Skocz do zawartości

koszty odwołania darowizny

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-asia dg

Guest_-praw-asia dg
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2007 - 10:11

Witam! chciałabym dowiedzieć się jakie są koszty odwołania darowiazy??w tym przypadku jest to dom wraz z posesją >co trzeba wpłacić do sądu aby założyć sprawę o dowołanie darowizny? *a co trzeba zrobić żeby odwołać zniesienie współwłasności i czy jest to możliwe a jeżeli tak to jakie są tego koszty sądowe i u adwokata? *w 2005 r (listopad) dostałam 1\10 w akcie darowizny, w 2006(luty) zniesiona została współwłasność.też aktem notarialnym u notariysza .jestem od tego czasu właścicielem nieruchomości i całej posesji .czy można to odkręcić?/chcą to zrobić rodzice od korych to dostałam .podstawą odwołania darowizny ma być"rażąca niewdzięczność" i taki list polecony otrzymałam. ale niewiem czy można odwołac darowiznę tej 1\10 jak póżniej było zniesienie współwłasności?jestem w szoku bo wiem że ojciec ma długi .wcześniej prosił żeby to przepisać bo bał się komornika teraz już pracuje i spłaca długi więc zagrożenia niema to chce nieruchomośc spowrotem .PROSZĘ DORADŻCIE MI BO NIEWIEM CO Z TYM ROBIĆ .niechcę tego oddać bo już zrobiłam duże remonty budynku tzn. wymiana dachu,obiłam dom sajdingiem i wiele drobniejszych rzeczy na podwórku.

#2 Guest_-praw-asia dg

Guest_-praw-asia dg
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007 - 15:11

czy niema odpowiedzi na moje pytania??A może cos jest źle sformuowane??napiszcie coś Proszę!

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007 - 20:45

Sam fakt zmiany sytuacji prawnej darowizny nie ma większego znaczenia. Proszę zwrócić uwagę na treść art. 898 paragraf 2 kc:[quote:a473044f16]Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu. [/quote:a473044f16]W Pani przypadku - skoro fizyczne wydanie przedmiotu darowizny nie byłoby już możliwe - wchodziłaby konieczność zwrotu kwoty - równowartości przedmiotu darowizny. Odwołanie darowizny następuje na mocy jednostronnego oświadczenia woli. Mało kiedy trafia się jednak, aby strony bez udziału sądu przywróciły stan poprzedni. Sąd w postępowaniu takim bada zasadność odwołania darowizny. Koszty: w Pani przypadku byłoby to powództwo zbliżone do powództwa o zapłatę. Czyli dla powoda koszt wpisu sądowego to 5% od wartości tej darowizny. Proszę jednak od razu nie popadać w czarną rozpacz. Odwołać darowiznę nie jest wcale tak łatwo. Tym bardziej, że inicjatywa należy tu do Pani ojca, który będzie musiał pokryć (przynajmniej na początku) większość kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

#4 Guest_-praw-asia dg

Guest_-praw-asia dg
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007 - 21:46

tzn może ojciec odwołac 1/10 czy całośc?/i te 5% to od całości czy od 1/10?? bo nie rozumiem za bardzo:) :oops:bo darowizną dostałam tylko 1/10 częśc.jakie to skomplikowane!!!!!!podziwiam was!!

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007 - 22:12

Może odwołać tylko to co sam dał - czyli 1/10.

#6 Guest_-praw-asia dg

Guest_-praw-asia dg
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007 - 13:24

wielkie dzięki!!! ;-)

#7 Guest_mmm

Guest_mmm
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2013 - 12:14

Mój brat dostał, jako 22 latek na mieszkanie wspólne z żoną, z którą po kilku latach rozwiódł się i jego była żona spłaciła go, poczym sprzedała mieszkanie. Mój brat zamieszkał w domu, który wybudowali rodzice a pieniądze z mieszkania roztrwonił. Dodam, że ja mieszkałam w mieszkaniu po rodzicach i nigdy na nic nie dostałam od rodziców gdyż to mieszkanie użyczyli mi i miało być w przyszłości moje. Mój tata zachorował na raka, została przeprowadzona sprawa spadkowa i oczywiście stało się na moją nie korzyść a mianowicie brat dostał 1/3 domu i mieszkania ja tak samo i mama miała połowę domu i mieszkania i tez po 1/3 z tych nieruchomości.
Dodam, że mój brat oprócz tego dostał od rodziców na część mieszkania.

W ramach tego, że mój brat po kłótni z matką wyprowadził się z domu zostawiając ją samą i mnie zwłaszcza ze dom był nieoddany i było do zrobienia mnóstwo rzeczy.
Nie interesował się nieruchomością nie płacił podatków wszystko było na barach moich i matki. Teraz okazało się, że mój brat tam gdzie wynajmował nie może mieszkać a na rynku mieszkania są drogie wiec przypomniał sobie, że jest właścicielem 1/6 domu i wprowadził się do domu z synem i żoną. Natomiast ja stałam się właścicielką domu w 5/6 gdyż matka przepisała na mnie swój udział w ramach tego, że mój brat wcześniej dostał na mieszkanie.
Teraz jak ja pokupowałam nowy piec do domu, bojler, pompę do wody oraz porobiłam małe remonty mój brat sobie mieszka z rodzinką w najlepsze i nawet nie raczył się dołożyć do rzeczy, które ja pokupowałam. Obecnie mój bratanek ma mnie za nic wyzywa mnie od czubów, bo w nerwach przy policji powiedziałam, że skończę ze sobą i policja wzięła to do serca i wezwali karetkę dzięki temu dolali oliwy gdyż bratanek ma pretekst by mnie wyzywać jeszcze bardziej i się wyśmiewać i szydzić. O co poproszę w niczym nie che mi pomagać i jeszcze domaga się bym mu płaciła za koszenie trawy a skosił może ze 3 razy trawnik.
Jednocześnie wspomnę, że już jakiś czas temu chciałam sprzedać ten dom gdyż jest dla mnie zbyt dużym obciążeniem finansowych i ogólnie za dużo jest pracy w nim. Mój brat nie płacił alimentów, więc jego była żona zablokowała możliwość sprzedaży domu przez komornika, bynajmniej tak twierdziła i ja byłam zmuszona łożyć na ten dom przez tyle lat by nie popadał w ruinę. Oprócz tego jestem wplątana w ich sprawy tzn. mojego brata i jego byłej żony gdyż jesteśmy współwłaścicielami wspólnych nieruchomości, o których wspominałam. Przez co jestem kłębkiem nerwów czy mogę domagać się z tego tytułu odszkodowania?
Proszę mi powiedzieć, jaką sprawę musiała bym założyć by rozwiązać sprawę domu by być właścicielem jedynym i czy należy mi się jakieś zadość uczynienie ze mój brat nie zajmował się domem przez tyle lat no i oczywiście splata mnie z poniesionych nakładów na dom.
Obecnie mój brat z żoną i synem zajmują 2 pokoje dodam ze pokoi jest 6 brat ma 1/6 ja mam, 5/6 czyli z logicznego punktu widzenia brat zajmuje ponad swój udział i czy wobec tego mogę naliczać czynsz niewdzięcznemu bratankowi????
Jeśli tak on oczywiście nie zamierza płacić, bo twierdzą, że on mieszka u swojego ojca, ale zajmuje ponad swój udział.
Proszę o pilną pomoc. Co mam robić i czy te wszystkie sprawy związane z rozdzieleniem majątku zadość uczynieniem i spłatą z nakładów można załatwić jedną sprawą?.

#8 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2017 - 13:59

rodzice przepisami mi dom jako darowiznę rok temu a teraz żałują bo reszta mojego rodzeństwa ma pretensje.koszty przeprowadzki poniosła ja.chcialabym zwrócić rodzicom ten do dla świętego spokoju.jakie są możliwości i koszty z tym związane.

#9 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2017 - 10:28

Możesz im go z powrotem darować, nie da się zwrócić.

Możesz spłacić część rodzeństwa.

Możesz darować część domu rodzeństwu.

O koszty pytaj notariusza.

#10 Guest_Vera

Guest_Vera
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2019 - 04:38

Witam, mam 50% udział w nieruchomości ,maż chce swoje 50% przekazać mi w formie darowizny ze służebnością Z poprzedniego małżeństwa maż ma syna /który od 40 lat nie interesował się losem ojca/ Czy z darowanej części synowi męża będzie w przyszłości przysługiwał zachowek ? Mąż sporządził testament na tą okoliczność .Druga sprawa  czy  darowizna ma jakiś wpływ na rozdzielność majątkową ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych