Skocz do zawartości

Odstąpienie od umowy najmu mieszkania

41 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 17 maj 2016 - 17:27

Co masz zrobić? Zastosuj się do zapisów umowy. Choć trudno odpowiedzieć w 100% skoro nie znamy jej zapisów. Jeśli w założeniu planowałeś w miarę szybko zrezygnować z tego najmu trzeba było się zabezpieczyć w umowie. To, że pozostali mają problem z porządkiem czy czystością nie jest wystarczające do wypowiedzenia umowy chyba, że masz to wymienione w umowie, w co wątpię smile.png

#22 Guest_Franzelot

Guest_Franzelot
  • Goście

Napisano 24 maj 2016 - 15:13

Chciałem wynająć mieszkanie, przez telefon, że dostępne od 1 sierpnia, zarezerwowałem bilety, przyleciałem do Polski a tutaj że może od 1 września albo i 15 września. Poprzedni najemcą ma wypowiedzenie 30 dniowe. Umowę podpisał za syna ojciec, nie miał przy sobie dowodu, wszystko w obecności gościa z biura pośrednika. Okazało SOE że termin przekazania kluczy miał być dopisany a pośrednik już wpisał 1 września
Razem kaucję plus jeden czynsz. Już następnego dnia chciałem zrezygnować. Teraz nie chcą oddać pieniędzy i straszą kancelarią adwokacką. Co zrobić?

#23 Guest_Franzelot

Guest_Franzelot
  • Goście

Napisano 25 maj 2016 - 07:42

No dobra ale chyba mam prawo wypowiedzieć umowę? Mamy maj a wynajem od września?

#24 Guest_Franzelot

Guest_Franzelot
  • Goście

Napisano 25 maj 2016 - 07:43

No dobra ale chyba mam prawo wypowiedzieć umowę? Mamy maj a wynajem od września?

#25 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 25 maj 2016 - 08:47

Sam sobie odpowiadasz???

Po pierwsze nie pisze się umów, w których jedna strona może sobie coś dopisać

Po drugie za syna umowę podpisał ojciec? Bez pełnomocnictwa nie ma prawa rozporządzać czyjąś nieruchomością

Po trzecie owszem możesz zerwać umowę skoro mieszkanie nie zostało wydane ale jak zamierzasz odzyskać pieniądze? Masz oryginał umowy? Podpisał ją właściciel?

sam sobie nagmatwałeś, próbuj się dogadać

#26 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 13:23

Mam wazne pytanie!!!

Podpislam annex do umowy gdzie sie zgadzam przejac jeden pokoj dodatkowy od wspol lokatora. Ile mam dzni aby sie wypowiedziec? Podpisane bylo 20/09/2016 a zgoda ma sie zaczac 01/10/2016. Umowa najmu lokalego do tych czas byla od 2010.

#27 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2016 - 13:42

w związku z czym chcesz się wypowiedzieć? jeśli podpisałeś aneks, że od 1.10 przejmujesz dodatkowy pokój to aneksem się już zgodziłeś

#28 Guest_Julka

Guest_Julka
  • Goście

Napisano 01 październik 2016 - 19:52

Witam,

czy można odstąpić od umowy najmu jeśli kaucja została zapłacona, a umowa i protokół zdawczo-odbiorczy podpisane (dzień wcześniej), jednak umowa została podpisana przed obejrzeniem mieszkania? Okazało się jednak, że warunki nie nadają się do mieszkania (zniszczone meble, sprzęty, mieszkanie jest nieodświeżone). Chcę odstąpić od umowy, pozostałym dwóm osobom warunki odpowiadają. Nie dostałam egzemplarza umowy, umowę dostała jedna osoba-główny najemca, który powiedział mi, że jeśli znajdę kogoś na zastępstwo, nie będzie problemu z odstąpieniem od umowy, jednak warunki są na tyle straszne, że nikt inny nie chciałby tam mieszkać...

#29 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 14:33

Została podpisana umowa najmu na czas oznaczony, ale nie doszło do przekazania mieszkania z winy najemcy, który zrezygnował z najmu i nie odebrał mieszkania w e wskazanym w umowie terminie. Przy podpisaniu umowy najemca wpłacił kaucję. Rezygnacja z umowy odbyła się wyłącznie drogą telefoniczną. W zapisach umowy jest okres wynajmu 1/2 roku z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Najemca żąda zwrotu kaucji i straszy sądem.

Mieszkanie zostało wycofane z ofert wynajmu, czekało na wprowadzenie się najemcy. Umowa jest nierozwiązana, więc nie ma praktycznie możliwości wynajęcia innej osobie, gdyż aktualna umowa trwa.

1. W tym przypadku, kaucja może być opłatą za miesiąc najmu zanim zostanie dostarczone rozwiązanie umowy?

I na przyszłość: Czy jeśli w umowie jest czas określony to najemca musi wywiązać się z płatnościami do końca wskazanego terminu, mimo, że jest wpisany jednomiesięczny okres wypowiedzenia? Czy w takim przypadku przy umowie na czas oznaczony nie może być podany żaden okres rozwiązania umowy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Karolina

#30 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 28 marzec 2017 - 15:41

Witam. Zacznę od tego, że w listopadzie wynajęliśmy z narzeczonym mieszkanie na czas określony tj.na rok. Niestety już Po pierwszych tygodniach zaczęliśmy mieć problemy z sąsiadami, którzy notorycznie nękali nas listami, donosami do właściciela i sms, ponieważ według nich za głośno się zachowywaliśmy...(prowadzimy swoją restaurację i wracamy do domu ok. 22 po powrocie robiliśmy kolację szliśmy spać i to całe nasze życie "nocne") jednak w mniemaniu naszych sąsiadów było to za głośno strach było chociażby skorzystać z toalety bo zdarzało się, że były pretensje o za głośno opuszczana klapę... Po prostu panowała tam taka paranoja, że odbijało się to na naszej psychice i samopoczuciu. Właściciel mieszkania początkowo kazał nam się tym nie przejmować i sprawiał wrażenia "w porządku" jednak problemy zaczęły się pojawiać, gdy za komunikowaliśmy mu, że nie mamy sił już mieszkac w tym mieszkaniu szczególnie, że w międzyczasie zaczęły wychodzić na jaw też sprawy takie jak zadłużenie mieszkania we Wspólnocie, o które de facto nas oskarżali sąsiedzi, a my opłacaliśmy wszystko na czas oraz w umowie zawieranej na ten lokal zapisane było iż nie jest on w żaden sposób zadłużony. Teraz właściciel po pierwsze nie chcę nam oddać wpłaconej kaucji, gdyż uznał że mamy karę umowna za wcześniejsze rozwiązanie umowy (o której w umowie nie ma słowa nie ma także słownie spisanego ile wynosi okres wypowiedzenia). Teraz straszy nas sądem, a my nie wiemy jak wyją z tej sytuacji. Mieszkanie w tym bloku jest po prostu nie do zniesienia dla nas

#31 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 28 marzec 2017 - 17:02

Jeśli umowa jest zawarta na czas określony to zgodnie z prawem nie da się jej wypowiedzieć (chyba, że wprost w umowie są wymienione ważne powody wypowiedzenia - brak takiego zapisu uniemożliwia wcześniejsze wypowiedzenie). Możecie jednakże umowę wypowiedzieć w trybie natychmiastowym w przypadku, gdy mieszkanie ma wady uniemożliwiające zamieszkanie. W opisanym przez Ciebie wypadku nie widzę jednoznacznie wady i w razie sporu sądowego to do Was będzie należało udowodnienie dlaczego w mieszkaniu nie da sie mieszkać.- zbierać listy od sąsiadów, archiwizować smsy.... To, że mieszkanie jest zadłużone dla Was nie ma znaczenia, to nie jest żaden dowód w sprawie. Proponuję dogadać się z właścicielem i tyle.

#32 Guest_Doradca

Guest_Doradca
  • Goście

Napisano 28 marzec 2017 - 19:08

Bzdura totalna. Każdą umowę najmu można wypowiedzieć niezależnie czy jest zawarta na czas określony czy nie określony. Zgodnie z kodeksem cywilnym

1) umowa na czas nieokreślony

Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

2) umowa na czas określony:

Jeśli w umowie nie określono okresu wypowiedzenia to powinno się stosować terminy ustawowe jak wyżej. Jesli czynsz jest płatny miesięcznie to obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia.

Co do kary umownej:

jeśli w umowie nie zawarto postanowień odnośnie kary umownej za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu to właściciel nie ma podstaw do zatrzymania kaucji. Jeśli złoży przeciwko wam powództwo do Sądu to będziecie mogli w tym samym postępowaniu zgłosić tzw powództwo wzajemne o zwrot kaucji. Co do straszenia sądem przez właściciela, musi on swoje powództwo wykazać tzn określić wysokość dochodzonego roszczenia, na jakiej podstawie go dochodzi i za jaki okres. Wy nie jesteście zobowiązani za zadłużenie właściciela względem Spółdzielni.

#33 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 28 marzec 2017 - 19:41

Mamy zachowane wszelkie sms i listy jakie były pisane przez sąsiadów. Owszem zgadzam sie,że my nie mamy nic do zadłużenia jakie posiada właściciel mieszkania jednak to my byliśmy przez to nękani przez sąsiadów i nam o to "suszyli głowę". Nie wiem w jakich stosunkach jest właściciel mieszkania z tymi sąsiadami, ale ewidentnie my byliśmy karani za to, że on im zalega... I może faktycznie sąsiedzi nie są wadą mieszkania, ale proszę powiedzieć mi jak mam mieszkać w domu, w którym "ściany mają uszy" nagminnie robione są nam zdjęcia, jesteśmy nagrywani przez sąsiada telefonem, bo stoimy na własnym balkonie i "o ironio" czuję się przez nas obserwowany... Zdjęcia są robione naszym samochodom,, wyliczane jest ile (co do minuty) mieliśmy otwarty NASZ garaż... To wszystko po prostu już wykańczało całą moją rodzinę.

#34 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 28 marzec 2017 - 19:46

Mamy zachowane wszelkie sms i listy jakie były pisane przez sąsiadów. Owszem zgadzam sie,że my nie mamy nic do zadłużenia jakie posiada właściciel mieszkania jednak to my byliśmy przez to nękani przez sąsiadów i nam o to "suszyli głowę". Nie wiem w jakich stosunkach jest właściciel mieszkania z tymi sąsiadami, ale ewidentnie my byliśmy karani za to, że on im zalega... I może faktycznie sąsiedzi nie są wadą mieszkania, ale proszę powiedzieć mi jak mam mieszkać w domu, w którym "ściany mają uszy" nagminnie robione są nam zdjęcia, jesteśmy nagrywani przez sąsiada telefonem, bo stoimy na własnym balkonie i "o ironio" czuję się przez nas obserwowany... Zdjęcia są robione naszym samochodom,, wyliczane jest ile (co do minuty) mieliśmy otwarty NASZ garaż... Śledziony był każdy nasz ruch i dokumentowane zdjęciami,później wypisywanie jakiś bzdurnych hipotez na nasz temat,dociekanie co trzymamy w garazu (a de facto były tam maszyny z poprzedniego lokalu, ktory zlikwidowaliśmy). To wszystko po prostu już wykańczało całą moją rodzinę.

#35 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 29 marzec 2017 - 08:02

Bzdura totalna. Każdą umowę najmu można wypowiedzieć niezależnie czy jest zawarta na czas określony czy nie określony. Zgodnie z kodeksem cywilnym

1) umowa na czas nieokreślony

Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

2) umowa na czas określony:

Jeśli w umowie nie określono okresu wypowiedzenia to powinno się stosować terminy ustawowe jak wyżej. Jesli czynsz jest płatny miesięcznie to obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia.

Co do kary umownej:

jeśli w umowie nie zawarto postanowień odnośnie kary umownej za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu to właściciel nie ma podstaw do zatrzymania kaucji. Jeśli złoży przeciwko wam powództwo do Sądu to będziecie mogli w tym samym postępowaniu zgłosić tzw powództwo wzajemne o zwrot kaucji. Co do straszenia sądem przez właściciela, musi on swoje powództwo wykazać tzn określić wysokość dochodzonego roszczenia, na jakiej podstawie go dochodzi i za jaki okres. Wy nie jesteście zobowiązani za zadłużenie właściciela względem Spółdzielni.

Szanowny doradco. Zanim zaczniesz doradzać upewnij się, że doradzasz prawidłowo. Umowę najmu zawartą na czas określony można wypowiedzieć TYLKO w szczególnych przypadkach określonych w umowie. Jeśli nie ma tego w umowie - jest ona niewypowiadalna do końca czasu jej trwania. (pomijam szczególne przypadki, gdy wypowiada się bez zachowania jakiegokolwiek okresu np. gdy mieszkanie ma wady uniemożliwiające w nim mieszkanie). Mieszasz umowę na czas określony i nieokreślony a one się zasadniczo między sobą różnią!

#36 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 29 marzec 2017 - 08:37

Mamy zachowane wszelkie sms i listy jakie były pisane przez sąsiadów. Owszem zgadzam sie,że my nie mamy nic do zadłużenia jakie posiada właściciel mieszkania jednak to my byliśmy przez to nękani przez sąsiadów i nam o to "suszyli głowę". Nie wiem w jakich stosunkach jest właściciel mieszkania z tymi sąsiadami, ale ewidentnie my byliśmy karani za to, że on im zalega... I może faktycznie sąsiedzi nie są wadą mieszkania, ale proszę powiedzieć mi jak mam mieszkać w domu, w którym "ściany mają uszy" nagminnie robione są nam zdjęcia, jesteśmy nagrywani przez sąsiada telefonem, bo stoimy na własnym balkonie i "o ironio" czuję się przez nas obserwowany... Zdjęcia są robione naszym samochodom,, wyliczane jest ile (co do minuty) mieliśmy otwarty NASZ garaż... Śledziony był każdy nasz ruch i dokumentowane zdjęciami,później wypisywanie jakiś bzdurnych hipotez na nasz temat,dociekanie co trzymamy w garazu (a de facto były tam maszyny z poprzedniego lokalu, ktory zlikwidowaliśmy). To wszystko po prostu już wykańczało całą moją rodzinę.

Dlatego jeśli zamierzasz się wyprowadzić to zbieraj dowody w sprawie, również takie, które przekazujesz właścicielowi - nic ustnie, wszystko na piśmie.

#37 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 29 marzec 2017 - 12:47

Dlatego jeśli zamierzasz się wyprowadzić to zbieraj dowody w sprawie, również takie, które przekazujesz właścicielowi - nic ustnie, wszystko na piśmie.

Właściciel wie o tym doskonale, bo do niego także takie sms były pisane i on je nam nawet przesyłał.

#38 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2017 - 14:21

Witam
wynajmuje pokój , umowę mam do końca grudnia , ale chciałbym się wyprowadzić z końcem miesiąca a na umowie mam miesiąc wypowiedzenia czy właściciel może mnie obciążyć i będę ponosić koszta za cały następny miesiąc lub nie oddać mi kaucji

#39 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2017 - 12:55

Co w przypadku gdy Wynajmujacy- deklarujacy iz otrzymal nieruchomosc w spadku/potwierdzenie z sadu o nabyciu spadku - nieruchomosci ktorej spr.dotyczny   zataił fakt  iz  nie ma wylacznych praw do dysponowania nieruchomoscia poniewaz wział kredyt pod jej hipoteke / nie placil na bieżaco przez okres nie krotszy niz 2 mc  a dodatkowo pojawil sie komornik , ktory zażadał  wplat na swoje konto za nie oplacone inne naleznosci Wynajmujacego/ czy jest to wystarczajacy powod by stwierdzic iz w swiadomy sposob naruszyl ustawe o najmie i prawach loaktorow przy podpisywaniu umowy????

#40 Guest_ruda

Guest_ruda
  • Goście

Napisano 01 marzec 2018 - 13:48

Podpisałam umowę na wynajem od 1.03. Dostałam klucze wplacilam kaucje. Dziś jest 1 ale jeszcze się nie przeprowadzilam . Chce odstąpić od umowy . Czy mogę teraz czy muszę mieszkać ten miesiac? Umowa na czas nieokreślony

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych