Skocz do zawartości

Odstąpienie od umowy najmu mieszkania

41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Filip

Guest_Filip
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:57

Dzień dobry,
Proszę o poradę w odstąpieniu umowy najmu mieszkania.
Podpisałem z najemcami umowę o wynajem mieszkania po 3 dniach zadzwonili najemcy i powiedzieli że nie chcą wynajmować tego mieszkania, umowa miała obowiązywać od 1 września. Trzymałem mieszkanie dla najemcy od 10 sierpnia powiedzieli że są zdecydowani, umowę podpisaliśmy 22 sierpnia która miała obowiązywać od 1 września. Najemca wpłacił kaucję przy podpisywaniu umowy.
Żądając zwrotu kaucji. Czy powinienem zwrócić kaucję czy też nie?
W umowie jest zapis, że kaucja podlega zwrotowi po przekazaniu lokalu w stanie niepogorszonym.

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2011 - 17:39

1. Co do odstąpienia od umowy:
- powinno mieć formę pisemną
- nie można w ogóle jednostronnie odstąpić od umowy zawartej na czas określony - jeśli jedna ze stron tego pragnie, obowiązuje ona do końca ustalonego terminu.
- odstąpienie od umowy zawartej na czas nieokreślony skutkuje z końcem następnego miesiąca - w takim wypadku najemcy powinni zapłacić za wrzesień (ale mają też prawo korzystać z mieszkania do końca września)
2. Aby umowa przestała obowiązywać od teraz, musiałoby nastąpić jej rozwiązanie za porozumieniem stron (czyli z Pana zgodą) - a w tym wypadku ustalenia mogą być dowolne.
3. Jeśli zgodził się Pan na rozwiązanie umowy najmu, kaucja oczywiście musi być zwrócona.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2012 - 19:38

Na jaki akt prawny mogę się powoływać?
Mam podobną sytuację jak inicjujący wątek - tylo p 7-miu dniach:)

#4 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 19 luty 2012 - 21:57

Kodeks Cywilny

#5 Guest_camille

Guest_camille
  • Goście

Napisano 04 październik 2012 - 15:35

witam mam taki problem : wynajelysmy z kolezanka pokoj i mieszkamy w nim juz pare dni ma on okreslony czynsz i oplaty, ktore mialy wynosic nie wiecej niz 100 zl miesiecznie. niestety od innych loaktorow dowiedzielismy sie ze oplaty wynosza ok 200 zl lub wiecej w sezonie grzewczym. nie stac nas na takie oplaty wiec zastanawialysmy sie co mozemy z tym zrobic. na umowie jest napisane, ze mozna wypowiedziec umowe z jednomiesiecznym wypowiedzieniem, ale slyszalysmy o czyms takim jak odstapienie od umowy w ciagu 10 dni, czy to prawda? czy mozemy sie w takiej sytuacji starac o zworcenie kaucji i czynszu za pazdziernik?

ps. mieszkanie tez nie jest w idealnym stanie tzn duzo rzeczy jest popsutych a nikt nam nie wspomnial o tym przed wynjaeciem poprostu to zataili.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 październik 2012 - 23:30

Jednomiesięczne wypowiedzenie oznacza, że skutkuje na koniec miesiąca następnego (czyli 30 listopada. Na pewno nie można odstąpić od umowy natychmiast (bez zgody wynajmującego) poza przypadkiem, gdyby przebywanie w nim zagrażało życiu lub zdrowiu.
Stan wyposażenia mieszkania powinien być opisany w umowie (i sprawdzony przy odbiorze mieszkania), jeśli z jakichś istotnych urządzeń nie można korzystać, trzeba wezwać właściciela do ich naprawy - i dopiero gdy jej nie dokona w rozsądnym terminie można odstąpić od umowy.

Co do opłat, to ich wysokość powinna być określona w choćby orientacyjnie w umowie, jeśli odbiegałyby znacząco to można by kwestionować ich wysokość.

#7 Guest_KASIA

Guest_KASIA
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 15:46

Chcialam zapytac jak taka sytuacja wyglada ze strony prawnej:
wraz z kolegami zapłaciliśmy zadatek na mieszkanie w kwocie polowy kaucji. Właściciel mieszkania przedstawial nam opłaty zwiazane z tym mieszkaniem jako 1500 odstepne plus 350 oplaty. I takie koszta były zarówno w ogłoszeniu jak również kiedy rozmawialiśmi z nim przy ogladaniu mieszkania. Zgodzilismy sie zaplacic polowe kaucji na poczet tego, ze mieszkanie zostanie zarezerwowane juz dla nas i od 1 wrzesnia mielismy sie wprowadzic i wtedy podpisac juz ostateczna umowe najmu. Lecz wczesniej poprosilismy tego pana aby wyslal nam tą umowe na maila abysmy mogli sie z nią zapoznac. W umowie kwota wynajmu juz wzrosla o koszty prądu więc średnio o 100 złotych. Wczesniej ten pan nic nie mowil nam o tym. Chcemy zrezygnowac z wynajmowania tego mieszkania ponieważ w takiej sytuacji okazalo sie dla nas po prostu za drogie i gdybysmy wczesniej wiedzieli, ze bedziemy musieli ponosic dodatkowe koszty nie zdecydowalibysmy sie na wynajem, lecz wlasciciel nie chce oddac nam tego zadatku. Moje pytanie brzmi czy są podstawy prawne do tego abysmy ten zadatek odzyskali, czy tez wlasciciel ma racje jako ze odstępujemy od "umowy". Przy placeniu zadatku wlasciciel napisal na kartce (i tak wyglada ta rzekomo umowa), Że Przyjał zadatek na mieszkanie (ulica i nr domu) i podpisal sie imieniem i nazwiskiem.
Bardzo proszę Was o odpowiedź!

#8 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 14:44

Witam, moja sprawa jest następująca. Wynajmujemy mieszkanie i mamy umowę podpisaną do przyszłego roku, ale kilka dni temu mieszkanie zostało zalane, poprzez pękniętą rurę. W mieszkaniu nie da się przebywać, podłogi są zdarte, wanna jest wymontowana i wszystkie meble są do wyrzucenia. Daliśmy wypowiedzenie (a jest ono z miesięcznym wyprzedzeniem) i niestety musimy wg właścicielki zapłacić za wrzesień. Musimy zapłacić jeśli mieszkanie nie spełnia warunków?

#9 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 07 marzec 2014 - 13:24

Witam wszystkich.
wynająłem część dachu pod nadajnik firmie zajmującej się internetem, mieli podnieść mi prędkość łącza ale tego nie robią, czy mogę odstąpić od umowy jako wynajmujący w ciągu 10 lub 14 dni od podpisania bez podania przyczyny?
Pozdrawiam.

#10 Guest_Ziiuta

Guest_Ziiuta
  • Goście

Napisano 07 marzec 2014 - 15:05

umowa jest na czas określony? nieokreślony?
precyzuje, że dostanie Pan za to szybsze łącze?

#11 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2014 - 10:33

Witam,

Czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy najmu mieszkania w przypadku, gdy wynajmuję mieszkanie od 28.11 (dziś jest 1.12) i niestety mieszkanie nie spełnia moich oczekiwań, które były zapewniane w momencie podpisywania umowy - a mianowicie:

W mieszkaniu jak się okazało nie działa piec akumulacyjny, a grzejniki, które zamontowane są w pokojach nie spełniają swojej roli, w mieszkaniu nadal jest przeraźliwie zimno (temperatura wynosi 12 st.). Byłam uprzedzona, że ogrzewanie jest elektryczne, ale zapewniano mnie, że dzięki nowoczesnym sprzętom, w mieszkaniu będzie ciepło przy kosztach nie sięgających kosmicznych kwot. 

W mojej umowie zapisane jest, że umowa obowiązuje od dnia 1.12 do zerwania umowy, który upływa na dwa miesiące od powiadomienia na piśmie każdej ze stron.

Czy pomimo takiego zapisu, umowę traktujemy jako na czas nieokreślony? Czy w moim przypadku istnieje możliwość odstąpienia od umowy w trybie natychmiastowym, albo chociaż z miesięczym wyprzedeniem? 

#12 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 19 luty 2015 - 07:30

Czy można zrezygnować z umowy dzień po podpisaniu umowy- kaucja nie była zapłacona?

#13 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 19 luty 2015 - 20:19

nie, ale można się spróbować dogadać z wynajmującym

#14 teśka

teśka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 22 luty 2015 - 23:49

Czy można zrezygnować z umowy dzień po podpisaniu umowy- kaucja nie była zapłacona?

Wszystko zależy  od rodzaju tej umowy i od warunków jakie w niej  zostały spisane ,ponieważ wg KC  art.77   rozwiązanie umowy za zgodą obu stron ,odstąpienie lub wypowiedzenie jej powinno być stwierdzone pismem z zachowaniem takiej formy jaką ustawa lub strony ją przewidziały w celu jej zawarcia.

#15 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 11:37

Chciałabym się dowiedzieć podpisałem umowę od 1maja i wokale nie dostałam kluczy i tam nie mieszkałam i zrezygnowałam z tej umowy a wynajmujący prosi mnie o czynsz 400zl za miesiąc maj tego roku czy musze mu zapłacić jak tam wokale nie mieszkałam a umowę podpisaliśmy proszę o pomoc

#16 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 12:23

w jaki sposób zrezygnowałaś i kiedy? dlaczego nie dostałas kluczy?

#17 wojciechr

wojciechr

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 02 styczeń 2016 - 15:35

Jeżeli chodzi o umowę najmu mieszkania to najważniejsze aby pamiętać, że wypowiedzenie tej umowy jest możliwe tylko w przypadkach wprost określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Przynajmniej dotyczy to właściciela mieszkania - więcej na ten temat można przeczytać tutaj:  http://umowanajmu.in...jmu-mieszkania/

#18 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2016 - 09:48

Mam pytanie. Podpisałam umowę najmu 10 stycznia, teraz wprowadziła się dziewczyna, trudny przypadek, np. suszy włosy o 2 w nocy. W umowie mam okres wypowiedzenia i żadnych kar. Co i jak mogę zrobić, żeby się stamtąd już wynieść i dostać kaucję?

#19 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2016 - 11:31

Suszenie włosów nie jest wystarczającą podstawą do natychmiastowego wyniesienia się z mieszkania. Wypowiedz umowę w normalnym trybie zgodnie z zapisami w umowie

#20 Guest_GOŚĆ poKOJU

Guest_GOŚĆ poKOJU
  • Goście

Napisano 17 maj 2016 - 15:28

Witam. Podpisałem umowę wynajmu . Ponieważ potrzebowałem szybko coś wynająć bo życie mnie zmusiło do tego. Ale założenie było aby szukać czegoś innego. W lokalu który wynajmuje mieszkają ludzie, dla który porządek i czystość jest czymś nie osiągalnym jak czytam umowę to mogę z niej zrezygnować w każdym czasie ale i tu mam pytanie pod warunkiem ze na swoje miejsce  znajdę kolejnego najemcę  zwanym nowym najemcą . Musze wtedy również ponieść koszta 200 zł dla wynajmującego  za szkody związane z zwarciem nowej umowy . Co mogę zrobić prawnie aby opuścić ten lokal w którym mieszkają osoby dla których porządek i czystość to coś nowego. Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczny.      

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych