód z wynajmu nieruchomości, czyli oczywiście wynajmujący. Najemcy nie powinno to zaprzątać głowy - Pan z tego tytułu (płacenia bądź niepłacenia) nie ponosi żadnych konsekwencji. Jeśli była z Panem podpisana umowa najmu, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że taki podatek jest odprowadzany do odpowiedniego urzędu. Jeśli nie była podpisana, to oczywiście żadnego podatku wynajmujący nie płaci. Sprawdzić tego nie można - jedyne co można zrobić, to zgłosić tę sprawę do urzędu skarbowego (że taka osoba osiąga zysk z wynajmu), a urząd rozpatrzy tę sprawę. Karą za niepłacenie podatku jest grzywna za wykroczenie skarbowe.

#5 Guest_PZ

Guest_PZ
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 16:25

Generalanie wynajmujace ale wszystko zalezy od tego co masz zawarte w umowie.
Us jest obojetne kto go odprowadza.
PZ

#6 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 17:19

witam,

I: uchwała NSA z dnia 26 maja 2008 r. (sygn. I FPS 8/07) zapłata, o której mowa w art. 59 § 1 pkt 1 w zw. z art. 60 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 928 ze zm.) dokonana przez inny podmiot w imieniu podatnika nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego tego podatnika" - zachęcam do zapoznania się z całym uzasadnieniem, dostępnym w Internecie,

II: orzeczenie WSA w Warszawie z dnia 12 marca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2000/09). WSA odnosząc się do ustaleń powyżej słusznie zauważył, że "nie można zapominać, że czym innym jest umowne przenoszenie zobowiązania (długu w zakresie obowiązku zapłaty), które w przypadku zobowiązań podatkowych jest niedopuszczalne, a czym innym dokonanie technicznych czynności wpłaty środków pieniężnych przez podmiot inny niż podatnik tzw. wyręczyciela. Takie działanie podatnika jest w obecnym stanie prawnym dopuszczalne. Działanie podatnika wyręczającego się w czynnościach zapłaty inną osobą, z punktu widzenia prawa podatkowego jest indyferentne, gdyż jest jedynie działaniem faktycznym, a żadna norma prawa podatkowego działania tego nie dotyczy. Obowiązek zapłaty podatku cały czas obciąża podatnika, a działania wyręczycieli są traktowane jak działanie samego podatnika. W sensie prawnym zapłaty dokonuje podatnik".


U.S. nie jest więc wszystko jedno kto płaci podatek, a to jest bardzo istotne przy konstruowaniu umów.

pozdrawiam
a.r.

#7 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2012 - 22:42

Witam podłączę się do tematu .Mam pytanie czy pobrana kaucja za najem lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu w momencie jej pobrania?

#8 Guest_Ziiuta

Guest_Ziiuta
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 19:13

Nie, kaucja nie podlega opodatkowaniu:)

ale... jeżeli np. kaucja nie zostaje zwrócona najemcy lecz zamienia się np. na ostatni czynsz to wtedy należy odprowadzić podatek (warto mieć to na piśmie), jeśli po najmie kaucja jest zwrócona - podatku żadnego nie ma

#9 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 02:21

Witam od miesiąca wynajmuję mieszkanie w kamienicy niesttey mieszkanie jest bardzo zimne i nie wyobrażam sobie spędzić w nim zimę, więc złożyłam dwa dni temu wypowiedzenie. Własciciel mieszkania robi z tego tytułu duze problemy a mianowicie nie chce zwrócić mi kaucji mimo ze warunki umowy zostały spełnione (zachowałam 1 mies okres wypowiedzenia, a "umowa" nie jest na czas okreslony) Co mam zrobić jesli włścicel nie zwróci mi pieniedzy?? W mieszkaniu nic nie zniszczyłam wszystko mam uregulowane więc chyba nie ma prawa nie zwrócić mi kaucji prawda?? Prosze o pomoc

#10 Guest_gmm

Guest_gmm
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 07:29

Niestety, ale czeka Cię postępowanie sądowe lub nie płać ostatniego czynszu.

więcej tu:
http://www.twojeporady.pl/

#11 Guest_Ziiuta

Guest_Ziiuta
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 16:42

Pytanie: co tzn. zimne mieszkanie, ile ma stopni konkretnie obecnie? Jak jest ogrzewane? Czy informowałaś wcześniej właściciela, że jest zimno?

#12 Guest_Marysia

Guest_Marysia
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 21:26

Witam właśnie otrzymałam umowę, gdzie napisane jest, że podatek od najmu ponosi najemca, czy to jest zgodne z prawem? Proszę o pilną odpowiedź.



#13 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13915 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 maj 2015 - 21:28

szkoda, że nie napisałaś o jaki podatek tu chodzi



#14 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 07:50

zacytuj fragment umowy o tym podatku



#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2015 - 13:53

Gdzie i na jaki numer mogę zgłosić gdy najemca nue płaci podatku w poznaniu?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2015 - 13:54

Gdzie i na jaki numer mogę zgłosić gdy najemca nue płaci podatku w poznaniu?

#17 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13915 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 sierpień 2015 - 17:17

o co ci chodzi, o jakim podatku piszesz ?



#18 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2015 - 18:07

Najemca nie płaci żadnego podatku, naucz się może różnicy między najemcą a wynajmującym tongue.png



#19 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2015 - 21:13

Witam, 
wraz z współlokatorem wynajmowaliśmy mieszanie przez niecały rok od wynajmującego, który po okresie wypowiedzenia nie chce nam oddać kaucji. Uważa iż mieszkanie przez nas użytkowane zostało zniszczone, co nie jest to prawdą., ponieważ osoba która zarówno wynajmowała nam to lokum (przyjaciel wynajmującego) odebrała je bez żadnych problemów, zlecając wynajmującemu wypłacenie nam kaucji. 
Została podpisana umowa najmu w której nie ma żadnego paragrafu który wspominał by o odprowadzanym przez wynajmującego podatku dochodowego wysokości 19%. Kontakt z wynajmującym jest ograniczony, ponieważ unosi się on wpierając nie prawdę, na tym etapie żadna spokojna rozmowa nie odniosła żadnego skutku. Nie wiem co zrobić w tej sytuacji, ponieważ nie rozumiem dlaczego została nam zabrana kaucja bez żadnych podstaw. Proszę o pomoc. 


#20 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2015 - 07:29

jeśli masz podpisany protokół zdawczo-odbiorczy i nie ma w nim słowa o zniszczeniach to masz dużą szansę na odzyskanie kaucji, jeśli nie masz niczego na piśmie to słabo

 

umowa nie zawiera informacji o odprowadzanym podatku, bo po co? to jest zobowiazanie wynajmującego a nie Twoje





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych