Skocz do zawartości

ZUS nienależnie pobrane świadczenia

18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_houk

Guest_houk
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2010 - 22:45

Witam! Otrzymałem z ZUS-u pismo o nienależnie pobranych świadczeniach (renta rodzinna po ojcu)za okres 01.03.2006-31.07.2007 oraz za okres 01.03.2008-31.08.2008 na łączną kwotę prawie 7000 zł. Piszą, że jest możliwość zawarcia układu ratalnego. Pismo odebrałem 09.12.2010, a termin podany w piśmie na uregulowanie należności upływał 10.12.2010, więc naturalnie nic nie zdążyłem podziałać. Napisałem wniosek o rozłożenie na raty i chcę go jutro wysłać. W związku z tym czy napisać w tym piśmie wyjaśnienie dlaczego wysyłam pismo z opóźnieniem?

Zastanawiam się również, czy mam szansę na umorzenie spłaty należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń. Jestem obecnie w ciężkiej sytuacji materialnej, pracuję na 1/4 etatu za zaledwie 350 zł. W ustawie o systemie zabezpieczeń społecznych jest napisane, że można się ubiegać o umorzenie lub ulgę w spłacie jeśli zachodzą szczególne okoliczności. Czy ktoś wie jak takie postępowanie wygląda w ZUS-ie i co to są właściwie szczególne okoliczności i jak je udokumentować?

Bardzo proszę o pomoc!

#2 Guest_zoltaczek

Guest_zoltaczek
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2010 - 01:39

witam nie jestem fachowcem ,ale radzę napisać pismo do ZUS z prośbą o rozłożenie na raty .Zgodzą się na raty ,ale nie umorzą .Mam podobną sytuację i już rok czasu spłacam raty.Jeśli mogę coś doradzić ,to proszę jak najszybciej się z nimi dogadać ,bo w innym przypadku odsetki przerosną dlug główny i wtrąci się komornik ,a to nie jest przyjemne.Także raczej nie unikać rozwiazania problemu.Życzę pozytywnego załatwienia sprawy.

#3 Guest_fuckingsexy90

Guest_fuckingsexy90
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 17:00

witam czy moglibyście pokazać lub napisać wzór takiego wniosku o rozłożenie na raty

#4 Guest_zoltaczek

Guest_zoltaczek
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2011 - 03:27

Nie ma niedościgłego wzoru ,takie pismo trzeba napisać od serca ,pokajać się trochę ,opisać trudną sytuację, najlepiej podeprzeć się dokumentami typu zaświadczenie o dochodach itp., Dobrze jest napisać też jakie ma się wydatki związane z normalnym prowadzeniem gospodarstwa domowego ,bądż utrzymaniem rodziny,pisać prawdę tak jak jest ,a reszta sama przyjdzie pozdrawiam

#5 Guest_załamka

Guest_załamka
  • Goście

Napisano 18 luty 2011 - 00:01

ja ostatnio nawet byłam w zus-ie w tej sprawie no i niestety nie mam dobrych informacjii :( jedyna sytuacja w której możliwe jest odstapienie zus od żądania zwrotu nienależnie pobranych swiadczen jest smierc zadluzonego... :( nieciekawie co???
musze powiedziec ze i takie wyjscie rozwazalam... :(
jesli jeszcze zyjesz to nie ma szans na to ze zus sam odstapi od sciagniecia kasy. oni do konca twoich dni beda czychac na kazda twoja zlotowke zeby odebrac co im zabrano

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 09:22

Napisałbym do ZUS prośbę o uzasadnienie decyzji z podaniem podstawy prawnej, a następnie skierowałbym sprawę do organu odwoławczego (który musi być podany w decyzji) a następnie do sądu pracy. Od każdej decyzji przysługuje odwołanie, nawet gdy decyzja jest słuszna. To przeciągnie sprawę o co najmniej 10 lat, więc w tym czasie można się pozbierać albo uciec z Polski i urządzić się tam, gdzi prawo jest prawem.

#7 Guest_koluszki3

Guest_koluszki3
  • Goście

Napisano 12 marzec 2011 - 15:55

więc ja mam taki problem/ jestem osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności zacząłem prace. oczywiście w czasie zatrudnienia pobierałem rentę socjalną. Po jakimś czasie przyszło pismo z żądaniem zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, złożyłem wszystkie dokumenty i poprosiłem o rozłożenie na raty kwoty 1770 zł. Moje zdziwienie dopiero pojawiło się na mojej twarzy gdy przyszła odp. z którego wynikało, "iż zgodnie z obowiązującymi przepisami należności z tytułu nienależnie pobranej renty socjalnej"..."nie mogą (tzn. środki) zostać objęte układem ratalnym w/w wniosek pozostaje bez rozpatrzenia. Ponadto Oddział wyjaśnia, że zaległości może Pan uregulować dokonując wpłat dobrowolnych po uprzednim złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na spłatę zadłużenia w dobrowolnych wpłatach."

Jak mam to rozumieć?
Czy na tej podstawie mogę domagać się umorzenia spłaty?

#8 Guest_Xxx

Guest_Xxx
  • Goście

Napisano 20 luty 2012 - 19:07

Istnieje taki wniosek... ja poprosiłam o częściowe umorzenie i sami wysłali mi taki wniosek do wypełnienia, w którym miałam napisac kogo mam na utrzymaniu, czy posiadam inne dochody i dlaczego ubiegam się o umorzenie... :) Pozdrawiam!

#9 Guest_Ailona

Guest_Ailona
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 14:08

Reszta sama przyjdzie? jasne ,tylko jaka na prośbę o umorzenie odsetek odpisują ,że nie widzą takich podstaw nie ważne ,że faktycznie nie masz nic poza 238zl z OPS bo jest se bezrobotnym i robią problemy nawet ze zwrotem podstawowego kapitału . To banda oszustów ,które rządzi się swoimi prawami, nie ma na nich nawet wyroku sadu.

#10 Guest_easy-law.pl

Guest_easy-law.pl
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 21:16

Witam,

oczywiście na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje możliwość umorzenia należności z tytułu składek osobom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji materialnej. W celu uzyskania wszelkich niezbędnych informacji proszę o kontakt na biuro@easy-law.pl

#11 Guest_mela

Guest_mela
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2014 - 21:13

witam mam taka sytuacje niestety czlowiek w mlodosci popelnial bledy i teraz za nie musi placic.Jedynie co moge doradzic to jezeli jestes zdrowym czlowiekiem nie staraj sie pisac do zus o umorzenie dlugu bo pol roku trwalo wszystko zanim odpowiedz dostalam ze jestem mloda zdrowa i ciezkiej sytuacji nie mam bo sa ludzie w gorszej .tak wiec musisz byc umierajacym zeby umorzyli.pani w zusie powiedziala na poczatku zebym napisala o umorzenie po czym dodala no wie pani zdarza sie ze zus umaarza teraz mialam chlopaka ktory ma raka i jest niepelnosprawny i zus mu umorzyl...to mi pocieszenie..takze przez najblizsze 10 lat bede tym....nie wyraze sie jasno] splacac swoje dlugi.z nimi nie ma latwo

#12 Guest_Alfred

Guest_Alfred
  • Goście

Napisano 29 marzec 2016 - 18:58

Święta prawda gorszych złodziei niema! mi tez odpisali ze pomomo iz samotnie wychowuje dwoje dzieci i zyje z ręty i świadczenia rodzinnego (1500 zł w sumie) muszę spłacic dług w przeciągu 14 dni bo są ludzie w gorszej sytuacji niz ja.

#13 Guest_normalny zapracowany polak

Guest_normalny zapracowany polak
  • Goście

Napisano 02 maj 2016 - 07:12

TO SA ZŁODZIEJE! JA OD ROKU SPŁACAM ZADŁUŻENIE RENTY RODZINNEJ PO OJCU, SAM MIESZKAŁEM, W WYWIADZIE KTORY IM NAPISALEM WYSZLO ZE NIE STAC MNIE NA CHLEB, ALE MIMO TEGO WRABALI MI 250zl RATY i NIE MA LIPY! NIE ODZYWALI SIE Z TA SPRAWA 3 LATA , a DOPIERO KIEDY ODSETKI NABRAŁY PORZĄDNĄ SUMKĘ- 4500zl, wysłali mi pisemko, POBLOKOWALI KONTA BANKOWE, a POD MOIMI DRZWIAMI STAŁ KOMORNIK Z USMIECHEM NA TWARZY!!!!  A JA MIALEM AKURAT WTEDY MIEC PLANOWANY SLUB.... JAK SIE TU OZENIC UCIEKAJAC OD DLUGOW, PRACUJAC NA CZRNO, KIEDY MOJA ZONA BY DOPADLI! I WEZ MI TU NIE MOW ZE UCHODZCOW CHCECIE DO POLSKI, BO WEZME PIEKNEGO DNIA NOZ ALBO SAM ZROBIE BOMBE I SIE WYSADZE JAK ONI, CO MI BEDZIE ZALEZEC? ZYC DLA POLSKI? NARODU BANDY ZLODZIEJI I HIPOKRYTOW, NIELICZACYCH SIE JEDNOSTKOWO Z LUDZMI, KAZDEGO TRAKTUJAC SYSTEMOWO!!!

#14 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 02 maj 2016 - 09:07

a ty nie byłeś złodziejem pobierając pieniądze, które ci się nie należały?

gdybyś był uczciwy i głosił w odpowiednim czasie, że straciłeś prawo do tej renty, teraz nie musiałbyś jej spłacać

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 maj 2016 - 11:55

TO SA ZŁODZIEJE! JA OD ROKU SPŁACAM ZADŁUŻENIE RENTY RODZINNEJ PO OJCU, SAM MIESZKAŁEM, W WYWIADZIE KTORY IM NAPISALEM WYSZLO ZE NIE STAC MNIE NA CHLEB, ALE MIMO TEGO WRABALI MI 250zl RATY i NIE MA LIPY! NIE ODZYWALI SIE Z TA SPRAWA 3 LATA , a DOPIERO KIEDY ODSETKI NABRAŁY PORZĄDNĄ SUMKĘ- 4500zl, wysłali mi pisemko, POBLOKOWALI KONTA BANKOWE, a POD MOIMI DRZWIAMI STAŁ KOMORNIK Z USMIECHEM NA TWARZY!!!!  A JA MIALEM AKURAT WTEDY MIEC PLANOWANY SLUB.... JAK SIE TU OZENIC UCIEKAJAC OD DLUGOW, PRACUJAC NA CZRNO, KIEDY MOJA ZONA BY DOPADLI! I WEZ MI TU NIE MOW ZE UCHODZCOW CHCECIE DO POLSKI, BO WEZME PIEKNEGO DNIA NOZ ALBO SAM ZROBIE BOMBE I SIE WYSADZE JAK ONI, CO MI BEDZIE ZALEZEC? ZYC DLA POLSKI? NARODU BANDY ZLODZIEJI I HIPOKRYTOW, NIELICZACYCH SIE JEDNOSTKOWO Z LUDZMI, KAZDEGO TRAKTUJAC SYSTEMOWO!!!

Co to jest zadłużenie renty rodzinnej po ojcu? Pewnie pobierałeś pieniądze i myślałeś, że się uda, że nie doliczą się? I kto tu jest złodziejem?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2017 - 16:15

Byłem "słupek"w umowie zlecenie pracowałem normalnie na umowę o prace złamałem rękę i 3miechy na L4 osoba ktora pracowala na mnie na umowę zlecenie nie zglosila tego do firmy teraz musze oddać 5300zl które mi się jak by na to nie patrzeć nalezaly i jeszcze mogą zwolnic mnie z pracy z firmy co pracuje juz 11lat czy dostane dyscyplinarne?

#17 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14541 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 lipiec 2017 - 16:30

Mogą.
Po co kombinujesz? Jak można w takie układy dać się uwikłać.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2017 - 16:51

Jestem zatrudniona na umowe o prace oraz na zleceniu za około (130 zł miesięcznie gdzie prowadzę ubezpieczenia prywatne. Mialam wypadek byłam na zwolnieniu lekarskim 3 miesiące za dwa płacił mi ZUS. Nieświadoma bo nie miałam o tym żadnego pojęcia potwierdzilam deklaracje na umowie zlecenie dosłownie na dwa miesiące dwa wejścia do platformy i kliknięcie. ZUS po półtora roku przysłał mi decyzję że mam zwrócić pieniądze za cale chorobowe gdyż pracowałam na umowie zlecenie (dwa dni po 10 mi NIESWIADOMIE) czyli zlecenie wyszło około 250 zł a ZUS muszę zwrócić 3500 zł czy mogę się odwołać że byłam (bo byłam) nieświadoma nie znam przepisów czy pisać o umorzenie na tej podstawie co mi wolno i czy mam jakieś szanse oby też sobie nie zaszkodzić bo pani z ZUS bardzo na mnie nawrzeszczala przez teł.Dodsm że pracuje również w budżetówce.

#19 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14541 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 sierpień 2017 - 16:57

Musisz zwrócić i tyle, bo wejdzie ci komornik na wynagrodzenie.
Nieznajomość prawa nie jest żadnym argumentem.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych