Skocz do zawartości

MONITORING sasiada

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_asia

Guest_asia
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 01:07

sasiad zamontowal na pietrze kamere i skierowal ja ewidentnie na moja posesje .O co chodzi nie prosilam go zeby mi pinowal wejscia do domu ,czemu nie obserwuje swojego podowrka? Czy nie ma jakies rady na dziwnych sasiadow ?

#2 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 07:49

A może tak bardziej szczegółowo o Pani problemie? Co to za nieruchomość? Jaki ewentualnie jest powód umieszczenia tej kamery? Gdzie ona dokładnie jest zamieszczona?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 10:43

wiec dokladniej dotyczy dwoch malych prywatnych posesji w zabudowie szeregowej (dzialki o szerokosci 12Metrow wiec tyle co szerokosc domu).Kamera zamontowana na pietrze domu sasiada i ewidentnie skierowana na moja skromna dzialke .Cel? mysle ze sasiad che mnie wyprowadzic z rownowagi ,gdyz chcial sie rozbudowac i w planach mial zrobic okna w granicy rowniez wychodzace na moja dzialke co prawo budowlane zabrania wiec sie odwolalm .Odwolanie uznane wedlug prawa budowlanego, a za to mam kamere ustawiona na moje podworko jakby sasiad chcial pokazac ze i tak moze ingerowac w prywatnosc mojego zycia .Tak to tak z grubsza gdyz dotyczy to upierdliwego sasiada ktory ciagle cos chce co nie jest zgodne z prawem ani ze wspolzyciem miedzy sasiedzkim .Nie przeszkadzala by mi ta kamera gdyba chciaz byla ustawiona na ogrodzenie ,to rozumie w celu monitoringu od zlodzieja czy jakies tam ale wprost na teren prywatny mojej posesji gdzie mam glowne wejscie do mieszkania gdzie mozemy wystawic stol i posiedziec ze znajomymi ,wjazd do garazu ,nie podoba mi sie chciaz jak na razie udajemy ze nic nie widzimy ,i nie wiemy jak to wyglada wzgledem prawa .Co jeszcze moze moj sasiad wymyslec zeby mi ciagle uprzykrzac zycie .Dziekuje za jakies porady nawet jak panstwo podkresla ze to dobrze bo mam monitoring za darmo i powinnam sie czuc bezpiecznie :)

#4 Guest_MrDziobak

Guest_MrDziobak
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 12:22

A może wystarczy z nim porozmawiać, żeby ją przestawił?

Jeżeli chodzi o przepisy, to jedyne co przychodzi mi do głowy, to powództwo o ochronę dóbr osobistych.

23 k.c
Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

24 k.c

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

#5 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 13:04

Mnie to do głowy przychodzi.

Kodeks cywilny:

Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Artykuł ten mówi o tzw. immisjach ( dzielą sie one na pośrednie i bezpośrednie).

art.222 § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi ROSZCZENIE o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o ZANIECHANIE naruszeń.

Można poczytać:

http://prawnikow.pl/...-immisji..htm#1

http://prawnikow.pl/...jego-okna.htm#2

#6 Guest_MrDziobak

Guest_MrDziobak
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 13:26

Stanowisko, przyjmujące możliwość ochrony przed immisjami niematerialnymi na podstawie art. 144 jest wątpliwe. W doktrynie przyjmuje się że ochrony przed immisjami niematerialnymi, należy dochodzić na podstawie przepisów dotyczących dóbr osobistych.

#7 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 13:31

Z komentarza do kodeksu cywilnego:

Jako przykłady immisji pośrednich można wskazać między innymi wytwarzanie pary, dymu, pyłów, spalin, zapachów, emitowanie nadmiernego hałasu (por. uchwała SN z dnia 4 marca 1975 r., III CZP 89/74, OSP 1976, z. 4, poz. 86 z glosą G. Domańskiego); także utrudnianie odbioru programu telewizyjnego (uchwała SN z dnia 21 marca 1984 r., III CZP 4/84, OSN 1984, z. 10, poz. 171, glosy: J.St. Piątowskiego i J. Seredy, OSP 1985, z. 6, poz. 104); dopuszczenie przez zaniechanie właściciela nieruchomości do rozrostu drzew zmniejszającego nasłonecznienie na nieruchomości sąsiedniej (wyrok SN z dnia 22 czerwca 1972 r., III CRN 126/72, OSN 1973, z. 3, poz. 45, z glosami: J. Winiarza, OSP 1973, z. 3, poz. 55; M. Korzyckiej, PiP 1974, z. 1; J. Gładyszewskiego, NP 1974, nr 1). Sąd Najwyższy uznał także, że immisje mogą stanowić już same przygotowania do zakłócenia korzystania z nieruchomości (wyrok SN z dnia 3 czerwca 1983 r., III CRN 100/83, OSPiKA 1985, nr 4, poz. 77 z glosą W.J. Katnera, NP 1984, nr 10, s. 118 i n.)

W wyniku oddziaływania pośredniego, zakłócającego ponad przeciętną miarę korzystanie z sąsiednich nieruchomości ich właściciele mogą żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszych naruszeń - roszczenie negatoryjne (art. 222 § 2 k.c.). Jeżeli zakłócenia wywołują ponadto szkodę, to wówczas można dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów art. 415 i n. k.c. o czynach niedozwolonych (wyrok SN z dnia 21 stycznia 1976 r., III CRN 367/75, Lex nr 7793).

#8 Guest_MrDziobak

Guest_MrDziobak
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 14:08

Wszystko się zgadza. Nie neguje możliwości dochodzenia na podstawie tego artykułu immisji pośrednich.

Komentarz do K.C

Jednak "cechą immisji niematerialnych (pośrednie - niematerialne) jest oddziaływanie stanu rzeczy wytworzonego na nieruchomości wyjściowej wprost na psychikę właściciela lub posiadacza sąsiedniej nieruchomości sąsiedniej, a nie oddziaływanie niejako "rykoszetem".

W tym przypadku nie dochodzi do przenikania pyłku, cząsteczek, hałasu czy dymu na działkę sąsiednią. Skierowanie kamery powoduje tylko i wyłącznie naruszenie "spokoju", stanowi naruszenie dobra osobistego jakim jest sfera życia psychicznego czy rodzinnego.

Tak jest w mojej opinii. Oczywiście nie muszę mieć racji ;-)

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 15:09

A ja miałem sąsiada - podglądacza, co miał lunetę w swoim oknie ustawioną wprost w mje okno. Skończyło się kiedy napisałem na dużym kartonie i wstawiłem w okno:

WITAJ CH... PODGLĄDZACZU

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 listopad 2010 - 15:19

dziekuje za wszystkie odpowiedzi ,coz tak myslalam ze nie wiele da sie zrobic ,grzeczne rozmowy tez nie pomagaja ,gdyz sasiad zawsze ma racje .Ach dalej bedziemy udawac ze nie widzimy ,trudno

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2012 - 00:16

wiec dokladniej dotyczy dwoch malych prywatnych posesji w zabudowie szeregowej (dzialki o szerokosci 12Metrow wiec tyle co szerokosc domu).Kamera zamontowana na pietrze domu sasiada i ewidentnie skierowana na moja skromna dzialke .Cel? mysle ze sasiad che mnie wyprowadzic z rownowagi ,gdyz chcial sie rozbudowac i w planach mial zrobic okna w granicy rowniez wychodzace na moja dzialke co prawo budowlane zabrania wiec sie odwolalm .Odwolanie uznane wedlug prawa budowlanego, a za to mam kamere ustawiona na moje podworko jakby sasiad chcial pokazac ze i tak moze ingerowac w prywatnosc mojego zycia .Tak to tak z grubsza gdyz dotyczy to upierdliwego sasiada ktory ciagle cos chce co nie jest zgodne z prawem ani ze wspolzyciem miedzy sasiedzkim .Nie przeszkadzala by mi ta kamera gdyba chciaz byla ustawiona na ogrodzenie ,to rozumie w celu monitoringu od zlodzieja czy jakies tam ale wprost na teren prywatny mojej posesji gdzie mam glowne wejscie do mieszkania gdzie mozemy wystawic stol i posiedziec ze znajomymi ,wjazd do garazu ,nie podoba mi sie chciaz jak na razie udajemy ze nic nie widzimy ,i nie wiemy jak to wyglada wzgledem prawa .Co jeszcze moze moj sasiad wymyslec zeby mi ciagle uprzykrzac zycie .Dziekuje za jakies porady nawet jak panstwo podkresla ze to dobrze bo mam monitoring za darmo i powinnam sie czuc bezpiecznie :)

#12 Guest_andrzej

Guest_andrzej
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 19:20

no jedyne co zrobic w tym wypadku, to zglosci naruszenie dobr osobistych, jak np opisuja to tutaj: http://wise-warsaw.p...sie-naduzyciem/

#13 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2016 - 12:21

Może i mi ktoś podpowie co robić. Sąsiad ma 1/5wraz z bratem i siostra udziałów w posesji ja 1/10.zamontowal kamery na podwórku z każdej strony gdziekolwiek się nie ruszę tam mnie łapią kamery na korytarzu mam kamery które pokazują gdy wyszłam z mieszkania jak schodzę na dół do wyjścia.oni mieszkają na parterze. Na interwencji policji powiedzieli do funkcjonariuszy wprost że te kamery są na nas czyli na mnie i męża.nagrania oglądają ich znajomi oraz przyjezdna rodzina. Niestety notatki policyjnej nie ma zrobionej gdzie jest ujęte że zamontowal kamery by nas szpiegówac.co robić.gdy poszłam zgłosić to do prokuratury to dostałam pismo że jesteśmy w konflikcie itd itp i umorzenie postępowania.

#14 Guest_Emilka

Guest_Emilka
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2016 - 15:34

zamontuj swój własny monitoring, ale skieruj kamery centralnie na niego.

użyj atrap, ale wiarygodnego w miarę wyglądu. wroga zniszczysz tylko jego własną bronią. powodzenia

#15 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2082 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 08:27

No wiesz... nie wiadomo co jest widoczne w kamerze. Ja mam do obserwowania podwórka kamerę obrotową i nie da się ukryć, że część posesji sąsiadów też jest widoczna. Najlepiej po prostu porozmawiać na ten temat. Kwestia taka, jaką ma jeszcze karmę. Nasza uruchamia monitoring dopiero po wykryciu ruchu, tzn. wtedy zaczyna nagrywać. A tak czuwa...

http://twojanowafigura.pl/ - poznaj Slimunox

#16 Guest_RomekM

Guest_RomekM
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2018 - 18:07

Jaka to dokładnie kamera z wykrywaniem ruchu?
Jakiego dysku wymaga coś takiego do zapisu danych?
I na jak długo taki dysk wystarczy?

#17 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2082 postów

Napisano 21 czerwiec 2018 - 07:05

Jeśli chodzi o obrotową kamerę, to mowa o tej - https://sklep.bezpie...a-obrotowa.html

Szczerze? Nie pamiętam nawet, ile jest tego miejsca. Ale sam motyw, że piliki zapisują się na dyskach wirtualnych, a nie prawdziwych, robi różnicę. 

http://twojanowafigura.pl/ - poznaj Slimunox

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych