Skocz do zawartości

eksmisja z mieszkania komunalnego

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_balsam

Guest_balsam
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2008 - 23:26

poprzez wlasciciela lokalu ma pani na mysli zarzad blokow i lokali komunalnych?? jezeli dobrze zrozumialem to ZBiLK musi znalesc lokal zastepczy?? z tego co sie dowiadywalem i wiem ZBiLK takich lokali nie posiada, na takie mieszkania zastepcze i socjalne czeka ponad 10 tysiecy ludzi (jezeli chodzi o szczecin) wiec co w takiej sytuacji robi sad?? czy przydziela jako mieszkanie zastepcze lokal, z ktorego chca mnie eksmitowac czy decyduje inaczej?? i co robi sad jezeli starajac sie o mieszkanie socjalne badz zastepcze przekracza sie minimalne stawki przypadajace na czlonka rodziny??z tego co sie orientuje jest to okolo 550 zlotych na osobe netto
dziekuje pani za odpowiedz i zainteresowanie

#2 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 09:20

Wnukowi nie przysługuje prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci dziadka - a więc sąd nie ma tutaj wielkiego pola manewru.

CYTATCzy uzyskam prawo do lokalu zastepczego, biorac po uwage ze mam male dzieci (corka-3 lata, syn-3 miesiace)?
Prawo do lokalu socjalnego nie zależy tylko od tego czy posiada się dzieci, ale głównie od cenzusu majątkowego - a więc jaki dochód osiągacie w przeliczeniu na członka rodziny. Warunki do przyznania takiego lokalu powinna ściśle określać stosowna uchwała rady miasta.

Jeśli sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego eksmisja może nastąpić tylko do innego lokalu - lokalu zastępczego, który uzyskać musi sam zainteresowany (właściciel obecnie zajmowanego lokalu). Nie ma on jednak obowiązku remontować Panu zajmowanego mieszkania.

#3 Guest_balsam

Guest_balsam
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2008 - 23:26

Witam!!!
Od 6 lat jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym gdzie glownym najemca byl moj dziadek. Zaczalem tam pomieszkiwac gdy dziadek zaczal chorowac i przebywal w szpitalu. Wczesniej bylem rok w wojsku a potem 2 lata spedzilem za ganica. Gdy dziadek zmarl zamieszkala ze mna moja zona z dziecmi. Wystapilem do Zarzad Budynkow i Lokali Komunalnych z prosba o uznanie mnie glownym najemca jednak mi odmowiono i zarzad skierowal sprawe do sadu o nakaz eksmisji. Nie zalegam z zadnymi platnosciami.
Chialbym sie dowiedziec jak przewaznie koncza sie takie sprawy? Czy uzyskam prawo do lokalu zastepczego, biorac po uwage ze mam male dzieci (corka-3 lata, syn-3 miesiace)? Czy sad moze przyznac mi to mieszkanie? Slyszalem ze w szczecinie(bo tu mieszkam) na mieszkanie zastepcze czeka sie nawet kilka lat i czy pod czas tego okresu oczekiwania na lokal zastepczy zarzad budynkow i lokali komunalnych musi wyremontowac mi to mieszkanie??? jest to stara kamienica przed wojenna, tu sa warunki dosc ciezkie tynk odpada, w pokoju u dzieci mamy gole cegly, wc jest na dworzu, nie ma lazienki ani cieplej wody, sciany sa wilgotne i zagrzybiale, chodzi mi tu przede wszystkim o dzieci.
Bardzo prosze o udzielenie mi odpowiedzi chociaz na czesc pytan.

#4 Guest_najemca

Guest_najemca
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2010 - 10:38

Prosze złozyc do sądu przeciwko gminie.
Jesli w sądzie wykaże pan ze do smierci dziadka zamieszkiwał pan wraz z nim bedzie pan mogl pozostac w mieszkaniu.
Udowodnic mozna na wiele sposobów np. zeznania sąsiedów , listonosza , sprzataczki itd..
Mialem podobny problem i sprawe wygrałem.
Zaznaczam pan sam musi złozy wniosek do sądu o ustalenie prawa najmu. zatrzyma pan w ten sposób proces eksmisji do czasu rozstrzygniecia sprawy.
Najwiekszym błedem jest bezczynnosc.
Powodzenia

#5 Guest_zoya

Guest_zoya
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2010 - 20:49

Dokładnie, złóż wniosek do sądu. Ja tak zrobiłam i wygrałam mieszkanie :) Sąsiadów wzięłam na świadków.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2010 - 10:54

poprzez wlasciciela lokalu ma pani na mysli zarzad blokow i lokali komunalnych?? jezeli dobrze zrozumialem to ZBiLK musi znalesc lokal zastepczy?? z tego co sie dowiadywalem i wiem ZBiLK takich lokali nie posiada, na takie mieszkania zastepcze i socjalne czeka ponad 10 tysiecy ludzi (jezeli chodzi o szczecin) wiec co w takiej sytuacji robi sad?? czy przydziela jako mieszkanie zastepcze lokal, z ktorego chca mnie eksmitowac czy decyduje inaczej?? i co robi sad jezeli starajac sie o mieszkanie socjalne badz zastepcze przekracza sie minimalne stawki przypadajace na czlonka rodziny??z tego co sie orientuje jest to okolo 550 zlotych na osobe netto
dziekuje pani za odpowiedz i zainteresowanie

#7 Guest_rotr00

Guest_rotr00
  • Goście

Napisano 13 luty 2011 - 16:10

witam serdecznie
zwracam się z prosba o pomoc w podaniu kompetentnego prawnika w kwestiach mieszkaniowych w Krakowie byłem u wielu którzy nabrali kasę i nic w tej kwestii mi nie pomogli grozi mi eksmisja a sytyacja jest analogiczna jak wyżej moja babcia zmarła 6 lat temy i ze wzgledu na moje zarobki odmówiono mi wejscia w tytuł najmu prosze was o pomoc sprawa jest pilna mój adres email robert.otr@interia.pl

#8 Guest_ciekawy

Guest_ciekawy
  • Goście

Napisano 03 marzec 2011 - 03:44

A kim Pan był dla zmarłej osoby(najemcy)?

#9 Guest_ciekawy

Guest_ciekawy
  • Goście

Napisano 03 marzec 2011 - 03:45

Kim Pan był dla zmarłej osoby(najemcy)?

#10 Guest_Ciekawy

Guest_Ciekawy
  • Goście

Napisano 03 marzec 2011 - 05:00

Kim panowie byli dla zmarłego najemcy (pokrewieństwo)? Pytanie do najemcy i zoya.

#11 Guest_-praw-lewanna

Guest_-praw-lewanna
  • Goście

Napisano 03 marzec 2011 - 18:09

Ciekawy, przecież to jasno wynika z postów. Są wnukami.
Po co dublujesz posty?

#12 Guest_Ciekawy

Guest_Ciekawy
  • Goście

Napisano 04 marzec 2011 - 20:08

Chciałem tylko potwierdzenia i najlepiej by było jakby Ci panowie napisali w którym roku mieli sprawe.

Za dublowanie przepraszam - to z pośpiechu. Można wykasować dwa poprzednie.

#13 Guest_Ciekawy

Guest_Ciekawy
  • Goście

Napisano 04 marzec 2011 - 20:36

I jeszcze jedno pytanie. Istnieje "pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu", natomiast o "pozwie o ustaleniu prawa do najmu" nie słyszałem.
Czy napewno o taki pozew chodziło i do jakiego sądu się go składa?

#14 Guest_rotr

Guest_rotr
  • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 03:18

witam serdecznie najemcą była moja babcia jeżeli ma pan/i jakieś możliwości pomocy aby umożliwić mi pozyskanie wejścia w tytuł najmu mieszkania komunalnego proszę o kontakt adres email podałem wyżej

#15 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 11:55

Z tego co pan mówi wynika,ze po śmierci dziadka nastąpiło wstąpienie w stosunek najmu w trybie art.691&1 i &2.Ma pan prawo do tego lokalu jako osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z najemcą i jako stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu , do jego śmierci.W wojsku pan był z obowiązku a czasowy wyjazd za granicę chyba tego nie zmienia.

#16 Guest_Ciekawy

Guest_Ciekawy
  • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 20:03

Nieprawda - wstąpienie w najem z art.691 KC nie obejmuje wnuków (wyrok Sądu Najwyższego). Nie może być mowy o jakimkolwiek "pożyciu". Termin ten zarezerwowano wyłącznie dla związków typu konkubinat.
Może jednak Pan dochodzić swojego prawa do lokalu przed sądem w sprawie cywilnej składając właśnie "pozew o ustalenie prawa najmu". Ważne jest jednak, aby wykazać że zamieszkiwał Pan faktycznie do śmierci z najemcą i wcześniej (chyba min. 5lat wstecz) i prowadził Pan z nim gospodarstwo domowe, a na chwile obecną jest to Pana "centrum życiowe". Nie może Pan mieć oczywiście prawa do innego lokalu. Nie wiem tylko jak sąd podchodzi do zamożności i czy obowiązują jakieś kryteria dochodowe. Sam zabieram się do pisania takiego pozwu i zobacze co będzie.

#17 Guest_Ciekawy

Guest_Ciekawy
  • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 20:15

Jest jeszcze inna droga, ale chyba troche bardziej zawiła i niepewna. Polega na sporze z gminą przed Sądem Administracyjnym w przypadku, gdy odmówią podpisania umowy (nie umieszczą na liście uprawnionych), gdy spełnia Pan warunki do ubiegania sie o taki lokal na "warunkach ogólnych" określonych w uchwale Rady Miejskiej odpowiedniej dla danej gminy.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2011 - 02:17

Witam,

Mam bardzo poważny problem z mieszkaniem. Ostatnio przyszło pismo, że za zaległości czynszowe w ciągu 30 dni mamy opuścić mieszkanie inaczej sprawa zostanie przekazana do Sądu.
Nasza rodzina mieszka tu od pokoleń (moja mama tu mieszka, moi dziadkowie tu mieszkali i moi pradziadkowie bo to właśnie oni dostali to mieszkanie). Mimo iż mieszkanie znajduje się w samym centrum Warszawy przez wiele, wiele lat płaciliśmy 400 zł czynszu a pewnego dnia wzrósł o 200%. Aby utrzymać mieszkanie zadłużyliśmy się wszędzie gdzie się da. Przez to od dłuższego czasu jest tak, że czynsz spłacamy kosztem kredytów i zadłużeń albo zadłużenia kosztem czynszu. W ciągu 9 dni mamy zapłacić całe zadłużenie za mieszkanie (5 000 zł !!!) co na obecną sytuację jest niemożliwe. Wcześniej próbowaliśmy rozłożyć na raty ale nie wyszło.

Czy jest jakakolwiek możliwość żeby uchronić się przed eksmisją?
Proszę o odpowiedź

#19 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2011 - 17:16

Witam,

Mam bardzo poważny problem z mieszkaniem. Ostatnio przyszło pismo, że za zaległości czynszowe w ciągu 30 dni mamy opuścić mieszkanie inaczej sprawa zostanie przekazana do Sądu.
Nasza rodzina mieszka tu od pokoleń (moja mama tu mieszka, moi dziadkowie tu mieszkali i moi pradziadkowie bo to właśnie oni dostali to mieszkanie). Mimo iż mieszkanie znajduje się w samym centrum Warszawy przez wiele, wiele lat płaciliśmy 400 zł czynszu a pewnego dnia wzrósł o 200%. Aby utrzymać mieszkanie zadłużyliśmy się wszędzie gdzie się da. Przez to od dłuższego czasu jest tak, że czynsz spłacamy kosztem kredytów i zadłużeń albo zadłużenia kosztem czynszu. W ciągu 9 dni mamy zapłacić całe zadłużenie za mieszkanie (5 000 zł !!!) co na obecną sytuację jest niemożliwe. Wcześniej próbowaliśmy rozłożyć na raty ale nie wyszło.

Czy jest jakakolwiek możliwość żeby uchronić się przed eksmisją?
Proszę o odpowiedź

Ustawa o ochronie praw lokatorów
Art. 11
2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,

Jak rozumiem prawo, jakie Państwu przysługuje do tego lokalu, to najem.
Czy otrzymaliście Państwo wezwanie do zapłaty zaległości czynszowych w terminie 30 dni i czy ten termin już minął?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2011 - 20:32

Próbowaliśmy ponownie zawrzeć umowę najmu lokalu, ale pisma zostały anulowane z uwagi na to, że czynsz jest płacony nieregularnie. Pismo o zadłużeniu za mieszkanie przyszło ok 20.07 a dali nam termin zapłaty do 12.08 a 1.09 mamy przekazać klucze zwolnionego lokalu(pismo o opuszczeniu mieszkania dostaliśmy 1.o8

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych