Skocz do zawartości

najm okazjonalny, a eksmisja lokatora z dzieckiem.

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kordzio

Guest_kordzio
  • Goście

Napisano 27 luty 2011 - 03:56

Witam forumowiczów,

Szykuję się do wynajęcia mieszkania, na umowę najmu okazjonalnego i niejasny jest dla mnie opis eksmisji co do lokatorów z dziećmi oraz inwalidów.
Prostym językiem mówiąc wiem, że nie uczciwy najemca (lokator), może zostać usunięty przez komornika do lokalu wskazanego w oświadczeniu i obejmuje to także osoby z dziećmi i niepełnosprawne, ale jeżeli najmujący straci możliwość zamieszkania w lokalu wskazanym w oświadczeniu (np. nie poinformował wynajmującego o zmianie i nie wskazał nowego lokalu), to osoby dorosłe samotne mogą zostać eksmitowane na tzw. bruk.
A co z osobami z dziećmi lub niepełnosprawnymi w takim przypadku ?
Zwykła umowa najmu bardzo utrudnia usunięcie takich lokatorów, bo są pod specjalną ochroną i czasami trwa to latami.

Pozdrawiam kordzio

Przepraszam za błąd w temacie.

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2011 - 10:47

Zwykła umowa najmu bardzo utrudnia usunięcie takich lokatorów, bo są pod specjalną ochroną i czasami trwa to latami.

Wpuść obcych do domu a nie pozbędziesz się ich do śmierci, bo prawo chroni ich, a nie ciebie. Możesz sobie wyrokami o ich eksmisję wytapetować największy pokój, a jak będziesz chciał ich usunąć to MUSISZ im kupić mieszkanie takie, jakie oni będą chcieli. To są prawa lokatorów i są to prawa bandyckie, janosikowe.

#3 Guest_-praw-lewanna

Guest_-praw-lewanna
  • Goście

Napisano 27 luty 2011 - 16:41

Witam forumowiczów,

Szykuję się do wynajęcia mieszkania, na umowę najmu okazjonalnego i niejasny jest dla mnie opis eksmisji co do lokatorów z dziećmi oraz inwalidów.
Prostym językiem mówiąc wiem, że nie uczciwy najemca (lokator), może zostać usunięty przez komornika do lokalu wskazanego w oświadczeniu i obejmuje to także osoby z dziećmi i niepełnosprawne, ale jeżeli najmujący straci możliwość zamieszkania w lokalu wskazanym w oświadczeniu (np. nie poinformował wynajmującego o zmianie i nie wskazał nowego lokalu), to osoby dorosłe samotne mogą zostać eksmitowane na tzw. bruk.

Ponieważ tak czy siak nie ma eksmisji na bruk, to w powyższym przypadku należy wnieść do sądu pozew o przydzielenie dla takiego najemcy lokalu z zasobów gminy (socjalnego).

#4 Guest_kordzio

Guest_kordzio
  • Goście

Napisano 28 luty 2011 - 01:06

Dziękuję za odpowiedzi, ale znalazłem jeszcze taki artykuł:
Proszę z wrócić uwagę na tłusty druk.

Umową najmu okazjonalnego poprawka do ustawy z dnia 28.I.2010roku

Dodane 2010-02-14

Spróbujmy zatem jeszcze raz :)

W ostatnich dniach stycznia pojawił się w przepisach zapis mający chronić wynajmujących, z moich obserwacji wynika, że wokół tematu narasta trochę nieporozumień dlatego w ramach podpowiedzi parę słów na ten temat:

Co to jest ?

jest to umowa najmu lokalu, służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Zawierana jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagać będą formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Poniżej obowiązki i ograniczenia oraz korzyści dla każdej ze stron:

1 . Wynajmujący = właściciel mieszkania

Obowiązki i ograniczenia:
- najem okazjonalny dotyczy tylko wynajmowania nieruchomości przez osobę fizyczną, która nie trudni się wynajmem zawodowo, np: szary Kowalski wynajmuje mieszkanie, które trzyma na przyszłość dla dorastającego dziecka, albo wyjeżdża za granicę na 3 lata i na ten czas wynajmuje swoje mieszkanie.
- zastosowanie najmu okazjonalnego = OBOWIĄZKOWE zgłoszenie tego faktu przez wynajmującego do Urzędu Skarbowego (osobny druk dostępny w US) w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu.
opłata liniowa do Urzędu Skarbowego 8,5% całkowitej kwoty wynajmu brutto.
- jeśli ktoś ma kilka mieszkań lub lokali na wynajem to zgodnie z tą ustawą nie może stosować umowy na najem okazjonalny.
- może wystąpić sytuacja w której najemca zażąda poświadczonego notarialnie oświadczenia właściciela lokalu (wynajmującego), lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Czyli najemca prosi o potwierdzenie notarialnie poświadczone przez wynajmującego, że może z rodziną mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. Wynajmujący na umowę najmu okazjonalnego ma obowiązek na żądanie dostarczyć takie oświadczenie.
- po rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Korzyści:
- gwarancja, że w określonym w umowie momencie, lub gdy łamane są warunki umowy, najemca musi się wyprowadzić, ponieważ w umowie poddaje się dobrowolnej egzekucji z lokalu, wskazując inny lokal do którego może się wyprowadzić - brak okresów ochronnych.
- pewność jeśli chodzi o wynajem osobom chronionym przez ustawę, przy najmie okazjonalnym muszą się wyprowadzić lub wyprowadzane są na bruk - brak okresów ochronnych.
- niski liniowy podatek

2. Najemca - chcący wynająć mieszkanie od kogoś

Obowiązki i ograniczenia:
- Obowiązkowe jest oświadczenie najemcy poświadczone notarialnie, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego, w terminie wskazanym w żądaniu,
- Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
- W razie utraty możliwości zamieszkania we wskazanym lokalu, najemca jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu, wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić nowe oświadczenie potwierdzone notarialne, pod rygorem wypowiedzenia umowy.

Korzyści:
- Największa korzyść dla chcących wynająć: do tej pory właściciele niechętnie wynajmowali samotnym matkom z dziećmi, rodzinom, osobom niepełnosprawnym w obawie, że będzie problem z relokacją takich osób. Czasem właściciele wcale nie wynajmowali stojących pusto mieszkań, bojąc się o to czy będą mogli potem usunąć z nich nierzetelnych lokatorów. Zgodnie z tą umową właściciel nie ma problemu z wyprowadzeniem zatem chętniej będzie wynajmować - najemcy mogą liczyć na bogatszą listę ofert.

Podsumowując - zgodnie z założeniami ustawy, wynajmujący podpisując odpowiednią umowę będzie lepiej chroniony, uczciwym najemcom powinno być łatwiej coś wynająć, a Państwo lepiej kontroluje szarą strefę. Do tego wpada kolejny grosz notariuszom. Czy tak będzie i ile będzie interpretacji tego zapisu, czas pokaże :)
Zawieranie tego typu umowy nie jest oczywiście obowiązkowe - to jedynie nowa możliwość

#5 Guest_kordzio

Guest_kordzio
  • Goście

Napisano 28 luty 2011 - 02:51

Znalazłem jeszcze taką stronę, więc nie wiem jak mam się odnieść do tej umowy:

http://www.kancelari...azjonalny/#text

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2011 - 16:10

Stosunkuj to ty sie z zona w domu

#7 Guest_Ziiuta

Guest_Ziiuta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2011 - 16:11

Powiem tak: jak ktoś chce Cię oszukać i nie płacić, to najczęściej nie ładuje się w najem okazjonalny, bo sporo z tym zachodu.

Natomiast... ostatnio czytałam o zmianie ustawy dot. eksmisji, weszła w życie 17.11.2011 - poczytaj, eksmisja np do noclegowni jest możliwa po pół roku bodajże.

#8 Guest_prz

Guest_prz
  • Goście

Napisano 14 marzec 2012 - 01:48

ty ciulu,wiesz kim byl JANOSIK?

#9 Guest_edam

Guest_edam
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 18:50

Jak dla mnie bardzo dobra umowa, swoiste zabezpieczenie dla wynajmującego. Sam z tej opcji skorzystałem, w czym pomogła mi notariusz Cejrowska. 

#10 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 09 październik 2019 - 19:02

Jak dla mnie bardzo dobra umowa, swoiste zabezpieczenie dla wynajmującego. Sam z tej opcji skorzystałem, w czym pomogła mi notariusz Cejrowska. 

Myślę, że notariusz Cejrowska, gdyby była taka dobra, nie potrzebowałaby takiej reklamy na tym forum.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy