Skocz do zawartości


czy rynna może być spuszczona pod płot sąsiada?


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_andi

Guest_andi
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2011 - 20:09

Sąsiad wybudował altankę z tarasem przy mojej altance.Wszystko było by OK! gdyby nie fakt że wylot rynny umocował przy mojej altance pod płot,tak że woda już po pierwszym opadzie pojawiła się pod mymi drzwiami. Moja rura spustowa jest od zewnętrznej strony czyli od podwórka ,a sąsiada woda wlewa się na mój teren. PROSZĘ kompetentną osobę o odpowiedż na pytanie (w jakiej odległości od posesji sąsiada może być umocowany spust z rynny).Moim zdaniem powinno to być umocowane od strony środka podwórka a nie na granicy działki. Z poważaniem Andrzej

#2 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2011 - 09:33

Witam,
prawo nie narzuca miejsca lokalizacji rur spustowych.
Rozporządzenie ministra infrastruktury: "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich ustuowanie" jednoznacznie obliguje właściciela nieruchomości do właściwego odprowadzenia wód opadowych.

#3 Guest_andi

Guest_andi
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 11:09

Dziękuje za szybką odpowiedż tadeusz52 ale co znaczy "właściwego" usytuowania. Jest to chyba logiczne że jeżeli stoi np:bliżniak to każdy rurę spustową umieszcza po zewnętrznej części budowli a nie jeden umieści rynnę na narożniku a drugi na środku pod murem sąsiada . Pytanie: gdzie się udać aby zmienić wyżej zaistniały fakt. Z poważaniem Andrzej.

#4 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 15:21

Witam,
skoro nie wystarczyło odesłanie do właściwego aktu prawnego....., to pozostaje wkleić stosowne zapisy...:))))))))....., szkoda, że nie udało mi się namówić autota tematu do "przekartkowania" tego rozporządzenia......


§ 28. 1. Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.
2. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

§ 29. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.


Własciwym do interwencji w tym wypadku jest PINB

#5 Guest_andi

Guest_andi
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 19:02

Do tadeusz52-jeszcze raz serdecznie dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą i wcale tak nie jest że nie raczyłem poczytać ale nawet mam już wydrukowane te paragrafy o których Pan wspomina tylko co z tego -paragraf sobie a klient sobie. Jestem mocno zestresowany ,bo praca wymagająca a tu człowiek przychodzi do domu a to rynna pod mój płot a to zacieki w mojej altanie (bo sąsiad przed zimą szybko zalewał taras a po niej wszystko spłynęło po mojej ścianie wewnątrz)to mur w korytarzu popękany od walenia młotem tak jakby mu przeszkadzał a to na piętrze mur pęknięty że aż siporeks wypchnięty ,taras ma tak opierzenie zrobione że podczas gwałtownego deszczu cześć jego wody spływa na mój dach ,no i co mam więcej pisać to że jego rodzinka lubi się sądzić a on wszystkie rozumy pozjadał? Szkoda pisać szkoda się denerwować ,lepiej rozwinąć skrót o którym Pan pisze i najlepiej kontakt emailowy z wojewódzkim INB bo tutaj prawdopodobnie nie mam szans.(Żona klienta pracuje w starostwie). I jeszcze jedno szkoda że nie można dołączyć zdjęcia bo by się naprawdę lepiej rozmawiało. Z poważaniem Andrzej.

#6 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 20:46

Witam,
szkoda czasu na pisanie do wojewódzkiego inspektora....., bo i tak wg kompetencji zostanie przesłane do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.....
PINB bedzie musiało wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie, a Pan będzie stroną więc będzie Pan miał pełny wgląd w tworzoną dokumentację.

#7 Guest_andi

Guest_andi
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 21:01

Serdecznie Panu dziękuję za szybką i konkretną odpowiedż ,(podświadomie myślę że jest Pan z rodziny budowlańców ,ja niestety metalowców) serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia. Co będzie dalej odpiszę . Pozdrawiam Andrzej.

#8 Napadowebuleglowymam1231

Napadowebuleglowymam1231

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 31 sierpień 2017 - 20:44

Teoretycznie może tak być, ale nieładnie tak kierować rury spustowe pod plot sąsiada :P Ja mam rury z firmy budmat i nie narzekam, wszystko ładnie się odprowadza.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych