Skocz do zawartości

zamieszkiwanie bez meldunku

35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ciiekawy

Guest_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2011 - 02:07

mam pytanie odnośnie zamieszkiwania bez zameldowania np. facet u swojej laski albo laska u swojego faceta.

jeśli jedno mieszka u drugiego bez zameldowania i w mieszkaniu tym w którym mieszka niezameldowana osoba są rzeczy tej niezameldowanej osoby to czy taka osoba w razie ewentualnego konfliktu ma jakieś prawo do przebywania w lokalu jak osoba zameldowana czy osoba niezameldowana przebywa w lokalu nielegalnie ?

#2 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2011 - 08:55

Zameldowanie nie ma nic wspólnego z tytułem prawnym do danego lokalu.

Jest taki artykuł kodeksu wykroczeń:

art.147

Art. 147. § 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.

#3 Guest_-praw-ciiekawy

Guest_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 09:05

Zameldowanie nie ma nic wspólnego z tytułem prawnym do danego lokalu.

Jest taki artykuł kodeksu wykroczeń:

art.147

§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego,

Wiem,że zameldowanie nie daje prawa do lokalu tylko prawo do przebywania w lokalu, ja się tylko pytałem czy jeśli nie ma meldunku (tzn jest meldunek stały dotychczasowy ale nie ma nowego meldunku) w lokalu w którym przebywa osoba niezameldowana (pomijając kwestie karania i tego czy osoba jest zwolniona z obowiązku zameldowania się) to czy taka osoba, która nie ma meldunku w lokalu w którym przebywa ma prawo przebywać w tym lokalu bez meldunku czy jeśli nie ma w tym lokalu meldunku przebywa nielegalnie w lokalu ?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 10:47

Chyba od 1 lipca ten problem przestał istnieć? Meldowanie się jest pozostałością po rządach Stalina i jest bardzo niezgodne z Konstytucją RP, która zapewnia swobody demokratyczne, a to akurat z demokracją ma tyle wspólnego, co szafot z prawem do życia.

#5 Guest_-praw-ciiekawy

Guest_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2011 - 02:41

Chyba od 1 lipca ten problem przestał istnieć? Meldowanie się jest pozostałością po rządach Stalina i jest bardzo niezgodne z Konstytucją RP, która zapewnia swobody demokratyczne, a to akurat z demokracją ma tyle wspólnego, co szafot z prawem do życia.

Miało być zniesienie obowiązku meldunkowego ale czy jest zniesiony ten obowiązek ?

W mediach czyli w tv, internecie nic na ten temat nie było albo coś przegapiłem ?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2011 - 11:10

W mediach czyli w tv, internecie nic na ten temat nie było albo coś przegapiłem ?

Działa typowy sydrom sztokholmski: ludzie przyzwyczaili się, że są gnębieni niekonstytucujnym prawem i nie potrafią się cieszyć, że to prawo zostało w końcu zlikwidowane. Wyobraź sobie, ile osób nadal będzie próbowało się meldować... No bo meldunek to urzędowo stwierdzone prawo do wejścia do lokalu... A bez tego mogą nie wpuścić...

#7 Guest_-praw-ciiekawy

Guest_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2011 - 09:21

Działa typowy sydrom sztokholmski: ludzie przyzwyczaili się, że są gnębieni niekonstytucujnym prawem i nie potrafią się cieszyć, że to prawo zostało w końcu zlikwidowane. Wyobraź sobie, ile osób nadal będzie próbowało się meldować... No bo meldunek to urzędowo stwierdzone prawo do wejścia do lokalu... A bez tego mogą nie wpuścić...

Można wiedzieć skąd pochodzi informacja,że od 1.lipca.2011 nie trzeba się meldować ?

Moim zdaniem trzeba bo to określa prawo do przebywania w lokalu i to w którym urzędzie skarbowym rozlicza się podatnik czyli w tym właściwym na miejsce zameldowania.

Jakoś mi się nie wydaje,żeby obowiązek meldunkowy był zniesiony, przecież gdyby tak było to chyba Rząd PO chwaliłby się,że zrealizował obietnice zniesienia obowiązku meldunkowego, a w mediach o tym cisza.

Mi chodzi o taką sytuacje.

Oczywiście sytuacja jest czysto hipotetyczna,żeby ktoś kto odpowiada na pytanie wiedział w jakim kontekście to pytanie jest zadane.

Jest np. sprzeczka jakaś poważna i osoba której jest mieszkanie i u której ta druga osoba nie jest zameldowana mówi - wynoś się bo wezwe Policje - no to tutaj się pojawia moje pytanie - Policja powie - proszę się wynieść natychmiast bo takie jest widzimi się osoby do której należy lokal i nie ma meldunku w tym lokalu, więc przebywanie w lokalu jest nielegalne i za to będzie skierowany wniosek do Sądu ?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2011 - 10:43

Jest np. sprzeczka jakaś poważna i osoba której jest mieszkanie i u której ta druga osoba nie jest zameldowana mówi - wynoś się bo wezwe Policje - no to tutaj się pojawia moje pytanie - Policja powie - proszę się wynieść natychmiast bo takie jest widzimi się osoby do której należy lokal i nie ma meldunku w tym lokalu, więc przebywanie w lokalu jest nielegalne i za to będzie skierowany wniosek do Sądu ?

Niedawno to ćwiczyłem. Policja przychodzi, pyta właścicela czy prawnego użytkownika lokalu, czy zgadza się na dlaszy pobyt tej osoby. Jeżeli nie, prosi o wyznaczenie terminu, do którego ta osoba ma się wynieść. Jeżeli się nie wyniesie w określonym terminie (w moim przypadku było "do końca tygodnia" czyli 4 dni) to po kolejnym wezwaniu osoba która się nie wyprowadziła dostaje mandat oraz ostrzeżenie, że następnym razem, czyli już następnego dnia może sprawa trafić do sądu grodzkiego. Właścicel lokalu natomiast zostaje poinformowany, że może BEZKARNIE usunąć rzeczy tej osoby NA JEJ RYZYKO w każdeej chwili i może zminić zamki.

Ile w tym prawdy? Pewno policja wie co mówi, w każdym razie osoba niepożądana została przeze mnie "wyeksmitowana" na bruk i swoje rzeczy zabierała z korytarza. Potem pisała skagi, że jej coś zginęło, ale policja nie podjęła w tej sprawie żadnych kroków.

#9 Guest_-praw-ciiekawy

Guest_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 04:40

Niedawno to ćwiczyłem. Policja przychodzi, pyta właścicela czy prawnego użytkownika lokalu, czy zgadza się na dlaszy pobyt tej osoby. Jeżeli nie, prosi o wyznaczenie terminu, do którego ta osoba ma się wynieść. Jeżeli się nie wyniesie w określonym terminie (w moim przypadku było "do końca tygodnia" czyli 4 dni) to po kolejnym wezwaniu osoba która się nie wyprowadziła dostaje mandat oraz ostrzeżenie, że następnym razem, czyli już następnego dnia może sprawa trafić do sądu grodzkiego. Właścicel lokalu natomiast zostaje poinformowany, że może BEZKARNIE usunąć rzeczy tej osoby NA JEJ RYZYKO w każdeej chwili i może zminić zamki.

Ile w tym prawdy? Pewno policja wie co mówi, w każdym razie osoba niepożądana została przeze mnie "wyeksmitowana" na bruk i swoje rzeczy zabierała z korytarza. Potem pisała skagi, że jej coś zginęło, ale policja nie podjęła w tej sprawie żadnych kroków.

Prawny użytkownik lokalu to jest kto - osoba zameldowana ?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 11:09

Prawny użytkownik lokalu to jest kto - osoba zameldowana ?

Właściciel lokalu, najemca z podpisaną umową najmu, właścicel lub współwłaściciel domu... chyba kazdy ktio ma prawo dowolnie dysponować danym lokalem. Meldunek do tego nie upoważniał, nawet ten "na stałe". Stwierdzał jedynie fakt pobytu w danym lokalu, a to o wiele za mało. Wymeldować można każdego, pozbawić prawa do użytkowania lokalu - tylko niektórych.

#11 Guest_megi23

Guest_megi23
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 13:10

mam pytanie w sierpniu urodzilam dziecko ale z moim partnerem nie mamy slubu i dziecko zostalo odrazu zameldowane przy mnie tj. w domu moich rodzicow czyli tam gdzie ja mam meldunek czy w swietle prawa moje dziecko ma prawa do mieszkania w ktorym zameldowany jest jego ojciec tj moj partner jesli wlascicielem mieszkania jest jego matka???

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 19:16

mam pytanie w sierpniu urodzilam dziecko ale z moim partnerem nie mamy slubu i dziecko zostalo odrazu zameldowane przy mnie tj. w domu moich rodzicow czyli tam gdzie ja mam meldunek czy w swietle prawa moje dziecko ma prawa do mieszkania w ktorym zameldowany jest jego ojciec tj moj partner jesli wlascicielem mieszkania jest jego matka???

Podczas wykonywania czynności meldunkowych byłam świadkiem rozmowy osoby z pracownikiem Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta właśnie w sprawie meldunku dziecka.Pracownik ten poinformował tą osobę,że jeżeli matka zameldowała dziecko bez zgody ojca,to i ojciec również możne zameldować w ten sposób dziecko,ponieważ do zameldowania dziecka potrzebna im jest tylko zgoda jednego z rodziców.Wtrąciłam się wtedy i powiedziałam,ze tak nie może być,ponieważ dziecko nie może być zameldowane jednocześnie w dwóch różnych miejscach Urzędniczka odpowiedziała mi wtedy,że czynności meldunkowe są sprawdzane komputerowo,dlatego nie można jednocześnie zameldować dziecka w dwóch różnych miejscach.W takiej sytuacji przy meldowaniu dziecka przez ojca komputer wykaże,ze dziecko jest już zameldowane i ojciec nie będzie mógł go zameldować
Wracając do Pani sprawy,to jeżeli Pani wymelduje u siebie dziecko,a ojciec będzie je chciał zameldować u siebie może to zrobić bez zgody właściciela mieszkania,ponieważ jest jego ojcem/rodzicem.Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych w sprawie zameldowania w Art.11 ust.2 zapisano:
"W zastępstwie osoby obowiązanej do zameldowania się czynności zgłoszenia danych może dokonać członek rodziny,opiekun ustawowy lub faktyczny,albo inna osoba"
W związku z tym ojciec dziecka może również je zameldować,ponieważ ma takie prawo jako rodzic,a samo zameldowanie nie daje żadnych praw do tego lokalu , dlatego też właścicielka czyli matka Twojego partnera nic tu nie może zrobić np.nie może mu zabronić zameldować własne dziecko.

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2013 - 14:52

ludziska jeszce nie weszla ustawa w polsce o meldunku .Na razie Kazdy ma obowiazek sie meldowac jesli tego nie zrobi to podlega kaze lub wiezienie jak tam sedzia podejdzie do sprawy oszukujecie wtedy panstwo i urzad miasta i skarbowke swojego miasta zapoznajcie sie w urzedzie z prawem mieszkalnym a dopiero wypisujcie glupoty ze nie trzeba sie meldowac

#14 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 23:21

ludziska jeszce nie weszla ustawa w polsce o meldunku .Na razie Kazdy ma obowiazek sie meldowac jesli tego nie zrobi to podlega kaze lub wiezienie jak tam sedzia podejdzie do sprawy oszukujecie wtedy panstwo i urzad miasta i skarbowke swojego miasta zapoznajcie sie w urzedzie z prawem mieszkalnym a dopiero wypisujcie glupoty ze nie trzeba sie meldowac

Podany wcześniej w temacie art.147 kodeksu wykroczeń:

został już dawno uchylony.
Tak wiec nie ma żadnej kary w przypadku nie dopełnienia obowiązku meldunkowego.
Oto dokładny zapis tej ustawy:
Rozdział XVIII
Wykroczenia przeciwko obowiązkowi ewidencji
Art. 146.
§ 1. Kto nie dopełnia w terminie obowiązku zgłoszenia w urzędzie stanu cywilnego faktu urodzenia lub zgonu,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Sprawca nie podlega odpowiedzialności, jeżeli pomimo niedokonania zgłoszenia akt stanu cywilnego został sporządzony we właściwym czasie.
Art. 147. (uchylony).

#15 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2015 - 12:30

Pytanie mam.

Czy meldując dziecko u siebie (tata), matka dziecka ma jakieś prawa do lokalu, w którym zostało zameldowane dziecko?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17482 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 styczeń 2015 - 12:47

No nie wierzę, że takie pytanie zadajeszangry.png

Zapytam z przekory: czy jak będziesz wiózł swoje dziecko wypasionym autem to matka dziecka ma prawo do auta?

Oczywista oczywistość, ze nie może mieć prawa do ruchomości ani nieruchomości tylko dlatego, że jest matką dziecka a dziecko zajmuje/przebywa w lokalu.

Ale nie stanowi ten lokal własności dzieckabiggrin.png

#17 Guest_Synowa

Guest_Synowa
  • Goście

Napisano 30 maj 2016 - 14:23

Witam! 

Mam pytanie, od 12 lat mieszkam z mężem i córką u teściowej ( 50% udziałów ma moja teściowa i po 10% udziałów każde z jej dzieci w tym mój mąż). Moja córka i ja jesteśmy zameldowane w moim rodzinnym domu bo podobno nie ma możliwości zameldowania nas w domu teściowej, czy w takiej sytuacji teściowa może mnie wyrzucić od siebie z domu? Dodam, że z mężem żyjemy jak normalna kochająca się rodzina, problem jest z teściową która chce narzucać nam swoje zdanie. Czy po 12 latach mam jakieś prawo w domu teściowej i czy kiedy faktycznie wyrzuci mnie na bruk czy mam prawo żądać zwrotu kosztów wynikających z remontów ( wszystko udokumentowane fakturami, zdjęciami, mam też świadków, kwota to ok 75 tys zł). Bardzo proszę o podpowiedź jak można rozwiązać tą sprawę. Jestem całkowicie załamana co ok 2 lata chce mnie wyrzucić z domu, robi niesamowite problemy, zakłóca ciszę nocną, nastawia rodzinę męża przeciwko mnie. Nie mamy z mężem gdzie się wyprowadzić sad.png

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 maj 2016 - 11:19

Witam! 

Mam pytanie, od 12 lat mieszkam z mężem i córką u teściowej ( 50% udziałów ma moja teściowa i po 10% udziałów każde z jej dzieci w tym mój mąż). Moja córka i ja jesteśmy zameldowane w moim rodzinnym domu bo podobno nie ma możliwości zameldowania nas w domu teściowej, czy w takiej sytuacji teściowa może mnie wyrzucić od siebie z domu? Dodam, że z mężem żyjemy jak normalna kochająca się rodzina, problem jest z teściową która chce narzucać nam swoje zdanie. Czy po 12 latach mam jakieś prawo w domu teściowej i czy kiedy faktycznie wyrzuci mnie na bruk czy mam prawo żądać zwrotu kosztów wynikających z remontów ( wszystko udokumentowane fakturami, zdjęciami, mam też świadków, kwota to ok 75 tys zł). Bardzo proszę o podpowiedź jak można rozwiązać tą sprawę. Jestem całkowicie załamana co ok 2 lata chce mnie wyrzucić z domu, robi niesamowite problemy, zakłóca ciszę nocną, nastawia rodzinę męża przeciwko mnie. Nie mamy z mężem gdzie się wyprowadzić sad.png

Może Was wyrzucić, ale musi wypłacić 10 procentowy udział oraz to, co włożyliście w remont.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2016 - 08:28

Witam!

W dniu dzisiejszym wymeldowałem się z mieszkania. Nie mam obecnie stałego miejsca pobytu, a w kwestii wynajmu co chwilę się to zmienia. Mówiąc krótko, nie chce co chwile latać do urzędu z meldunkiem na pobyt czasowy.

W związku z tym moje pytanie brzmi - czy za brak meldunku grożą mi jakieś kary? Urzędniczka w UM powiedziała, że jest to mój obowiązek i że mam na to 30 dni, ale nie powiedziała co mi grozi jeżeli tego nie dopilnuję.

Pozdrawiam

#20 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2016 - 08:38

Nie ma czegoś takiego jak obowiązek meldunku. Posługujesz się adresem miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Nie wiem co UM ma do tego. Jedyne co, to wydaje mi się, że powinieneś zaktualizować adres w US składając ZAP-3.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych