Skocz do zawartości

opłata za służebność przesyłu

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 13:53

Własnie wróciłam z Sądu po wygranej z Enionem -dotyczy służebności przesyłu.Sąd orzekł jednorazowe(?!)wynagrodzenie w rocznej stawce(?!).Czy mam prawo sie odwołać? Wydaje mi się ,że ta odpłatność powinna mieć rodzaj czynszu dzierżawnego ,a nie formę jednorazowego odszkodowania.

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 14:16

Kodeks cywilny
Rozdział III
Służebność przesyłu
Art. 305 1.
Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować
lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem
polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z
nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność
przesyłu).
Art. 305 2.
§ 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie
służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z
urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej
ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności
przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art.
49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w
zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
Art. 3053.
§ 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę
urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.
§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji
przedsiębiorstwa.
§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek
usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z
nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty,
przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.
Art. 305 4.
Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

http://firma.wieszja...tanowienia.html

#3 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 14:47

Rozumiem ,że mogę się odwołać i powołać na--

49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w
zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Wnioskowaliśmy o coroczną wypłatę.Nie wiem czemu pani sędzia powiedziała,ze nie ma podstaw do cyklicznej wypłaty.Stąd moje pytanie.Rzeczoznawca określił w wycenie kwote roczną.Na razie czekamy na interpretację orzeczenia.

#4 Guest_killleeerrr

Guest_killleeerrr
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 14:49

Napisz dokładnie jakie żadania przedstawiłaś w swoim pozwie. Poza tym kto Ci reprezentował, biorąc pod uwagę to, że nie wiedziałaś, że opłata za służebność jest opłata jednorazową? W jakim postepowaniu był rozpozanwany Wasz pozew (wniosek)?
W mojej opinii najgorsze co można żądać od zakładu energetycznego jest własnie żądanie ustanowienia służebności. Choć nie wyklucza to innych żądań to i tak daje przedsiębiorstwu tytuł prawny do korzystania z gruntów i zamyka drogę na przyszłość do dochodzenia innych roszczeń od energetyki.

Dopiero doczytałem.
Jeżeli jest sprawa o ustanowienie służebności to zapłata może dotyczyć tylko ustanowienia służebności.

Przytocz najlepiej całą treść Waszego wniosku (pozwu) w tej sprawie.

#5 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 14:59

Nie mam w tej chwili dostępu do tego dokumentu,ale Enion nie chciał iść na ugodę i jednorazową wypłatę wiec wnioskowaliśmy o cykliczną.Wiem ,ze jednorazowo mogę żadać wypłatę odszkodowania za 10 lat bezumownego korzystania z gruntu wraz z odsetkami.

#6 Guest_-praw-ilona2391

Guest_-praw-ilona2391
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 15:06

Postępowanie cywilne w Sądze Rejonowym.

#7 Guest_killleeerrr

Guest_killleeerrr
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 17:08

Na czyj wniosek zostało wszczęte to postępowanie? Wasz czy Enionu? I w jaki trybie się toczyło, tj. procesowy czy nieprocesowy?
Poza tym jak możesz nie mieć dokumentów zwiazanych z postepowaniem?
Dobrze by było gdybyś właśnie przytoczyła tu ten pozew (wniosek). Moglibyśmy wtedy udzielić rzeczowych informacji.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 listopad 2010 - 17:23

Witam ponownie!

Nie będę otwierał nowego wątku, ponieważ moje pytania pasują wtym temacie.

Opisałem mój problem już wcześnieszym wątku że walczę z ZE od 2005 roku o ustanowienie służebności przesyłu. W 2008 r złożylem pozew do sądu (sprawa nieprocesowa), po kilku rozprawach i opłaconych biegłych sądowych jednak wycofałem wniosek ponieważ uważałem że biegły rzecoznawca popenił kilka błedów w swoim operacie szacunkowym i wiliczył błędnie stawkę wynagrodzenia (inną działkę z innej miejscowości!!!).
Wnioskowałem o nowy operat szacunkowy, niestety sąd odalił mój wniosek! Z tego powodu wycofałem mój złożony wniosek przed zakonczeniem sprawy.
Sprawa zakończyła się prawomocnym postanowieniem o umorzeniu postępowania.

Złożyłem nowy wniosek do sądu o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie (sprawa procesowa).
W trakcie rozprawy dowiedziałem się że ZE złożył wniosek do sądu o ustawienie służebności przesyłu (sprawa nieprocesowa). Zawnioskowałem o oddalenie ich wniosku ponieważ w trybie administracyjnym toczy się sprawa o zmianie gruntu. Sąd w czasie rozprawy oddalił mój wniosek i wydał wyrok.
Sąd uważa że skoro ja wycofałem wniosek o ustanowienie służebności przesyłu i się zrzekłem wynagrodzenia, nie należy mi się więcej dochodzenia wynagrodzeń w tym temacie. Służebność przesyłu ustalił bezodpłatnie na korzyść ZE. Koszty procesowe jednej i drugej sprawy po mojej stronie.
Tak wskrócie wygląda moja bitwa z ZE raczej z sądem.

Mam kilka pytań:

1. Jak może sąd sprawę nieprocesową z sprawą procesową mieszać, przecież są to dwie różne sprawy?
2. Jak wycofuję wniosek przed zakończeniu sprawy i sprawa zakoczyła się z umorzeniem to swoich roszczeń już nie mogę się domagać?
3. Jak toczy się sprawa w postępowaniu administracyjnym to po zakonczeniem tej sprawy jest otwarta droga sądowa, a nie odwrotnie.
4. Czy naprawdę muszę te wszystkie koszty sam ponieść? Otóż pierwszy wniosek (mój o ustawienie służebności) ok 6500 zł za ich prawników i biegłych, drugi wniosek ( ich wniosek o ustanowienie służebności) ok 1300 zł za ich prawnika i sprawę, trzeci wniosek (mój za bezumowne korzystanie) ok 3000 zł za sprawę i ich prawników w sumie ok 13000 zł licząc jeszcze mojego prawnika?

Wynagrodzenie z tytułu ustanowienie służebności przesyłu biegły rzecoznawca w pierwszej sprawie ustałił na 1432 zł a wydatki którę do tej pory poniosłem są powyżej 10000 zł gdzie tu logika z strony ustawodawcy? Dodam że chodzi tu o działkę budowlaną nie rolną w miejscowości turystycznej!

Złożyłem na obie sprawy apelacje które w sumie kolejne 1000 zł kosztowały, czekam już 3 mieśiące odpowiedzi nadal nie mam.

Czy ta nowelizacja z roku 2008 o ustanowienie służebności przesyłu miała tak wyglądać aby właściiciel zrezygnował z swoich roszczeń wobec ZE z powodu wysokich kosztów?
A w zamian dać tytuł prawny za groszę?
Bezumowne korzystanie dla kogo skoro korzystają z pomocą sądu!
Czy to tylko w Sądzie olsztyńskim tak jest czy w całym kraju?
Czy ktoś wogólę otrzymał cytat: „ za odpowiednym wynagrodzeniem” jakieś wynagrodzenie i jak tak to ilę?
Może ktoś coś napisze jak u was procedura wyglądała, pamiętam że było w innych wątkach bardzo dużo osób którę domagali się wynagrodzenia za słupy, jakie wynagrodzenia dostaliście?
Dla mnie to wielka ŚCIEMA ta służebności przesyłu i bezumowne korzystanie przynajmniej w Olsztynie gdzie „słyny” sąd sądzi jedno stronnie.

Dziękuję z góry za odpowiedzi
Pozrawiam

#9 Guest_-praw-tomas2009

Guest_-praw-tomas2009
  • Goście

Napisano 05 listopad 2010 - 19:17

Witam ponownie!

Nie będę otwierał nowego wątku, ponieważ moje pytania pasują wtym temacie.

Opisałem mój problem już wcześnieszym wątku że walczę z ZE od 2005 roku o ustanowienie służebności przesyłu. W 2008 r złożylem pozew do sądu (sprawa nieprocesowa), po kilku rozprawach i opłaconych biegłych sądowych jednak wycofałem wniosek ponieważ uważałem że biegły rzecoznawca popenił kilka błedów w swoim operacie szacunkowym i wiliczył błędnie stawkę wynagrodzenia (inną działkę z innej miejscowości!!!).
Pozrawiam

Przepraszam post należy do mnie

#10 Guest_mądrala

Guest_mądrala
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 23:31

kolega kiepsko zabrał sie do sprawy,
bo trzeba było zacząc od pozwu o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie,
w takim przypadku koszty pokrywa przegrywający a tym
jest normalnie firma sieciowa,
a w pozwie o służebnośc koszty trzeba ponieśc samemu , zas za bezumowne nic sie nie dostanie, no bo tego jak dotad w pozwie pewnie nie było,
zatem słaba strategia procesowa to duże koszty przy nikłych efektach

#11 Guest_-praw-kortyzol

Guest_-praw-kortyzol
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2010 - 20:18

Nie zupełnie przegrywający pokrywa koszty.Jeżeli wniesiesz np o odszkodowanie na 50 tys zł. a wygrasz 30 tys zł9bo tak wycenił biegły) . To od 20 tys jako 5% kosztów płacisz dla przegrywającego .Tak mam w wyroku.Dosyć ,że zapłaciłem koszt Sądowe od 50 tys zł + biegłego sądowego .Świra można dostać w naszych Sądach . Oczywiście nadpłata do Sądu kosztów w gotówce propała.

#12 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2010 - 15:01

Coś pokręciłeś kolego...

Jeśli występujesz o 50.000 a sąd zasądza Ci 30.000 to znaczy, że wygrałeś częściowo. Czyli sąd ustali, że należy Ci się zwrot części poniesionych kosztów od pozwanych (w odpowiednim ułamku w jakim wygrałeś) i w takim samym stosunku jesteś zobowiązany zapłacić koszty strony przeciwnej (w odpowiednim ułamku w jakim przegrałeś proces). Nie oznacza to jednak, że płacisz jakieś 5% wpisu dla strony przeciwnej.

#13 Guest_-praw-kortyzol

Guest_-praw-kortyzol
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 20:11

Dobrze ,ale co z moją nadpłatą.Jak jej dochodzić.Napisałem Wniosek do Sądu z przeznaczeniem nadpłaty na pokrycie właśnie tego drugiego ułamka.Mówiąc w skrócie.Dostałem powiadomienie o rozprawie.
Dlatego teraz przed nowym wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu w postępowaniu nieprocesowym powołam najpierw biegłego, który wyceniał mi poprzednio nieruchomość pod kontem nieuprawnionego korzystania z niej w celach komercyjnych.Czekam na odmowę przedsiębiorstwa,bo ta raczej będzie na pewno.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 marzec 2012 - 11:00

dzien dobry
szukam prawnika/osoby która poprowadzi sprawę słuzebności przesyłu +bezumowne korzystanie z gruntu (słup średniego napiecia )
juz na etapie sądowym
sprawa w Tarnowie ,spor z Tauronem
może Pan(i)zna kogoś kto poprowadzi albo doradzi w sprawie

#15 Guest_yossarian78

Guest_yossarian78
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2012 - 23:20

mogę pomóc w sprawie z Tauronem.

#16 Guest_yossarian78

Guest_yossarian78
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2012 - 23:21

do Pani z Tarnowa prosze o kontakt na maila yossarian78@gazeta.pl

#17 Guest_Rob Ert

Guest_Rob Ert
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 15:50

Ta pani zajmuje się sprawami dotyczącymi przesyłu.Odszkodowania są pewne i wahają się od 10- 40 tyś zł za jeden słup.Oczywiście wszystko zalezy od tego ile mamy słupów i jakie u siebie na działce czy polu.
Wszystkim zainteresowanym podaję kontakt mailowy : daria166@op.pl
Pisząc pod ten adres można uzyskać wszystkie informacje dotyczące całej sprawy.
Od znajomych,którzy właśnie dostali pieniążki wiem,ze całe postępowanie trwa około pół roku a koszty jakie ponieśli (mapka, wyciąg z księgi wieczystej, wycena) zamknęły się w kwocie ok. 1000zł z tym,że nic ich jużwięcej nie obchodziło - żadne wyjazdy na sprawy, żadne pisma, powoływanie prawników czy biegłych.
Za dwa słupy u siebie na polu dostali około 37 tyś.

#18 Guest_DO

Guest_DO
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 13:46

Jeżeli, chcesz dochodzić odszkodowania za bezumowne korzystanie oraz wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu za posadowione na Twoim gruncie rurociągi czy ropociągi to zadzwoń po bezpłatną konsultacje.

Oferujemy korzystne warunki współpracy przy wysokiej jakości usług. Posiadamy niezbędne doświadczenie i skuteczność. Nie pobieramy opłat wstępnych.

Telefon: 801 022 310

Zapraszamy także na stronę www.DuzeOdszkodowania.com

Wybierz najwyższą jakość obsługi prawnej!

#19 Guest_gumisie13

Guest_gumisie13
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 13:22

Witam serdecznie,
Jakiś czas temu wystąpiłam do właściciela sieci energetycznej (Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Północ S. A.) przechodzącej przez moją nieruchomość o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Wczoraj dostałam od nich pismo, z którego wynika, iż PSE - Północ są zainteresowane zawarciem umowy ustanowienia służebności, jednakże proszą o podanie oczekiwanej kwoty wynagrodzenia oraz uzasadnienia sposobu jej wyliczenia. Przyznam szczerze, że nie wiem jaka jest praktyka w tej materii. Czy mogę liczyć na jakąś poradę w zakresie obliczania wynagrodzenia za służebność przesyłu?
Pozdrawiam
Joanna

#20 Guest_iwon27

Guest_iwon27
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 20:17

Witam:-)
Miszkam w domu bliźniak.Od 25 lat przez podpiwniczenie mojego domu przechodzi przewód gazowy do sąsiada. Czy nalezy mi się opłata za służebność przesyłu i jak ją mogę obliczyć?
Gdzie mogę uzyskać poradę na ten temat?
Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych