Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

amortyzatory

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-lzp

Guest_-praw-lzp
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2010 - 23:22

Witam!!!

Pół roku temu zakupiłem amortyzatory do swojego auta.
Po 4 msc amorki wysiadły. Wymontowałem i 10 czerwca i zawiozłem do sprzedawcy. Ten przyjął towar i powiedział, że mam czekać na decyzję producenta czy uzna reklamację. Sprzedawca powiedział również, że producent ma na to 14 dni ale w praktyce trwa to ok 1 msc.
Dopiero dziś sprzedawca zadzwonił do mnie i poprosił o przyjazd. Na miejscu dowiedziałęm się , że jeszcze nie ma decyzji w sprawie uznania reklamacji, ale on proponuje mi w zamian nowe amortyzatory.
Odmówiłem bo przecież aby się poruszać musiałem już założyć inne i po co mi teraz nowe, żeby leżały bezużytecznie? Powiedziałem, że interesuje mnie tylko zwrot pieniędzy. Na to sprzedawcy wyraźnie podniosło się ciśnienie i poinformował mnie że takiej możliwości nie ma i jak chcę to mogę z tym iść na Policję. Moje pytanie. Czy mam jakąś możliwość odzyskania pieniędzy za wadliwy towar? Czy zgodne z prawem jest to że producent do dnia dzisiejszego jeszcze nie podjął decyzji co do uznania reklamacji?
Z góry dziękuję.

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 19:54

ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
Art. 8.
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wy- miana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy sprzedawca powinien ustosunkować się do reklamacji w ciągu 14 dni. Jeżeli tego w tym terminie nie uczynił, to przyjmuje się, że ją uznał i można żądać realizacji roszczenia o jakie wystąpiło się w reklamacji tj. wymiany na nowy egz. towaru wad pozbawiony lub naprawę towaru. Dopiero niejako w kolejnej sekwencji można odstąpić od umowy sprzedaży i żądać zwrotu ceny. W zw. z powyższym powinien pan wystąpić na piśmie do sprzedawcy z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy zakupu zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 4 ustawy i zażądać zwrotu ceny w terminie 7 dni pod rygorem naliczania odsetek ustawowych zgodnie z art. 455 w zw. z art. 481 kc. Swoje żądanie należy uargumentować, że długotrwała procedura reklamacyjna naraża Pana istotne niedogodności związane z niemożnością korzystania z samochodu.

#3 fiskimiriski

fiskimiriski

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 417 postów

Napisano 12 maj 2022 - 19:40

Na takich kwestiach to ja niestety się nie znam, ale jestem zdania, że bardzo ważną kwestią jest to aby mieć świadomość tego jakie są objawy zepsutych amortyzatorów. Bardzo ciekawie o takich rzeczach napisano w https://foliarz.pl/z...akie-sa-objawy/i moim zdaniem jak najbardziej taka wiedza przecież może nam się przydać.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy