Skocz do zawartości

odległośc sadzenia drzew, krzewów od płotu granicznego

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-marecki777

Guest_-praw-marecki777
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2010 - 09:15

witam
czy jest w prawie określona odległość w jakiej sadzimy dzrewa (owocowe, ozdobne, leśne) od płotu granicznego.
Jak tak to jaki artykół i jakiego kodeksu?
Jak sądy podchodzą do tego typu spraw?

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 01 maj 2010 - 19:20

Kodeks cywilny
Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Regulamin ROD
§ 118
1.Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych.
2.Zaleca się sadzenie drzew słabo rosnących i karłowych.
3.Gatunki i odmiany drzew słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5 metrów od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry.
4.Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny 3 metrów.
§ 119
1.Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglaków, pod warunkiem, że będą to gatunki i formy słabo rosnące.
2.Drzewa ozdobne, o których mowa w ust.1, należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granic działki.
3.Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 metra od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 metrów.
4.Krzewy ozdobne silnie rosnące należy sadzić w odległości co najmniej 2 m, a krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków co najmniej 1 m od granic działki.
5.W odległości do 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.

Takich przepisów nie ma. W sposób ogólny granice władztwa właścicielskiego określa art. 140 kc. Niekiedy sąd odwołują się w poruszanych przez Pana kwestiach do regulaminu ROD (par. 118 i par. 119) nawet jeśli nie chodzi o ogródki działkowe.

#3 Guest_-praw-marecki777

Guest_-praw-marecki777
  • Goście

Napisano 09 maj 2010 - 11:56

a jak sądy podchodzą do tego typu spraw?
egzekwują Regulamin ROD ? czy niekoniecznnie
§ 118
1. Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych.
2. Zaleca się sadzenie drzew słabo rosnących i karłowych.
3. Gatunki i odmiany drzew słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5 metrów od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry.
4.Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny 3 metrów.
§ 119
1. Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglaków, pod warunkiem, że będą to gatunki i formy słabo rosnące.
2. Drzewa ozdobne, o których mowa w ust.1, należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granic działki.
3. Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 metra od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 metrów.
4. Krzewy ozdobne silnie rosnące należy sadzić w odległości co najmniej 2 m, a krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków co najmniej 1 m od granic działki.
5. W odległości do 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.

Takich przepisów nie ma. W sposób ogólny granice władztwa właścicielskiego określa art. 140 kc. Niekiedy sąd odwołują się w poruszanych przez Pana kwestiach do regulaminu ROD (par. 118 i par. 119) nawet jeśli nie chodzi o ogródki działkowe.

#4 Guest_Edward

Guest_Edward
  • Goście

Napisano 21 marzec 2011 - 20:51

Witam
W moim przypadku sprawa jest troszeczkę inna ale też chodzi o drzewa które zostały posadzone prawie w samej granicy działki. Problem jest następujący:
rozpoczęłem budowe domu na działce która do niedawna była działką rolniczą, a że niestety jej szerokość nie jest zbyt duża to mój nowo budowany dom od granicy z sasiadem znajduje się w odległości 4 metrów.Przy tej granicy po stronie sąsiada znajdują się 3 drzewa lisciaste (dwa dęby i jedna brzoza które mają coś około 20 lat )które w tej chwili zaciemniają dużą część mojej posesji, a kiedy skończe budowę to gałęzie z tych drzew będą niemal dotykać mojego dachu.Czy w takim wypadku mogę zwrócić się do sąsiada o wycięcie (oczywiście za pozwoleniem odpowiednich władz) tych drzew gdyż naprzykład podczas wichury zagrażają one bezpośrednio mojemu budynkowi, czy tylko w gre wchodzi wycięcie gałęzi znajdujących się po mojej stronie?

#5 Guest_nurpf17

Guest_nurpf17
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 14:12

Witam.Czy może mi ktoś powiedzieć w jakiej odległości można posadzić żywopłot od granicy z sąsiadem? Dziękuję z góry za informację.

#6 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 14:48

Witam.Czy może mi ktoś powiedzieć w jakiej odległości można posadzić żywopłot od granicy z sąsiadem? Dziękuję z góry za informację.

Kodeks cywilny
Art. 152. Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.
Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Jak sama nazwa wskazuje żywopłot sadzi się na granicy z sąsiadem. Takie przedsięwzięcie wymaga porozumienia z właścicielem gruntu sąsiedniego. Jeżeli dojdzie do zgody w tej kwestii, to koszty utrzymania żywopłotu sąsiedzi będą ponosić po połowie.

#7 Guest_nurpf17

Guest_nurpf17
  • Goście

Napisano 25 marzec 2011 - 13:07

Dziękuję za informację,ale sprawa wygląda inaczej.Chciałem wspólnie z sąsiadem postawić płot(np.siatka) na nowo wyznaczonej przez geodetów granicy,ale on odmówił i stwierdził,że posadzi żywopłot sam, tuż za wspólną granicą.Problem tkwi w tym jaką mósi zachować odległość od granicy.Czy mówią o tym jakieś przepisy?Przepraszam za natręctwo,ale sprawa jest dla mnie bardzo ważna.Pozdrawiam.

#8 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 25 marzec 2011 - 19:20

Tak, jak to opisano, w poprzednich postach nie ma tego typu przepisów. Można odwoływać się do przepisów regulujących nasadzenie w ROD ale tam akurat nie ma mowy o żywopłotach. Także pozostaje tylko art. 140 kc.

#9 Guest_>>>>>>

Guest_>>>>>>
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 11:24

Witam,
Mój sąsiad kilka dni temu posadził sobie las, jeden rząd drzew posadzony został prawie w granicy:( obawiam się ze jak drzewa urosną przeszkadzać będą w przejeździe bo będą zachodzić na moją działkę w miejscu gdzie przeznaczyłam miejsce na 4metrową drogę.
czy miał do tego prawo i czy ja mogę żądać aby wyrwał ten rząd drzew??

#10 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 19:46

Witam,
Mój sąsiad kilka dni temu posadził sobie las, jeden rząd drzew posadzony został prawie w granicy:( obawiam się ze jak drzewa urosną przeszkadzać będą w przejeździe bo będą zachodzić na moją działkę w miejscu gdzie przeznaczyłam miejsce na 4metrową drogę.
czy miał do tego prawo i czy ja mogę żądać aby wyrwał ten rząd drzew??

Kodeks cywilny
Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Art. 222.
§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Tak jak to powyżej zaznaczono sztywnych reguł w tych kwestiach nie ma. Decydują okoliczności danego wypadku. Można wystąpić z powództwem przeciwko sąsiadowi na podstawie art. 144 w zw. z art. 222 kc.

#11 Guest_Dexter

Guest_Dexter
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2011 - 23:10

Witam.
Mam pytanie czy mam prawo żądać od sąsiadów przesadzenia drzew które posadzili 25 cm od granicy, drzewa typu kasztany, dęby, świerki? Jaką powinni zachować odległość? Przeraża mnie ilość liści która wyląduje mi na działce, która mam ogrodzoną i nie jestem zainteresowany sprzątaniem przez sąsiada.
Do kogo mam skierować sprawę?
Proszę o odpowiedz.

#12 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 14:54

Witam Chciałbym się zorientować czy sąsiad powinien usunąć drzewa tj. sosna i brzoza? Las ma ponad 10 lat a drzewa rosną 3 metry od granicy mojej nieruchomości.

#13 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 14:54

Witam Chciałbym się zorientować czy sąsiad powinien usunąć drzewa tj. sosna i brzoza? Las ma ponad 10 lat a drzewa rosną 3 metry od granicy mojej nieruchomości.

#14 Guest_Efka

Guest_Efka
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 10:34

Mam działkę zagospodarowaną z domem. graniczy ona z droga wewnętrzną dla 5 domów..w tym dla mojego. Moja działka jest troszke wyżej położona od drogi ma tzw "wałek" o szerokości ok 1,5 metra za moim płotem. W tym roku posadziłam na nim( po zewnętrznej stronie płotu) iglaki( cis) którymi chcę zastąpić stary już płot. Chcę je na wysokosci ok 1metrz przycinać. Sąsiad mający działkę po drugiej stronie drogi stwierdził, ze mi tak nie wolno, że jemu to przeszkadza. Iglaki będa przycinane, nie wystają nawet na 5 cm na drogę, nie zacieniają jego działki. do jego płotu mam szerokosc mojego "wałku" szerokość drogi ..oraz ok 1 metra jego "wałku"

Czy mogę zostawić moje iglaki? ( słupeki mierniczy betonowy jest poza mopim płotem ok 40 cm. mniejwięcej na wysokości posadzonych iglaków)

#15 Kaczmar

Kaczmar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 26 kwiecień 2015 - 14:43

W szkółce Kałuzińskich 'Polskie Korzenie' koło Szadku (woj. łódzkie) mają najpiękniejsze Azalie i Magnolie oraz spory wybór rododendronów tu są zdjecia kaluzinscy.pl/pl/oferta

#16 Guest_asia

Guest_asia
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 11:55

Witam sąsiad z naprzeciwka posadzil sobie pas ok 10 metrów sosen które maja wysokość ok 5 metrów.w związku z tym ze mieszkam przy dwóch ostrych zakrętach i sąsiada sosny utrudniają mi widoczność czy jest jakieś prawo by sąsiad usunął parę sosen od chodnika ok 1 metra posadzone i drodze powiatowej.prosze o poradę

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2016 - 19:38

rodpienista.jun.pl

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 maj 2017 - 14:04

W jakiej odległości  od wspólnego ogrodzenia sąsiad powinien sadzić tuje, jaki paragraf. I czy ma obowiązek wyrywać pokrzywy koło siatki po jego stronie, bo twierdzi,że nie musi, bo jemu nie przeszkadzają. Gdzie mogę zgłosić taką sprawę, bo twierdzi,że na jego działce mogą sobie rosnąć, a jak użyję środków chemicznych i zniszczę tuje,to będzie się domagał odszkodowania.

#19 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 30 maj 2017 - 14:36

Nie ma takich zapisów prawnych. Powinien sadzić w takiej odległości, aby nadmiernie nie przeszkadzać innemu sąsiadowi tj. nie zacieniać mu domu. Gałęzie nie powinny przechodzić na Twoją stronę, bo wówczas możesz je usunąć (ale najpierw jego zawezwać do usunięcia). Pokrzyw wyrywać nie musi, nie przesadzajmy. Posadź sobie coś od Twojej strony przy płocie.

#20 Guest_mark938

Guest_mark938
  • Goście

Napisano 24 listopad 2017 - 06:12

Jeśli chcecie w ciągu od 8 do 10 lat mieć piękne drzewa, polecam sadzonki Paulowni w formie korzeniowej. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, można ja zakupić w www. bsco2. pl wraz z dostawą certyfikat pochodzenia i dopuszczenia do obrotu na terenie UE.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych