Skocz do zawartości

podrobiony bilet komunikacji miejskiej

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 11:31

Witam, chciałam zapytać co w wypadku kiedy kontroler zatrzymuje bilet, bo jest on podrobiony? Mandat zapłaciłam następnego dnia. Czy jeszcze jakaś odpowiedzialność mnie za to czeka?

#2 Guest_prawieprawniczka

Guest_prawieprawniczka
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 13:47

Jeśli zapłaciłeś mandat, to sprawa jest załatwiona.

#3 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 14:04

wczoraj dzwoniono do mnie z policji z mojego rodzinnego miasta, gdzie jestem nadal zameldowana z informacją, że policja z miasta, w którym dostałam mandat prosi o mój obecny kontakt, ponieważ działałam na szkodę komunikacji miejskiej. Niestety z prawniczego języka zrozumiałam jedynie tyle. Stąd moje pytanie czy mogę mieć jakieś kłopoty?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 17:50

wczoraj dzwoniono do mnie z policji z mojego rodzinnego miasta, gdzie jestem nadal zameldowana z informacją, że policja z miasta, w którym dostałam mandat prosi o mój obecny kontakt, ponieważ działałam na szkodę komunikacji miejskiej. Niestety z prawniczego języka zrozumiałam jedynie tyle. Stąd moje pytanie czy mogę mieć jakieś kłopoty?

Mam nadzieję,ze w tym przypadku Policja będzie chciała z Tobą tylko przeprowadzić wywiad w tej sprawie i skończy się na upomnieniu Ciebie,ponieważ przyznałaś się,ze To zrobiłaś płacąc mandat. Musisz jednak wiedzieć,że takie postępowanie jest karane zgodnie z zapisem w kodeksie karnym Art.270.
Dokładny zapis tego Art.brzmi:
Art. 270.
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, zaopatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

#5 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 20:42

Mandat zapłaciła Pani za jazdę bez biletu ( jeśli podrobiony, to tak jakby go nie było). Osobna sprawa to zafałszowanie biletu. Pewnie zechcą na policji ustalić, czy więcej takich biletów puściła Pani w obieg (papierowe czy karty elektroniczne?)

#6 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 21:45

to był zwykły bilet jednorazowy, zrobiłam coś takiego pierwszy raz

#7 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 22:46

w jaki sposób w takiej sytuacji mogą mnie ukarać?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2013 - 01:41

Witam, chciałam zapytać co w wypadku kiedy kontroler zatrzymuje bilet, bo jest on podrobiony?

to był zwykły bilet jednorazowy, zrobiłam coś takiego pierwszy raz

Nie piszesz gdzie obowiązywał ten bilet-w jakim środku transportu:PKS PKP BUS,MPK,ZTM,a to jest też bardzo ważne z uwagi na podrobienie takiego biletu,ponieważ w tych środkach transportu bilety te się różnią.
Myślę też i mam nadzieję,że Policja Ciebie nie ukarze,ponieważ jak sama piszesz,że"zrobiłam coś takiego pierwszy raz"Jeżeli nie byłaś do tej pory karana to na pewno Policja weźmie to pod uwagę i zastosuje w stosunku do Ciebie środek oddziaływania wychowawczego na podst.art.41 Kodeksu wykroczeń.
Cytuję ten zapis:
Art. 41. W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.

z tym,ze musisz też wiedzieć,że po przeprowadzeniu z Tobą rozmowy/wywiadu Policja może wymierzyć Ci karę według swojego uznania w granicach przewidzianych tą ustawą :

Art. 33. § 1. Organ orzekający wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do ukaranego.
§ 2. Wymierzając karę, organ orzekający bierze pod uwagę w szczególności rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopień winy, pobudki, sposób działania, stosunek do pokrzywdzonego, jak również właściwości, warunki osobiste i majątkowe sprawcy, jego stosunki rodzinne, sposób życia przed popełnieniem i zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.

#9 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 16 maj 2013 - 11:20

Był to bilet Kzk Gop. Nigdy nie byłam karana.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2013 - 12:33

Był to bilet Kzk Gop. Nigdy nie byłam karana.

Na stronie internetowej :
http://www.kzkgop.co...nnik-oplat.html
znalazłam taki zapis dotyczący tych biletów:
I. Opłaty za przejazd jednorazowy
1. W granicach jednego miasta (gminy) lub przez 15 minut od momentu skasowania (z możliwością przesiadek)-3,20 zł1,60 zł

Moim zdaniem po skasowaniu takiego biletu nie można go podrobić,a jedynie bilet ten podczas kontroli można uznać za nieważny jeżeli przejazd był nie w tym samym dniu i tym samym środkiem transportu.
Zakładam jednak taka możliwość,ze można usunąć numery tego kasownika i ponownie ten sam bilet skasować
Tak więc nie wiem jak w tym przypadku to zrobiłaś,ale jeżeli ten podrobiony bilet został przekazany policji musisz się z tego nieźle wytłumaczyć.
To,ze nigdy nie byłaś karana na pewno wpłynie na decyzję Policji w Twojej sprawie.

#11 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 16 maj 2013 - 21:33

Będę musiała się tłumaczyć. Cóż mam nadzieję, że nie spotka mmnie zbyt surowa kara...

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2013 - 22:17

Będę musiała się tłumaczyć. Cóż mam nadzieję, że nie spotka mmnie zbyt surowa kara...

Z całego serca życzę Ci,żeby nie spotkała Ciebie żadna kara,ponieważ nie znam przyczyny,dlaczego to zrobiłaś.Myślę też,że głównie przyczyną takich wykroczeń jest sprawa finansowa,a obecnie wiadomo,że dla wielu młodych Polaków jest to problem dnia codziennego.

#13 Guest_sandra

Guest_sandra
  • Goście

Napisano 20 maj 2013 - 22:47

Wiatm dostałam dzis pismo o zgloszenie sie na komende policji za oszustwo w sprawie podrobionego bilet kzk gop.nie byłam karana.jakis kodeks z paragrafu 286 1 i 4 co mam robić

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 00:53

Wiatm dostałam dzis pismo o zgloszenie sie na komende policji za oszustwo w sprawie podrobionego bilet kzk gop.nie byłam karana.jakis kodeks z paragrafu 286 1 i 4 co mam robić

Sprawdzałam w internecie podany art 286 §1 i §4 Kodeksu karnego i dokładnie taki jest zapis:
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Według mnie,to podany art. nie bardzo odpowiada popełnieniu oszustwa w sprawie podrobionego biletu,a zwłaszcza zapis § 4. tego artykułu.Nie wiem też,czy z tytułu posługiwania się takim podrobionym biletem Ty chciałaś osiągnąć korzyści majątkowe,ponieważ w grę tu wchodzi bardzo niska cena biletu.Widocznie oszustwo w tym przypadku nie ma takich granic,dlatego właśnie w piśmie skierowanym do Ciebie podano ten art.
Na twoje pytanie:co mam robić odpowiem krótko:
iść złożyć zeznania i przyznać się do popełnienia czynu,ponieważ nie masz wyboru,bo już zapłaciłaś mandat,a na pewno ten fakt oraz to,ze nie byłaś karana wpłyną na wysokość wymierzonej Ci kary.
Uważam też,że jeżeli się przyznasz,ze to zrobiłaś,to otrzymasz najniższy wymiar kary i wcale to nie znaczy,ze będzie to kara pozbawienia wolności zgodnie z podanym zapisem w tym artykule.
od 6 miesięcy do lat 8.

#15 Guest_asica

Guest_asica
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 13:27

no niestety gdzie jest wina, musi być i kara, w tym wypadku pewnie mało dotkliwa, bo społeczna szkodliwość czynu niewielka, ponadto nie byłaś karana, więc to działa na twoją korzyść

#16 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 19:55

dostałam wezwanie z artykułu 286 paragraf 1. Co mi grozi?

#17 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 21:07

Art. 286. § 1 kk. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 23:33

dostałam wezwanie z artykułu 286 paragraf 1. Co mi grozi?

Już wypowiadałam się na ten temat,jeżeli otrzymasz wezwanie z tego artykułu co ci grozi,ale powtórzę jeszcze raz:
Uważam ,że jeżeli się przyznasz,ze to zrobiłaś,to otrzymasz najniższy wymiar kary i wcale to nie znaczy,ze będzie to kara pozbawienia wolności zgodnie z podanym zapisem w tym artykule od 6 miesięcy do lat 8.
Wszystko bowiem zależy od decyzji Policji i może się zdarzyć też tak,że po wysłuchaniu Ciebie Policja uzna ten czyn za mało szkodliwy zgodnie z zapisem kodeksu karnego Art.1
§ 2. Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
i w tym przypadku odstąpi od wymierzenia Ci kary.

#19 Guest_kropeczka334

Guest_kropeczka334
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2013 - 11:48

serdecznie dziękuję za odpowiedź.

#20 Guest_BARCIECH

Guest_BARCIECH
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2013 - 14:25

hej. do kropeczki!
jak Twoja sprawa sie wyjasnila na policji?!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych