Skocz do zawartości

Wypowiedzenie użyczenia mieszkania, czy skuteczne?

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-malenstwo68

Guest_-praw-malenstwo68
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:30

Kochani jesteście, bardzo wam dziękuję. Ale mam jeszcze jedno pytanie.
Jak mu mama da to wypowiedzenie do ręki, to nie podpisze. Więc musimy to wysłać poleconym z potwierdzeniem odbioru.
W jaki spodób wysłać polecony z potwierdzeniem odbioru z tym wypowiedzeniem, żeby w razie czego mieć dowód dla sądu? Coś dopisać na tym druku na poczcie?
A co zrobić, jeśli odmówi przyjęcia tego listu?

#2 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 08:59

Bardzo dobrze.

#3 Guest_-praw-malenstwo68

Guest_-praw-malenstwo68
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 02:54

Czy taka forma wypowiedzenia użyczenia mieszkania wystarczy?

Wypowiedzenie użyczenia mieszkania
W związku z Pana niewłaściwym zachowaniem, które uniemożliwia dalsze wspólne korzystanie z mieszkania (nadużywanie alkoholu, niszczenie pomieszczeń) wypowiadam Panu ustną umowę użyczenia dotyczącą części domu mieszkalnego nr .. przy ulicy ..................... we ………. z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia licząc od daty odbioru niniejszego pisma na koniec miesiąca kalendarzowego.
Przed upływem tego okresu wzywam do bezzwłocznego opróżnienia, opuszczenia i wydania mi lokalu mieszkalnego z zastrzeżeniem że jeżeli nie opuści Pan mieszkania przed wskazanym terminem, to dalsze używanie lokalu przez Pana nie będzie miało podstawy prawnej i w związku z tym będzie Pan obciążony odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z lokalu w wysokości 500 złotych miesięcznie, które będzie egzekwowane na drodze postępowania egzekucyjnego

#4 Guest_-praw-malenstwo68

Guest_-praw-malenstwo68
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 00:49

Bardzo dziękuję za pomoc.
Mam nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie.

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 23:27

1. wypowiedzieć umowę użyczenia może jedynie mama - jako właścicielka tej nieruchomości.
2. kodeks nie przewiduje terminu wypowiedzienia. Sami powinniście więc go wskazać. W opisanej sytuacji 1-miesięczne wypowiedzenie wystarczy.
Art. 716. Jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.
3. niewłaściwe zachowanie w lokalu, niszczenie lokalu
4. w opisanej sytuacji - i zważywszy, że tytuł prawny do lokalu przysługuje mamie - w mojej ocenie nie będzie przeszkód do pozbycia się męża z domu.

#6 Guest_-praw-malenstwo68

Guest_-praw-malenstwo68
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:30

Witam wszystkich na forum i proszę o pomoc.
Mieszkamy w domu, który należy tylko do mojej mamy.
Mój mąż jest alkoholikiem. Zajmuje teoretycznie jeden pokój, w którym ściany i podłoga wyglądają jak w chlewie. Ponieważ wejście mamy wspólne z moją mamą (właścicielką domu), to upaćkana jest także ta część, z której korzystają wszyscy.
Mam dwie dorastające córki, które wstydzą się zaprosić kogokolwiek. Proszony był o naprawienie szkód, ale tego nie zrobił. Nie daje również żadnych pieniędzy na mieszkanie.
Powiedziałam mu, żeby się wyprowadził, ale nie chce tego zrobić.
W związku z tym mam pytania:
1. Czy wypowiedzenie mu umowy użyczenia mieszkania będzie miało skutek prawny?
2. Jak długi powinien być okres wypowiedzenia - 1 czy 3 m-ce?
3. Jaki powód wypowiedzenia wg prawa należy podać w piśmie wypowiadającym umowę?
4. Czy przeszkodą będzie tu KRiO art 281? - nie mam rozwodu, ani separacji.
5. Jeśli nie opuści mieszkania, a ja zawiozę mu jego rzeczy do jego matki i nie wpuszczę do mieszkania, czy policja będzie miała prawo go z powrotem wprowadzić? (oczywiście rzeczy wywiozłabym w obecności świadków)

To była ustna umowa, kiedy mój mąż się do mnie sprowadzał. Wtedy właścicielami byli moi dziadkowie, mama otrzymała ten dom w spadku i zaznaczyła, że mój mąż musi ponosić koszty utrzymania domu jak każdy z nas. On się do tego nie stosuje.

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

#7 Guest_-praw-malenstwo68

Guest_-praw-malenstwo68
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 23:23

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i zajęcie się moim problemem. :-)

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 18:45

Wręczyć do ręki. Jak odmówi pokwitowania wysłać dodatkowo pocztą - listem poleconym.

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:00

I jak, czy udało się pozbyć lokatora?

ja mam podobnie z bratem, który ma 34 lata, nic nie robi, nie pracuje, nie dokłada się do niczego, moja mama ma z nim trzy swiaty...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych