Skocz do zawartości

Przepisanie połowy domu na żonę

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-jarson

Guest_-praw-jarson
  • Goście

Napisano 16 październik 2011 - 16:19

Witam.
Zaraz po slubie rodzice żony przepisali na nią domu (darowizna).
Teraz niestety będziemy się rozwodzic i w związku z tym mam pytanie.
Czy jeżeli ten dom był przepisywany z po naszym ślubie to też jestem jego właścicielem?
Jeżeli tak to czy muszę przepisać swoją część u notariusz i jakie będą tego koszta (wartość domu w akcie notarialnym przy darowiznie z rodziców na córkę 100tys. zł)
Czy mogę to np zrobić w formie darowizny.
Czy wogóle muszę coś robić, czy poprostu po rozwodzie przestane mieć prawa do tego domu.

#2 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 16 październik 2011 - 18:17

Witam.
Zaraz po slubie rodzice żony przepisali na nią domu (darowizna).
Teraz niestety będziemy się rozwodzic i w związku z tym mam pytanie.
Czy jeżeli ten dom był przepisywany z po naszym ślubie to też jestem jego właścicielem?

proszę zajrzeć do księgi wieczystej oraz aktu notarialnego. Jeżeli darowali tylko żonie, dom jest tylko jej.

Jeżeli tak to czy muszę przepisać swoją część u notariusz i jakie będą tego koszta (wartość domu w akcie notarialnym przy darowiznie z rodziców na córkę 100tys. zł) Czy mogę to np zrobić w formie darowizny.

jeżeli w takich okolicznościach (przygotowanie do rozwodu) żona zechce na Pana przepisać nieruchomość, wówczas powinni zrobić to Państwo u notariusza.
O koszty proszę pytać notariusza.
Darowizna będzie najtańsza (brak podatków).

Czy wogóle muszę coś robić, czy poprostu po rozwodzie przestane mieć prawa do tego domu.

Jeżeli nie chce Pan stracić stracić domu, powinien Pan dogadać się z żoną w kwestii przepisania jeszcze przed rozwodem.
Jeżeli Pan tego nie zrobi, "dom zostanie przy żonie", nie będzie podlegał podziałowi majątku.

pozdrawiam
a.r.

#3 Guest_-praw-jarson

Guest_-praw-jarson
  • Goście

Napisano 16 październik 2011 - 18:34

Ani w akcie ani w księdze nie jest napisane że dom jest przepisany na nas tylko na żone.
Jeżeli ona juz była moją żoną podczas darowizny to napewno nic mi się nie należy?
Nie chcę tego domu tylko chcę wiedzieć jakie koszta mnie czekają w związku z rozwodem.

#4 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 16 październik 2011 - 18:50

Ani w akcie ani w księdze nie jest napisane że dom jest przepisany na nas tylko na żone.
Jeżeli ona juz była moją żoną podczas darowizny to napewno nic mi się nie należy?
Nie chcę tego domu tylko chcę wiedzieć jakie koszta mnie czekają w związku z rozwodem.

W takim razie dom należy tylko do żony, ale jeżeli wspólnie ponosili Państwo koszty remontu domu należącego do żony, wówczas w pewnych okolicznościach może Pan żądać zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty żony.
W postępowaniu o rozwód, majątku się z reguły nie dzieli. Jeżeli będziecie dokonywali podziału sądowego, wówczas opłaty nie zależą od wartości majątku, ale od tego czy złożycie zgodny plan podziału czy też sąd będzie musiał Państwa "godzić" w tym zakresie. Podział u notariusza będzie jednak tańszy, gdyż jego wynagrodzenie uzależnione jest od wartości majątku podlegającego podziałowi.
Oczywiście, jeżeli będą Państwo korzystać z usług pełnomocników przy rozwodzie/podziale majątku, zwykle koszty rosną w zależności do wartości majątku.

pozdrawiam
a.r.

#5 Guest_-praw-jarson

Guest_-praw-jarson
  • Goście

Napisano 16 październik 2011 - 19:05

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam

#6 Guest_miki123

Guest_miki123
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:42

witam. czy moge przepisac swoj majatek zanim zaczela sie egzekucja komornicza? spodziewam sie komornika za kilka miesiecy i juz wczesniej chcialbym sie pozbyc wszystkiego co moglby komornik zajac. czy jak przepisze wszystko teraz na kogos to mi cos za to grozi? pozdrawiam

#7 Guest_KriS

Guest_KriS
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 16:42

Niedawno zona dostala dzialke od ojca. Chcemy sprawic aby zostala ona przepisana na nas dwoje. Jakie jest optymalne rozwiązanie finansowe?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 13:03

Niedawno zona dostala dzialke od ojca. Chcemy sprawic aby zostala ona przepisana na nas dwoje. Jakie jest optymalne rozwiązanie finansowe?

Idziecie z żoną do notariusza i tam żona dopisuje Ciebie jako współwłaściciela działki.Nie wiem, o jakie rozwiązanie finansowe pytasz.

#9 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 13:37

Dopisać to można ocenę do dziennika. Żona może zrobić współwłaścielem męża poprzez darowiznę części lub rozszerzenie współwłasności. Cena zależna jest od wartości nieruchomości. Tak czy inaczej należy szczegóły ustalić z notariuszem.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18159 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 listopad 2017 - 13:41

Dopisać to można ocenę do dziennika. :D :D :D

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 11:11

Do dziennika, to raczej WPISUJEMY ocenę, jeśli już musisz poprawiać kogoś j23, to rób to "po polskiemu".

#12 Guest_Eli

Guest_Eli
  • Goście

Napisano 21 październik 2018 - 23:26

Witam, mój mąż dostał w darowiznie od rodziców dom z działką. Budynek jest do generalnego remontu. Przygotowujemy się do remontu i zamierzamy wykorzystać pieniądze które razem odlozylismy po ślubie. Jednak to nie wystarczy. Jak ja mogę się zabezpieczyć "prawnie" w przypadku gdy chciałabym zainwestować swoje pieniądze (darowizna od moich rodziców i oszczędności z przed ślubu). Czy mąż może mnie wpisać jako współwłaściciela? Jakie są tego koszty? Jak w razie rozwodu dzielona jest wartość nieruchomości? czy jest to realna wartość czy ta z aktu notarialnego? Czy w razie takich okoliczności mam żądać zwrotu nakładów? Jak bym to udowodniła? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych