Skocz do zawartości

umowa darowizny a maszyny rolnicze

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_***

Guest_***
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2011 - 20:31

Witam,
ojciec przekazał mi gospodarstwo w 2006 roku w formie umowy darowizny w zamian za to otrzymał rente strukturalną. Jak jest z maszynami rolniczymi??Kto jest ich właścicielem?? Nie są one wpisane w akt. Zaznaczam tylko że całość darowizny stanowi gospodarstwo rolne.

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2011 - 17:47

Kodeks cywilny
Art. 55 3. Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
Art. 84.
Przez umowę z następcą rolnik będący właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa
rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15
lat (następcę) własność (udział we współwłasności) i posiadanie tego gospodarstwa z
chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego
czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Ponadto umowa z następcą może zawierać
inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron
przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę.

W skład gospodarstwa rolnego wchodzi również tzw. inwentarz martwy, czyli maszyny. Jeżeli zatem w chwili zawarcia umowy z następcą przedmiotowe maszyny był już zakupione i był związane z gospodarstwem, to wraz z zawarciem umowy ich własność przeszła na następcę.
Dla pełnej jasności. Jak brzmi dokładnie treść aktu notarialnego w zakresie wskazania przedmiotu umowy?

#3 Guest_krystya

Guest_krystya
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 13:31

witam mi również przepisano gospodarstwo rolne w 2005r w akcie notarialnym nie ma maszyn na dzień dzisiejszy moi rodzice je wysprzedają co mam robic
jak się zachowac dlaczego tym ikt się ie zajmie nami młodymi że rodzicom odbija

#4 Guest_ZAINTERESOWANA

Guest_ZAINTERESOWANA
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 13:12

WITAM! JESTEM CIEKAWA ROZWIĄZANIA SPRAWY, PONIEWAŻ W PODOBNEJ SYTUACJI JEST BRAT MOJEGO MĘŻA. TEŚCIE PRZEPISALI GOSPODARSTWO ROLNE, A TERAZ WSZYSTKO ODBIERAJĄ. MASZYNY SĄ JUŻ SPRZEDANE PRZEZ NICH, A TERAZ CHCĄ WYPOSAŻENIE DOMU I INWENTARZ ŻYWY.

#5 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 14:18

Mam podobny problem,2002r dostałam gospodarstwo aktem darowizny A teraz po 15latach rodzice chcą mi je zabrać, zaczęli od sprzedaży maszyn.Radca prawny twierdzi że nie mogą policja ze mają prawo.Jestem bezradna i zmęczona walką z nimi.Pomóżcie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych